Share this article

print logo

Area bowling for Jan. 28

Area bowling

11TH FRAME: Capital Management Services — Greg Merkle 259-717, Chris Vogt 700, Bill McClure 681, Ray Schultz Jr. 681, Bill Piskothy 676.

ABBOTT: UAW 897 — Jerry Scheib 254-264-766, Deanne Bragg 266-278-724, John Ochal 290-703, Paul Lorquet 255-699, Pete Kramer 256.

AIRPORT: WNY Sealcoat & Supplies — Tyler Molina 279-772, Ray Murphy 257-753, Peter Viapiano 267-739, Mark Jasen 279-725, Eric Willert 255-715. Strike Force — Larry Muscoreil 681, Earl Cohen 276. TNT Classic — Debbie A. Flood 244-706, Sam Bates 706, Derrick Greene 695, Warren Wright 277. Postal Thruway — John Vogl 279-704, Jim Laudan 257, Eric McAdory 254. Mauer Nesbit — John White 278-688.

ALLIE BRANDT: DRI — Gary Smith 289-701, JJ Grembowicz 773, Sheila Davis 246-601. Empire Coating — Chris Foshee 709, Eugene Empson 707. Moose 617 — Brian Borowski 702. Sportsman — Jeff Lowery 720, John Logan 715, Donnie Deboe 278-761 Jason Ciliberto 736, Jenn Grabowski 265-731, Ricky Mussell Sr. 729.

BROADWAY: Tuesday Hi Rollers — Bobby Kaznica 277-723, John Bartkowiak 257-713, A.J. Harhigh 267-688, Joe Golimowski 688, Mark Dolegowski 269-685. Whitey Kiszewski Memorial — Colin Suto 268-267-782, Jim Wangler Jr 258-748, Mike Morehouse 267-721, John Staniszewski 267-720, Kim Wyzykowski 244-236-678, Marcus Fischer 683.

CLASSIC: Smith/Magaris Memorial — Jim Murphy 676, Adam Galligan 279-708, John Rowell 263, Nino Cantanzaro 279-257-768, Bob Hyland 256-257-732. Major B — Paul Christopher 268-279-773, Steve Simonds 269-714, Shawn Bender 297-710, Jim Barber 706, Pope Marius 279-675, Scott Greenawalt 265. Club Bar — Kevin Zitzka 257-714, Mark Greenauer 278, Vince Lovullo 268, Paul Scholz 265, Doug Clark 265.

KENMORE: Monday Nite Three — Mark Zientara 713. Joan Bovo Memorial — Bob Fitzpatrick 715, Nicole Bongiovanni 256-690, Sandy Stachowiak 234. Federal — Mike Sanchez 682.

LANCASTER: Nickel Creek — Gary Teff 268-756, Derek Zulawski 717, Tom Fritz 279-688, Bob Schilling 277-681, Kate Knapp 269.

MANOR: JJ Mover’s — Dave Dixon 268-257-772, Tom Foley 705, Kurt Thurnherr 257, Chris Labiak 277, Joyelle Jewell 238-618. Local 135 Mixed — Vinnie Pascuzzi 279-772, Louis Scapillato 268-717, Chris Blendowski 677.

MANOR 2: Pete Stasio Memorial — Tyler Skoczylas 268-235-300-803, John Grimmer 275-693, Nicholas Fusco 254-691, Chris Fecio 279-686, Joe Hoerner 679. Wednesday Night Men — Rob Ricketts 278-256-269-803, Kevin Lowden 300-690, Scott Barker 267-726, Ryan Sanders 696, Jere Reed 684.

SPARE TIME: Best Approach Classic — Tammy Burgstahler 258-702, Randy Klinger 269-687, Jack Enright 259-679, Tony Pietrzak 256-677, Jim Bauer 675. Tues. Night Buffalo Firefighters — Andy Pruitt 694, Jesse Wray 256, Dave Czaplinski 253. Broad Spectrum 3-Man — Joe Dinardo 256-726, Ted Chojecki 255-724, Dave Rudnick 675.

STRIKERS: Wednesday Night Businessmen — Andy Bigaj 280-268-720, Dan Schutt 256-696.

TONAWANDA: Engineering Society — Jay Lorich 268-728, Brian Olkowski 270, Jim Rago 254, Pete Chenier Jr. 251, Julia Hay 225-600.

TRANSIT: Tuesday Men’s Trio — Dan Melidone 706, Ken Weiner 703, Greg Voytovich 685. Storm Bowlers Choice Senior Shootout — Bill Truman 290-755, Keith Oswald 269-694, Carl Kinyon 682, John Cierlicki 680, Terry Bennetti 675. Joe Alajko def. Jon Danielewicz and Dennis Illig 268-226-213.

VOELKERS: Friendship Mixed — Sidney Winbush 268, Al Conner 265-701.

WIMBLEDON: LT Vending — Chris Brown 711, Jim Lamancuso 258-703, Mark McMahon 694, Kevin Oleksy 278, Paul Zagorski 256. Daves Snack Shack — Paul Cybulski 258-743, Bill Swiat 257-732, Steve Dorobiala 258-729, Jim Bachert 711, Mark Dudziak Jr. 257-676.