Share this article

print logo

High school scores & schedule (Jan. 11)

High schools

Boys basketball

Today’s games

Yale Cup Division I

McKinley at Bennett, 6 p.m.

Riverside at Burgard, 6 p.m.

South Park at East, 6 p.m.

Middle Early College at Hutch-Tech, 7 p.m.

Yale Cup Division II

Buffalo Arts at da Vinci, 6 p.m.

Monsignor Martin

St. Joe’s at Cardinal O’Hara, 6:30 p.m.

Park at Walsh, 6:30 p.m.

Canisius at Niagara Catholic, 7:30 p.m.

St. Francis at St. Mary’s/Lanc., 7:30 p.m.

CCAA West 1

Olean at Maple Grove, 7 p.m.

Dunkirk at Chautauqua Lake, 7:30 p.m.

Southwestern at Fredonia, 7:30 p.m.

CCAA West 2

Westfield at Brocton, 7:30 p.m.

Clymer at Frewsburg, 7:30 p.m.

Cassadaga Valley at Sherman, 7:30 p.m.

CCAA East 1

Gowanda at Allegany-Limestone, 7:30 p.m.

Silver Creek at Randolph, 7:30 p.m.

Portville at Salamanca, 7:30 p.m.

CCAA East 2

Pine Valley at Ellicottville, 7:30 p.m.

Cattaraugus/LV at Franklinville, 7:30 p.m.

Forestville at North Collins, 7:30 p.m.

Nonleague

V-Aquinas at Timon-St. Jude, 6:30 p.m.

Lackawanna at East Aurora, 7:30 p.m.

Global Concepts at Health Sci., 7:30 p.m.

Girls basketball

Today’s games

Canisius Cup

McKinley at City Honors, 6 p.m.

Emerson at Olmsted, 6 p.m.

Bennett at South Park, 6 p.m.

Monsignor Martin

Nardin at Mount Mercy, 6 p.m.

ECIC I

Jamestown at West Seneca West, 7:30 p.m.

ECIC IV

Tonawanda at Eden, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Wilson at Roy-Hart, 6 p.m.

Medina at Akron, 6:30 p.m.

Barker at Newfane, 6:30 p.m.

CSAT at Albion, 7 p.m.

Nonleague

JFK at Global Concepts , 4:30 p.m.

Park at Tapestry, 6 p.m.

Amherst at Clarence, 7:30 p.m.

Gowanda at Falconer, 7:30 p.m.

Cattaraugus/LV at Forestville, 7:30 p.m.

Sacred Heart at Wmsv. South, 7:30 p.m.

Boys hockey

Sunday’s games

WNY Federation

Lockport vs. Hamburg, ccd.

St. Francis 1, Kenmore West 0

SF: Josh Dressler gwg, Dylan McDonald sho, 33 saves

at HarborCenter, 6 p.m.

North Tonawanda 5, West Seneca West 3

NT: Curtis Vivian g-2a

St. Joe’s 5, Niagara-Wheatfield 0

SJ: Nicholas Carbone 2g; Griff LoVullo g-a; Daniel Mikolajczak sho 17 saves

Canisius 9, Frontier 2

C: Clayton Karam 3g; Matt Santora 2g

Lancaster 6, Bishop Timon-St. Jude 1

L: Shawn Kross gwg

Today’s games

WNY Federation

Orchard Park vs. Frontier

at Hamburg Town Ice Arena, 5 p.m.

West Seneca East vs. Lew-Port

at HarborCenter, 6 p.m.

St. Francis vs. Grand Island

at Hyde Park, 7 p.m.

Niagara Falls vs. West Seneca West

at West Seneca Ice Rink, 7:45 p.m.

Williamsville East vs. Kenmore East

at HarborCenter, 8 p.m.

WNY Club

Blue Division

Dunkirk/Fredonia 3, Orchard Park 1

St. Joe’s Black 2, Wmsv. North 1

White Division

Cheektowaga 4, Jamestown 2

Lancaster 2, Iroquois 0

Girls hockey

Today’s games

WNY Federation

W.S./Hamburg vs. Lancaster/Iroquois

at East Aurora, 5:45 p.m.

Indoor track and field

Dartmouth Relays

at Hanover, N.H.

Boys results (53 schools): 4, Lancaster 29. Individual: SP: 1, Colin Blair 56-11.5, 6, Connor Strusienski 51-11.75, WT: 2, Blair 56-7.5 (section record), 5, Matt Faulise 54-11.5. 3200 relay: 4, Lancaster (Brad Bedell, Jared Rogalski, Matt Skakal, Steve Neumaier) 8:25.64; Mile: 5, Neumaier 4:20.11. 800 relay: 5, Lancaster (Dave Wolanin, Connor Fuller, Cal Hoag, Jesse Kucewicz) 1:35.59.

Girls results (52 schools): 16, Lancaster 18. Individual: 800 relay: 2, Lancaster (Molly Scarpello, Ashley Grazen, Olivia Gervan, Jenna Grazen) 1:48.09. HJ: 2, Gervan 5-4. 300: 5, Isabelle Licata 42.62. 55: 6, Scaarpello 7.44.

There are no comments - be the first to comment