Share this article

print logo

Area bowling for Dec. 11

Area bowling

ABBOTT: Thursday Seniors. — Pat Cullen 278-675, Dan Zwilling 267-673, John Farszmil 670.

AIRPORT: Mauer Nesbit — Paul Hojnacki 713, Steve Gane 707, Gary Catanzaro 257-686, Debbie Janora 227-651, Gil Rodriguez 257. Postal Thruway — Paul Gegenfurtner 705, Steve Solomon 258, John Vogl 256, Mike Kaczmarczyk 254. Cold Spring Classic — Connie McMillan 649, Ricara Beckham 606, Tavia Rogers 604, Thomas Tucker 290-759, Rob Piccoli 300-722, Chris Rathbun 709, Ricky Zione 697, Ron Hennegan 683. Local 1173 Retirees — Jim McNaney 278-268-768, Vernon Burt 265-701. CAL.BCG — Steve Chmielewski 276-256-766, Jim Labiak 255-711, Brian Kasprowitz 258.

BRIERWOOD: Bob Binns Memorial — Jack Vogl 267-718, Mike Snyder 256-702, Joe Mullen 695, Gary Andreeff 289-689. Beer Guzzlers — Ray Latona 263-685, Frank Markott 279.

BROADWAY: Tuesday Hi Rollers — Mark Dolegowski 278-730, O.J. Piatkowski 268-730, Andy Bielanin 255-707, Don Bunnell 267-682, Joe Rozewski 266. Jobling-Glowniak Memorial — Steve Fiorella 709, Mark Panek 278-691, Tom Brian 277-678, Bill Brian 675, Mark Zaleski 287. Whitey Kiszewski Memorial — Bill Wasielowski 705, RD Osuch 254-677, John Stanisewski 677, Colin Suto 675. Wed. Nite Trio — Paul Coleman 255-258-695.

CLASSIC: Major B — Ken Michaels 266-695, Scott Sanders 691, Don Zack 255-689, Joe Jack 683, Paul Nowak 258-675. Lynette Sales — Kevin Volker 279-760, Nate Finch 700, Shawn Bender 695, Tom Iacono 280-688, Joe Rubrecht 258. VIP Petsitting — Bob Kirbis 279-675.

KENMORE: Kenmore Renting — Dave Aichinger 279-258-754, Joe Czyrny 290-267-727, Matt Zasowski 277-713, Chris Rathburn 250-688, Krista Voelker-Burt 258-684, Jeff Booker 266-675. Tom Foley All-Stars — Phil Tabbi 270-258-743, Kyle Garshnick 257-722, Ken Winkelsas 278-706, Bob Ehrmann St. 685, Katlyn Schaus 233-617, Joe Marie 257. BS Classic — Mark Wybieracki Jr. 256-735, Joe Rubrucht 257-720, Tom Foley 279-701, Danny Tronolone 279-684, Rob Knopf 263. Johnny O Classic — Rob Graci 731, Sean Bentley 268-714, Stacey Hooper 245-242-691, Shad White 264-679, Henry Allenbach 259, Chris Patterso 257. UAW Thursday Doubles — Charlie Calabrese 279-703, Marco Claps 257-690, Greg Nachreiner 681, Wes O Kelly 267-675, Ken Moen Jr. 257, David McCalmb 255. Catholic Health — Dustin Walck 278-746, Ron Smith 255.

LANCASTER: Nickel Creek — Curk Burgess 279-774, Tom Morrone 265-750, James Demola III 268-725, Mike Borodzik Jr. 264-625, Mark Watson 250-719.

MANOR: Local 135 Mixed — Chris Blendowski 257-696, Louis Scapillato 677. Wed. Night Men — James Leslie 275-750, Mike Gilbert 257-720, Stephen Hussar 278-706, Greg Sacco 258-687, Scott Barker 257.

SPARE TIME: Tues. Night Buffalo Firefighters — Jerry Nostrant 256-726, Jesse Wray 257-712, AJ Kiener 269.

SPRINGVILLE: Wed. Late — Kevin Farner 742, Samantha Farner 634. Steve Hutch Memorial — Maggie Hirsch 606.

TONAWANDA: Engineering Society — Scott Hummel 287-684, Clint Nagel 256, Brian Olkowski 250, Tom Mann 675.

TRANSIT: Bowlers Choice 4 Man — Brian Cline 265-279-766, Kristina Szczerbinski 245-279-234-758, Josh Weatherall 279-756, Mark Buffington 258-267-754, Evan DePaolo 300-744, Alex Petrie 261-269-743, Kathy Geissler 247-228-677, Holly Filarecki 249-662, Sue Schottke 636, Claire Pohlman 279-632. Storm Bowlers Chpice Proshop Senior Shootout — Dennis Illig 279-722, Fred Gravanda 300-738, Glenn Hauptman 298-717, Jerry Sokolowski 696, Dennis Kempner 268-676, Joe Alajko def. Fred Gravanda/Dennis Illig 216-212-205.

WIMBLEDON: West Seneca Srs. — Jess Hipkiss 250, Bill Novara 255, Doug Moeller 250, Norm Ruchalski 256. LT Vending — Jacob Hiam 300-779, Mark McMahon 277-259-731, Rich Kaminski 259-708, John Swiat Jr. 686, Mike Tycz 683. Dave’s Snack Shack — John Truslow 278-267-269-814, Mark Dudziak 288-698, Bill Swiat 681, Chris Brown 255-681, Gary Baumer Jr. 258-677.