Share this article

print logo

Area bowling for March 23

Area bowling

ABBOTT: Mixed Trios — Brad Kiszewski 300-765, Ken Gawel 299-750, Dave Mcivor 750, Tom Badi Sr. 736, Tim Glaz 726, Dave Wagner 300. BW’S Cagneys C2 — Bob Lombard 257-718, Dave Husband 682, Josh Bigaj 680, Joe Bunk 269, Lou Scapillato 269.

AIRPORT: Whitey Kiszewski Memorial — James Duerr 257, John Hankowski 686, Tom Klenke 676, Paul Korn 264-714, Leon Sojka 250-690. Dave Reynolds Sunday Doubles — Drew Birmingham 258, Carl Evans Sr. 268, Jeff Nowak 290-753, Glenn Worthy Jr. 273-703. BBS Doubles Handicap — Rich Cathcart 717, Debbie Artis-Flood 625, Carmen Evans 608, Linda Epperson 236.

ALDEN: Alden State Bank — Chuck Jagodzinski 300-772, Bryan Traska 256-250-709, Ray Cooper 260-257, Sean Nowicki 257-677. Judges Memorial — Troy Wozniak 266-720, Nick Skeete 678.

BRAYMILLER’S: Tuesday Night — Eric Wheeler 255.

CHICK’S: Hi-Tech Services — PJ Azzarella 718, Don McAndrews 255.

CLARENCE: Berghold Electric — Ken Duke 257-751, Joe Pohlman 299-742, Mike Krupa 259-718, Bob Terwilliger 704, Bill Cratsenberg 679.

CLASSIC: Monday Night Christian Athletic — Steve Nichols 267, Dustin Gale 256-676, Geoff Martin 256-691, Angelo Mortarana 269-694, Doug Barney 260-711.

ISLAND: Rainbow Air — Ron Sutton 278-720, Sean Mattrey 713, Gerald Grabner 708, Mike Digati 708, Muke Krywcum 299-695.

KAYCEE: Tuesday Men — Mark Grace 280-730, Tom Schwartz 248-688, Glenn Worthy 258-668.

KENMORE: Leo Greenauer Memorial — Keith Marzec 279-732, Dave Tolkacz 278-722, Tom Wesley 279-718, Joe Montante Jr 277-701, Mark Greenauer 697. Tuesday Night Minors — Chris Baum 694, Joe Mercurio 677.

LANCASTER: Masonic — Brian McClure 679. Bellevue Hotel — Andrew Morrissey 248-707.

SPARE TIME: Best Approach Classic — Randy Klinger 258-269-752, Amanda Klinger 256-708, John Staniszewski 686, Tammy Burgstahler 256-682, Mark Pietrzak 278-676, Jack Enright 256.

SPRINGVILLE: Davies Hillside Farms — Kevin Farner 278-738, Dylan McCarthy 279-684, Kevin Rowland 265-678, John Pascarella 266.

THE EDGE: Carl Reczek Memorial — George Szczblewski 289-257-775, Dave Tokarczyk 697, Bill Cassick 269, Larry Zientek 268, Allen Uhle 256.

TONAWANDA: Brady Electric — Tom Brady 300-746, Pat Galligan Jr. 268-736, Moises Garcia 676, Andy Short 273. Monday Early Men — Steve Levine 300-696, Sam Carson 288-780, Tim Dowell 730, Karl Osterman 268-694, Jim Dret 683. Tuesday Night Playboys — Cody Regain 289-675, Ben Burl 254, Nick Byers 288-745. Boulevard Produce — Rob Coppola 237-705, John Volker 246-246-683, Michael Pearson 236-235-670, Len Jacuzzo 256-660, Nikki Volker 277-658, Dan Eberl 277-652, Kenny Johnson 255.

TRANSIT: Friday 4-Man — Don Armbrust 299-766, Todd Merlette 256-739, Rob Ritzman 257-721, John Barron 252-686, Karl Gaston 684.

VOELKER’S: Friendship Mixed Monday — Derrick Greene 265-739, Robert Johnson 258-694.

WIMBLEDON: Tuesday West Seneca Seniors — Linus Ratajczak 264-656, Doug Pawlowski 654, Larry Rybak 250, Whitey Heidenburg 250.