Share this article

print logo

High school scores & schedule (Jan. 27)

Boys basketball

Tuesday’s games

Yale Cup Division II

MST Seneca 55, Emerson 51

Monsignor Martin

Canisius 70, Walsh 53

St. Francis 71, Nichols 56

Timon-St. Jude 76, Niagara Catholic 44

ECIC I

Orchard Park 77, West Seneca West 49

ECIC II

Lake Shore 70, Williamsville East 56

ECIC III

Cheektowaga 48, Maryvale 47

ECIC IV

Cleveland Hill 51, Tonawanda 37

JFK 65, Eden 39

Niagara-Orleans

Barker 75, CSAT 71

IAC

West Seneca Christian 43, Gow 35

Nonleague

Tapestry 59, Grand Island 56

V-East 76, Lockport 53

Christian Central 74, Holland 58

Amherst 77, Sweet Home 47

Gowanda 64, Southwestern 47

Randolph 57, Ellicottville 37

MST Seneca 55, Emerson 51

MST Seneca 21 8 12 14 - 55

Emerson 4 14 11 22 - 51

MST SENECA (7-5, 5-3): Anderson 13, Howard 1, Gayles 3, Jones 8, Oyoyo 12, Prince 19.

EMERSON (9-4, 6-3): Dowell 17, Edwards 19, Hunter 9, Rice 4, Simmons 2.

3-point goals: Anderson 3, Dowell, Edwards 2, Gayles.

Canisius 70, Walsh 53

Walsh 14 15 8 16 - 53

Canisius 14 22 18 16 - 70

WALSH (12-3, 3-2): Butler-Kemp 13, Churakos 14, Kemp 10, Moore 14, Watson 2.

CANISIUS (13-1, 6-0): Atkinson 18, Ayiy 2, Hart 2, Jones 10, Moultrie 13, Topper 6, Trueheart 14, Wagstaff 4, Weir 1.

3-point goals: Atkinson 6, Butler-Kemp 3, Churakos 3, Jones 2, Kemp, Moore, Moultrie, Topper 2, Trueheart.

St. Francis 71, Nichols 56

Nichols 10 8 21 17 - 56

St. Francis 26 10 23 12 - 71

NICHOLS (5-11, 0-6): Banaszak 11, Hall 5, Hervey 2, Johnson 16, Roach 15.

ST. FRANCIS (8-8, 2-2): Casciano 6, Cummings 3, Cunningham 9, Dempsey 5, Palmer 6, Sireika 5, Taggart 13, Unger 3, Utley 3, Welch 4, Woyshner 2, Zhu 6.

3-point goals: Banaszak 2, Casciano 2, Cunningham 2, Dempsey, Johnson 2, Palmer 2, Roach 2, Sireika, Taggart, Welch.

Timon 76, Niagara Catholic 44

Timon 15 13 26 22 - 76

Nia. Catholic 4 14 10 16 - 44

TIMON-ST. JUDE (9-7, 5-2): Baugh 5, Harrison 11, Johnson 6, Q. Lamar 14, W. Lamar 10, H. Lancaster 4, P. Lancaster 5, Mazurkicz 2, Payne 2, Warren 17

NIA. CATHOLIC (7-8, 2-5): Griggs 17, Krupp 3, Menes 10, Ogundiran 5, Socha 9

3-point goals: Baugh, Harrison, Griggs, Krupp

Orchard Park 77, West Sen. West 49

Orchard Park 17 18 24 18 - 77

W. Sen. West 13 8 9 19 - 49

ORCHARD PARK (11-4, 5-4): D Anderson 11, D Anderson 5, Burnard 2, Freilicher 9, Kubik 8, Liberatore 4, Looney 12, Marks 11, Olejniczak 2, Siegner 3, Wereski 10.

W. SEN. WEST (5-7, 1-6): Amer 2, Barton 6, Brennan 2, Cordero 19, Hutton 3, Jakubik 2, Schermerhorn 2, Sullivan 6, Ventura 2.

3-point goals: Cordero 3.

Lake Shore 70, Williamsville East 56

Wmsv. East 10 19 9 18 - 56

Lake Shore 16 12 23 19 - 70

WMSV. EAST (5-10, 2-8): Butler 15, Kieffer 2, Kleinmann 3, Pieri 11, Poturalski 6, Shanahan 8, Spina 2, Williams 8.

LAKE SHORE (6-7, 4-6): Bergrum 26, Braeuner 2, C Fiutko 9, C Fiutko 8, Jimerson 5, McDonagh 2, Senior 5, Wishman 13.

3-point goals: Butler 2, C Fiutko, Jimerson, Pieri, Williams.

Cheektowaga 48, Maryvale 47

Maryvale 12 9 16 10 - 47

Cheektowaga 8 15 10 15 - 48

MARYVALE (11-5, 6-3): Blackwell 16, Ford 9, Crombie 3, Remley 13, York-Brown 6.

CHEEKTOWAGA (8-6, 6-2): Bragg 7, Bryant 2, Grabp 4, Welch 35.

3-point goals: Blackwell, Bragg, Ford, Remley, Welch 3.

Cleveland Hill 51, Tonawanda 37

Tonawanda 10 10 9 8 - 37

Cleve Hill 18 14 7 12 - 51

TONAWANDA (4-11, 2-6): Diaz 21, Smith 2, T Stapf 7, Z Stapf 3, Ulett 4.

CLEVE HILL (11-4, 8-0): Burney 17, Gamble 2, James 2, C Johnson 10, T Johnson 2, Lassiter 12, White 6.

3-point goals: Diaz 6, Z Stapf, White 2.

JFK 65, Eden 39

JFK 17 11 22 15 - 65

Eden 5 13 6 15 - 39

JFK (6-8, 5-3): Fischer 2, Harris 12, Kohl 2, Isbrandt 19, Jordan 15, Moran 4, Ricotta 11.

EDEN (1-14, 0-8): Bennett 3, Bialy 18, Enel 10, LoTempio 5, Porter 3.

3-point goals: Bialy 2, Harris, LoTempio, Ricotta.

Barker 75, CSAT 71

CSAT 9 15 23 24 - 71

Barker 18 17 19 21 - 75

CSAT (3-9, 2-7): Burks 25, Grant 7, Smith 4, Stephens 3, Verdejo 11, Wilson 21.

BARKER (5-10, 4-6): Arnold 1, Ginther 6, Luckman 40, Secore 4, Snell 12, Wasnock 12.

3-point goals: Luckman 4, Secore, Snell 2, Stephens, Wasnock, Wilson 3.

West Seneca Christian 43, Gow 35

West Sen. 4 13 7 19 - 43

Gow 6 3 17 9 - 35

WEST SENECA CHRISTIAN (13-2, 3-2): Deres 5, Tryon 4, Bochynski 9, Perrotti 11, Santerre 12.

GOW (1-3, 1-3): Dietrich 9, Faillace 12, Kalla 6, Smith 8.

3-point goals: Bochynski, Faillace 2, Santerre, Smith.

Tapestry 59, Grand Island 56

Tapestry 11 5 22 21 - 59

Grand Island 9 18 13 16 - 56

TAPESTRY (11-4): Arrington 13, Cunningham 2, Ferguson 12, Fogan 5, Jenifer 12, McDuffie 7, Russell 6.

GRAND ISLAND (4-11): Brandon 13, Cacciatore 2, Kulikowski 25, Sionko 5, Wilkes 7, Wright 3.

3-point goals: Arrington , Brandon, Jenifer, Kulikowski 3.

Christian Central 74, Holland 58

Chr. Central 23 11 21 19 - 74

Holland 17 7 13 21 - 58

CHR. CENTRAL (11-3): Lekeuneu 8, Preston 2, Ranallo 23, Scott 31, Simpson 8, Tyson 2.

HOLLAND (5-9): Gardon 7, Husman 13, Perlino 7, Pfister 4, Ratajczak 8, Reisdorf 2, Slocum 15, Staniszewski 2.

3-point goals: Gardon, Husman 2, Pfister, Ranallo 7, Ratajczak, Scott 4, Simpson 2, Slocum.

Amherst 77, Sweet Home 47

Sweet Home 13 5 10 19 - 47

Amherst 21 18 22 16 - 77

SWEET HOME (3-13): Barrons 4, Fairclough 4, Frasctore 1, Gates 4, Goudelock 12, Harris 10, Trueheart 12.

AMHERST (13-1): Alfieri 7, Brown 16, Foster 8, Fulford 1, Gibson 2, Hines 2, Ikpeze 12, Kay 2, Rose 10, Waldu 11, Walsh 6.

3-point goals: Brown 3, Foster, Goudelock, Harris 2, Trueheart 2, Waldu.

Gowanda 64, Southwestern 47

Southwestern 16 12 11 8 - 47

Gowanda 10 12 18 24 - 64

SOUTHWESTERN (4-10): Burk 14, Card 4, Kennedy 2, Munir 2, Pannes 18.

GOWANDA (11-3): Benton 2, L Brawdy 9, N Brawdy 17, Irwin 5, John 12, Kruzska 7, Perdue 12.

3-point goals: L Brawdy, N Brawdy, Burk 3, Irwin, John 2, Pannes 3, Perdue 2.

Randolph 57, Ellicottville 37

Ellicotville 11 8 0 18 - 37

Randolph 14 15 16 12 - 57

ELLICOTTVILLE (8-7): Bowen 12, Chudy 6, Easton 1, Eddy 3, Grinols 11, Lapi 2, Summers 2

RANDOLPH (8-6): Bernard 2, Bosley 37, Lecceadone 12, Shipperd 6

3-point goals: Eddy, Grinols 3, Bosley 9, Lecceadone, Shipperd 2

Wednesday’s games

CCAA West 1

Dunkirk at Chautauqua Lake, 7:30 p.m.

CCAA West 2

Panama at Sherman, 7:30 p.m.

Nonleague

JFK at Buffalo Arts, 6 p.m.

Frontier at Maryvale, 6:30 p.m.

Cardinal O’Hara at V-UPrep, 6:30 p.m.

Forestville at Brocton, 7:30 p.m.

Pine Valley at Silver Creek, 7:30 p.m.

IAC Standings League All

Christian Central 5-0 11-3

West Seneca Christian 3-2 9-3

New Life Christian 2-2 9-2

Gow 1-3 2-5

Stanley G. Falk 0-4 5-5

Girls basketball

Tuesday’s games

ECIC III

Pioneer 52, Maryvale 40

Niagara-Orleans

Wilson 52, Newfane 42

CCAA West 2

Frewsburg 76, Cassadaga Valley 30

Nonleague

Buffalo Arts 73, Health Sciences 34

Williamsville East 70, Kenmore West 37

Franklinville 58, Allegany-Limestone 48

Lew-Port 39, Barker 30

Orchard Park 51, Niagara-Wheatfield 37

Clymer 47, Pine Valley 44

Panama 59, Forestville 18

Pioneer 52, Maryvale 40

Maryvale 7 13 6 14 - 40

Pioneer 13 16 7 16 - 52

MARYVALE (3-11, 1-8): Cadwallader 2, Hoiensahl 2, Murray 10, Smith 22, Varano 2, Zbock 2.

PIONEER (9-5, 6-1): Eigenbrod 11, Haley 10, Hulton 2, Miller 2, Rogers 7, Schwab 2, Wittmeyer 18.

3-point goals: Haley, Murray, Rogers.

Wilson 52, Newfane 42

Newfane 14 9 7 12 - 42

Wilson 16 12 14 10 - 52

NEWFANE (13-2, 8-2): Emborsky 22, Foltz 4, Kneeland 4, A Littman 2, O Littman 10.

WILSON (13-1, 10-0): Barrett 2, Couturier 2, Herman 2, Jaeger 5, Neumann 16, Senek 13, Vincent 12.

3-point goals: Emborsky 3, Senek.

Frewsburg 76, Cassadaga Valley 30

Cass Valley 7 4 6 13 - 60

Frewsburg 23 13 27 13 - 76

CASS. VALLEY (4-9, 1-5): Hitchcock 2, Lancaster 7, Morrison 2, Repine 13, Schauman 6

FREWSBURG (14-1, 5-1): Blanchard 3, Boardman 11, Dobek 4, Elderkin 2, Iuculano 22, Lynn 24, Moll 2, Sohl 8

3-point goals: Boardman, Sohl 2

Buffalo Arts 73, Health Sciences 34

H. Sciences 10 11 6 7 - 34

Buffalo Arts 16 15 24 18 - 73

HEALTH SCIENCES (4-7): Dunn 8, Duor 2, Foster 24.

BUFFALO ARTS (7-6): Bush 6, Campbell 26, Fonn 3, Outling 18, Rashada 6, Skillon 10, Woods 4.

3-point goals: Outling 2.

Wmsv. East 70, Kenmore West 37

Ken. West 12 10 10 5 - 37

Wmsv. East 19 18 14 19 - 70

KENMORE WEST (9-6): Britton 12, Ferguson 6, Geis 1, Green 2, Quinlan 7, Rivera 5, Seifried 4.

WMSV. EAST (13-2): Jozwiak 6, Lawida 6, Martinsen 40, Miske 7, Romanowski 11.

3-point goals: Martinsen 7, Miske, Quinlan, Rivera.

Franklinville 58, All.-Limestone 48

All.-Lime. 16 10 18 4 - 48

Franklnv’l 13 12 19 14 - 58

ALL.-LIME. (11-2): Davis 8, DeCapua 3, Forness 21, Giardini 8, Kinney 8.

FRANKLNV’L (13-1): A Haskell 15, D Haskell 16, Hicks 2, McCoy 21, Michellis 2, Reynolds 2.

3-point goals: Forness, Giardini, A Haskell, D Haskell, Kinney 2, McCoy 7.

Orchard Park 51, Nia.-Wheatfield 37

Orchard Park 8 4 14 25 - 51

Nia.-Wheat. 9 11 8 9 - 37

ORCHARD PARK (10-6): Fischer 25, Glendenning 7, Henrich 2, Lenard 5, Ruh 7, Witkowski 3, Wozniak 2

NIA.-WHEAT. (8-7): Benton 6, Carrier 3, Jackson 21, Klidonas 1, Ward 6

3-point goals: Witkowski, Ward 2

Clymer 47, Pine Valley 44

Pine Valley 9 19 10 6 - 44

Clymer 19 3 8 17 - 47

PINE VALLEY (6-7): L. Crisanti 2, Herman 8, Hohl 3, Luce 1, Nelson 5, Raiport 3, Je. Wilcox 5, Ja. Wilcox 17

CLYMER (7-7): Beckwith 2, M. Covey 9, Dunnewold 12, Heil 8, Kibbe 7, King 9

3-point goals: Herman 2, Je. Wilcox, Ja. Wilcox 2, M. Covey 3, Kibbe

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Sacred Heart at Cardinal O’Hara, 6 p.m.

Mount Mercy at Nichols, 6 p.m.

Nardin at Niagara Catholic, 6:30 p.m.

ECIC I

Jamestown at West Seneca West, 7:30 p.m.

ECIC III

Pioneer at Cheektowaga, 6:30 p.m.

CCAA East 1

Gowanda at Allegany-Limestone, 7:30 p.m.

CCAA East 2

Franklinville at Randolph, 7:30 p.m.

CCAA West 1

Chautauqua Lake at Dunkirk, 7 p.m.

Nonleague

Buffalo Seminary at Tapestry, 4:30 p.m.

Holland at Iroquois, 6:30 p.m.

Lancaster at St. Mary’s/Lanc., 6:30 p.m.

Sweet Home at Amherst, 7:30 p.m.

Boys hockey

Tuesday’s games

WNY Federation

Grand Island 4, St. Francis 2

GI (5-5-2): Brandon Snyder g-a, Thomas Cecere gwg

WNY Club

White division

Depew 7, City Honors 5

D: Tyler Post 3g, Nick Grupp g-3a

Jamestown 4, East Aurora/Holland 2

Girls hockey

Tuesday’s games

WNY Federation

Orchard Park/Frontier 4, Amh./SH/Clar. 3

West Sen./Hamburg 7, Lancaster/Iro. 5

Wrestling

Tuesday’s games

Niagara Frontier

Niagara-Wheatfield 43, Lockport 26

CCAA

Chautauqua Lake 48, Portville 33

Nonleague

Iroquois 40, Sweet Home 38

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Canisius at St. Francis, 4:30 p.m.

ECIC I

Lancaster at Jamestown, 6 p.m.

ECIC II

Starpoint at Lake Shore, 6 p.m.

ECIC III

Tonawanda at Eden, 6 p.m.

Niagara Frontier

Lew-Port at North Tonawanda, 5 p.m.

Grand Island at Kenmore West, 5:30 p.m.

Niagara Falls at Kenmore East, 7 p.m.

CCAA

Franklinville at Catt./Little Valley, 6 p.m.

Dunkirk at Fredonia, 6 p.m.

Maple Grove at Frewsburg, 6 p.m.

Falconer at Olean, 6 p.m.

Gowanda at Southwestern, 6 p.m.

Nonleague

V-Attica at Albion, 6 p.m.

Gow at Portville, 6 p.m.

Newfane at St. Francis, 6 p.m.

Boys bowling

ECIC Small South

Springville 5, Eden 2

E: Jesse Brockman 552

Girls bowling

ECIC Small South

Springville 7, Eden 0

S: Emily Zebrowski 208-579

Monsignor Martin

Nardin 3, St. Mary’s/Lanc. 1

Sacred Heart 3, Cardinal O’Hara 1

Mount St. Mary 4, Park 0

Immaculata 4, Buffalo Seminary 0

Boys swimming

ECIC

Hamburg 68, Lancaster 30

Niagara Frontier

Lockport 118, Grand Island 56

There are no comments - be the first to comment