Share this article

print logo

High school scores & schedule (Jan. 15)

Boys basketball

Thursday’s games

Yale Cup Division II

MST Seneca 52, da Vinci 41

I-Prep/Grover 79, Buffalo Arts 47

Emerson 77, Lafayette 62

Olmsted 59, City Honors 33

ECIC I

Orchard Park 64, Clarence 43

Wmsv. North 78, West Seneca West 31

ECIC II

Iroquois 66, Hamburg 53

Starpoint 57, Lake Shore 41

West Seneca East 65, Sweet Home 43

Wmsv. South 72, Wmsv. East 45

ECIC III

Maryvale 77, Pioneer 38

ECIC IV

JFK 44, Tonawanda 33

Alden 64, Lackawanna 60 (OT)

Niagara-Orleans

Roy-Hart 69, Barker 55

IAC

Gow 61, Stanley G. Falk 50

Christian Central 75, W.S. Christian 48

CCAA West 1

Olean 88, Chautauqua Lake 53

Fredonia 66, Falconer 44

Maple Grove 75, Southwestern 65

CCAA West 2

Brocton at Cassadaga Valley, 7:30 p.m.

Panama 71, Sherman 41

Frewsburg at Westfield, 7:30 p.m.

CCAA East 1

Gowanda 64, Salamanca 48

Portville 88, Randolph 77 (4OT)

All-Limestone at Silver Creek, 7:30 p.m.

CCAA East 2

N. Collins at Catt/Little Valley, 7:30 p.m.

Ellicottville 55, Forestville 27

Franklinville at Pine Valley, 7:30 p.m.

Nonleague

Buffalo Science 85, Global Concepts 79

Frontier 71, Oracle Charter 61

MST Seneca 52, da Vinci 41

da Vinci 13 9 15 4 - 41

MST Seneca 14 7 17 14 - 52

DA VINCI (2-8, 1-6): Ellis 8, Lewis 2, Lowe 9, Paulfrey 19, Richardson 3.

MST SENECA (5-4, 3-2): Anderson 6, Gray 2, Howard 10, Jones 11, King 2, Oyoyo 14, Prince 7.

3-point goals: Anderson 2, Jones, Lowe 3, Paulfrey.

I-Prep/Grover 79, Buffalo Arts 47

I-Prep 25 19 19 16 - 79

Buffalo Arts 6 10 20 11 - 47

I-PREP (7-4, 6-0): Bashir 7, Forrester 2, Gant 27, Harris 9, Richardson 2, Santiago 11, Townsel 10, Turner 11.

BUFFALO ARTS (2-2, 2-2): Bell 3, Brown 13, Drayton 2, D Johnson 2, J Johnson 8, Perez 9, Purdue 4, Watson 6.

3-point goals: Bashir, Bell, Gant, J Johnson 2, Perez 2, Santiago, Turner 3, Watson 2.

Emerson 77, Lafayette 62

Lafayette 12 20 13 17 - 62

Emerson 23 14 19 21 - 77

LAFAYETTE (2-9, 1-6): Elliott 4, Felix 6, A Grimes 8, K Grimes 2, Miyaga 13, Reynolds 2, Vargas 2, Viera 23, Woodard 2.

EMERSON (6-3, 4-2):Dowell 28, Edwards 19, Hunter 15, Rice 6, Simmons 4, Simpson 2, Smith 3.

3-point goals: Dowell 2, Edwards, Smith, Viera.

Olmsted 59, City Honors 33

Olmsted 12 13 17 17 - 59

City Honors 13 3 8 9 - 33

OLMSTED (9-2, 5-1):Barnes 6, Carr-Johnson 5, Clouser 10, Evans 1, Hough 3, Parham 7, Radford 18, Roach 9.

CITY HONORS (2-9, 2-4): Alessi 6, Bulluck 4, Jopp 2, Langhorne 6, Moody 1, Radford 12, Salem 2.

3-point goals: Barnes 2, Carr-Johnson, Hough, Parham, A Radford, Roach.

Orchard Park 64, Clarence 43

Clarence 2 8 17 16 - 43

Orchard Park 23 16 11 14 - 64

CLARENCE (4-8, 1-4): Dimitroff 2, Ireland 2, Janzow 21, Kiener 2, J. Olivieri 4, Randall 6, Southern 2, Zuffranieri 3

ORCHARD PARK (10-1, 4-1): Da. Anderson 3, Dy. Anderson 7, Burnard 4, Cerone 2, Frick 4, Harris 10, Kubik 1, Liberatore 2, Looney 6, Marks 10, Wereski 15

3-point goals: Southern, Looney

Wmsv. North 78, West Seneca West 31

Wmsv. North 24 14 26 14 - 78

W. Sen. West 10 14 0 7 - 31

WMSV. NORTH (8-5, 6-0): Abaya 1, Hill 8, Huggins 8, Jack 25, Konotopskyj 2, Maniscalco 16, Maranto 4, Pilon 5, Schatz 4, Sturgis III 3, Swiech 2.

W. SEN. WEST (5-6, 1-5): Amer 2, Cordero 5, Ensminger 2, Hutton 7, Stockinger 3, Sullivan 12.

3-point goals: Cordero, Hutton, Jack, Pilon, Stockinger, Sullivan 3.

Iroquois 66, Hamburg 53

Hamburg 17 10 13 13 - 53

Iroquois 17 15 14 20 - 66

HAMBURG (4-7, 4-5): Crowley 3, DeLellis 4, Dils 20, D Henry 9, M Henry 4, Mahoney 9, Salerno 4.

IROQUOIS (4-9, 1-6): Allen 1, Bowen 4, Edwards 22, Popovski 4, Quinn 5, Tait 5, Whalen 16, Williams 9.

3-point goals: Bowen, Dils 3, Whalen 2, Williams 3.

Starpoint 57, Lake Shore 41

Starpoint 8 20 17 12 - 57

Lake Shore 8 12 10 11 - 41

STARPOINT (7-4, 5-0): D Clemons 2, D Clemons 2, Kroening 10, Lang 3, Lasal 7, Longwell 12, Nodine 9, Walters 12.

LAKE SHORE (5-5, 3-4): Bergrum 4, C Fiutko 5, C Fiutko 8, Jimerson 3, John 4, McDonagh 5, Myers 2, Senior 2, Williams 2, Wishman 6.

3-point goals: Jimerson, Lasal, Longwell 2, McDonagh, Nodine, Walters.

W. Seneca East 65, Sweet Home 43

Sweet Home 10 14 12 7 - 43

W. Sen. East 18 8 19 20 - 65

SWEET HOME (2-9, 1-7): Barrons 8, Gates 2, Goudelock 10, Harris 2, John 12, Serrano 6, Trueheart 3

W. SEN. EAST (8-3, 5-2): Farszmil 9, Kania 8, Harrington 3, Jasinski 2, Klubek 7, Picciano 10, Radka 14, Roncone 5, Streczywilk 7

3-point goals: John 2, Serrano, Harrington, Picciano 2, Radka, Roncone

Wmsv. South 72, Wmsv. East 45

Wmsv. East 10 10 16 9 - 45

Wmsv. South 16 23 22 11 - 72

WMSV. EAST (5-6, 2-4): Butler 2, Grano 11, Kieffer 4, Kleinmann 2, Pieri 10, Poturalski 3, Shanahan 7.

WMSV. SOUTH (10-3, 7-0):Braniecki 2, Buell 9, Corona 2, G Dolan 19, G Dolan 19, Foster 2, Hall 10, Phillips 4, Sanford 5.

3-point goals: Buell 2, G Dolan 3, Grano, Hall 2, Pieri 2, Sanford.

Maryvale 77, Pioneer 38

Pioneer 9 10 10 9 - 38

Maryvale 24 13 22 18 - 77

PIONEER (1-10, 1-5): Burley 4, Eigenbrod 8, Foley 3, Fronckowiak 5, Hyman 3, Root 2, C Sayvone 2, D Sayvone 7, Schick 4.

MARYVALE (9-3, 4-2): Bailey 2, Blackwell 18, Burrus 3, Crombie 8, Davis 4, Ferguson 3, Ford 13, Remley 12, Sullivan 1, York-Brown 10.

3-point goals: Blackwell, Burrus, Crombie, Eigenbrod 2, Ford, Hyman, Remley, D Sayvone, York-Brown 2.

JFK 44, Tonawanda 33

Tonawanda 11 0 11 11 - 33

JFK 12 10 10 12 - 44

TONAWANDA (2-9, 1-5): Diaz 15, Holevinski 14, T Stapf 2, Z Stapf 2.

JFK (2-8, 2-3): Fischer 18, Harris 7, Isbrandt 7, Kohl 6, Snyder 6.

3-point goals: Diaz 2, Fischer 4, Harris, Holevinski, Kohl.

Alden 64, Lackawanna 60 (OT)

Lackawan. 16 10 16 10 8 - 60

Alden 12 15 12 13 12 - 64

LACKAWANNA (5-4, 5-4): Bekric 8, Harmon 5, Horton 11, Lofton 2, Pacillo 3, L Smith 19, N Smith 6, Threeths 6.

ALDEN (8-5, 5-1): Boucher 13, Fusco 4, Keller 1, Kozak 4, Pysczynski 3, Riddoch 4, Snell 6, Stockweather 30.

3-point goals: Boucher, Harmon 2, Kozak, Pacillo, L Smith, Threeths 2.

Roy-Hart 69, Barker 55

Roy-Hart 21 13 14 21 - 69

Barker 10 17 8 20 - 55

ROY-HART (9-4, 6-1): Anderson 10, Borel 2, Bruning 7, Davis 3, Dodge 1, Heschke 9, Hess 1, Maynard 3, Srock 2, Xapsos 31

BARKER (3-9, 2-5): Arnold 2, Ginther 2, Luckman 24, Secore 3, Snell 11, Wasnock 13

3-point goals: Bruning, Davis, Maynard, Xapsos, Luckman 3, Snell, Wasnock 2

Gow 61, Stanley G. Falk 50

Stanley G. Falk 8 16 5 21 - 50

Gow 19 18 15 9 - 61

FALK: Belle 9, Barclay 12, Samuels 10, McIntyre 19.

GOW (2-2, 1-0): Kalla 22, Dietrich 6, Smith 17, Kern 10, Faillace 4, Franklin 2.

3-point goals: Barclay 3, McIntyre, Smith.

Christian Cent. 75, W.S. Christian 48

Christian Cent. 24 8 24 19 - 75

W.S. Christian 10 15 12 11 - 48

CHR. CENTRAL (6-3, 2-0): Gummo 11, Lekeuneu 7, Opferbeck 3, Ranallo 15, Scott 29, Simpson 5, Tyson 8

WEST SENECA CHRISTIAN (8-2, 1-2): Perotti 16, Santerie 16, Deros 2, Bohing 10, McCoy 2, Oio 2.

3-point goals: Gummo 3, Ranallo 2, Scott 4, Simpson, Santerie

Olean 88, Chautauqua Lake 53

Chaut. Lake 10 10 23 10 - 53

Olean 29 17 22 20 - 88

CHAUT. LAKE (7-3, 2-2):Davidson 10, Hammond 7, Meredith 4, Pope 25, Swan 6, Vinciguerra 1.

OLEAN (12-0, 6-0):Butler 5, Cavana 5, Eckstrom 27, Ramadhan 16, Rogers 5, Ryan 2, D Schmidt 5, M Schmidt 7, Shoemaker 16.

3-point goals: Butler, Cavana, Davidson 3, Eckstrom 5, Pope, Rogers, D Schmidt, Shoemaker 4.

Fredonia 66, Falconer 44

Fredonia 17 20 14 15 - 66

Falconer 11 6 7 20 - 44

FREDONIA (9-3, 4-1):Burmaster 9, Gullo 2, Moore 12, Piper 2, Pucci 6, Ruckman 8, Ruiz 6, Saden 2, Swoyer 9, Voss 10.

FALCONER (4-10, 0-6):Curtis 15, DePietro 9, Dykstra 7, Fisher 3, Nord 10.

3-point goals: Burmaster, Curtis, Fisher, Swoyer 2, Voss 2.

Ellicottville 55, Forestville 27

Ellicottville 19 13 12 11 - 55

Forestville 3 10 8 6 - 27

ELLICOTTVILLE (6-5, 2-0):Boldt 4, Bowen 7, Chudy 10, Easton 1, Eddy 11, Grinols 11, Lapi 2, Summers 9.

FORESTVILLE (0-9, 0-3):Catalano 2, Egan 12, Spears 6, Stanbro 4, West 3.

3-point goals: Eddy, Grinols 3, Spears 2, Summers, West.

Panama 71, Sherman 41

Sherman 4 12 16 9 - 41

Panama 15 18 22 16 - 71

SHERMAN (7-5, 5-1): Delcamp 5, Foti 2, Gleason 9, Parks 8, Prarom 4, Rhebergen 3, Robson 10.

PANAMA (10-2, 6-0):Blose 16, Eddy 18, Frangione 4, Odell 14, Payne 19.

3-point goals: Delcamp, Gleason, Odell 2, Payne 5.

Gowanda 64, Salamanca 48

Salamanca 9 11 14 14 - 48

Gowanda 16 16 13 19 - 64

SALAMANCA (7-5, 0-2): Collins 2, Enriques 14, Rasha 18, Reynolds 11, Zurat 3

GOWANDA (9-2, 2-0): Benton 20, Brawdy 19, Irwin 4, A. John 10, Perdue 4, Stapleton 7

3-point goals: Enriques 2, Rasha 2, Zurat, Benton

Buffalo Science 85, Global Concepts 79

Global Concepts 16 24 13 26 - 79

Buffalo Science 18 29 24 14 - 85

GLOBAL CONCEPTS (5-8):Anderson 5, L Billingslea 4, L Billingslea 16, Burrough 19, Dilbert 20, Parker 2, Pierce 13.

BUFFALO SCIENCE (3-7):Cortes 7, Harris 25, Hester 5, Johnson 15, Jones 2, Osmani 2, Taylor Jr. 4, Wabote 4, Wingard 12, Wood-Wiley 9.

3-point goals: Burrough 2, Cortes, Harris 3, Hester, Wood-Wiley.

Frontier 71, Oracle Charter 61

Oracle 9 18 18 16 - 61

Frontier 8 16 20 27 - 71

ORACLE (2-9): Bridges 10, Embry 7, Graves 13, Marshall 5, Rosenthal 3, Waller 3, White 20

FRONTIER (1-9): Clifford 5, Dipalma 6, Dunz 2, Ebert 26, Garland 17, Gerken 9, Seier 6

3-point goals: Bridges, White, Dipalma, Ebert 4, Garland 4, Gerken, Seier

Today’s games

Monsignor Martin

Niagara Catholic at Walsh, 6:30 p.m.

Bishop Timon-St. Jude at St. Joe’s, 7 p.m.

Nichols at St. Mary’s/Lanc., 7:30 p.m.

ECIC III

Depew at Amherst, 7:30 p.m.

Springville at East Aurora, 7:30 p.m.

ECIC IV

Holland at Cleveland Hill, 6:30 p.m.

Niagara Frontier

Lockport at Grand Island, 6:30 p.m.

Niagara Falls at Kenmore West, 6:30 p.m.

N. Tonawanda at Nia-Wheatfield, 6:30 p.m.

Lew-Port at Kenmore East, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Newfane at Wilson, 6 p.m.

Albion at Akron, 6:30 p.m.

CSAT at Medina, 6:30 p.m.

IAC

Stanley G. Falk at W.S. Christian, 3:30 p.m.

Nonleague

Health Sciences at South Park, 6 p.m.

Dunkirk at St. Francis, 6:30 p.m.

Cardinal O’Hara at Tapestry, 6:30 p.m.

Martin Luther King Jr. Basketball Classic

at City Honors

JFK vs. City Honors, 4 p.m.

I-Prep/Grover vs. WNY Maritime, 5:30 p.m.

Girls basketball

Thursday’s games

Canisius Cup

Emerson 63, Bennett 22

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. at Walsh, 4 p.m.

ECIC II

Iroquois 47, Starpoint 40

Niagara Frontier

Lockport 48, Grand Island 30

Niagara-Orleans

CSAT 42, Medina 31

Wilson 71, Newfane 55

Albion 49, Akron 35

IAC

Walsh 43, St. Mary’s School for the Deaf 16

CCAA East 1

Gowanda at Allegany-Limestone, 7:30 p.m.

Salamanca at Portville, 7:30 p.m.

Nonleague

Nia-Wheatfield at Hutch-Tech, 6:30 p.m.

Emerson 63, Bennett 22

Emerson 17 11 19 16 - 63

Bennett 3 0 8 11 - 22

EMERSON (10-4, 6-0):Brannon 18, Brown 2, Carthon 13, Chamberlain 7, Sharp 14, Thornton 5, Weatherspoon 4.

BENNETT (2-10, 2-5): Crump 15, Roulhac 2, Samuel 5.

3-point goals: Brannon, Carthon, Chamberlain, Samuel, Sharp 4, Thornton.

Iroquois 47, Starpoint 40

Iroquois 15 10 6 16 - 47

Starpoint 11 10 6 13 - 40

IROQUOIS (4-6, 2-5): Donner 9, Maroney 3, McBride 4, Parker 3, Quinn 12, Reidel 5, Shanahan 9, Stawicki 2.

STARPOINT (2-10, 1-5): Binga 2, Bradley 20, Kazmarek 4, Mott 6, Weber 3, Welsh 2, Wick 3.

3-point goals: Bradley 6, Donner 2, Quinn 2, Shanahan 2.

Lockport 48, Grand Island 30

Grand Island 6 9 11 4 - 30

Lockport 8 13 13 14 - 48

GRAND ISLAND (10-3, 5-3): Bailey 2, Brandon 4, Hausrath 2, Latvala 1, McNamara 4, Winfield 17.

LOCKPORT (9-2, 7-1): Cammarra 6, DiTullio 7, Douglass 4, Doxey 6, Dry 15, Jenkins 2, Krchniak 2, Mullane 6.

3-point goals: Dry, Winfield 4.

CSAT 42, Medina 31

Medina 8 13 4 6 - 31

CSAT 10 18 7 7 - 42

MEDINA (6-5, 3-4): Brown 7, Gross 8, Kams 4, Williams 10, Winters 2.

CSAT (7-5, 4-3):Carrier 3, K Davis-Patterson 4, S Davis-Patterson 14, King 15, Lowery 2, Navarro 2, Swain 2.

3-point goals: Williams 2.

Wilson 71, Newfane 55

Wilson 21 9 17 24 - 71

Newfane 9 13 15 18 - 55

WILSON (10-1, 7-0): Barrett 4, Couturier 3, Darlak 5, Jaeger 15, Munnikhuysen 6, Neumann 2, Senek 26, Vincent 10.

NEWFANE (11-1, 6-1): Emborsky 20, Foltz 8, Hambruch 1, Kneeland 9, A Littman 3, O Littman 14.

3-point goals: Couturier, Emborsky 4, Senek.

Albion 49, Akron 35

Akron 6 8 2 19 - 35

Albion 13 11 19 6 - 49

AKRON (0-11, 0-7): Abrams 9, Hill 3, Jonathan 9, Jones 4, Printup 2, Robnett 6, Wagner 2.

ALBION (5-5, 4-3):Blanchard 11, Chudy 6, DiCureia 2, Eldred 7, Newton 8, Powell 11, Snook 4.

3-point goals: Blanchard, Eldred, Jonathan.

Walsh 43, St. Mary’s School for the Deaf 16

St. Mary’s/Deaf 2 7 5 2 - 16

Walsh 16 12 10 5 - 43

ST. MARY’S/DEAF (1-6, 0-5): Bajgai 2, Cole 12, Watson 2.

WALSH (3-9, 2-1):Greer 9, Hanophy 6, Howard 6, Hund 5, Olson 2, Shaw 4, Swick 5, Webster 6.

3-point goals: Greer, Webster 2.

Today’s games

Canisius Cup

Burgard at Olmsted, 6 p.m.

Monsignor Martin

Nichols at Buffalo Seminary, 5 p.m.

Park at Nardin, 6 p.m.

ECIC I

Orchard Park at Clarence, 7:30 p.m.

Lancaster at Jamestown, 7:30 p.m.

ECIC II

West Seneca East at Sweet Home, 6:30 p.m.

Wmsv. South at Wmsv. East, 6:30 p.m.

Iroquois at Hamburg, 7:30 p.m.

ECIC III

Amherst at Depew, 6:30 p.m.

East Aurora at Springville, 6:30 p.m.

ECIC IV

Cleveland Hill at Holland, 7 p.m.

Tonawanda at JFK, 7 p.m.

Alden at Lackawanna, 7 p.m.

Niagara Frontier

Kenmore West at Niagara Falls, 6:30 p.m.

Kenmore East at Lew-Port, 7 p.m.

Nia-Wheatfield at N. Tonawanda, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Barker at Roy-Hart, 6 p.m.

CCAA West 1

Southwestern at Maple Grove, 7 p.m.

Olean at Chautauqua Lake, 7:30 p.m.

Falconer at Fredonia, 7:30 p.m.

CCAA West 2

Panama at Sherman, 7:30 p.m.

CCAA East 1

Portville at Catt/Little Valley, 7:30 p.m.

Gowanda at Salamanca, 7:30 p.m.

CCAA East 2

Forestville at Ellicottville, 7:30 p.m.

Pine Valley at Franklinville, 7:30 p.m.

Nonleague

East at Global Concepts , 4:30 p.m.

Tapestry at Niagara Catholic, 5 p.m.

Christian Central at Oracle Charter, 5:30 p.m.

Randolph at North Collins, 6 p.m.

Pioneer Invitational

at Pioneer

Games 5:30 and 7 p.m.

Boys hockey

Thursday’s games

WNY Federation

St. Joe’s 3, Clarence 0

SJ (13-2-1): Nick Carbone g-a, Danny Mikolajczak 8-save shutout

Kenmore West vs. Niagara Falls

at Hyde Park, 5 p.m.

Hamburg vs. Canisius

at Northtown Center, 7 p.m.

Frontier vs. Williamsville North

at Northtown Center, 7 p.m.

Lockport vs. Amherst

at Northtown Center, 9 p.m.

Today’s games

WNY Federation

Grand Island vs. Lew-Port

at Niagara University, 8:20 p.m.

Girls hockey

Thursday’s games

WNY Federation

Williamsville 8, West Seneca/Hamburg 1

Monsignor Martin 8, Lancaster/Iroquois 0

Amherst/SH/Clarence 4, OP/Frontier 3

Today’s games

WNY Federation

Amherst/Sweet Home/Clarence vs. West Seneca/Hamburg

at West Seneca, 5:30 p.m.

Boys bowling

ECIC South Large

Frontier 4, Lancaster 3

L: Dan Zahlhas 268

Orchard Park 7, West Seneca East 0

OP: Nate Nahrebeski 224-641

ECIC North Small

Maryvale 6, Alden 1

M: Alex Leader 238-683

ECIC South Small

Pioneer 7, JFK 0

P: Nate Packentien 193

Holland 4, Eden 3

E: Evan Kelly 199

Monsignor Martin

Cardinal O’Hara 3, Park 0

Canisius 3, St. Mary’s/Lanc. 0

St. Joe’s 3, Christian Central 0

Girls bowling

ECIC South Large

Lancaster 5, Frontier 2

L: Deanna Kosmoski 245

F: Katie Good 246-624

ECIC South Small

Pioneer 7, JFK 0

P: Katelyn Slomba 267-619

Maryvale 7, Alden 0

M: Madison Rogacki 630

Holland 5, Eden 2

H: Liz Ruszczyk 169

Monsignor Martin

Immaculata 4, O’Hara 0

Mount St. Mary’s 3, Mt. Mercy 1

St. Mary’s Lancaster 3, Park 1

Sacred Heart 4, Nardin 0

Wrestling

ECIC I

Frontier 59, Orchard Park 21

F: Jeremy Marszalek (126) pin

Nonleague

Pioneer 48, V-Attica 30

P: Trey Wiedemann (113) pin in 1:07

Today’s games

ECIC I

Hamburg at Lancaster, 6 p.m.

Nonleague

West Seneca East at West Seneca West, 6 p.m.

Boys swimming

ECIC IV

Alden 81, Depew 43

Coed swimming

Syracuse Cup

City Honors 147, South Park 21

Hutch Tech 79, Performing Arts 71

Olmsted 118, McKinley 41

Bennett 83, I-Prep 63

Rifle

ECIC

Clarence 1066, Holland 824

C: Matthew Kirk 274

Alden 1320, Iroquois 1141

A: Noah Fox 290

There are no comments - be the first to comment