Share this article

print logo

High school scores & schedule (Jan. 7)

Boys basketball

Wednesday’s games

Yale Cup Division II

da Vinci 53, Lafayette 51 (OT)

City Honors 48, Buffalo Arts 45

Olmsted 48, MST Seneca 46

I-Prep/Grover 71, Emerson 67

ECIC I

Williamsville North 63, Jamestown 59

Orchard Park 67, Lancaster 58

West Seneca West 63, Frontier 58

ECIC II

Lake Shore 58, Sweet Home 41

Starpoint 67, Hamburg 42

Williamsville South 65, Iroquois 45

ECIC III

Cheektowaga 73, East Aurora 67

Amherst 62, Maryvale 31

Depew 61, Springville 36

ECIC IV

Cleveland Hill 60, Eden 27

Alden 46, JFK 41

Lackawanna 43, Holland 41

Nonleague

Clarence 61, Pioneer 45

St. Mary’s/Lanc. 68, Health Sciences 37

da Vinci 53, Lafayette 51 (OT)

da Vinci 10 6 15 13 9 - 53 Lafayette 7 10 11 16 7 - 51

DA VINCI (2-5, 1-3): Ellis 17, Lewis 5, Paulfrey 19, Richardson 10, Rivera 2.

LAFAYETTE (2-7, 1-2):Felix 6, A Grimes 15, K Grimes 4, Miranda 5, Miyaga 9, Viera 10, Woodard 2.

3-point goals: Miyaga.

City Honors 48, Buffalo Arts 45

Honors 6 5 18 19 - 48 Buffalo Arts 3 17 21 4 -45

CITY HONORS (2-7, 2-2):Alessi 4, Battaglia 4, Hoenig 4, Langhorne 18, Moody 5, Radford 13.

BUFFALO ARTS (0-1, 0-1):Brown 16, Johnson 6, Perez 19, Purdy 2, Watson 2.

3-point goals: Battaglia, Brown 2, Perez 4.

Olmsted 48, MST Seneca 46

Olmsted 9 15 14 10 - 48 Seneca 11 10 10 15 - 46

OLMSTED (6-2, 2-1): Barnes 5, Carr-Johnson 5, Clouser 1, Radford 14, Roach 23.

MST SENECA (3-4, 1-2): Anderson 14, Gayles 8, Jones 3, King 6, Oyoyo 9, Prince 6.

3-point goals: Anderson, Barnes, Carr-Johnson, Gayles 2, Roach 2.

I-Prep/Grover 71, Emerson 67

I-Prep 13 18 18 22 - 71 Emerson 13 19 18 17 - 67

I-PREP (5-4, 4-0): Bashir 10, Gant 27, Harris 7, Richardson 4, Santiago 2, Townsel 8, Turner 13.

EMERSON (5-2, 2-1): Acker 23, Dowell 13, Edwards 20, Simmons 5.

3-point goals: Dowell 3, Edwards, Simmons, Turner.

Wmsville North 63, Jamestown 59 North 11 15 13 24 - 63 James 12 9 9 29 - 59

WMSV. NORTH (6-5, 4-0): Hill 15, Huggins 2, Jack 20, Konotopskyj 1, Maniscalco 14, Maranto 6, Swiech 5.

JAMESTOWN (5-3, 2-2): Hind 3, Johnson 11, Kindberg 5, Kinsey 16, Rojas 22.

3-point goals: Hind, Jack 2, Johnson 3, Kinsey, Rojas, Swiech.

Orchard Park 67, Lancaster 58

Orc Park 12 21 12 22 - 67 Lancast 8 11 20 19 - 58 ORCHARD PARK (8-1, 2-1): Anderson 16, Freilicher 11, Harris 3, Looney 5, Marks 13, Siegner 11, Wereski 8.

LANCASTER (7-2, 3-1): Damiani 11, Fulciniti 7, Gill 5, Konst 8, Murray 6, Powers 15.

3-point goals: Freilicher , Fulciniti, Konst, Looney, Murray.

West Seneca West 63, Frontier 58

Frontier 13 15 18 12 - 58 W. S West 15 22 10 16 - 63

FRONTIER (0-8, 0-6): Anderson 2, Clifford 4, Dipalma 2, Ebert 27, Garland 4, Gerken 4, Seier 13.

W. SEN. WEST (5-4, 1-3): Betz 4, Brennan 9, Cordero 19, Hutton 17, Siwy 2, Sullivan 12.

3-point goals: Brennan 2, Cordero 4, Ebert 4, Sullivan.

Lake Shore 58, Sweet Home 41

Lake Sh 9 19 19 11 - 58 St Home 9 3 15 14 - 41

LAKE SHORE (4-4, 2-3): Bergrum 21, Braeuner 2, Fiutko 7, John 2, McDonagh 16, Senior 4, Wishman 6.

SWEET HOME (2-6, 1-4): Barrons 5, Fairclough 8, Frasctore 3, Gates 3, Goudelock 11, Harris 4, John 2, Poppogallo 3, Serrano 2, Trueheart 2.

3-point goals: Fairclough, Goudelock 3, Harris, McDonagh 4, Poppogallo.

Starpoint 67, Hamburg 42

Starpoint 26 10 19 12 - 67 Hamburg 7 13 10 12 - 42 STARPOINT (5-4, 3-0): D Clemons 2, D Clemons 14, Kroening 14, Lang 7, Lasal 3, Longwell 6, Nodine 16, Walters 5.

HAMBURG (4-5, 4-3): Crowley 4, DeLellis 14, Dils 12, D Henry 2, M Henry 6, Mahoney 4.

3-point goals: D Clemons 2, Lang, Lasal, Longwell 2, Walters.

Williamsville South 65, Iroquois 45

Iroquois 11 9 11 14 - 45 South 19 20 16 10 - 65

IROQUOIS (3-8, 0-5): Allen 2, Bowen 4, Perillo 5, Popovski 2, Quinn 2, Tait 8, Whalen 15, Williams 7.

WMSV. SOUTH (7-2, 4-0):Buell 8, Corona 3, G Dolan 4, G Dolan 22, Hall 13, Nelson 4, Phillips 2, Sanford 9.

3-point goals: Buell 2, G Dolan, Hall, Sanford, Tait 2, Whalen 3.

Cheektowaga 73, East Aurora 67

E Aurora 13 13 15 26 - 67 Cheek 14 12 25 22 - 73

EAST AURORA (4-5, 1-2): Denz 19, Dils 1, McTigue 10, J Montgomery 2, N Montgomery 23, Thompson 12.

CHEEKTOWAGA (4-4, 3-1): Bragg 10, Bryant 2, Parker 16, Welch 45.

3-point goals: Bragg 2, Denz 3, McTigue, N Montgomery, Parker, Welch.

Amherst 62, Maryvale 31

Maryvale 2 10 8 11 - 31 Amherst 16 15 19 12 - 62 MARYVALE (8-2, 3-1): Bailey 2, Blackwell 9, Burrus 2, Casey 2, Ferguson 7, Remley 3, Sullivan 2, York-Brown 4.

AMHERST (9-1, 4-0):Alfieri 2, Brown 25, Foster 6, Fulford 4, Gibson 3, Ikpeze 8, Kay 6, Waldu 8.

3-point goals: Blackwell 2, Brown 6, Foster 2, Gibson.

Depew 61, Springville 36

Spring 3 5 18 10 - 36 Depew 21 13 14 13 - 61 SPRINGVILLE (4-8, 0-5): Cooney 10, DeWitt 3, Domes 2, Rice 2, Warner 19.

DEPEW (4-6, 2-2): C Biersbach 23, T Biersbach 2, Clark 5, Grant 5, Guay 14, Mietus 2, Mlodozeniec 2, Pilley 4, Poblocki 2, Shipley 2.

3-point goals: C Biersbach 3, Clark, Cooney 2, DeWitt, Guay 2, Warner.

Cleveland Hill 60, Eden 27

Eden 9 5 6 7 - 27 Cleve Hill 13 18 14 15 - 60 EDEN (1-7, 0-4): Bialy 10, Enel 2, LoTempio 2, Porter 11, Stetz 2.

CLEVE HILL (7-3, 5-0): Burney 9, Gamble 4, James 7, Johnson 10, Lassiter 13, Majerowski 14, Phillips 1, Springs 2.

3-point goals: Bialy 2, Lassiter, Majerowski 2, Porter.

Alden 46, JFK 41

JFK 11 8 12 10 - 41 Alden 5 9 12 20 - 46 JFK (1-8, 1-3): Fischer 11, Isbrandt 9, Jordan 6, Kohl 2, Ricotta 3, Snyder 10.

ALDEN (6-5, 3-1): Boucher 8, Pysczynski 3, Riddoch 1, Snell 16, Stockweather 18.

3-point goals: Fischer 2, Pysczynski, Snyder 2, Stockweather.

Lackawanna 43, Holland 41

Holland 14 12 5 10 - 41 Lack 6 8 16 13 - 43 HOLLAND (3-6, 2-2): Husman 6, Perlino 7, Pfister 10, Ratajczak 6, Reisdorf 4, Slocum 12, Staniszewski 3.

LACKAWANNA (4-3, 4-3): Bekric 7, Pacillo 6, L Smith 11, N Smith 10, Threeths 4.

3-point goals: Bekric, Pacillo, Pfister, L Smith, N Smith.

Clarence 61, Pioneer 45

Pioneer 10 7 11 17 - 45 Clarence 19 15 19 8 - 61

PIONEER (1-8): Burley 3, Eigenbrod 4, Foley 9, Fronckowiak 4, Kossow 1, C Sayvone 6, D Sayvone 17, Witt 1.

CLARENCE (4-6): Dimitroff 11, Ireland 8, Janzow 6, McGlue 2, A Olivieri 3, J Olivieri 2, Randall 2, Southern 19, Trapp 8.

3-point goals: Dimitroff 3, Foley, A Olivieri, C Sayvone, D Sayvone, Southern 3.

St. Mary’s 68, Health Sciences 37

Health 7 2 14 14 - 37 St. Marys 12 26 14 16 - 68

HEALTH SCIENCES (8-2):Briggs 9, Gaines 9, Lott 7, Oliver 5, J Renfro 2, J Renfro 5.

ST. MARY’S/L (8-1):Brown 4, Ciezski 2, Dunning 11, Hill 9, Hunt 3, Molson 25, Stoj 4, Szablewski 8, White 2.

3-point goals: Briggs 2, Molson, Oliver.

Thursday’s games

Yale Cup Division I

Middle Early College at Burgard, 6 p.m.

Hutch-Tech at South Park, 6 p.m.

East at Bennett, 7 p.m.

Riverside at McKinley, 7 p.m.

IAC

New Life Christ at W. Seneca Christ 4:30 CCAA West 1

Maple Grove at Dunkirk, 7 p.m.

Fredonia at Olean, 7 p.m.

CCAA East 1

Randolph at All.-Limestone, 7:30 p.m.

CCAA West 2

Panama at Cassadaga Valley, 7:30 p.m.

Brocton at Clymer, 7:30 p.m.

CCAA East 1

Portville at Gowanda, 7:30 p.m.

CCAA East 2

Ellicottville at North Collins, 7:30 p.m.

Catt.Little Valley at Pine Valley, 7:30 p.m.

CCAA East 1

Salamanca at Silver Creek, 7:30 p.m.

CCAA West 2

Sherman at Westfield, 7:30 p.m.

Girls basketball

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Cardinal O’Hara 72, Buffalo Seminary 26

Niagara Catholic 55, Christian Central 41

St. Mary’s/Lanc. 41, Nardin 27

ECIC I

Orchard Park 49, Clarence 24

ECIC IV

Alden 43, JFK 38

Nonleague

Emerson 48, Health Sciences 28

Holland 57, Immaculata 51

North Tonawanda 43, Olmsted 29

O’Hara 72, Buffalo Seminary 26

Buff Sem 5 10 7 4 - 26 O’Hara 19 16 23 14 - 72 BUFFALO SEMINARY (4-5, 0-1):Burlow 8, Cloherty 2, Gallagher 3, Rodriguez 2, J Smolarek 2, S Smolarek 7, Yerosev 2.

O’HARA (10-1, 1-0):Edwards 2, Hemphill 13, Johnson 4, McClinton 4, O’Neil 13, Parker 11, Scott 7, Sommerville 2, Warren 4, Zeigler 12.

3-point goals: Burlow 2, O’Neil, Parker, S Smolarek, Zeigler.

Nia Catholic 55, Christian Central 41

Nia. Cath 7 11 16 21 - 55 Chr. Cent 11 11 7 12 - 41 NIA. CATHOLIC (2-6, 1-0):Bresino 8, Cain 3, M Campbell 10, M Campbell 13, Clark 1, Martineau 15, Whisker 5.

CHR. CENTRAL (3-8, 1-5):Miller 26, Sauer 9, Wesley 6.

3-point goals: M Campbell 3, Martineau, Miller 2.

St. Mary’s/Lanc. 41, Nardin 27

St. Mary’s 6 12 10 13 - 41 Nardin 9 10 2 6 - 27

ST. MARY’S/L (5-7, 1-1):Fuller 3, Kowalewski 8, Michalski 1, Wipperman 9, Zajac 2, Zanghi 18.

NARDIN (2-5, 2-3): Hartnett 8, Herman 2, Karas 4, Marks 2, Scello 8, Spira 1, Vasquez 2.

Orchard Park 49, Clarence 24

Clarence 9 2 5 8 - 24 Orc Park 13 8 11 17 - 49

CLARENCE (4-4, 1-2): Cerza 4, Cullinan 1, DiGulio 2, Eckert 6, Reynolds 6, Roberts 5.

ORCHARD PARK (7-3, 3-2): Fischer 12, Glendenning 4, Henrich 14, Lenard 5, Probst 3, Ruh 2, Witkowski 9.

3-point goals: Probst, Roberts, Witkowski 2.

Alden 43, JFK 38

Alden 13 4 15 11 - 43 JFK 7 9 3 19 - 38 ALDEN (6-4, 2-2): Augustine 5, Kibler 3, Kocher 5, Kozak 20, Palizay 5, Thompson 5.

JFK (3-5, 1-3): Chidzinski 1, Getz 13, Klyzek 7, Phillips 12, Schultz 1, Vohwinkle 2, Voss 2.

3-point goals: Kibler, Kocher, Phillips.

Emerson 48, Health Sciences 28

Sciences 6 11 10 1 - 28 Emerson 16 8 6 18 - 48 HEALTH SCIENCES (3-3):Brown 4, Dunn 4, Foster 16, Lewis 4.

EMERSON (6-4):Brannon 32, Brown 2, Chamberlain 7, Sharp 4, Thornton 2, Weatherspoon 1.

3-point goals: Chamberlain.

Holland 57, Immaculata 51

Imm 11 14 18 8 - 51 Holland 17 11 16 13 - 57

IMMACULATA (8-2): Chiavetta 4, Grimm 8, Heinold 27, C Kline 2, K Kline 3, Kostelny 7.

HOLLAND (8-1): Bulega 2, Clemons 2, Grupp 8, Lewis 4, K Schmidt 3, O Schmidt 27.

3-point goals: Heinold 3, Kostelny, K Schmidt, O Schmidt 2.

North Tonawanda 43, Olmsted 29

Olmsted 4 8 11 6 - 29 N. Tonaw 11 11 9 12 - 43

OLMSTED (2-7): Burch 1, Higgs 9, Mathis 2, McDuffie 10, Sniatecki 2, West 5.

N. TONAWANDA (5-6): Doucette 1, Haner 6, Mallone 4, Piotrowski 12, Wildt 19, Zakes 1.

3-point goals: McDuffie, Wildt.

Thursday’s games

Canisius Cup

Burgard at McKinley, 4 p.m.

Olmsted at Bennett, 5:30 p.m.

Hutch-Tech at City Honors, 6 p.m.

ECIC I

Jamestown at Frontier, 7:30 p.m.

Orchard Park at W. S.West, 7:30 p.m.

ECIC II

Lake Shore at Iroquois, 6:30 p.m.

Wmsv. East at Sweet Home, 6:30 p.m.

Starpoint at West Seneca East, 7:30 p.m.

Hamburg at Williamsville South, 7:30 p.m.

ECIC III

Depew at Cheektowaga, 6:30 p.m.

Pioneer at Amherst, 7:30 p.m.

East Aurora at Maryvale, 7:30 p.m.

ECIC IV

Tonawanda at Alden, 7 p.m.

Lackawanna at Eden, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Newfane at Roy-Hart, 6 p.m.

CSAT at Akron, 6:30 p.m.

Wilson at Barker, 6:30 p.m.

Albion at Medina, 6:30 p.m.

CCAA East 2

Forestville at Franklinville, 7:30 p.m.

Nonleague

V-Mercy at Sacred Heart, 6:30 p.m.

V-Scio at Walsh, 6:30 p.m.

Catt./Little Valley at Frewsburg, 7:30 p.m.

Boys hockey

CISSA

Nichols 5, Apple Coll. 4 (Ont.)

N (5-11-1): Lucas Hermann gwg

Club Hockey

Red Division

Orchard Park 7, Maryvale 2

White Division

Buffalo 4, City Honors/O’Hara 1

Boys bowling

ECIC North Large

Clarence 6, Amherst 1

Elliott Pohlman (C) 225-584

ECIC North Small

Eden 7, JFK 0

Justin Bernard (E) 515

ECIC South Large

Alden 6, Cheektowaga 1

Josh Dudley (A) 575

ECIC South Small

Pioneer 6, Lackawanna 1

Nate Tackentien (P) 695-235

Niagara Frontier League

Ken East 5, Niagara Wheatfield 2

Dom Germano (K) 277-753

CCAA

Forestville 4, Frewsburg 4

Brad Dillenburg (F) 611

Girls bowling

ECIC North Large

Clarence 4.5, Amherst 2.5 Kelly Normondin (A) 217-623

ECIC South Large

Cheektowaga 7, Alden 0

Emily Crone (C) 534

ECIC South Small

Pioneer 7, Lackawanna 0 Katelyn Slomba (P) 542-202

Niagara Frontier League

Niagara Wheatfield 5, Ken East 2

Marissa Staschak (N) 214-564

Wrestling

ECIC I

Orchard Park 57, Wmsv. East 18

O: Rocco Gianiacchi (120) 4-3 dec.

W.S. West 64, Frontier 6

Nick Campanella (106) 8-2 dec.

Hamburg 44, Clarence 31

H: Joe Schaffer (145) 8-6 dec.

ECIC II

Lake Shore 58, W.S. East 12

LS: Blake Merk (132) pin 3:02

ECIC III

Cheektowaga 38, Eden 34

C: Eric Bartnik (145) pin 2:41

Pioneer 87, Lackawanna 0

P: Kameron Riordan (132) pin 1:01

CCAA East

Gowanda 40, Dunkirk 36

G: Charles Valone (220) pin 2:25

Chaut/West/Panama 50, Southwestern 11

C: Bryce Rowe (132) pin :11

Monsignor Martin League

St. Francis 78, St. Mary’s 3

SF: Garth Pinnock (182) pin :21

Niagara Frontier League

Ken West 54, Ken East 12

KW: Curtis Miller (195) 8-3 dec.

Niagara Orleans League

Newfane 56, Medina 13

Boys swimming

ECIC III

Maryvale 102, Pioneer 70

Rifle

Alden *1114, Clarence 1038

A: Noah Fox 288

*ECIC team record