Share this article

print logo

Area Bowling for Jan. 20

area bowling

ABBOTT: BW’S Cagneys C2 — Jayson Silver 698, Jerry Sych 267, Mark Bigaj 267, Andy Nawrocki 258, Mark Bigaj 257.

AIRPORT: BBS Doubles Handicap — Barbara Moe 220-616, Stacey Jackson 223, Jennifer Thompson 213.

BRAD ANGELO: United Church — Gary Purser 691, Tim Caraco 663, Lee Wright 654, Ron Friedersdorf 256-650, Lawrence Bentley 256-650, Ryan Habalou 650.

BRAYMILLER’S: Monday Night — Mike O’Shea 266-675.

BROADWAY: CPD — Marty Sypniewski 688, Steve Lach 676, Wes Michaels 267-675, Cheryl Allami 252-651, Lindsey Styborski 602, Kevin Smith 266. Monday Night Out — Tony Dolan 268-278-793, Frank Lewandowski 257-720, Chris Kleinhans 718, Mike Nowak 710, Tom Hails 698, Becky Walczyk 250-603. Tuesday Hi Rollers — Bill Priester 254-739, Scott Ciura 257-706, Jamie Panek 277-705, John Harhigh 261-701, Craig Orlowski 267-680.

CHICK’S: Hi-Tech Services Sat Couples — PJ Azzarella 258-256-269-783. Hi-Tech Services — Dennis Alguire 680, Tony Galfo 256-676, Alicia Alguire 233-635.

CLARENCE: Berghold Electric — Steve O’Dell 258-706, Kevin Iwaniak 258-695, Dan Chamberland 268-692, Joe Pohlman 685, Sue Nawojski 669.

CLASSIC: Smith/Magaris Memorial — Ryan Franslemo 263-267-268-798, Chris Rathbun 300-278-782, Dwight Tucker 255-723, John Swartz 683, Jim Ciszek 675. VIP Petsitting — Bob Kirbis 299-750, Ken Full 254. Christian Athletic — Derek Ostrom 681.

EDEN: Don Greuschow Memorial — Tim Gnacinski 252-685, Jeff Poblocki 278-682, Greg Jacobs 678, Fran Kuras 677, Ron Telaak 267.

KENMORE: Leo Greenauer Memorial- Joe Montante Jr. 300-812, John Palamara 263-728, Matt Marzec 256-715, Dennis Loomis 712, Tony Germano 256-711. Tuesday Minors — Paul Gennuso 257-705, Nate Wiewiorski 676.

K OF C: Memorial — Bernard Weller 258-264-719, Steve Colley 259.

MANOR II: North Presbyterian — Chris Fecio 687, Shaun Louis 683, Mike Yates 300, B.J. Dranko 250. Wilber Wright Memorial — Sam Burgio 718, Don Hoyt 694, Everett Skutt 276, Andy Heim 257. Bell/Arc — Jeff Husarek 266-708, Dennis Illig 701, Jayson Harris 253-696, Hank Howard 675, Barb Maddigan 228.

SPARETIME: Best Approach Classic — Randy Klinger 277-723, Jim Poley 255- 675, Tammy Burgstahler 642, Mike Bauer 255.

SPRINGVILLE: Davies Hillside Farms — Lance Nagel 256-689, Mike Shimo 678, Kevin Farner 677, John Pascarella 675, Bucky Brown 254. Monday Ladies — Samantha Farner 234.

STRIKERS: Schaub Equipment — Tony Waleszczak 266-740, Tim McNamara 687, Brian Tyszka 268-682, Joel Kanick 254-677, Tom Saccomanno 676. Monday Night Trio — Ryan Flatley 266-675, Janet Onisk 225-650, William Wasielowski 256. Tuesday 3-Man — Chris Jentsch 257-300-804, Don Vogel 258, John McCracken 255.

TONAWANDA: Brady Electric — Cody Regian 277-780, Tom Brady 279-775, Joe Pisarek 260-718, Mike Weber 254-695, Chris Prezioso 692. Monday Early Men — Mike Dahlman 263-747, John Edholm 716, Brian Pimm 705, Jere Kiblin 300-703, Mark Metz 695.

TRANSIT: Schoolmasters A — David Karchensky 685, Mike Andriacio 675. Schoolmasters B — Frank Tronolone 684.