Share this article

print logo

High school scores & schedule (Dec. 17)

Boys basketball

Wednesday’s games

Yale Cup Division II

Emerson 79, da Vinci 48

I-Prep/Grover 55, MST Seneca 46

Lafayette 55, City Honors 31

Niagara-Orleans

Barker 43, Akron 34

Nonleague

Franklinville 59, Portville 57 (OT)

Emerson 79, da Vinci 48

Emerson 18 19 10 32 - 79 da Vinci 11 11 14 12 - 48 EMERSON (2-1, 1-0): Acker 24, Dowell 20, Edwards 15, Hunter 2, Rice 14, Simmons 7.

DA VINCI (0-3, 0-2): Ellis 19, Knight 2, Lewis 4, Lowe 4, Mergenhagen 5, Pulfey 10, Richardson 2, Rivera 2.

3-point goals: Dowell 2.

I-Prep/Grover 55, MST Seneca 46

Seneca 10 15 11 10 - 46 I-Prep 14 20 6 15 - 55

MST SENECA (2-1, 0-1): Anderson 13, Gayles 3, Gray 1, Howard 14, Jones 2, Oyoyo 5, Prince 3.

I-PREP (2-3, 1-0): Bashir 8, Gant 16, Richardson 4, Santiago 11, Townsel 8, Turner 8.

3-point goals: Anderson 3, Santiago, Turner 2.

Lafayette 55, City Honors 31

Honors 7 5 10 9 - 31 Lafayette 12 11 16 16 - 55 CITY HONORS (1-4, 1-1):Battaglia 2, Bulluck 2, Keith 1, Langhorne 13, Radford 13.

LAFAYETTE (1-2, 1-0): Felix 4, Vargas 3, Viera 17, Miranda 3, Miyaga 19, Woodard 2, Elliott 1, Huston 6

3-point goals: Radford, Viera 2, Miyaga

Barker 43, Akron 34

Barker 10 7 14 12 - 43 Akron 9 12 6 7 - 34 BARKER (2-3, 1-0): Ginther 8, Wasnock 10, Arnold 6, Luckman 12, Score 1, Knell 3, Callagher 3.

AKRON (0-3, 0-3): G Abrams 11, L Abrams 6, Hill 13, Ladd 4.

3-point goals: G Abrams, Ginther.

Franklinville 59, Portville 57 (OT)

Frank 12 10 9 20 8 - 59 Port 18 3 16 14 6 - 57 FRANKLNV’L (5-0): Bays 9, Bielecki 21, Blecha 4, Erickson 10, Kopp 12, Milks 3.

PORTVILLE (1-2): Gehm 5, Harris 19, Kloc 17, Lott 8, Stein 8.

3-point goals: Bays 3, Bielecki 5, Harris 3, Kopp 3.

Today’s games

Yale Cup Division I

Hutch-Tech at Bennett, 4:30 p.m.

McKinley at Burgard, 6 p.m.

Middle Early College at East, 6 p.m.

South Park at Riverside, 6 p.m.

ECIC II

Hamburg at Sweet Home, 6:30 p.m.

Lake Shore at West Seneca East, 7:30 p.m.

ECIC IV

Alden at Eden, 7 p.m.

JFK at Lackawanna, 7 p.m.

IAC

Acad. of Aurora at St. Mary’s/ Deaf, 5 p.m.

CCAA West 2

Clymer at Cassadaga Valley, 7:30 p.m.

CCAA West 1

Chautauqua Lake at Clymer, 7:30 p.m.

Maple Grove at Fredonia, 7:30 p.m.

CCAA West 2

Frewsburg at Panama, 7:30 p.m.

CCAA West 1

Dunkirk at Southwestern, 7:30 p.m.

Nonleague

Oracle Charter at Akron, 6:30 p.m.

Silver Creek at Cardinal O’Hara, 6:30 p.m.

Clarence at Starpoint, 7 p.m.

Ellicottville at Gowanda, 7:30 p.m.

WNY Maritime at Health Sciences, 7:30 V-Bolivar-Richburg at Portville, 7:30 p.m.

Cheektowaga at Wms. South, 7:30 p.m.

AdPro Public/Private Challenge

at Depew

Holland vs. Christian Central,4:30 p.m.

Kenmore West vs. Nichols, 6:15 p.m.

Niagara Falls vs. St. Joe’s, 8 p.m.

Emerson Holiday Classic

Lafayette vs. Emerson, 4 p.m.

da Vinci vs. Global Concepts, 5:30 p.m.

Girls basketball

Wednesday’s games

Canisius Cup

Bennett 62, East 12

Monsignor Martin

Mount St. Mary 40, Nardin 36

ECIC I

Williamsville North 42, Clarence 35

Frontier 51, Lancaster 43

Orchard Park 52, Jamestown 44

ECIC II

Lake Shore 54, West Seneca East 18

Williamsville East 63, Iroquois 52

Hamburg 53, Sweet Home 41

Williamsville South 53, Starpoint 34

ECIC III

Pioneer 57, Springville 40

Depew 38, Maryvale 30

ECIC IV

JFK 50, Lackawanna 39

Holland 49, Tonawanda 22

Nonleague

Tapestry 74, Global Concepts 25

Buffalo Seminary 36, West Seneca West 29

Medina 38, V-Kendall 36

Bennett 62, East 12

East 6 0 4 2 - 12 Bennett 16 16 16 14 - 62 EAST (1-3, 0-1): Belle 6, Harris 2, Jemes 2, Pitts 2.

BENNETT (1-1, 1-0): Carter 2, Crump 6, Fisher 10, Green 2, Minter 4, Roulhac 26, Small 10, Wilbon 2.

3-point goals: Belle 2, Minter, Roulhac.

Mount St. Mary 40, Nardin 36

Nardin 12 4 10 10 - 36 MSM 8 3 14 15 - 40 NARDIN (2-3, 2-2):Adams 9, Hartnett 4, Herman 6, Marks 3, Raccuia 2, Scello 12.

MOUNT ST. MARY (5-2, 3-0):Fittry 6, Hart 1, Lawrence 4, Meegan 5, Murphy 20, Walter 4.

3-point goals: Adams, Fittry, Murphy 3.

Williamsville North 42, Clarence 35

W. North 6 11 13 12 - 42 Clarence 10 7 11 7 - 35

WMSV. NORTH (4-0, 3-0): Craffey 2, Delano 11, Podgursky 3, Stockman 4, Taplin 22.

CLARENCE (1-2, 0-1): Berndt 2, Cullinan 5, DiGulio 4, Eckert 12, Leipold 4, Reynolds 4, Suarez 4.

3-point goals: Taplin.

Frontier 51, Lancaster 43

Frontier 15 7 10 19 - 51 Lancaster 9 7 14 13 - 43 FRONTIER (2-1, 1-0): Alleca 9, Damico 6, Izzo 9, Johnston 4, Lorka 4, Rockey 19.

LANCASTER (2-3, 1-1): Fellner 2, Harrington 3, Kranz 14, Lucarelli 4, Mahony 11, Nagowski 2, Wozniak 7.

3-point goals: Alleca, Izzo 3, Kranz 4, Rockey 2, Wozniak.

Orchard Park 52, Jamestown 44

James 18 8 5 13 - 44 O Park 11 12 10 19 - 52

JAMESTOWN (2-3, 0-2): Grissom 5, Reinhardt 3, Stockwell 5, Swanson 15, Tucker 15.

ORCHARD PARK (3-2, 1-2): Fischer 19, Glendenning 10, Lenard 6, Miller 2, Ruh 6, Witkowski 7, Zablonski 2.

3-point goals: Stockwell, Swanson 3, Tucker, Witkowski 2.

Lake Shore 54, West Seneca East 18

W. S. East 4 3 6 5 - 18 Lake Shore 20 15 17 2 - 54 W. SEN. EAST (1-4, 0-3): Eisenmenger 4, Funk 5, Kaufman 5, Kumro 4.

LAKE SHORE (4-1, 2-1): Cornfield 10, Eggleston 4, Jimerson 4, Jones 13, Penn 2, Scholl 4, Snyder 7, White 10.

3-point goals: Funk, Jones 3.

Williamsville East 63, Iroquois 52

Iroquois 4 24 13 11 - 52 W. East 17 6 26 14 - 63 IROQUOIS (3-3, 1-2): Donner 8, Fenezianni 4, Maroney 7, McBride 2, Parker 11, Quinn 5, Reidel 16, Shanahan 3.

WMSV. EAST (3-0, 2-0): Lawida 6, Martinsen 33, Miske 4, Romanowski 13, Shifflet 7.

3-point goals: Donner, Martinsen 5, Parker, Quinn, Reidel 2, Shanahan.

Hamburg 53, Sweet Home 41

S. Home 15 10 2 14 - 41 Hamburg 13 16 15 9 - 53 SWEET HOME (1-1, 1-1):Brant 5, Caminero 22, Fummerelle 2, Gentzke 6, Trueheart 6.

HAMBURG (4-1, 2-0):A Chiacchia 16, J Chiacchia 6, DeGrood 2, Haberman 12, McKeone 1, Vesneske 6, Villarini 10.

3-point goals: Brant, A Chiacchia, J Chiacchia, Trueheart 2, Vesneske 2, Villarini.

Williamsville South 53, Starpoint 34

Starpoint 8 3 19 4 - 34 W. South 13 14 16 10 - 53 STARPOINT (1-3, 0-2): Binga 2, E Bradley 6, E Bradley 17, Welsh 6, Wick 2.

WMSV. SOUTH (2-2, 1-1):Adams 8, Dolan 5, Lassiter 5, McCullough 13, Morog 2, Neeley 10, Ragland 4, Stasiak 2.

3-point goals: Adams 2, E Bradley 2, E Bradley, Dolan, Lassiter, McCullough, Neeley.

Pioneer 57, Springville 40

Springville 11 6 11 12 - 40 Pioneer 16 13 12 16 - 57 SPRINGVILLE (1-4, 1-2): Dickinson 8, Kessler 4, Krzemien 7, Kwiatkowski 6, Luther 7, Reese 2, Schreiber 2, Sopko 2, Stedman 2.

PIONEER (2-1, 2-0): Cooper-Dixon 2, Eigenbrod 7, Haley 6, Hulton 9, Miller 5, Platt 15, Rogers 2, Schwab 5, Wittmeyer 6.

3-point goals: Eigenbrod, Haley 2, Kwiatkowski.

Depew 38, Maryvale 30

Depew 9 2 12 15 - 38 Maryvale 12 7 4 7 - 30 DEPEW (5-2, 1-1):Borgosz 16, Dlugosz 2, Dotterweich 12, Hyman 6, Whalen 2.

MARYVALE (1-5, 0-3):Buckenroth 2, Cadwallader 7, Hoiensahl 3, Murray 8, Smith 8, Zbock 2.

3-point goals: Cadwallader, Hyman 2.

JFK 50, Lackawanna 39

Lack. 9 7 15 8 - 39 JFK 11 11 10 18 - 50 LACKAWANNA (0-3, 0-3): Fields 12, Forestler 7, Gilbert 2, Joyce 5, Robinson 12.

JFK (2-3, 1-2): Chidzinski 1, Getz 10, Klyzek 6, Machcinski 4, Phillips 7, Schultz 7, Vohwinkle 1, Voss 14.

3-point goals: Forestler 2, Joyce, Phillips.

Holland 49, Tonawanda 22

Holland 14 14 17 4 - 49 Tonaw. 2 4 8 8 - 22 HOLLAND (4-0, 3-0): Bulega 2, Grupp 12, Lewis 2, Massara 8, Schmidt 23.

TONAWANDA (4-4, 1-1): Frears 1, Harrison 12, Hess 2, Schoelerman 7.

3-point goals: Harrison 2, Massara 2, Schmidt 6.

Tapestry 74, Global Concepts 25

Tapestry 21 14 19 20 - 74 Global 3 7 9 6 - 25 TAPESTRY (4-1): Banks 8, Caver 27, Fulton 2, Mingo 10, Orcel 2, Ramos 6, Smith 19.

GLOBAL CONCEPTS (0-5): Huff 9, Rose 14, Sparks 3.

3-point goals: Huff, Rose 2, Smith.

Buffalo Seminary 36, W.S. West 29

Seminary 7 8 11 10 - 36 W. S. West 4 10 9 6 - 29

BUFFALO SEMINARY (5-2): Augello 5, Burlow 10, Gallagher 6, Gareis 5, Smolarek 10.

W. SEN. WEST (1-5): Hoestermann 7, Purdy 2, Tiberio 2, Urbanczyk 3, Viilagomez 6, Vona 9.

3-point goals: Augello, Burlow 2, Hoestermann.

Medina 38, V-Kendall 36

V-Kendall 14 7 9 6 - 36 Medina 9 7 11 11 - 38

V-KENDALL (0-3):: Wright 2, Rath 14, Rutken 5, Requia 7, Volkmar 8

MEDINA (3-1): Bensley 10, Brown 11, Gross 4, Williams 12, Winters 1.

.3-point goals: Bensley 2, Williams 3, Requia, Volkmar 2.

Today’s games

Canisius Cup

Hutch-Tech at South Park, 6 p.m.

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. at Nichols, 6 p.m.

Christ. Central at Nia. Catholic, 6:30 p.m.

O’Hara at Sacred Heart, 6:30 p.m.

IAC

New Life Christ.at St. Mary’s/Deaf, 3:30 Nonleague

East at Oracle Charter, 5:30 p.m.

McKinley at North Collins, 6:30 p.m.

V-Elba at Roy-Hart, 6:30 p.m.

Frewsburg at Catt./Little Valley, 7:30 p.m.

Boys Hockey

WNY Club

White Division

Depew 8, Cheektowaga 1

Buffalo 9, Orchard Park 0

Thursday’s games

WNY Federation

West Seneca West vs. Grand Island

at Hyde Park, 5 p.m.

Kenmore West vs. Amherst

at Northtown Center, 7 p.m.

Williamsville North vs. St. Joe’s

at Northtown Center, 7 p.m.

Lancaster vs. Williamsville East

at Northtown Center, 9 p.m.

Girls hockey

Wednesday’s games

WNY Federation

Williamsville 2, Lancaster/Iroquois 1

W (5-0): Amanda Gaffney gwg

Thursday’s games

WNY Federation

Kenmore/Grand Island vs.

Monsignor Martin

at North Buffalo, 4:30 p.m.

West Seneca/Hamburg vs.

Orchard Park/Frontier

at Hamburg Nike, 4:30 p.m.

Williamsville vs.

Amherst/Sweet Home/Clarence

at Northtown Center, 5:30 p.m.

Wrestling

ECIC I

Clarence 60, Orchard Park 20

C: Ryan Kist (132) pin

Hamburg 78, Frontier 9

F: Ryan Hornstrom (120) pin 2:43

Lancaster 42, Wmsv. North 29

L: Jon Lapiana (142) pin

ECIC II

Cleveland Hill/Depew 40, Sweet Home 31

CH: Chis Urban (120) pin

ECIC III

Starpoint 57, Amherst 26

S: Emmerick Finch (195) pin

ECIC IV

Maryvale 48, Lackawanna 38

M: Chad Buyer (285) dec. 6-1

CCAA

Fal./Cass. Vall. 69, Chaut.-West.Panama 9

F: Jacob Payne (99) pin 4:48

Boys bowling

ECIC Large School North

Starpoint 7, Amherst 0 Brett Steuer (S) 245-671

ECIC Small School North

Cleve-Hill 6, Alden 1

Mitchell Dietl (CH) 578

Maryvale 6, Tonawanda 1

Josh Large (T) 721

ECIC Small School South

Springville 7, JFK 0

Zack Slippy (S) 604

Girls bowling

ECIC Large School North

Starpoint 6, Amherst 1 Kelly Normandin (A) 184-545

ECIC Small School North

Cleve-Hill 4, Alden 3

Brooke Seifert (CH) 480

Tonawanda 6, Maryvale 1

Dayna Daugherty (T) 595

ECIC Small School South

Springville 7, JFK 0

Mariah Gamel (S) 225-591

Boys swimming

ECIC I

Wmsv. South 88, Wmsv. East 88

Monsignor Martin Assn.

Canisius 117, St. Joe’s 53

Niaraga Frontier League

Lockport 126, Niagara Wheatfield 53

Boys squash

CISSA

Nichols 8, Ridley (Ont.) 1

Cresent (Ont.) 9, Nichols 0

Rifle

ECIC

Lancaster 1273, Iroquois 1163

Matt Schafer (I) 258

Orchard Park 857, Holland 854

Sarah Armbrust (H) 243

There are no comments - be the first to comment