Share this article

print logo

Women’s basketball scores, schedule for March 23

women’s basketball

NCAA Tournament

BRIDGEPORT REGIONAL

REGIONAL SEMIFINALS

Saturday, March 26

at Webster Bank Arena, Bridgeport, Conn.

1-Connecticut (34-0) vs. 5-Mississippi St. (28-7), 11:30 a.m.

3-UCLA (26-8) vs. 2-Texas (30-4), 1:30

REGIONAL FINALS

Monday, March 28

at Webster Bank Arena, Bridgeport, Conn.

Semifinal winners, TBA

DALLAS REGIONAL

REGIONAL SEMIFINALS

Saturday, March 26

at American Airlines Center, Dallas, Texas

1-Baylor (35-1) vs. 5-Florida State (25-7), 4:00

6-DePaul (27-8) vs. 2-Oregon St. (30-4), 6:00

REGIONAL FINALS

Monday, March 28

at American Airlines Center, Dallas, Texas

Semifinal winners, TBA

LEXINGTON REGIONAL

REGIONAL SEMIFINALS

Friday, March 25

at Rupp Arena, Lexington, Ky.

3-Kentucky (25-7) vs. 7-Washington (24-10), 7:00

1-Notre Dame (33-1) vs. 4-Stanford (26-7), 9:30

REGIONAL FINALS

Sunday, March 27

at Rupp Arena, Lexington, Ky.

Semfinal winners, TBA

SIOUX FALLS REGIONAL

REGIONAL SEMIFINALS

Friday, March 25

at Sanford Premier Ctr., Sioux Falls, S.D.

1-South Carolina (33-1) vs. 4-Syracuse (27-7), 7:00

3-Ohio St. (26-7) vs. 7-Tennessee (21-13), 9:30

REGIONAL FINALS

Sunday, March 27

at Sanford Premier Ctr., Sioux Falls, S.D.

Semifinal winners, TBA

NATIONAL SEMIFINALS

Sunday, April 3

at Bankers Life Fieldhouse, Indianapolis, Ind.

Bridgeport winner vs. Dallas winner, TBA

Sioux Falls winner vs. Lexington winner, TBA

NATIONAL CHAMPIONSHIP

Tuesday, April 5

at Bankers Life Fieldhouse, Indianapolis, Ind.

Semifinals winners, TBA

WNIT

THIRD ROUND

Tuesday, March 22

Michigan 78, San Diego 51

Hofstra 65, Virginia 57

Wednesday, March 23

Tulane at Florida Gulf Coast, 7:00

Utah at Oregon, 9:00

Thursday, March 24

Ohio at Temple, 7:00

Northern Iowa at South Dakota, 8:00

TCU at UTEP, 9:00

Friday, March 25

Western Kentucky at Saint Louis, 8:00

QUARTERFINALS

Saturday, Mar. 26-Monday, Mar. 28

Sites and times TBA

Utah-Oregon winner vs. TCU-UTEP winner

Northern Iowa-South Dakota winner vs. Western Kentucky-Saint Louis winner

Michigan vs. Ohio-Temple winner

Hofstra vs. Tulane-Fla. Gulf Coast winner

SEMIFINALS

Wed., Mar. 30-Thursday, Mar. 31

Sites and times TBA

Utah-Oregon—TCU-UTEP winner vs.

Northern Iowa-South Dakota—Western Kentucky-Saint Louis winner

San Diego-Michigan—Ohio-Temple winner vs. Virginia-Hofstra—Tulane-Florida Gulf Coast winner

CHAMPIONSHIP

Saturday, April 2 (site TBA)

Semifinal winners, 3:00