Share this article

print logo

Area bowling for Jan. 7

Area bowling

ABBOTT: UAW 897 — Ron Apotosky 253-267-703, Dennis Swigonski 253-682, Mike Goergen 258, Deane Bragg 253. Mixed Trios — Ken Gawel 300-774, Jayson Schubbe 300, Ted Chojecki 757, Tony Verdi 751, Rick Angle 749.

AIRPORT: WNY Sealcoat & Supplies — Tyler Molina 300-758, Chris Gable 279-755, Frank Zappis 279-730, Jack Stresing 277-729, Jim Kaczorowski 266-726. TNT Classic — Connie McMillan 267-741, Debra Ervin 262-655, Sarah Everett 245-647, John Bridges Jr. 279-695, Marvell Kirkwood 691, Gary Preston 258-687, Sam Bates 676.

ALLIE BRANDT: DRI — Dave Shufelt 717. Sportsman — Gary Kling 749. U.S. Postal — Mike Grabowski 280-706. Postal Thruway — Denis Merella 263-752, John Vogl 278-746, Jim Laudan 254-726, Rico Peacock 267, Mike Kaczmarczyk 257.

BRIERWOOD: Bob Binns Memorial — Dave McIvor 257-720, Frank Markott 276-686.

BROADWAY: Whitey Kiszewski Memorial — Colin Suto 257-268-257-783, Jim Wangler Jr. 300-740, Joe Doxbeck 258-728, Russell Priola 254-727, Ed Osuch 279-692, Kimberly Wangler 233-639.

CLASSIC: Sweeneys Garage — Shawn Bender 279-730, Ed Abbott 289-718, Matt Noakes 278-686. Major B — Kevin Zitzka 736, Vince LoVullo 290-732, Jeff Lowery 279-730, Justin Doll 255.

KENMORE: Leo Greenauer Memorial — Lou Mustillo 256-725, Nate Wiewiorski 288-723, Jeff Grossi 256-706, Paul Gennuso 258-697, Jon Jack 692. Tuesday Minors — Paul Frainer 263-686, Jim Purpura Jr. 258-684, Joe Montante Jr. 279-682, Dave Tolkacz 268-682, Joe Schillace 267-679. Monday Nite Three — Mike Zientara 265-751, Mark Zientara 259-702, John Grieco 688. Federal — Rob Phillips Jr. 278-690, Mike Sdanchez 684. Joan Bovo Memorial — Ashley Fitzpatrick 240.

K&L: Wed. Night Handicap — Jacob Schulz 285-740, Dan Moyer 254-691, Ed Howard 687, Steven Grimm 259.

LANCASTER: Nickel Creek — Chris Hewson 699, Rob Schweizer 269, Curk Burgess 697, Derek Zulawski 684, Jim Pfeiffer 258.

MANOR: JJ Movers — Mike Platter 702, Kurt Thurnherr 266-701, Todd Spence 258, Dave Saeva 268. Wednesday Night Men — Stephen Hussar 251-707, Ryan Sanders 255-698, Gary Ball 682, Mike Kozlowski 257-680, James Leslie 258.

MANOR II: North Presbyterian — Eric Motschwiller 279-696, B.J. Dranko 279-694, Mark Dotterweich 279, Sal Graci 264. Pete Stasio Memorial — Tyler Skoczylas 257-717, Jim Puccio 687, Chris Fecio 685, Phil Bonfante 279-675, Jim Papierski 264.

SPARETIME: Tuesday Firefighters — Jesse Wray 266-708, Jerry Nostrant 279-677, Mike Trembowicz 279, Norb Beiter Jr. 278.

SPRINGVILLE: Steve Hutch Memorial — Mike Martin 266, Paul Kaiser 258. Wednesday Late — Kevin Farner 257-684.

STRIKERS: Wednesday Night Businessmen — Dave Darnley 256-255-756, Daryl Gallineau 266-723, Chad Joseph 265-704, Tim Mcnamara 269-700, Carmen Monaco 250-688.

THE EDGE: Greater Buffalo Invitational — Brian Cline 266-723, Pete Zmozynski 688, Brandon Korczykowski 278, Mike Zarcone 258.

TONAWANDA: Tuesday Nite Playboys — Jeremy Travis 300-677, Ray Gaczewski 688, Sam Saltal 268-680, Jim McDonald II 257-679. Engineering Society — Alan Cook 300-739, Brian Olkowski 250.

TRANSIT: Men’s Trio — Greg Voytovich 268-752, Brian Sharp 265-711, Dan Melidone 682. Storm Bowlers Choice Seniors Shootout — Jerry Sokolowski 283-727, Dennis Kempner 254-692, Jie Trigilio 265-687, John Lagree 253-683. Championship: Lagreed d. Sokolowski and John Ciergieski 227-203-182. Bowlers Choice 4 Man — Ryan Hochrad 255-267-723, John Pelloth 267-715, Ron Stacy 268-706, Brian Cline 261-703, Kevin Alajko 256-694, Holly Filarecki 233-234-668, Sue Schottke 246-660, Kathy Geissler 227-648, Karen Covert 233-632.

WIMBLEDON: LT Vending — Mark McMahon 258-258-749, Jeff Tycz 713, Bill Priesten 299-700, Jon Fronczak 268-676, Bill Swiat 259-682. Dave’s Snack Shop — Steve Dorobiala 300-259-776, Jim Lamancuso 265-724, John Truslow 270-714, Chris Brown 255-710, Josh Broad 258-692. City Bowlers — Scott Prenatt 278-758, Pat Wangler 254, Bob Zink 266, Brian Swartz 258.