Share this article

print logo

High school scores & schedules (Jan. 14)

Boys basketball

Wednesday’s games

Yale Cup Division I

South Park 81, Bennett 47

McKinley 79, Middle Early College 71 (OT)

East 91, Riverside 27

Hutch-Tech 65, Burgard 59

Yale Cup Division II

Olmsted 81, Lafayette 54

Monsignor Martin

Timon-St. Jude 87, Cardinal O’Hara 71

St. Mary’s/Lanc. 68, Niagara Catholic 61

St. Francis at Park, ccd.

Walsh at St. Joe’s, ccd.

ECIC II

Starpoint at Iroquois, ccd.

ECIC III

Springville at Amherst, ccd.

Nonleague

Frewsburg 65, Catt./Little Valley 34

CSAT at Dunkirk, ccd.

Health Sciences at WNY Maritime, ccd.

South Park 81, Bennett 47

South Park 14 29 14 24 - 81

Bennett 8 12 11 16 - 47

SOUTH PARK (9-3, 5-2):Bowman 3, Brown 15, Harris 12, Lewis 2, McDonald 11, Mushat 4, Robinson 16, Thomas 2, Watson 11, Winston 5.

BENNETT (4-9, 3-4):Brown 9, Q Lewis 5, S Lewis 7, Maldonado 6, Morris 6, Smith 12, Vance 2.

3-point goals: Bowman, B Brown, T Brown 2, Q Lewis, S Lewis, McDonald, Robinson 3.

McKinley 79, Middle College 71 (OT)

MEC 13 16 24 14 4 - 71

McKinley 16 16 18 17 12 - 79

MEC (5-5, 5-1):Foster 20, Jackson 2, Jemes 8, Johnson 12, Rivera 8, Staton 21.

MCKINLEY (12-0, 7-0):Booker 5, Buster 3, Fisher 7, Goree 2, Johnson 12, Jones 27, Outlaw 18, Rogers 3, Wardlaw 2.

3-point goals: Booker, Buster, Jones 3, Rivera 2, Staton 3.

East 91, Riverside 27

East 18 30 23 20 - 91

Riverside 9 7 6 5 - 27

EAST (5-7, 4-3):Allen 4, Anderson Jr. 30, Barney 4, Burts 15, Chol 5, Cox 1, Gladden 2, Hughes 14, Maryon 14, Shaw 2.

RIVERSIDE (1-8, 0-6):DiMaggio 7, Griffin 2, Johnson 1, Loreno 15, Wardlaw 2.

3-point goals: Anderson Jr. 4.

Hutch-Tech 65, Burgard 59

Hutch-Tech 12 9 21 23 - 65

Burgard 17 10 11 21 - 59

HUTCH-TECH (2-10, 2-6):Caesar 8, Carr-Johnson 2, Hill 5, Lindsay 21, Marks 14, Mitchell 1, Myers 10, Reign 4.

BURGARD (3-9, 1-6): Cain 4, Callaway 4, Gamblin 5, Jamison 22, Jones 2, McCulley 3, Williams 17.

3-point goals: Lindsay 3, Williams 3.

Olmsted 81, Lafayette 54

Olmsted 21 20 21 19 - 81

Lafayette 6 16 12 20 - 54

OLMSTED (8-2, 4-1):Abajobir 2, Barnes 5, Baynes 13, Carr-Johnson 4, Clouser 13, Evans 6, Mendrysa 2, Parham 5, Radford 10, Roach 21.

LAFAYETTE (2-10, 1-4):Elliott 8, Felix 7, A Grimes 2, K Grimes 3, Miranda 2, Miyaga 12, Reynolds 4, Vargas 5, Viera 11.

3-point goals: Barnes, Clouser, Elliott 2, Evans, Felix, Miyaga 2, Parham, Roach 3, Viera.

Timon-SJ 87, Cardinal O’Hara 71

O’Hara 15 15 19 22 - 71

Timon 18 22 26 21 - 87

O’HARA (4-7, 0-3): Benton 10, Boyd 6, Clark 6, Debose 25, Dudley 2, Hemphill 12, Riley 10.

TIMON-ST. JUDE (6-6, 2-1):Harrison 11, Johnson 15, C Lamar 2, W Lamar 26, H Lancaster 2, P Lancaster 4, Payne 1, Ringwood 12, Warren 14.

3-point goals: Benton, Boyd, Debose, Harrison, Johnson 2, W Lamar 3, Riley.

St. Mary’s/Lanc. 68, Nia. Catholic 61

St. Mary’s/L 20 12 18 18 - 68

Nia. Catholic 22 18 6 15 - 61

ST. MARY’S/L (10-2, 2-1):Brown 4, Ciezski 2, Dunning 6, Hill 4, Hunt 7, Molson 29, Stoj 2, Szablewski 6, Tyka 1, White 7.

NIA. CATHOLIC (7-6, 0-3):Davis 9, Griggs 11, Krupp 3, Menes 30, Socha 6, Turner 2.

3-point goals: Davis, Griggs, Hunt, Krupp, Menes 4, Molson 2, White.

Thursday’s games

Yale Cup Division II

da Vinci at MST Seneca, 4:30 p.m.

I-Prep/Grover at Buffalo Arts, 6 p.m.

Lafayette at Emerson, 6 p.m.

Olmsted at City Honors, 7 p.m.

ECIC I

Clarence at Orchard Park, 7:30 p.m.

Wmsv. North at West Sen. West, 7:30 p.m.

ECIC II

Hamburg at Iroquois, 6:30 p.m.

Starpoint at Lake Shore, 6:30 p.m.

Sweet Home at West Sen. East, 7:30 p.m.

Wmsv. East at Wmsv. South, 7:30 p.m.

ECIC III

Pioneer at Maryvale, 7:30 p.m.

ECIC IV

Tonawanda at JFK, 6 p.m.

Lackawanna at Alden, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Roy-Hart at Barker, 6:30 p.m.

IAC

Stanley G. Falk at Gow, 5:30 p.m.

CCAA East 1

All.-Limestone at Silver Creek, 7:30 p.m.

Portville at Randolph, 7:30 p.m.

Salamanca at Gowanda, 7:30 p.m.

CCAA East 2

Ellicottville at Forestville, 7:30 p.m.

Franklinville at Pine Valley, 7:30 p.m.

North Collins at Catt./Lit. Valley, 7:30 p.m.

CCAA West 1

Chautauqua Lake at Olean, 7 p.m.

Fredonia at Falconer, 7:30 p.m.

Maple Grove at Southwestern, 7:30 p.m.

CCAA West 2

Brocton at Cassadaga Valley, 7:30 p.m.

Frewsburg at Westfield, 7:30 p.m.

Sherman at Panama, 7:30 p.m.

Nonleague

Global Concepts vs. Buffalo Science

at Daemen College, 5:30 p.m.

Oracle Charter at Frontier, 7:30 p.m.

Girls basketball

Wednesday’s games

Canisius Cup

Burgard 44, Bennett 38

Hutch-Tech 46, da Vinci 14

South Park 60, City Honors 51

Emerson 52, McKinley 35

Monsignor Martin

Cardinal O’Hara 67, Niagara Catholic 24

Mount St. Mary 58, Christian Central 44

ECIC I

Williamsville North 44, Lancaster 20

West Seneca West at Clarence, ccd.

Frontier at Orchard Park, ccd.

ECIC II

Williamsville South 60, Sweet Home 38

West Seneca East at Hamburg, ccd.

ECIC III

Cheektowaga 58, Maryvale 36

Amherst at Springville, ccd.

ECIC IV

Holland 54, Alden 34

Eden at JFK, ccd.

CCAA East 2

Ellicottville at Pine Valley, ccd.

CCAA East 1

Catt./Little Valley at Silver Creek, ccd.

Nonleague

Health Sciences at Nardin, ccd.

Tapestry at Oracle Charter, ccd.

Burgard 44, Bennett 38

Bennett 12 8 12 6 - 38

Burgard 8 16 12 8 - 44

BENNETT (2-8, 2-3):Crump 13, Green 1, Roulhac 7, Samuel 5, Small 10, Wilbon 2.

BURGARD (4-2, 3-0):Carter 19, Johnson 11, MacAdory 14.

3-point goals: Carter 3, Crump, MacAdory, Samuel.

Hutch-Tech 46, da Vinci 14

da Vinci 2 0 1 11 - 14

Hutch-Tech 13 7 18 8 - 46

DA VINCI (0-6, 0-2): Brockenton 4, Cathcart 7, Greene 2, Sami 1.

HUTCH-TECH (6-6, 4-2):Cross 4, DeJesus 2, Felton 6, Ford 2, Funderburk 5, Jackson 2, Lewis 2, Price 2, Truisi 15, Watson 6.

3-point goals: Cathcart, Truisi.

South Park 60, City Honors 51

South Park 21 18 11 10 - 60

City Honors 7 17 10 17 - 51

SOUTH PARK (5-4, 4-2):Abraszek 2, Dulmaine 16, Jordan 19, Sullivan 4, Washington 1, Wilson 18.

CITY HONORS (0-4, 0-4): Balducci 2, Bell 2, Eason 17, Elardo 2, Jackson 6, Koessler 2, Makin 6, Miles 12, Roman 2.

3-point goals: Jordan 3.

Emerson 52, McKinley 35

McKinley 6 13 2 14 - 35

Emerson 10 18 11 13 - 52

MCKINLEY (5-7, 1-4): Almonte 2, Antoine 3, Cruz 8, Debose 6, Donald 2, Payne 8, Wilson 6.

EMERSON (9-4, 4-0):Brannon 26, Brown 6, Carthon 4, Cornwell 2, Sharp 12, Weatherspoon 2.

3-point goals: Brannon 2, Cruz 2, Sharp 2.

Cardinal O’Hara 67, Nia. Catholic 24

Nia. Catholic 0 5 4 15 - 24

O’Hara 20 16 19 12 - 67

NIA. CATHOLIC (2-7, 1-1):Bresino 1, Campbell 13, Clark 1, Martineau 2, Whisker 7.

O’HARA (13-1, 3-0):Dickson 2, Edwards 6, Harrison 3, Hemphill 6, Johnson 2, McClinton 6, O’Neil 6, Parker 6, Scott 2, Sommerville 5, Warren 4, Zeigler 19.

3-point goals: Campbell, Edwards 2, Harrison, Parker 2, Sommerville, Zeigler.

Mt. St. Mary 58, Christian Central 44

Chr. Central 7 10 14 13 - 44

Mt. St. Mary 14 15 11 18 - 58

CHR. CENTRAL (3-9, 0-2):Ciffa 7, Jones 6, Miller 27, Sauer 4.

MOUNT ST. MARY (9-5, 2-1):Burns 11, Fittry 2, Hart 13, Johnson 4, Lawrence 2, Masecchia 3, Meegan 10, Murphy 11, O’Brien 2.

3-point goals: Burns, Hart 3, Masecchia, Meegan 2, Miller 3, Murphy 3.

Williamsville North 44, Lancaster 20

Wmsv. North 11 17 9 7 - 44

Lancaster 3 2 4 11 - 20

WMSV. NORTH (11-0, 6-0):Bangert 2, Delano 11, Doner 3, Podgursky 4, Shapiro 4, Stockman 5, Taplin 15.

LANCASTER (5-8, 2-4): Kranz 8, Lucarelli 4, Mahony 2, Wozniak 6.

Wmsv. South 60, Sweet Home 38

Wmsv. South 5 19 21 15 - 60

Sweet Home 7 13 16 2 - 38

WMSV. SOUTH (7-3, 6-1):Adams 5, DeBerry 1, Dolan 5, Lassiter 12, McCullough 6, Neeley 20, Ragland 2, Stasiak 9.

SWEET HOME (3-7, 3-4): Caminero 12, Cornelius 2, Fummerelle 4, Gentzke 4, Trueheart 16.

3-point goals: Dolan, Gentzke, Lassiter 2, Trueheart 3.

Cheektowaga 58, Maryvale 36

Cheektowaga 12 17 13 16 - 58

Maryvale 5 6 13 12 - 36

CHEEKTOWAGA (7-4, 2-3):Johnson 3, Jones 4, Moore 3, Redfern 15, Roberts 1, Romer 9, Rumph 21, Spencer 2.

MARYVALE (2-11, 0-6):Cadwallader 2, Hoiensahl 2, Murray 7, Smith 16, Walker 1, Zbock 8.

3-point goals: Johnson, Murray, Romer, Zbock.

Holland 54, Alden 34

Alden 4 6 13 11 - 34

Holland 16 19 9 10 - 54

ALDEN (6-9, 2-4):Altieri 6, Augustine 2, Jurek 8, Kibler 2, Kocher 6, Kozak 6, Palizay 4.

HOLLAND (9-1, 6-0):Bulega 3, Grupp 6, Izydorczak 3, Lewis 2, Massara 10, K Schmidt 1, O Schmidt 19, Slocum 10.

3-point goals: Kocher, Massara 3, O Schmidt.

Thursday’s games

Canisius Cup

Emerson at Bennett, 6 p.m.

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. at Walsh, 4 p.m.

ECIC II

Iroquois at Starpoint, 7 p.m.

Niagara Frontier

Grand Island at Lockport, 6:30 p.m.

Niagara-Orleans

Medina at CSAT, 6 p.m.

Wilson at Newfane, 6:30 p.m.

Akron at Albion, 7 p.m.

IAC

St. Mary’s/Deaf at Walsh, 4 p.m.

CCAA East 1

Gowanda at Allegany-Limestone, 7:30 p.m.

Salamanca at Portville, 7:30 p.m.

Nonleague

Nia.-Wheatfield at Hutch-Tech, 6:30 p.m.

Boys hockey

Wednesday’s games

WNY Club

Red Division

St. Joe’s Maroon 6, Maryvale 2

White Division

Depew 6, Buffalo 3

Thursday’s games

WNY Federation

Kenmore West vs. Niagara Falls

at Hyde Park, 5 p.m.

Hamburg vs. Canisius

at Northtown Center, 7 p.m.

Frontier vs. Williamsville North

at Northtown Center, 7 p.m.

Lockport vs. Amherst

at Northtown Center, 9 p.m.

Clarence vs. St. Joe’s

at Northtown Center, 9 p.m.

Girls hockey

Wednesday’s game

WNY Federation

Kenmore/Grand Island 5, Lancaster/Iro. 1

K/GI (4-4-2): Abby Blair 2g

Thursday’s games

WNY Federation

West Seneca/Hamburg vs. Williamsville

at Northtown Center, 4 p.m.

Lancaster/Iroquois vs. Monsignor Martin

at North Buffalo, 4:30 p.m.

Amh./Sweet Home/Clar. vs. OP/Frontier

at Hamburg Nike, 4:30 p.m.

Wrestling

Wednesday’s games

Niagara Frontier

Niagara Falls 43, North Tonawanda 34

Niagara-Orleans

Medina 54, Wilson 28

Newfane 46, Barker/Roy-Hart 27

Nonleague

Sweet Home 42, Amherst 17

Cheektowaga 57, Alden 12

C: Kiar Parker (285) pin 0:44

Pioneer 60, Tonawanda 21

P: Dillon Mason (126) pin 1:02

Thursday’s games

ECIC I

Frontier at Orchard Park, 6:30 p.m.

Nonleague

Gow at Franklinville, 6 p.m.

Depew at Starpoint, 6 p.m.

Boys bowling

Wednesday’s games

ECIC North Large

Clarence 7, Wmsv. North 0

C: Tyler White 226-664

WN: Nate Damiani 256-660

Sweet Home 7, Amherst 0

SH: Alex Weinreich 235, John Mason 625

A: James Heim 235

ECIC North Small

Tonawanda 6, Cheektowaga 1

T (5-1): Aaron Simonds 269-714

Niagara Frontier

Kenmore East 4, Niagara Falls 3

KE: Tim Goff 277-709

Girls bowling

Wednesday’s games

ECIC North Large

Clarence 7, Wmsv. North 0

C: Melissa Simpson 231-613

Wmsv. South 5, Starpoint 2

WS: Grace Mattle 229-549

Sweet Home 6, Amherst 1

SH: Breana Gerner 200-546

A: Kelly Normandin 245-547

ECIC North Small

Cheektowaga 4, Tonawanda 3

C (6-0): Emily Crone 257-693

Niagara Frontier

Niagara Falls 6, Kenmore East 1

NF: Luxsurie Sustrunk 617

Boys swimming

Wednesday’s game

ECIC

Wmsv. North 68, Amherst 33

There are no comments - be the first to comment