Share this article

print logo

High school scores & schedule (Jan. 28)

Boys basketball

Wednesday’s games

CCAA West 1

Dunkirk 76, Chautauqua Lake 73

CCAA West 2

Panama 67, Sherman 58

Nonleague

JFK 60, Buffalo Arts 55

Maryvale 50, Frontier 48

V-University Prep 88, Cardinal O’Hara 48

Forestville at Brocton, 7:30 p.m.

Pine Valley at Silver Creek, 7:30 p.m.

Dunkirk 76, Chautauqua Lake 73

Dunkirk 15 18 16 27 - 76

Chaut. Lake 15 25 17 16 - 73

DUNKIRK (8-6, 4-3): Brown 9, Butts 2, Damas 5, DeJesus 16, Farnham 3, Hernandez 6, C. Rasmus 3, Thomas 32

CHAUT. LAKE (11-4, 5-3): Bentley 2, Davidson 26, Hammond 4, Meredith 8, Pope 15, Swan 18

3-point goals: Farnham, Davidson 4, Pope, Swan

Panama 67, Sherman 58

Panama 21 11 16 19 - 67

Sherman 16 8 16 18 - 58

PANAMA (13-2, 9-0): Blose 16, Eddy 14, Eggleston 2, Odell 14, Payne 19, Yuchnitz 2.

SHERMAN (8-7, 5-3): Carpenter 5, Gleason 11, Nickerson 2, Parks 18, Rhebergen 4, Robson 18.

3-point goals: Carpenter, Eddy, Gleason, Odell 4, Parks 3, Payne 5, Robson 3.

JFK 60, Buffalo Arts 55

JFK 22 13 14 11 - 60

Buffalo Arts 16 14 15 10 - 55

JFK (7-8): Fischer 7, Harris 8, Isbrandt 14, Jordan 19, Nowinski 6, Snyder 6.

BUFFALO ARTS (2-7): Brown 3, Drayton 5, D Johnson 8, J Johnson 8, Perez 13, Watson 18.

3-point goals: Drayton, Fischer, D Johnson, Jordan, Perez 3, Watson 6.

Maryvale 50, Frontier 48

Frontier 18 12 12 6 - 48

Maryvale 11 10 14 15 - 50

FRONTIER (1-12): Anderson 1, Carroll 5, Clifford 5, Dunz 3, Ebert 17, Gerken 4, Taylor 3.

MARYVALE (12-5): Bailey 2, Blackwell 17, Crombie 11, Ford 9, Remley 3, York-Brown 8.

3-point goals: Carroll, Crombie, Ebert 3, Ford, Taylor, York-Brown 2.

V-Univ. Prep 88, Cardinal O’Hara 48

O’Hara 17 7 16 8 - 48

Univ. Prep 16 19 25 28 - 88

O’HARA (7-9): Benton 3, Boyd 4, Debose 18, Hemphill 7, Hughes 2, Parker 3, Riley 3, Velazquez 8

V-UNIVERSITY PREP: Barnes 11, Brinkley 4, Clark 5, Cotton 6, Leach 5, Lucas 5, McGrady 12, Scott 8, Williams 30, Wyatt 2

3-point goals: Parker, Riley, Velazquez, Cotton, Scott

Today’s games

Yale Cup Division II

Buffalo Arts at MST Seneca, 6 p.m.

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. at Cardinal O’Hara, 6:30 p.m.

ECIC I

West Seneca West at Lancaster, 7:30 p.m.

ECIC II

Iroquois at Sweet Home, 6:30 p.m.

Starpoint at Williamsville East, 6:30 p.m.

Lake Shore at Hamburg, 7:30 p.m.

ECIC III

Springville at Cheektowaga, 6:30 p.m.

Pioneer at Depew, 7:30 p.m.

ECIC IV

Holland at Eden, 7 p.m.

Tonawanda at Lackawanna, 7 p.m.

Niagara Frontier

Grand Island at Kenmore West, 6:30 p.m.

Lockport at Lew-Port, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Akron at Wilson, 6 p.m.

Roy-Hart at Medina, 6:30 p.m.

Newfane at Albion, 7 p.m.

CCAA East 1

Gowanda at Portville, 7:30 p.m.

Nonleague

Health Sciences at Bishop Timon-St. Jude, 6:30 p.m.

V-Aquinas at Canisius, 7 p.m.

Girls basketball

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Cardinal O’Hara 72, Sacred Heart 60

Mount Mercy 51, Nichols 43

Nardin 53, Niagara Catholic 31

ECIC I

Jamestown at West Seneca West, 7:30 p.m.

ECIC III

Pioneer 51, Cheektowaga 42

CCAA West 1

Chautauqua Lake at Dunkirk, 7 p.m.

CCAA East 1

Allegany-Limestone 65, Gowanda 26

CCAA East 2

Franklinville 67, Randolph 43

Nonleague

Tapestry 46, Buffalo Seminary 41

Holland 46, Iroquois 27

Lancaster 52, St. Mary’s/Lanc. 30

Sweet Home 50, Amherst 41

Cardinal O’Hara 72, Sacred Heart 60

Sacred Heart 14 15 18 13 - 60

O’Hara 11 14 22 25 - 72

SACRED HEART (12-3, 6-1): Gaulin 4, Hore 6, K Ryan 8, M Ryan 24, Tomm 5, Young 13.

O’HARA (16-2, 5-0): Dickson 5, Harrison 1, Hemphill 24, O’Neil 2, Parker 11, Warren 2, Zeigler 27.

3-point goals: Dickson, Parker 3, K Ryan, M Ryan 6.

Mount Mercy 51, Nichols 43

Mount Mercy 8 16 15 12 - 51

Nichols 8 5 20 10 - 43

MOUNT MERCY (8-8, 4-2): Ashe 9, Balys 6, Bamrick 9, Hamm 5, McQuiller 22.

NICHOLS (5-6, 5-3): Bueme 8, E Cromwell 12, L Cromwell 8, Dockery 6, Hogan 6, Niedzialowski 2.

3-point goals: E Cromwell 2, McQuiller 4.

Nardin 53, Niagara Catholic 31

Nardin 8 17 15 13 - 53

Nia. Catholic 11 6 9 5 - 31

NARDIN (3-8, 1-2): Adams 5, Flaherty 2, Hartnett 10, Karas 2, Marks 18, Scello 6, Spira 8, Vasquez 2.

NIA. CATHOLIC (3-9, 2-5): Bresino 4, M Campbell 10, M Campbell 2, Clark 2, Martineau 9, Schrack 1, Whisker 3.

3-point goals: Adams, M Campbell 2, Marks 4, Martineau.

Pioneer 51, Cheektowaga 42

Pioneer 10 16 10 15 - 51

Cheektowaga 5 18 3 16 - 42

PIONEER (10-5, 7-1): Eigenbrod 3, Haley 14, Hulton 2, Miller 6, Platt 7, Wittmeyer 19.

CHEEKTOWAGA (8-6, 3-5): Redfern 35, Romer 7.

3-point goals: Haley, Miller 2, Redfern 2, Wittmeyer.

Allegany-Limestone 65, Gowanda 26

All-Limestone 18 14 18 15 - 65

Gowanda 4 6 10 6 - 26

ALL.-LIME. (12-2, 6-0): Davis 12, DeCapua 10, Forness 29, Giardini 8, Kinney 2, Maley 2, Wolfgang 2

GOWANDA (3-11, 1-5): Barreto 3, Beaver 4, Hawkins 10, D. Jones 7, Lay 2

3-point goals: D. Jones

Franklinville 67, Randolph 43

Franklnv’l 18 18 11 20 - 67

Randolph 13 11 14 5 - 43

FRANKLNV’L (14-1, 5-0): A Haskell 28, D Haskell 28, Hicks 2, McCoy 9.

RANDOLPH (8-6, 3-2): Ames 4, Hettenbaugh 15, Lienhart 10, Marsh 8, Taylor 2, Terrette 4.

3-point goals: A Haskell 4, D Haskell 7, Lienhart 2, Marsh 2, McCoy 3.

Tapestry 46, Buffalo Seminary 41

Buffalo Sem 9 6 10 16 - 41

Tapestry 14 6 9 17 - 46

BUFFALO SEMINARY (5-8): Ball 2, Burlow 5, Gallagher 5, Gareis 2, Smolarek 27.

TAPESTRY (10-3): Banks 4, Caver 20, Fulton 3, Mingo 2, Smith 17.

3-point goals: Smith 3, Smolarek 3.

Holland 46, Iroquois 27

Holland 10 15 12 9 - 46

Iroquois 9 8 7 3 - 27

HOLLAND (13-1): Bulega 3, Grupp 5, Lewis 4, Massara 13, K Schmidt 3, O Schmidt 14, Slocum 4.

IROQUOIS (6-9): Donner 6, Maroney 1, Quinn 7, Reidel 8, Shanahan 5.

3-point goals: Massara 4, Reidel 2, O Schmidt 3, Shanahan.

Lancaster 52, St. Mary’s/Lanc. 30

Lancaster 14 14 12 12 - 52

St. Mary’s/L 9 5 8 8 - 30

LANCASTER (6-9): Fellner 5, Harrington 6, Kranz 8, Lucarelli 10, Mahony 11, Nagowski 2, Wagner 2, Wozniak 8.

ST. MARY’S/L (4-10): Bish 6, Hamilton 2, Herod 5, Kowalewski 2, Wipperman 2, Zajac 4, Zanghi 9.

3-point goals: Bish, Kranz 2, Wozniak 2.

Sweet Home 50, Amherst 41

Sweet Home 14 12 10 14 - 50

Amherst 6 15 14 6 - 41

SWEET HOME (5-10): Brant 11, Caminero 5, Cornelius 2, Fummerelle 4, Trueheart 32

AMHERST (7-6): Fisher 3, Roberts 2, L. Shutts 4, Smith 2, Stelley 11, Sullivan 6, Wanzer 9

3-point goals: Brant, Trueheart 6, Stelley 3

Today’s games

Monsignor Martin

Cardinal O’Hara at Park, 6 p.m.

Niagara-Orleans

Barker at CSAT, 6 p.m.

Medina at Roy-Hart, 6 p.m.

Wilson at Akron, 6:30 p.m.

CCAA West 1

Southwestern at Olean, 7 p.m.

Fredonia at Chautauqua Lake, 7:30 p.m.

Falconer at Dunkirk, 7:30 p.m.

CCAA West 2

Panama at Clymer, 7:30 p.m.

Sherman at Frewsburg, 7:30 p.m.

Cassadaga Valley at Westfield, 7:30 p.m.

CCAA East 1

Salamanca at Silver Creek, 6 p.m.

Portville at Gowanda, 7:30 p.m.

Silver Creek at Salamanca, 7:30 p.m.

CCAA East 2

Ellicottville at North Collins, 6 p.m.

Franklinville at Forestville, 7:30 p.m.

Randolph at Pine Valley, 7:30 p.m.

Boys hockey

Today’s games

WNY Federation

Lew-Port vs. Lockport

at Hyde Park, 5 p.m.

Clarence vs. Williamsville North

at Northtown Center, 7 p.m.

Kenmore West vs. Williamsville South

at Northtown Center, 7 p.m.

Williamsville East vs. St. Joe’s

at Northtown Center, 9 p.m.

Grand Island vs. Sweet Home

at Northtown Center, 9 p.m.

WNY Club

White Division

Cheektowaga 5, Buffalo 2

C: Zack Reinhardt 3g

Depew 7, Jamestown 1

Girls hockey

Today’s games

Section VI quarterfinals

at Northtown Center

6-Lancaster/Iroquois vs. 3-Amherst/Sweet Home/Clarence, 4 p.m.

5-West Seneca/Hamburg vs. 4-Kenmore/Grand Island, 5:30 p.m.

Wrestling

Wednesday’s games

Monsignor Martin

St. Francis 58, Canisius 7

ECIC I

Lancaster 62, Jamestown 12

L: Parcker Rozler (120) won by dec.

ECIC II

Lake Shore 53, Starpoint 25

LS: Kyle Kilian (99) pin in 1:54

ECIC III

Tonawanda at Eden, 6 p.m.

Niagara Frontier

Lew-Port at North Tonawanda, 5 p.m.

Grand Island at Kenmore West, 5:30 p.m.

Niagara Falls at Kenmore East, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Alden at Akron, ccd.

CCAA

Franklinville at Cattaraugus/Little Valley, 6 p.m.

Dunkirk at Fredonia, 6 p.m.

Maple Grove at Frewsburg, 6 p.m.

Falconer at Olean, 6 p.m.
Gowanda at Southwestern, 6 p.m.

Nonleague

V-Attica at Albion, 6 p.m.

Gow at Portville, 6 p.m.

Newfane at St. Francis, 6 p.m.

Today’s games

CCAA

Salamanca at Randolph, 6 p.m.

Nonleague

Dunkirk at Wilson, 6 p.m.

Boys bowling

ECIC North Large

Clarence 7, Sweet Home 0

C: Nick Moran 238-652

ECIC South Small

Lackawanna 6, Holland 1

H: Trevor Perry 242, Joey Mochol 608

Cleveland Hill 5, Alden 2

CH: Jared Dietz 204-552

Girls bowling

ECIC North Large

Clarence 4.5, Sweet Home 2.5

C: Caitlin Dzierba 548

ECIC North Small

Cheektowaga 6, Depew 1

C: Krista Hoctor 244-648. Cheektowaga clinches first outright division title since 1998.

ECIC South Small

Holland 6, Lackawanna 1

H: Jessica Perry 171, Liz Ruszczyk 171

Alden 6, Cleveland Hill 1

CH: Brooke Seifert 188-452

Monsignor Martin

Cardinal O’Hara 4, Park 0

Sacred Heart 4, St. Mary’s/Lancaster 0

Mount Mercy 4, Nardin 0

Mount St. Mary 4, Buffalo Seminary 0

Boys swimming

Niagara Frontier

Grand Island 62, Kenmore East 35

Grand Island 58, Kenmore West 40

Rifle

ECIC

Lancaster 952, Holland 946

L: Jessica Clark 254