Share this article

print logo

WNY wrestling rankings (Jan. 18)

Western New York wrestling rankings

Large Schools
1. Niagara-Wheatfield
2. Lockport
3. St. Francis
4. Lancaster
5. West Seneca West
6. Iroquois
7. Hamburg
8. Clarence
9. Lake Shore
10. Niagara Falls

Small Schools
1. Olean
2. Pioneer
3. Falconer
4. Newfane
5. Fredonia
6. Cheektowaga
7. Roy-Hart/Barker
8. Springville
9. Randolph
10. Maple Grove

Individual rankings

99: Justin McDougald (Niagara-Wheatfield), Sam Sparacino (Tonawanda), Dalton Gardner (Fredonia). HM: Tyler Bartolomei (North Tonawanda), Matt Evans (Randolph), Aiden Rabideau (Clarence).

106: Mitch Seaver (Lockport), Zach Braddell (Tonawanda), Tommy Michel (Lancaster). HM: Andy Burden (Clarence), Jon Dowdall (Tonawanda), Parker Rozler (Lancaster).

113: AJ Putt (Maple Grove), Willie McDougald (Niagara Falls), Shane Hetrick (Maple Grove). HM: Matt Genau (Wmsv. South), Dontay Gill (Lockport). Warren McDougald (Niagara-Wheatfield).

120: Tito Colom (St. Francis), Ryan Hetrick (Maple Grove), Anthony Argentieri (Kenmore West). HM: Luciano Orsene (West Seneca West), Johnny Putney (East Aurora), Matteo Toliano (Lew-Port).

126: Nick Kozolowski (Portville), Johnny Fiebelkorn (Akron), Vinny Falvo (Niagara-Wheatfield). HM: Jacob Page (Eden), Anthony Pilot (Sweet Home), Joe Velez (Medina).

132: Kellen Devlin (Amherst), Hector Colom (St. Francis), Freddie Eckles (Lake Shore). HM: Phil Calandra (Depew/CH), Hunter Mancuse (West Seneca West), Caleb Riordan (Pioneer).

138: Brad Bihler (Maple Grove), Connor Day (Iroquois), Mitch Bednarz (West Seneca West). HM: Shane Helbig (Niagara-Wheatfield), Cameron Page (Falconer). Mike Phelps (Clarence).

145: Troy Keller (North Tonawanda), Dylan Ingrao (Falconer), Jordan Kayes (Olean). HM: Brian Ghiandoni (Starpoint), Ryan Ploetz (Niagara-Wheatfield), Jasey Walker (Wmsv. North).

152: Dakota Gardner (Fredonia), Tristan Almeter (Iroquois), Zack Bierfeldt (Olean). HM: Scott Green (Falconer), Steven Kapuscinski (Lockport), Sawyer Overhoff (Eden).

160: Cameron Swick (Barker/Roy-Hart), Jacob Smeader (Hamburg), Charlie Milks (Kenmore West). HM: Alton Ingram (Dunkirk/Silver Creek), Trevor Micek (Maple Grove), Bryce Szudzik (Springville).

170: Colin Goodrich (Niagara-Wheatfield), Jacob Hoffman (Pioneer), Jake Duggan (St. Francis). HM: Lyle Grant (Alden), Dillon Knoll (Hamburg), Ethan PeQueen (Akron).

182: Jacob Peru (Falconer), Brandon Whitacre (Jamestown), Jake Kubala (Newfane). HM: Ian Baker (Springville), Zach Breeden (Grand Island), Brody Nolan (Maple Grove).

195: Robert Jones (Lockport), Jordan McLaughin (Olean), Tyler Smith (Pioneer). HM: Abraham Baker (St. Joe’s), Storm Hutcheson (Niagara-Wheatfield), Cam Walters (Williamsville North).

220: Zach Spears (Olean), Charles Beach (Medina), Mason Mastrangelo (Lancaster). HM: Sean Kloss (Clarence), Freddie Nixon (St. Joe’s), Shaerod Rodgers (Lake Shore).

285: Laith Alsous (Lew-Port), Tylor Rivera (Lockport), Shawn Williams (Olean). HM: Nick Jones (Dunkirk), Joe Ramunno (West Seneca East), Jordan Wasmund-Ringer (Lake Shore).

There are no comments - be the first to comment