Share this article

print logo

High schools scores & schedule (Jan. 25)

High schools

Boys basketball

Today’s games

ECIC I

Jamestown at Lancaster, 7:30 p.m.

IAC

Stanley G. Falk vs. New Life Christian

at West Seneca Christian, 4 p.m.

St. Mary’s/Deaf at Central Baptist, 6 p.m.

Nonleague

WNY Maritime at Global Concepts , 6 p.m.

Oracle Charter at Olmsted, 6 p.m.

Burgard at Grand Island, 6:30 p.m.

Newfane at Niagara-Wheatfield, 6:30 p.m.

Health Sciences at Riverside, 6:30 p.m.

V-LeRoy at Albion, 7 p.m.

V-Cuba-Rshfrd at All.-Limestone, 7:30 p.m.

Cleveland Hill at Depew, 7:30 p.m.

Portville at Franklinville, 7:30 p.m.

Forestville at Frewsburg, 7:30 p.m.

Chautauqua Lake at Pine Valley, 7:30 p.m.

Silver Creek at Westfield, 7:30 p.m.

Girls basketball

Today’s games

Monsignor Martin

Sacred Heart at Buffalo Seminary, 5 p.m.

Park at Nichols, 6 p.m.

St. Mary’s/Lanc. at Mt. St. Mary, 6:30 p.m.

ECIC II

Lake Shore at Williamsville East, 6:30 p.m.

ECIC IV

Holland at JFK, 7 p.m.

IAC

St. Mary’s/Deaf at Central Bapt., 4:30 p.m.

Nonleague

Ellicottville at Silver Creek, 6:30 p.m.

McKinley at Kenmore East, 7 p.m.

Hutch-Tech at Medina, 7 p.m.

Hamburg at Amherst, 7:30 p.m.

Southwestern at Panama, 7:30 p.m.

Westfield at Portville, 7:30 p.m.

Gowanda at Sherman, 7:30 p.m.

Boys hockey

Sunday’s games

WNY Federation

Clarence 5, Bishop Timon-St. Jude 4

C: Brett Naylor g-2a; Dylan Lock 2g gwg

Hamburg 4, Lancaster 3

H (3-5-1-2): Mike Boyd 2g, gwg

St. Joe’s 3, Canisius 1

SJ: Jack Lalley g-a; Nick Carbone g, Brad Herlan g

St. Francis 5, Niagara Falls 3

SF: Joe Krasinski 2g-a; Gordon Donacik g-2a

Orchard Park 2, Williamsville North 2

OP: Zach Biasillo 2a

Williamsville East vs. Niagara-Wheatfield

at Niagara University, 7:30 p.m.

Williamsville South 10, Lockport 1

WS: Jeff Browne 3g-2a; Al Fix 2g

WNY Club

White Division

Lancaster 6, Buffalo 0

L: Nate Wyse 3g, Peter Marin shutout

Depew 4, Iroquois 2

Blue Division

Williamsville 3, Orchard Park 2

Today’s games

WNY Federation

Clarence vs. Frontier

at Hamburg Town Ice Arena, 5 p.m.

Williamsville East vs. Canisius

at HarborCenter, 6 p.m.

West Seneca West vs. Niagara Falls

at Hyde Park, 7 p.m.

St. Francis vs. West Seneca East

at West Seneca Ice Rink, 7:45 p.m.

Bishop Timon-St. Jude vs. Hamburg

at HarborCenter, 8 p.m.

Amherst vs. North Tonawanda

at Hyde Park, 9 p.m.

Girls hockey

Nonleague

Nichols 2, Northwood Prep 1

Nichols 5, KES (New Brunswick) 1

Nichols 0, Rice Academy (Vt.) 0

Wrestling

Today’s games

Nonleague

Grand Island at Wilson, 6 p.m.

Track and field

New Balance Invitational

at New York City

Boys 55: 3, Peter Borzillieri (W.S. West) 6.77. LJ: 1, Borzillieri 20-0. 300: 8, Borzillieri 37.68. SP: 2, Joseph Castire (W.S. West) 38-9. TJ: 4, Dan Sudyn (W.S. West) 38-1. 4x400 relay: 7, W.S. West (Travis Kelly, Tom Woods, Joe Brown, John Archilla) 3:53.08. Girls 1,000: 1, Anna Rybczynski (W.S. West) 3:02.12. 600: 4, Rybczynski 1:36.46, 10, Ashley Dibble (W.S. West) 1:46.75. 55 hurdles: 2, Emma Harris (W.S. West) 9.14, 6, Nicole Torres (W.S. West) 9.75. TJ: 1, Emily Marchitte (W.S. West) 36-6.5, 6, Kayla Murray (W.S. West) 31-11. LJ: 3, Marchitte 17-3.25.

Girls squash

Nonleague

Nichols 5, Berkshire School (Mass.) 2