Share this article

print logo

High school scores & schedule (Sept. 17)

Boys soccer

Wednesday’s games

DYouville Cup

McKinley 6, City Honors 2

M (4-1): Zach Shiabi 2g; Ah =Lam 2g

Hutch-Tech 5, Bennett 0

HT: Alex Ward sho

da Vinci 5, MST Seneca 3

DV (1-1): Jumale Jumale 2g

Olmsted 11, East 0

O (4-1): Chris Laucks sho (6sv); Markel Thomas 2g-2a; Abdul Mohammad 3g-a; Michael Borczynski 3g-a

Niagara-Orleans

Medina 2, Akron 0

M (4-1): Kristian Snyder 2g

Justin Morgan sho

CCAA East

Allegany-Limestone 1, Catt./Little Valley 0

AL (5-0-1): Dylan Talbot gwg

CCAA West

Southwestern 0, Olean 0

O: Jack Dwaileebe sho

S: Lucas Pryzgodzki sho

Thursday’s games

Monsignor Martin

Timon-St. Jude at Canisius, 4:30 p.m.

St. Francis at St. Joe’s, 4:30 p.m.

Park at St. Mary’s/Lanc., 4:30 p.m.

ECIC I

Clarence at Williamsville North, 4:45 p.m.

Orchard Park at Lancaster, 5 p.m.

Jamestown at Frontier, 5:30 p.m.

ECIC II

Sweet Home at Wmsv. South, 4:30 p.m.

West Seneca East at Lake Shore, 6:30 p.m.

Williamsville East at Hamburg, 7 p.m.

ECIC III

Maryvale at Pioneer, 4:45 p.m.

Cheektowaga at East Aurora, 5 p.m.

Amherst at Starpoint, 5 p.m.

ECIC IV

Lackawanna , Eden

Tonawanda at Alden, 6:30 p.m.

Depew at Holland, 6:30 p.m.

Niagara Frontier

Kenmore East at Lockport, 4:30 p.m.

DYouville Cup

City Honors vs. Bennett

at All High Stadium, 4 p.m.

Nonleague

Hinsdale at Walsh, 4:30 p.m.

Girls soccer

Wednesday’s games

ECIC I

Clarence 8, Lancaster 2

C: Sydney Cerza 3g; Amanda Burns g-2a

Frontier 2, Wmsv. North 1

F: Emily Kwiatkowski gwg

West Seneca West 2, Jamestown 1

ECIC II

Iroquois 2, Williamsville South 1

I: Gabby Mullane 1g; Meghan Porzio gwg

Lake Shore 4, Sweet Home 0

West Seneca East 3, Hamburg 2

WSE (2-3): Emma Boccolucci 2g

ECIC III

Pioneer 1, East Aurora 0

P (6-0): Meghan Root g; Erin Byers sho

ECIC IV

Holland 9, Lackawanna 0

H: Jenna Lewis 2g; Olivia Schmidt 2g

Eden 3, Depew 2 ((2OT))

E (3-3): Morgan Keppler 2g(gwg)

Tonawanda 7, JFK 0

T: Sydney Kowsky 3g

Haley Schoelerman sho

Nonleague

Buffalo Seminary 9, da Vinci 0

BS (3-1): Natalie Rice 2g-2a

Alden 4, Mount St. Mary 3

Alden (4-2/2-2): Kayla Derenda gwg; Katie Hummel 2g; Jenna Rutowski 2a

Williamsville East 3, North Tonawanda 1

WE (4-1): M. Birzon 2g-a

Thursday’s games

ECIC II

Starpoint at West Seneca West, 4:30 p.m.

Niagara Frontier

Lockport at Kenmore East, 4:30 p.m.

Niagara-Orleans

CSAT at Albion, 4:30 p.m.

Medina at Barker, 4:30 p.m.

Wilson at Newfane, 4:30 p.m.

Akron at Roy-Hart, 6:45 p.m.

Radcliffe Cup

Emerson vs. I-Prep/Grover

at Riverside, 4 p.m.

Buffalo Arts vs. South Park

at Johnnie B. Wiley Stadium, 4 p.m.

CCAA East

Randolph at Ellicottville, 4:30 p.m.

CCAA West

Fredonia at Falconer, 4:30 p.m.

CCAA East

Salamanca at Franklinville, 4:30 p.m.

CCAA Central

Pine Valley at North Collins, 4:30 p.m.

CCAA West

Southwestern at Olean, 4:30 p.m.

CCAA Central

Westfield at Silver Creek, 4:30 p.m.

Radcliffe Cup

Hutch-Tech vs. Middle Early College

at All High Stadium, 5:45 p.m.

da Vinci vs. Olmsted

at Riverside, 5:45 p.m.

CCAA West

Chautauqua Lake at Dunkirk, 7 p.m.

Nonleague

Catt./Little Valley at All.-Lime, 4:30 p.m.

Cassadaga Valley at Panama, 4:30 p.m.

Orchard Park at Grand Island, 6:30 p.m.

Girls volleyball

Wednesday’s games

ECIC I

Lancaster 25-24-25-25,

West Seneca West 13-26-22-13

L: Kelly Fellner 12 kills

ECIC II

Starpoint 25-25-25,

West Seneca East 23-17-14

SP: Erica Bradley 9 kills, 13 digs

Meagan Welsh 5 kills, 15 digs

CCAA East

Portville 25-25-25, Salamanca 5-9-16

P (7-0): Lydia Lukomski 6 kills, 5 aces; Nonleague

Kenmore West 25-27-25,

City Honors 21-25-19

KW (3-0): Sammy Veronia 15 assists, 5 aces; Abby Borkowski 10 kills

Alden 25-25-25, Depew 13-12-11

A (2-2): Victoria Adkins 11 digs

Morgan Rutan 8 aces

Grand Island 25-25-19-25

Wilson 19-13-25-15

GI (3-1): Lauren Chadwick 8 kills, 2 aces

Cleveland Hill 25-12-25-25

Amherst 17-25-17-15

CH (3-1): Kathrine Skorka 5 aces, 8 assists

Maryvale 25-25-25, JFK 3-18-19

M: Julia Carter 5 kills, 2 blocks; Emily Raczynski 10 assists

Thursday’s games

Monsignor Martin

Mount Mercy at Mount St. Mary, 6 p.m.

ECIC I

Wmsville North at Orchard Park, 6 p.m.

Niagara-Orleans

Akron at Albion, 6:15 p.m.

Newfane at CSAT, 6:15 p.m.

Medina at Roy-Hart, 6:15 p.m.

Buffalo Public Schools

Buffalo Arts at I-Prep/Grover, 4:30 p.m.

Emerson at McKinley, 4:30 p.m.

da Vinci at Riverside, 4:30 p.m.

Lafayette at Hutch-Tech, 5:30 p.m.

South Park at MST Seneca, 5:30 p.m.

Bennett at Olmsted, 5:30 p.m.

CCAA West

Fredonia at Brocton, 6 p.m.

Maple Grove at Clymer, 6 p.m.

Panama at Dunkirk, 6 p.m.

CCAA Central

Forestville at North Collins, 6 p.m.

Cassadaga Valley at Pine Valley, 6 p.m.

CCAA West

Chautauqua Lake at Sherman, 6 p.m.

CCAA Central

Gowanda at Silver Creek, 6 p.m.

Falconer at Southwestern, 6 p.m.

Nonleague

Global Concepts at Tapestry, 4:30 p.m.

Niagara Catholic at Walsh, 4:30 p.m.

City Honors at Sacred Heart, 5 p.m.

Lancaster at Nardin, 6 p.m.

Olean at Springville, 6 p.m.

Hamburg at Williamsville South, 6:30 p.m.

Boys volleyball

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Canisius 25-25-25

St. Mary’s/Lanc. 22-17-18

C (9-0): Chazz Palka/Devin Josyln 11 kills each

St. Joe’s 25-25-25

Cardinal O’Hara 15-14-22

SJ (2-1): Lnace Morrison 11 kills

ECIC I

West Seneca West 25-25-25-23-25

Lancaster 21-23-27-25-23

WS (4-2, 2-1): Cameron Bartus 34 kills, 9 aces; Jake Siwy 55 assists

Nonleague

Grand Island 25-25-25

Williamsville South 7-14-14

GI (2-0): Brendan Sheehan 8 kills

Lockport 25-25-11-25

St. Francis 12-23-25-21

LP (1-2): Zach Schneider 11 kills

Niagara Falls 25-25-25

East Aurora 16-12-13

NF (1-1): Brennen Litter 60 assists

Charles Lamar 6 kills, 5 blocks

Williamsville East 16-25-20-25-31

Clarence 25-22-25-23-29

WE (3-0): Drew Elliott 13 kills, 3 aces

Sam Schatneyer 43 assists

Starpoint 25-25-15-24-25

Niagara-Wheatfield 18-15-25-26-14

SP (4-2): Campbell Schoenfeld 18 kills

Today’s games

ECIC I

Orchard Park at Wmsville North, 6 p.m.

Frontier at Hamburg, 6:30 p.m.

ECIC II

Williamsville East at Iroquois, 6 p.m.

West Seneca East at Starpoint, 6 p.m.

Lake Shore at Sweet Home, 6 p.m.

ECIC III

Amherst at Eden, 5:30 p.m.

Depew at Cheektowaga, 6 p.m.

Maryvale at Holland, 6:30 p.m.

Field hockey

Wednesday’s games

ECIC II

Williamsville East 7, West Seneca East 0

WE (3-1): Sam Crane 2g-a

Hannah Nurse sho

Iroquois 5, Hamburg 0

I (4-0): Lindsay Ratka 2g

ECIC III

Amherst 7, Starpoint 0

A: Mckenna Rushford 1g-4a; Jenna Sobol 1g-1a; Glise Faut 1g-1a

Nonleague

Williamsville North 3,

Williamsville South 3 (SO)

WS (3-1-1):

Orchard Park 4, East Aurora 2

OP: Grayson Favata 3g

Lancaster 0, Eden 0

E: Demi Jacobs sho

L: Alexia Kaplan sho

Pioneer 3, Clarence 0

P (4-1): Alexis Taylor sho

West Seneca West 2, Sweet Home 0

WSW: Ashley Bone sho

Barb Field Tournament

at Kenmore East

Consolation game

Kenmore 4, Buffalo Seminary 1

KE: Britney Waite 2g

Today’s games

ECIC I

Clarence at Orchard Park, 5 p.m.

Niagara-Orleans

Barker at Akron, 4:45 p.m.

Medina at Newfane, 4:45 p.m.

Kenmore at Roy-Hart, 5 p.m.

Boys golf

ECIC North Large

Wmsv. North 255, Clarence 265

Ben Reichert (WN) 33 at Brookfield

ECIC North Small

Starpoint 275, Depew 314

M: Alex Stead 43 (S)

ECIC South Small

Iroquois 238, Pioneer 271

M: Erik Sehleicher (I) 36 at Elma Meadows

East Aurora/Holland 246, Eden 427

M: Jake Roach (EA/H) 37

at East Aurora CC

ECIC South Large

Orchard Park 233. Hamburg 283

M Mitch Smith (OP)/Alex Price (OP) 36 at Orchard Park

Niagara Frontier

Ken West 275, N. Tonawanda 309

M: Chris McCullagh (KW) 43 at Sheridan

Lockport 261, Ken East 268

M: Jack Igoe (L)36 at Lockport Town & Country

Niagara-Orleans

Roy-Hart 251, Akrosn 264

M: Hogan Lang (RH) 44

Wilson 213, Medina 226

M: Brandon Seider (W) 40 at

Willow Brook

Barker 235, CSAT 256

M: Brad Wilson (B) 40 at Beaver Island

Msgr. Martin Assn.

St. Joe’s 13, Canisius 11

M: Joey Rinaldi (SJ)/Matt Santora (C) 37 at Sherdian

Nichols 24 Cardinal O’Hara 0

Nichols 23, St. Mary’S 1

M: Mike Bliss (N)/Joe Tomczak (N) 37 at CC of Buffalo

Girls golf

Msgr. Martin Assn.

Nardin 228, Immaculata 296

M: Sarah Beckwith (N) 33 at Cazenovia

Buffalo Seminary won over Mt. Mercy by forfeit

M: Shelby Kmidowski (BS) 47 
at Delaware Park

Girls tennis

ECIC I

Clarence 5, West Seneca West 0

Lancaster 5, Frontier 0

Orchard Park 5, Wmsv. North 0

ECIC II

W.S. East 3, Sweet Home 2

Wmvs. East 4. Hamburg 1

ECIC III

Starpoint 4, Maryvale 1

ECIC IV

Springville 5, Alden 0

Niagara Frontier League

Lockport 5, Ken East 0

Niagara Wheatfield 4, Kenmore West 1

Grand Island 5, Niagara Falls 0

Nonleague

Nichols 4, McDowell (Pa.) 1

Cross country

Wednesday’s meets

Monsignor Martin

St. Joe’s 15, Bishop Timon-St. Jude 46

Nichols 24, Timon 40

There are no comments - be the first to comment