Share this article

print logo

Area bowling for April 7

ABBOTT: UAW 897 — John Mentlewski 266-730, Casey Chebowski 253-726, Jerry Scheib 256-681, Bob Ruzycki 675, Pail Satkiewicz 258.

BRIERWOOD: Bob Binns Memorial — Pete Cambio 267-712.

BROADWAY: Whitey Kiszewski Memorial — Erik Osuch 259-709, Eric Danat 259-693, Jim Wangler Jr. 257-687, John Staniszewski 681, Kimberly Reitmeier 225-226-667.

CLASSIC: Major B — Shawn Bender 300-715, Mike Noakes 267-748, Kevin Zitzka 693, Don Zack 259, Steve Simonds 257. Club Bar — Mike Adamek 256-718, Paul Nowak 279-708, Dave Sherry 267-703, Mike Plant 278, Mark Masteller 257.

EDEN: Don Greuschow Memorial — Ron Kuras 689, Jeremy Jimerson 253-687, Matt Williams 676, Jeff Poblocki 254, Warren Riedel 253.

K&L: Preston Murphy — Bill Friedman 253-691.

KENMORE: Joan Bovo Memorial — Bob Fitzpatrick 289-279-805, Austin Fitzpatrick 279-729, Nicole Bongiovanni 627.

LANCASTER: Nickel Creek — James Demola III 268-753, Curk Burgess 268-692, Tom Fritz 690, Chris Hewson 682, Derek Zulawski 279.

MANOR: Wednesday Night Men — Bill Fontana 278-703, Mike Gilbert 692, James Leslie 269. JJ Mover’s — Rich Parrish 727, Chuck Jagodzinski 718, Mike Wozniak 698, Tate Wilson 685, Kurt Thurnherr 675.

MANOR II: Pete Stasio Memorial — Tyler Skoczylas 264-701, Ray Jaskowiak 683, Steve Hocking 683, Pete Schaefer 675, Chris Louis 675.

SPARE TIME: Best Approach Classic — Bill Enright 257-258-758, Tony Pietrzak 729, Randy Klinger 258-718, Mike Bauer 694, Paul Bauer 264-678, Tammy Burgstahler 602. Tues Night Buffalo Firefighters — Lance Mahalic 266-266-733, Al Nowicki 268-683, Eric Danat 678, Matt Tryjankowski 279. Broad Spectrum 3-Man — Joe Dinardo 288-769, Sean Parry 705, Kevin Iwaniak 266-259-704, Steve Kosut 693, Kurt Williamson 675.

SPRINGVILLE: Steve Hutch Memorial — Brian Slippy 680, Maggie Hirsch 228.

TONAWANDA: Engineering Society — Alan Cook 258-675, Julia Hay 257-675, Tom Gromada 256-682, Paul Mosher 250. Birzon Jewelers — Brian Armstrong 300-694, John Allen Jr. 299-299-767, Ricky Austin 255-276-715, Ryan Rose 268-684, Bill Codick 269.

TRANSIT: Tuesday Men’s Trio — Greg Voytovich 268-753, Kevin Siegal 256-705, Jim Rusin 258-693, Dan Melidona 268-691, Dan Lavocat Jr. 684. Storm Bowlers Choice Pro Shop Seniors Shootout — Glenn Hauptman 279-703, Mike Krege 256-686, Joe Alajko 681, John Danielewicz 255-677, Joe Trigilio 278-669; championship match: Joe Alajko def. John Lagree and Mike Krege, 241-225-204. Bowlers Choice 4 Man — Kristina Szczerbinski 264-236-290-790, John Meczynski 266-258-752, Joe Pohlman 266-746, Jason Ciliberto 267-732, AJ Anderson 273-260-722, Steve Mancuso 270-721, Carrie Rascumberger 236-245-704, Sue Schottke 247-677, Jessica Mamon 235-246-661, Kelly Blaszak 256-640.

WIMBLEDON: Daves Snack Shack — Jeff Tycz 300-278-809, Chris Brown 269-253-744, Jacob Hiam 722, Dave Evans 694, Gary Baumer 257-685. Tues. West Seneca Srs. — Vern Hrycko 276-676, Jess Hipkiss 290-698, Ed Stanek 250, Dick Mazgajewski 277, Jim Stadler 256. City Bowlers — Bob Ehrmann 266-712, Scott Prenatt 678, Bob Zink 258, Pat Wangler 257. LT Venting — Jeff Dirado 279-785, Paul Zagorski 279-738, Paul Cybulski 709, John Truslow 279-707, Mike Piechowiak 680. Labatts Blue Lite — Kevin Oleksy 684, Chuck Truslow 675, Jim Bachert 677, Troy Kruszka 679, Bill Cashion 288.

11TH FRAME: Capital Management Services — Matt Beardsley 251-708, Rick Block 279-703, Paul Beyer 256-703, Jim McClure 697, Bill Kinmartin 691. Tuesday Night Men — Richard Bender 268, Scott Meidenbauer 264.