Share this article

print logo

High school scores & schedule (Jan. 12)

Boys basketball

Monday’s games

Yale Cup Division I

McKinley 77, Bennett 51

Burgard 62, Riverside 46

South Park 60, East 58

Middle Early College 75, Hutch-Tech 60

Yale Cup Division II

Buffalo Arts 56, da Vinci 47

Monsignor Martin

St. Joe’s 85, Cardinal O’Hara 45

Park 54, Walsh 50

Canisius 70, Niagara Catholic 44

St. Francis at St. Mary’s/Lanc., ppd

CCAA East 1

Silver Creek at Randolph, ppd

CCAA East 2

Franklinville 86, Cattaraugus/LV 47

Forestville at North Collins, ppd

CCAA West 2

Sherman 74, Cassadaga Valley 45

Nonleague

Lackawanna at East Aurora, ppd

McKinley 77, Bennett 51

McKinley 17 22 25 13 -77

Bennett 14 7 19 11 -51

MCKINLEY (11-0, 6-0):Booker 4, Buster 5, Fisher 11, Goree 1, Johnson 15, Jones 10, Outlaw 21, Rogers 10.

BENNETT (4-8, 3-3): Bishop 4, Brown 13, Lewis 9, Maldonado 8, Morris 4, Smith 8, Toliver 2, Vance 3.

3-point goals: Brown 3, Jones, Outlaw 3, Smith.

Burgard 62, Riverside 46

Riverside 8 12 12 14 -46

Burgard 23 15 14 10 -62

RIVERSIDE (1-7, 0-5): DiMaggio 17, Griffin 8, Johnson 4, Loreno 8, Rivera 3, Wardlaw 6.

BURGARD (3-8, 1-5): Cain 10, Callaway 10, Gamblin 6, Jamison 17, Jones 12, McCulley 1, Williams 6.

3-point goals: DiMaggio 4, Griffin, Rivera, Wardlaw, Williams 2.

South Park 60, East 58

South Park 11 15 13 21 -60

East 11 11 19 17 -58

SOUTH PARK (7-3, 4-2):Brown 8, Harris 20, McDonald 12, Robinson 3, Thomas 11, Watson 5, Winston 1.

EAST (4-7, 3-3): Allen 5, Anderson Jr. 15, Barney 8, Burts 12, Hughes 12, Maryon 4, Shaw 2.

3-point goals: Anderson Jr. 3, Brown 2, Burts, Harris, Hughes 2, McDonald 2, Robinson, Thomas 3.

Middle College 75, Hutch-Tech 60

MEC 15 17 22 21 -75

Hutch-Tech 14 13 13 20 -60

MEC (6-4, 6-0):Foster 21, Jemes 21, Johnson 10, Ngoopos-Kompany 1, Rivera 7, Staton 13, Truitt 2.

HUTCH-TECH (0-9, 0-5): Caesar 4, Carr-Johnson 6, Lindsay 3, Marks 16, Mitchell 3, Myers 8, Reign 4, Whitfield 16.

3-point goals: Foster, Jemes, Rivera, Staton, Whitfield 2.

Buffalo Arts 56, da Vinci 47

Buffalo Arts 15 11 20 10 -56

da Vinci 11 11 5 20 -47

BUFFALO ARTS (2-1, 2-1): Bell 4, Brown 14, Drayton 5, D Johnson 5, J Johnson 2, Perez 19, Purdue 2, Watson 5.

DA VINCI (2-7, 1-5): Lewis 4, Lowe 1, Paulfrey 28, Richardson 14.

3-point goals: Bell, Brown 3, Drayton, D Johnson, Paulfrey, Perez 3.

St. Joe’s 85, Cardinal O’Hara 45

St. Joe’s 20 17 30 18 -85

O’Hara 13 11 12 9 -45

ST. JOE’S (5-6, 1-2): Allan 2, Beyer 6, Brophy 8, Cockrell 17, Dimitroff 13, Jackson 17, M Motley 2, N Motley 14, Telesco 6.

O’HARA (4-6, 0-2): Benton 12, Boyd 4, Debose 4, Dudley 4, Hemphill 4, Hughes 1, Parker 3, Riley 3, Velazquez 10.

3-point goals: Benton, Cockrell 3, Jackson, Parker.

Park 54, Walsh 50

Park 11 14 16 13 -54

Walsh 9 10 11 20 -50

PARK (10-0, 3-0): Anderson 3, Cottrell 9, Harris 8, Hutchins 5, Nwora 29.

WALSH (9-2, 1-1):Butler-Kemp 3, Churakos 24, Kemp 11, Moore 7, N Watson 2, S Watson 3.

3-point goals: Butler-Kemp, Churakos 3, Hutchins, Moore, Nwora 3, S Watson.

Canisius 70, Niagara Catholic 44

Canisius 15 21 21 13 -70

Nia. Catholic 11 4 9 20 -44

CANISIUS (10-1, 4-0): Atkinson 6, Ayiy 8, Baldy 2, Hart 3, Johnson 6, Jones 2, Moultrie 8, Schake 8, Topper 5, Trueheart 12, Wagstaff 6, Weir 4.

NIA. CATHOLIC (7-5, 0-2):Davis 6, Freeburger 3, Griggs 12, Krupp 5, Menes 12, Ogundiran 2, Socha 4.

3-point goals: Atkinson 2, Griggs, Krupp, Menes 2, Schake 2, Topper.

Franklinville 86, Cattaraugus/LV 47

Catt/LV 9 11 19 8 -47

Franklnv’l 30 23 17 16 -86

CATT/LV (0-8, 0-1): Andrews 2, Baker 20, Hutchison 2, Martin 4, O’Donnell 11, Perkins 8.

FRANKLNV’L (9-1, 2-0):Bays 4, Bielecki 8, Blecha 12, Burton 13, Erickson 9, Knight 1, Kopp 15, Milks 15, Pfeiffer 3, Pitner 6.

3-point goals: Baker, Bielecki, Burton, Kopp 3, Milks 2.

Sherman 74, Cassadaga Valley 45

Cass. Valley 10 11 9 15 -45

Sherman 20 20 20 14 -74

CASS. VALLEY (2-10, 0-6):Chamberlin 8, Crabtree 11, Parsons 12, Simpson 14.

SHERMAN (7-4, 5-0):Carpenter 6, Gleason 22, Mendoza 4, Nickerson 6, Parks 8, Prarom 4, Rhebergen 2, Robson 21, Wynn 1.

3-point goals: Carpenter 2, Gleason, Nickerson, Parsons 3, Robson 4.

Today’s games

Yale Cup Division II

City Honors at I-Prep/Grover, 6 p.m.

Olmsted at Lafayette, 6 p.m.

MST Seneca at Emerson, 6:30 p.m.

ECIC I

Orchard Park at Frontier, 7:30 p.m.

Wmsv. North at Lancaster, 7:30 p.m.

Clarence at West Seneca West, 7:30 p.m.

ECIC II

Starpoint at Iroquois, 6:30 p.m.

Williamsville East at Lake Shore, 6:30 p.m.

Hamburg at West Seneca East, 7:30 p.m.

Sweet Home at Wmsv. South, 7:30 p.m.

ECIC III

Maryvale at Cheektowaga, 6:30 p.m.

Springville at Amherst, 7:30 p.m.

Pioneer at East Aurora, 7:30 p.m.

ECIC IV

Tonawanda at Cleveland Hill, 6:30 p.m.

Holland at Alden, 7 p.m.

JFK at Eden, 7 p.m.

Niagara Frontier

N. Tonawanda at Grand Island, 6:30 p.m.

Nia.-Wheatfield at Niagara Falls, 6:30 p.m.

Kenmore East at Lockport, 7 p.m.

Lew-Port at Kenmore West, 7:30 p.m.

Niagara-Orleans

Albion at CSAT, 6 p.m.

Roy-Hart at Wilson, 6 p.m.

Newfane at Barker, 6:30 p.m.

Akron at Medina, 6:30 p.m.

IAC

Stanley G. Falk at W.S. Christian, 4 p.m.

Christian Central at New Life., 6:30 p.m.

Nonleague

Tapestry at Oracle Charter, 6 p.m.

I-90 Tournament

at Rochester School for the Deaf

St. Mary’s/Deaf vs. Rochester/Deaf, 5 p.m.

Girls basketball

Monday’s games

McKinley 47, City Honors 37

Emerson 51, Olmsted 35

Bennett 50, South Park 49

Monsignor Martin

Nardin at Mount Mercy, 6 p.m.

ECIC I

Jamestown at W.S. West, ppd to Jan. 27

ECIC IV

Tonawanda at Eden, ppd

Niagara-Orleans

Wilson 62, Roy-Hart 33

Medina 49, Akron 29

Newfane 45, Barker 25

CSAT 42, Albion 41

Nonleague

Tapestry 55, Park 49

Clarence 54, Amherst 45

Sacred Heart 56, Williamsville South 51

Cattaraugus/LV at Forestville, ppd

JFK at Global Concepts, ppd

McKinley 47, City Honors 37

McKinley 17 5 15 10 -47

City Honors 10 8 9 10 -37

MCKINLEY (5-5, 1-3):Almonte 3, Antoine 4, Cruz 9, Debose 15, Payne 8, Wilson 8.

CITY HONORS (0-3, 0-3): Bell 6, Eason 4, Elardo 7, Makin 14, Miles 6.

3-point goals: Almonte, Cruz.

Emerson 51, Olmsted 35

Emerson 14 11 14 12 -51

Olmsted 4 13 8 10 -35

EMERSON (8-4, 3-0):Brannon 28, Brown 2, Carthon 4, Chamberlain 10, Sharp 3, Weatherspoon 4.

OLMSTED (3-8, 2-1):Higgs 22, McDuffie 8, Sniatecki 2, West 3.

3-point goals: Chamberlain 2, Higgs, Sharp.

Bennett 50, South Park 49

Bennett 7 13 16 14 -50

South Park 11 13 12 13 -49

BENNETT (2-9, 2-3):Crump 16, Roulhac 15, Samuel 5, Small 11, Wilbon 3.

SOUTH PARK (4-3, 3-3): Abraszek 2, Dulmaine 15, Jordan 24, Washington 2, Wilson 6.

3-point goals: Crump, Jordan, Roulhac 2, Samuel, Wilbon.

Wilson 62, Roy-Hart 33

Wilson 16 12 17 17 -62

Roy-Hart 10 8 5 10 -33

WILSON (9-1, 6-0):Barrett 2, Couturier 6, Darlak 4, Herman 3, Jaeger 5, Kelly 4, Munnikhuysen 7, Neumann 10, Senek 16, Vincent 5.

ROY-HART (3-6, 1-5):Albee 3, Bligh 2, Christopher 6, Draper 2, Duewiger 4, Fry 1, Glena 4, Lindke 7, Todd 4.

3-point goals: Couturier 2, Senek.

Medina 49, Akron 29

Medina 12 7 12 18 -49

Akron 12 10 4 3 -29

MEDINA (6-4, 3-3):Brown 9, Gross 12, Heil 6, Williams 8, Winters 14.

AKRON (0-10, 0-6):Abrams 9, Jonathan 4, Jones 4, Mietz 10, Wagner 2.

3-point goals: Mietz 2, Williams, Winters 2.

Newfane 45, Barker 25

Barker 4 7 8 6 -25

Newfane 9 8 17 11 -45

BARKER (4-6, 2-4): Bodine 2, Brown 4, Dewart 2, Mason 9, Miller 2, Williams 6.

NEWFANE (11-0, 6-0): Emborsky 19, Foltz 6, Kneeland 8, Littman 10, Passuite 2.

3-point goals: Emborsky 2, Mason.

CSAT 42, Albion 41

CSAT 9 13 8 12 -42

Albion 10 8 14 9 -41

CSAT (6-5, 3-3):Ballard-Dupree 7, Carrier 10, K Davis-Patterson 6, S Davis-Patterson 6, King 11, Navarro 2.

ALBION (4-7, 3-2):Blanchard 8, DiCureia 4, Eldred 7, Newton 8, Powell 10, Snook 4.

3-point goals: Blanchard 2, Eldred.

Tapestry 55, Park 49

Park 14 7 16 12 -49

Tapestry 7 17 20 11 -55

PARK (3-5):Adamson 9, Anderson 3, Havis-Walton 2, Mikofsky 18, Nwora 10, Scheur 4, Skinner 3.

TAPESTRY (8-2):Banks 11, Caver 15, Fulton 1, Mingo 5, Smith 23.

3-point goals: Adamson, Banks, Mingo, Smith 4.

Clarence 54, Amherst 45

Amherst 12 10 13 10 -45

Clarence 14 10 15 15 -54

AMHERST (6-3): Bardeen 4, Rushford 5, Shutts 3, Smith 2, Stelley 11, Sullivan 6, Wanzer 14.

CLARENCE (6-4): Barden 7, Cerza 9, Cullinan 8, Eckert 8, Reynolds 22.

3-point goals: Barden, Cullinan, Stelley, Wanzer 2.

Sacred Heart 56, Wmsv. South 51

Sacred Heart 12 11 12 21 -56

Wmsv. South 19 9 9 14 -51

SACRED HEART (8-2): Galvin 2, Hore 4, K Ryan 18, M Ryan 15, Sippel 2, Young 15.

WMSV. SOUTH (5-3): Adams 9, DeBerry 9, Lassiter 5, McCullough 8, Neeley 18, Stasiak 2.

3-point goals: Lassiter, McCullough 2, Neeley 4, M Ryan 2.

Today’s games

Canisius Cup

da Vinci at Buffalo Arts, 4:30 p.m.

Monsignor Martin

O’Hara at St. Mary’s/Lanc., 7:30 p.m.

ECIC II

Iroquois at Starpoint, 7 p.m.

ECIC IV

Cleveland Hill at Tonawanda, 7 p.m.

Niagara Frontier

Kenmore East at Lockport, 6:30 p.m.

Niagara Falls at Nia.-Wheatfield, 6:30 p.m.

Kenmore West at Lew-Port, 7 p.m.

Grand Island at North Tonawanda, 7 p.m.

CCAA East 1

All.-Limestone at Gowanda, 7:30 p.m.

Salamanca at Portville, 7:30 p.m.

Cattaraugus/LV at Silver Creek, 7:30 p.m.

CCAA East 2

Ellicottville at Pine Valley, 7:30 p.m.

North Collins at Forestville, 6 p.m.

CCAA West 1

Chautauqua Lake at Dunkirk, 7 p.m.

Maple Grove at Olean, 7 p.m.

Fredonia at Southwestern, 7:30 p.m.

CCAA West 2

Sherman at Cassadaga Valley, 7:30 p.m.

Frewsburg at Clymer, 7:30 p.m.

Nonleague

Buffalo Seminary at East, 5 p.m.

Tapestry at Oracle Charter, 7:30 p.m.

Franklinville at Randolph, 7:30 p.m.

I-90 Tournament

at Rochester School for the Deaf

St. Mary’s/Deaf vs. Rchstr./Deaf, 3:30 p.m.

Boys hockey

Monday’s games

WNY Federation

West Seneca West 6, Niagara Falls 2

WSW: Zak Klinko 2g-a; Tyler Dunning 2g

Kenmore East 4, Williamsville East 1

KE: Trevor Pray 2g-2a; A.J. Marinelli 2g-2a; Brad Herman 16 saves

Orchard Park vs. Frontier

at Hamburg Town Ice Arena, ppd

St. Francis vs. Grand Island

at Hyde Park, ppd

Girls hockey

Monday’s games

WNY Federation

W.S./Hamburg vs. Lancaster/Iroquois

at East Aurora, ppd.

Today’s games

WNY Federation

Williamsville vs. Kenmore/Grand Island

at Lincoln, 7:40 p.m.

Boys bowling

ECIC North Large

Starpoint 4, Amherst 3

S: Aaron Stabler 257-637

ECIC North Small

Alden 7, Depew 0

A: Josh Dudley 633

Maryvale 5, Cheektowaga 2

M: Alex Leader 266-656

Girls bowling

ECIC North Large

Starpoint 5.5, Amherst 1.5

S: Kymberlin Enright 165-484

ECIC North Small

Depew 6, Alden 1

D: Sara Godfrey 561

Cheektowaga 4, Maryvale 3

M: Madison Rogacki 205-581

Coed swimming

Syracuse Cup

City Honors 116, Buffalo Arts 54

McKinley 77, I-Prep/Grover 24

Olmsted 111, Hutch-Tech 60

There are no comments - be the first to comment