Share this article

print logo

High school scores & schedule (Dec. 11)

Boys basketball

Thursday’s games

ECIC I

Lancaster 52, Jamestown 49

ECIC III

Maryvale 57, Pioneer 44

Nonleague

Tapestry 71, Buffalo Science 50

Holiday Valley Tournament

at Ellicottville

Ellicottville 49, Clymer 34

Lancaster 52, Jamestown 49

Lancaster 16 13 11 12 - 52

Jamestown 10 15 10 14 - 49

LANCASTER (4-0, 1-0): Damiani 8, Fulciniti 8, Gill 2, Konst 13, Molik 1, Powers 15, D Speyer 2, N Speyer 3.

JAMESTOWN (1-1, 0-1): Hill 3, Hind 15, Kindberg 5, Kinsey 9, Lockett 5, Rojas 12.

3-point goals: Fulciniti 2, Hill, Hind 5, Kinsey 2, Lockett, Powers 3, Rojas, N Speyer.

Maryvale 57, Pioneer 44

Maryvale 22 11 19 5 - 57

Pioneer 9 6 10 19 - 44

MARYVALE (4-0, 2-0): Bailey 1, Blackwell 14, Crombie 13, Ford 5, Meyerhofer 1, Remley 13, Sullivan 3, York-Brown 7.

PIONEER (0-4, 0-1): Burley 8, Eigenbrod 7, Foley 2, Kossow 2, Root 5, C Sayvone 6, D Sayvone 11, Taylor 3.

3-point goals: Blackwell 2, Burley, Crombie, Remley, Root, C Sayvone, D Sayvone, Sullivan, York-Brown.

Tapestry 71, Buffalo Science 50

Buffalo Science 10 12 17 11 - 50

Tapestry 30 6 14 21 - 71

BUFFALO SCIENCE (0-5): Cortes 2, Eutsey 9, Harris 18, Hester 4, Johnson 17.

TAPESTRY (2-1): Fogan 22, Ferguson 5, Cunningham 11, Jenifer 9, Hennigan 4, Curry 2, Jones 3, Russell 2, Arrington 7, McDuffie 4, Henderson 2

3-point goals: Eutsey, Johnson 3, Fogan 3, Arrington.

Ellicottville 49, Clymer 34

Clymer 2 18 5 9 - 34

Ellicottville 11 9 14 15 - 49

CLYMER (0-3): Davis 2, Honey 16, Miller 1, D Neckers 4, D Neckers 3, Summers 8.

ELLICOTTVILLE (2-0): Bowen 22, Easton 3, Eddy 5, Grinols 10, Lamphier-Miller 2, Summers 7.

3-point goals: Eddy, Honey 2, D Neckers, J Summers 2, J Summers.

Today’s games

ECIC I

Orchard Park at Clarence, 7:30 p.m.

W.S. West at Wmsv. North, 7:30 p.m.

ECIC II

W.S. East at Sweet Home, 6:30 p.m.

Wmsv. South at Wmsv. East, 6:30 p.m.

Lake Shore at Starpoint, 7 p.m.

Iroquois at Hamburg, 7:30 p.m.

ECIC III

Amherst at Depew, 7:30 p.m.

ECIC IV

Cleveland Hill at Holland, 7 p.m.

Alden at Lackawanna, 7 p.m.

Niagara Frontier

Lew-Port at Grand Island, 6:30 p.m.

Kenmore West at Nia.-Wheat., 6:30 p.m.

Niagara Falls at Kenmore East, 7 p.m.

Lockport at North Tonawanda, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Newfane at Akron, 6:30 p.m.

Nonleague

E. NY Transit Tech at St. Francis, 6 p.m.

Dunkirk at McKinley, 6:30 p.m.

Burgard at Medina, 6:30 p.m.

Maple Grove at Panama, 7:30 p.m.

Frewsburg at Southwestern, 7:30 p.m.

Holiday Valley Tournament

at Ellicottville

All.-Limestone vs. Chaut. Lake, 6 p.m.

Gowanda Tournament

at Gowanda

Franklinville vs. Cattaraugus/LV, 6 p.m.

Springville vs. Gowanda, 7:30 p.m.

Roy-Hart Tournament

at Roy-Hart

Tonawanda vs. V-Holley, 5 p.m.

V-Lyndonville vs. Roy-Hart, 7 p.m.

Tom Keenan Classic

at Canisius

Nazareth (NYC) vs. Canisius, 4:30 p.m.

V-Aquinas vs. Albany Academy, 6 p.m.

Wilson Tipoff

at Wilson

South Park vs. Niagara Catholic, 5 p.m.

Bennett vs. Wilson, 6:30 p.m.

Girls basketballl

Thursday’s games

Sacred Heart 80, Christian Central 43

Nardin 38, Niagara Catholic 22

ECIC I

Williamsville North 58, Orchard Park 33

ECIC II

Williamsville South 41, Lake Shore 33

ECIC III

Springville 46, Maryvale 43

ECIC IV

Holland 58, JFK 29

Cleveland Hill 70, Lackawanna 28

Nonleague

V-Batavia 68, Albion 33

Rome School/Deaf 50, St. Mary’s/Deaf 27

Tapestry 56, Buffalo Arts 55

Alden 42, Akron 26

Cheektowaga 78, Eden 36

Newfane 47, North Tonawanda 45 (OT)

Depew 54, Lancaster 40

Panama 51, Southwestern 43

Hutch-Tech 33, West Seneca West 15

Sacred Heart 80, Christian Cent. 43

Sacred Heart 22 21 17 20 - 80

Chr. Central 16 14 5 8 - 43

SACRED HEART (2-1, 0-0):DiFrancesco 4, Galvin 4, Gaulin 11, Hill 2, Hore 5, Krieger 5, Lee 4, K Ryan 11, M Ryan 11, Schaefer 2, Sippel 2, Tomm 6, Young 13.

CHR. CENTRAL (0-6, 0-3): Gummo 5, Jones 2, Miller 36.

3-point goals: Gaulin, Gummo, Krieger, Miller 3, K Ryan 2, M Ryan 3.

Wmsv. North 58, Orchard Park 33

Orchard Park 4 5 11 13 - 33

Wmsv. North 13 11 22 12 - 58

ORCHARD PARK (2-2, 0-2): Fischer 6, Glendenning 2, Lenard 3, Miller 6, Probst 2, Ruh 3, Witkowski 9, Wozniak 2.

WMSV. NORTH (3-0, 2-0): Ahern 9, Bangert 2, Craffey 3, Delano 9, Lippa 5, Mulone 2, Shapiro 3, Stockman 4, Taplin 21.

3-point goals: Craffey, Lippa, Taplin, Witkowski 2.

Williamsville South 41, Lake Shore 33

Lake Shore 8 8 2 15 - 33

Wmsv. South 7 14 12 8 - 41

LAKE SHORE (3-1, 1-1): N Cornfield 7, T Cornfield 8, Eggleston 4, Snyder 5, White 7, Wright 2.

WMSV. SOUTH (1-2, 1-1): DeBerry 17, Lassiter 2, McCullough 6, Neeley 15, Stasiak 1.

3-point goals: N Cornfield, Snyder.

Springville 46, Maryvale 43

Maryvale 9 9 6 19 - 43

Springville 13 13 6 14 - 46

MARYVALE (1-4, 0-2): Cadwallader 4, Hoiensahl 3, Murray 12, Smith 21, Zbock 3.

SPRINGVILLE (1-3, 1-1): Kessler 4, Krzemien 4, Kwiatkowski 16, Luther 11, Schreiber 5, Sopko 2, Stedman 4.

3-point goals: Kwiatkowski 3, Smith.

Holland 58, JFK 29

JFK 8 4 8 9 - 29

Holland 14 25 7 12 - 58

JFK (0-3, 0-2): Chidzinski 1, Getz 13, Klyzek 4, Phillips 1, Vohwinkle 2, Voss 8.

HOLLAND (3-0, 2-0): Bulega 12, Grupp 5, Izydorczak 2, Massara 19, K Schmidt 4, O Schmidt 16.

3-point goals: Massara 3, O Schmidt.

Cleveland Hill 70, Lackawanna 28

Cleve Hill 23 22 13 12 - 70

Lackawanna 4 11 9 4 - 28

CLEVE HILL (2-2, 1-1): Barker 11, Cervino 8, Gilliam 10, James 18, Pomarzynski 5, Scott 4, Turley 14.

LACKAWANNA (0-2, 0-2): Fields 6, Forestler 3, Gilbert 14, Joyce 2, Robinson 3.

3-point goals: Forestler, Gilliam 2.

V-Batavia 68, Albion 33

Albion 4 9 10 10 - 33

V-Batavia 23 12 15 18 - 68

ALBION (1-3): Blanchard 8, Chudy 3, Doty 2, Newton 7, Powell 13.

V-BATAVIA: R. Stefaniak 8, Filbert 20, T. Stefaniak 10, Cecerere 13, McCulley 15, Lampart 2

3-point goals: Powell, Filbert, McCulley 3.

Rome School/D 50, St. Mary’s/D 27

Rome School for the 8 14 12 16 - 50

St. Mary’s/Deaf 8 4 12 3 - 27

ROME SCHOOL FOR THE DEAF (1-0): Burns 2, Jenner 2, Ricketts 8, Beckwith 20, Anzalone 2, Zegerelli 16

ST. MARY’S/DEAF (0-2): Bajgai 4, Cole 14, Shalbi 4, Toney 3, Watson 2.

3-point goals: Toney.

Tapestry 56, Buffalo Arts 55

Tapestry 11 12 16 17 - 56

Buffalo Arts 13 15 11 16 - 55

TAPESTRY (2-1): Banks 8, Caver 28, Fulton 2, Ramos 2, Smith 16.

BUFFALO ARTS (0-3): Banks 7, Bush 7, Campbell 21, Fonn 4, Outling 12, Skillon 2, Washington 2.

3-point goals: C Banks, Campbell 3, Outling 2, Smith.

Alden 42, Akron 26

Akron 0 6 9 11 - 26

Alden 12 5 15 10 - 42

AKRON (0-2): Abrams 3, Jonathan 8, Jones 6, Leeds 1, Mietz 7.

ALDEN (4-2): Altieri 13, Augustine 8, Jurek 2, Kocher 8, Kozak 4, Palizay 2, Roberts 1, Wrest 4.

3-point goals: Abrams, Kocher 2, Mietz.

Cheektowaga 78, Eden 36

Cheektowaga 23 16 28 11 - 78

Eden 7 9 6 14 - 36

CHEEKTOWAGA (2-0): Dandy 2, Jones 3, Moore 2, Redfern 39, Romer 8, Rumph 24.

EDEN (0-4): Ballou 5, Bennett 6, Gates 10, Harris 5, Murray 4, Nowak 1, Szuflita 4, Tutuska 1.

3-point goals: Harris, Jones, Redfern, Romer 2.

Newfane 47, N. Tonawanda 45 (OT)

Newfane 7 13 9 11 7 - 47

N. Tona. 12 8 10 10 5 - 45

NEWFANE (4-0): Emborsky 18, Foltz 10, Hambruch 4, Kneeland 6, A Littman 3, O Littman 6.

N. TONAWANDA (1-2): Doucette 3, Haner 4, Mallone 13, Piotrowski 10, Wildt 14, Wilson 1.

3-point goals: Emborsky, Mallone, Piotrowski, Wildt.

Depew 54, Lancaster 40

Depew 9 18 19 8 - 54

Lancaster 2 7 16 15 - 40

DEPEW (4-1):Bobeck 7, Borgosz 13, Clark 22, Dlugosz 5, Hyman 5, Whalen 2.

LANCASTER (2-2):Harrington 4, Kranz 9, Lucarelli 8, Mahony 4, Nagowski 3, Wozniak 12.

3-point goals: Clark 4, Dlugosz, Nagowski.

Panama 51, Southwestern 43

Panama 10 12 11 18 - 51

Southwestern 10 12 13 8 - 43

PANAMA (3-3):Angeletti 9, Bowen 13, Conway 2, Fransen 2, Johnson 14, Sperry 5, Sweeney 6.

SOUTHWESTERN (2-2): Burgeson 9, Burk 10, Fedrick 1, Johnson 6, Rudny 7, Sullivan 10.

3-point goals: Bowen, Burgeson, Burk 2, Sperry, Sullivan 2.

Hutch-Tech 33, West Seneca West 15

Hutch-Tech 7 11 9 6 - 33

W. Sen. West 2 4 4 5 - 15

HUTCH-TECH (2-2): Cross 2, Felton 2, Lewis 6, Pruisi 12, Price 6, Raqib 5

W. SEN. WEST (1-4): Cocina 2, Purdy 2, Tiberio 2, Urbanczyk 1, Viilagomez 3, Vona 5.

3-point goals:Pruisi 3, Viilagomez.

Today’s games

Niagara Frontier

Nia.-Wheat. at Kenmore West, 6:30 p.m.

North Tonawanda at Lockport, 6:30 p.m.

Kenmore East at Niagara Falls, 6:30 p.m.

Grand Island at Lew-Port, 7 p.m.

Nonleague

Global Concepts at Oracle, 4:30 p.m.

Buffalo Seminary at East, 5 p.m.

V-Northstar at Christian Cent., 5:30 p.m.

Walsh at Hinsdale, 6 p.m.

Emerson at Mount St. Mary, 6:30 p.m.

V-Wellsville at All.-Limestone, 7:30 p.m.

Pine Valley at Salamanca, 7:30 p.m.

Holiday Valley Tournament

at Ellicottville

Frewsburg vs. Cattaraugus/LV, 6 p.m.

Frontier Tournament

at Frontier

Immaculata vs. Mount Mercy, 6 p.m.

Hamburg vs. Frontier, 7:30 p.m.

Jamestown Tournament

at Jamestown

Cardinal O’Hara vs. East Aurora, 6 p.m.

Chaut. Lake vs. Jamestown, 7:30 p.m.

Sherman Tournament

at Sherman

Falconer vs. Cassadaga Valley, 6 p.m.

Maple Grove vs. Sherman, 7:30 p.m.

Boys hockey

Thursday’s games

WNY Federation

North Tonawanda 8, Niagara Falls 5

Frontier 4, Williamsville East 3

F: Jake Watkins 1g-1a; Hogan Warner 1g-2a

Williamsville North 4, Lancaster 1

WN: Josh Surowiec 2g

Kenmore East 5, Clarence 2

Kenmore West 5, Sweet Home 3

KW: Jake Green 2g; Nolan Waggoner 2g

Today’s games

WNY Federation

Lancaster vs. Orchard Park

at Leisure Rinks, 7 p.m.

Kenmore West vs. Lockport

at Cornerstone Arena, 7:30 p.m.

Girls hockey

Thursday’s games

WNY Federation

Monsignor Martin 10, WS/Hamburg 0

MM: Kaitlyn Drew-Mead 4g; Brianna Gawronski sho 5 saves

Williamsville 2, Orchard Park/Frontier 1

W: Jenna Woods 2g gwg; Jenna Lukomski 18 saves

Today’s games

WNY Federation

Kenmore/GI vs. West Seneca/Hamburg

at West Seneca, 5:30 p.m.

Wrestling

Monsignor Martin

Canisius 48, Gow 28

C: TJ Glascott (182) pin.

Boys bowling

ECIC North Large

Starpoint 6, Wmsv. South 1

S: Brett Steuer 220-636

ECIC South Large

Frontier 6, Lancaster 1

F: Derek Host 632

Orchard Park 7, West Seneca East 0

OP: Colton Little 660

ECIC South Small

Holland 6, Eden 1

H: Cole Adamczak 554

Niagara Froniter

North Tonawanda 5, Lockport 2

NT: Dillon Snopkowski 246-675

Monsignor Martin

St. Francis 2, Canisius 1

Christian Central 3, Park 0

O’Hara 3, St. Joe’s 0

Girls bowling

ECIC North Large

Wmsv. South 5, Starpoint 2

WS: Melanie Sturtz 199-548

ECIC South Large

Lancaster 4, Frontier 3

F: Brittany McAndrews 234-630

L: Ashley Len 212-625

ECIC South Small

Holland 5, Eden 2

H: Liz Ruszczyk 460

Niagara Frontier

North Tonawanda 5, Lockport 2

NT: Samantha Michlin 237-578

Boys swimming

Niagara-Orleans

Barker 99, Akron 63

Girls swimming

Niagara-Orleans

Akron 96, Barker 74

Coed swimming

Syracuse Cup

Buffalo Arts 89, Lafayette 44

City Honors 152, I-Prep/Grover 14

Hutch-Tech 107, East 44

McKinley 90, Bennett 58

Olmsted 130, Riverside 26

Rifle

ECIC

Alden 1311, Orchard Park 968

A: Noah Fox 284

Lancaster 1058, Holland 859

L: Eric Koeth 271

Nonleague

Kenmore 1075, Iroquois 927

K: Morgan DiMaria 275

Boys squash

Canisius 8, Nichols 1

Canisius 9, Gow 0