Share this article

print logo

Area bowling for Nov. 19

Area bowling

11TH FRAME: Capital Management Services — Chris Vogt 268-279-792, Dan Rimbeck 735, Ray Schultz Jr. 258-721, Scott Meidenbauer 259-700, Bill McClure 257.

ABBOTT: UAW 897 — Deane Bragg 265, Joe Zdybowicz 259.

AIRPORT: Strike Force — Paul Sikorski 255-685, Larry Muscoreil 265. TNT Classic — Marvell Kirkwood 279-741, Gary Preston 701, Sam Bates 696, John Bridges 258-679, Derrick Greene 657, Debra Ervin 223-649, Faith McAdory 237, Barbara Moe 234. Mauer Nesbit — Joe Militello 703, Jeff Werth 257-695. Postal Thruway — Tom Christiano 278-268-748, Bill Cinski 256-692, Jerry Grodek 253.

BRIERWOOD: Bob Binns Memorial — John Winchell 278-737, Nick Acanfora Jr. 267-713, Dave McIvor 270-711, Charlie Lagattuta 696. Beer Guzzlers — Brian Scazzaro 263-694, George Majkut 689.

BROADWAY: Whitey Kiszewski Memorial — Colin Suto 259-289-752, Eric Danat 267-257-710, Marcus Fisher 686, George Danat 685, Steve Szuder 680, Kimberly Wangler 267-663.

CLASSIC: Major B — Bob Sikorski 268-719, Vic Marvin 252-693, Jim Barber 251-689, Shawn Bender 682, Jim Maid 250. Sha-Zam — Jeff Lowery 259-737, Ken Michaels 257-829, Paul Nowak 266-690, Mike Noakes 679, Paul Gallmeyer 255.

KENMORE: Leo Greenauer Memorial — Chris Baum 721, Tom Wesley 280-719, Joe Mercurio 717, Dave Tolkacz 269-697, Bob Sinnott 277-682, Mark Anastasia 682. Joan Bovo Memorial — Nicole Bongiovanni 248-699, Bob Fitzpatrick 679, Tracy Fitzpatrick 258-674, Megan Fitzpatrick 235.

LANCASTER: Nickel Creek — James Demula III 290-797, Mike Borodzik Jr. 269-722, Patrick Shelley 720, Dave Kirsch 268-708, Dave Koteras 257.

MANOR: JJ Mover’s — Mike Wozniak 720, Chuck Jagodzinski 257-715, Tate Wilson 682, Bob Krug 267-678, Justin Knobloch 269. Local #135 Mixed — Scott McIntyre 256-707, Tim Rick 299-699, Scott Adam 264. Wednesday Night Men — Rob Ricketts 258-682, Jere Reed 267, Greg Sacco 266.

MANOR II: Pete Stasio Memorial — Adam Fleming 255-707, Brett Getz 688, Greg Hoerner 299-676, Ray Jaskowiak 677, Mike Hoerner 257.

SPARE TIME: Best Approach Classic — John Staniszewski 268-726, Pat Enright 254-710, Russ Priola 256-683, Andy Weber 255-675, Tammy Burgstahler 675. Broad Spectrum 3-Man — Joe Wagner 268-727, Steve Kosut 699, Dave Rudnick 280-698, Pat Brick 688, Mike Hermanski 685. Tues. Night Firefighters — Joe Doxbeck 692, Dave Czaplinski 685.

SPRINGVILLE: Wednesday Late —Kevin Farner 268-693, Tim Lamphier 687, Samantha Farner 619.

STRIKERS: Wednesday Night Businessmen — Robert Wilson 267-737, Mike Nowak 257-720, Tim McNamara 250-697, Jake Lenahan 251-676, Jerry Mazur 675.

THE EDGE: Greater Buffalo Invitational League — Pete Zmozynski 266-279-747, Pat Desjardins 280-737, Steve Kosut 257-721, Kevin Bienko 717, Ryan Ciminelli 277-710.

TONAWANDA: Engineering Society — Mike Mosher 256.

TRANSIT: Tuesday Men’s Trio — Dan Lavocat Jr. 265-764, Jeff Giancarlo 287-725, Dean Roskwitalski 251-691, Eric Peterson 680. Bowlers Choice 4 Man — Colin Ballou 278-279-804, Brian Cline 279-763, Jason Ciliberto 279-256-756, Evan DePaolo 268-743, Flo Sliwinski 289-738, Sue Schottke 234-683, Holly Filarecki 234-671, Jessica Mamon 254-649, Kathy Geissler 234-641, Claire Pohlman 226-623.

WIMBLEDON: West Seneca Srs. — Mike Pasternak 269, Jess Hipkiss 250, Ray Pacer 250, Jim Czuprynski 278. Daves — Bill Swiat 257-716, Jason Sobczynski 266-711, Scott Lipps 258-697, Jeff Dirado 268-681, Bill Cashion 257-675. LT Vending — Steve Dorobiala 262-725, Mark Dudziak Sr. 258-707, Mark Minuto 256-688, Eric Gawron 679, Tony Johns 675.

More sports on Page C12.