Share this article

print logo

High schools scores & schedules for Sept. 12 cont.

(continued from D7)

B: Brown 5 run (kick failed)

B: McDuffie 13 run (kick failed)

B: McIntire fumble recovery in end zone (run failed)

SC: Seiders 7 run (Seiders good)

B: Toliver 77 run (Lewis run)

SC: Weber 67 pass from Raddack (Seiders kick)

Cleveland Hill 40, Wilson 27

Cleve Hill 20 6 6 8 - 40

Wilson 0 7 14 6 - 27

C: Eldridge 5 run (pass failed)

C: Taylor 5 run (run failed)

C: Durewelo 37 pass Springs (Taylor run)

W: Troter 76 kick-off ret. (Fox kick)

C: James 16 int. ret. (run failed)

C: Taylor 31 run (run failed)

W: Fox 10 pass from Daul (Daul to Fox)

W: Cox 13 pass from Daul (kick failed)

C: Taylor 13 run (Taylor run)

W: Fox 10 pass from Daul (pass failed)

Frank/Ell/West Valley 22, Catt./LV 0

F/E/WV 6 16 0 0 - 22

Catt/LV 0 0 0 0 - 0

F: Brennan 14 pass from Easton (pass failed)

F: Hurlburt 10 pass Easton (Chudy pass from Easton)

F: Brennan 24 pass from Easton (Rinko run)

Lackawanna 42, Salamanca 0

Lackawanna 14 22 0 6 - 42

Salamanca 0 0 0 0 - 0

L: Horton 12 run (J. Lofton run)

L: Cooley 5 run (run failed)

L: Horton 5 run (N. Smith run)

L: Cooley 9 run (Brooks run)

L: J. Lofton 5 run (pass failed)

L: Horton 54 run (run failed)

V-Bishop Kearney 48, Nichols 0

Nichols 0 0 0 0 - 0

V-Kearney 18 23 7 0 - 48

B: Davis 5 pass from Larocca (run failed)

B: Rossitti 7 pass from Larocca (pass failed)

B: Pross 23 run (run failed)

B: Pross 47 pass from Larocca (Larocca run)

B: Davis 34 pass from Larocca (Pross run)

B: Davis 7 pass from Larocca (Larocca kick)

B: Simms 16 run (Larocca kick)

Saturday’s games

Monsignor Martin

Canisius at St. Mary’s/Lanc., 1 p.m.

Class AA North

Kenmore West at Lockport, 2 p.m.

Class A North

North Tonawanda at Kenmore East, 2 p.m.

Starpoint at Sweet Home, 2 p.m.

Grand Island at Williamsville East, 2 p.m.

Class A South

Iroquois at McKinley, 1 p.m.

Class C North

Akron at JFK, 1:30 p.m.

Nonleague

St. Francis at Holy Trinity (L.I.), 1 p.m.

Bishop Timon-St. Jude at V-Edison, 1 p.m.

St. Joe’s at Msgr Farrell (NYC), 1:30 p.m.

Falconer/CV at Sherman/Cl./Pa., 1:30 p.m.

Jamestown at Williamsville North, 2 p.m.

Boys soccer

Monsignor Martin

Canisius 3, St. Francis 1

C (3-1-1): Ryan Scello gwg, Noah Johnston g

ECIC I

Williamsville North 1, Lancaster 0

West Seneca West 2, Frontier 1

WSW (1-3-2): David Mack gwg, Hunter Mancuso g

ECIC II

Sweet Home 4, Iroquois 1

SH (4-1): Noah Keem g, 2a

Williamsville South 2, Williamsville East 0

WS (4-1-2): Justin Klas shutout

Hamburg 4, Lake Shore 0

ECIC III

Pioneer 9, Springville 2

P: Kyle Burley 3g, Kaleb Hurlburt 3g, Sam Fahy 2g-3a, Eric Vosburg g-2a

ECIC IV

Lackawanna 2, Holland 0

L (4-0): Ali Mosed shutout

Alden 2, Depew 1

Tonawanda 1, Eden 0

T: Aaron Holler gwg

Nonleague

Christian Central 6, West Sen. Christian 1

CCA (2-0): Thomas Kazmierczak 3g

Lockport Tournament

Starpoint 4, Nichols 1

Lockport 4, Newfane 0

L: Josh Sherman 2g, Marco Raymondo 2g, Brandon Reid shutout

Saturday’s games

Monsignor Martin

Christian Central at Nia. Catholic, 1 p.m.

St. Mary’s/Lanc. at Timon-SJ, 4:30 p.m.

Niagara Frontier

Kenmore West at Grand Island, 11 a.m.

Niagara-Wheatfield at Lew-Port, 11 a.m.

Niagara Falls at North Tonawanda, 11 a.m.

Niagara-Orleans

CSAT at Akron, 10 a.m.

DYouville Cup

MST Seneca vs. Emerson

at Delaware Park, 10 a.m.

Riverside vs. I-Prep/Grover

at Johnnie B. Wiley Stadium, 10 a.m.

East vs. South Park

at Delaware Park, noon

Lockport Tournament

Starpoint at Lockport, 1 p.m.

Nichols at Newfane, 1 p.m.

Nonleague

Canisius at East Aurora, 1 p.m.

Franklinville at Walsh, 11 a.m.

Jamestown at Southwestern, 7:30 p.m.

Girls soccer

Friday’s games

Monsignor Martin

Niagara Catholic 3, Christian Central 0

NC (2-1): Marina Campbell 2g

Immaculata 8, St. Mary’s/Lanc. 1

I (4-0): Kiley Austin 4g-a

ECIC II

Iroquois 8, Sweet Home 0

SH (4-1): Meghan Porzio 2g, Brittany Gorczyca g-2a, Sam Carey g-2a

ECIC IV

Alden 7, Lackawanna 0

A (3-1): Kate Hummell 2g-2a, Jill Jeziorzki 2g

Niagara-Orleans

Wilson 7, Roy-Hart 0

W (5-0): Kayla Neumann 2g, Emily Kelly shutout

Radcliffe Cup

City Honors 8, Olmsted 1

CH (3-1, 2-0): Molly Petrucci 4g (broke New York State record with 210 career goals)

Nonleague

Eden 4, Dunkirk 3 (OT)

E (2-3): Morgan Keppler 3g (gwg)

Saturday’s games

Monsignor Martin

Sacred Heart at Nardin, 3 p.m.

ECIC I

Williamsville North at Lancaster, 3 p.m.

ECIC III

Maryvale at Pioneer, 10 a.m.

ECIC IV

Tonawanda at Holland, 4:30 p.m.

Niagara Frontier

Grand Island at Kenmore West, 11 a.m.

North Tonawanda at Niagara Falls, 11 a.m.

Lew-Port at Niagara-Wheatfield, 11 a.m.

Nonleague

Chautauqua Lake at Panama, 1 p.m.

St. Mary’s/Lanc. at Depew, 10 a.m.

Cassadaga Valley at North Collins, 11 a.m.

Portville at Pine Valley, 11 a.m.

Girls volleyball

Friday’s games

ECIC I

Lancaster 24-25-25-18-25, Frontier 26-15-10-25-17

L: Julia Kurowski 18 kills, 5 aces

Orchard Park 18-25-24-25-25, Hamburg 25-21-26-17-17

OP (4-1): Sadie Joba 22 kills

Clarence 25-25-25, West Seneca West 10-13-15

C (1-0): Meghan Neelon 10 kills, 5 aces, 11 assists; Jaide Cummings 11 digs, 6 aces

ECIC III

Springville 25-25-25, East Aurora 22-17-21

S (2-0): Sara Kwiatkowski 10 aces

Pioneer 25-16-19-25-25, Cheektowaga 21-25-25-18-20

P (1-2, 1-1): Kim Metz 9 kills, Allexus Hammond 10 aces

Maryvale 25-25-25, Depew 12-15-12

M (2-0): Brianna Henry 5 kills, 4 aces

ECIC IV

Holland 25-25-25, Lackawanna 10-4-15

Cleveland Hill 24-25-25-25, JFK 26-17-18-9

CH (2-0): Kristina DiBlasio 11 kills, 3 aces; Megan McIntosh 11 kills

Eden 25-25-25, Tonawanda 8-5-5

E (1-0): Meg Ballou 6 kills, Alyssa Durski 4 aces, 18 assists

Niagara-Orleans

Wilson 22-25-25-25, Newfane 25-15-16-16

W (1-0): Serna Jaeger 20 assists

Albion 25-25-25, CSAT 7-9-13

A (2-0): Aleah Foos 5 kills; Meghan Hurley 3 aces

Buffalo Public Schools

McKinley 25-25-25, I-Prep/Grover 14-10-18

Nonleague

Lockport 22-25-25-25, Mount St. Mary 25-15-19-15

L (1-0): Leah Vandenbosch 10 kills, Alexis Gault 23 digs

da Vinci 25-25-25, Tapestry 6-8-13

DV (1-1): Lee Meh 12 aces, Gabby Bouchard 5 kills

Saturday’s games

Albion Tournament

at Albion, 8 a.m.

Cheektowaga Tournament

at Cheektowaga, 8 a.m.

St. Marys Tournament

at St. Mary’s/Lancaster, 8 a.m.

Sweet Home Invitational

at Sweet Home, 8 a.m.

Boys volleyball

Friday’s games

ECIC II

Wmsv. South 25-25-25, Iroquois 9-9-17

WS: Joe Zanelotti 7 aces, 11 kills; Shawn Barbalato 4 aces, 8 kills

Nonleague

St. Mary’s/Lanc. 25-25-24-23-25, Maryvale 19-19-26-25-18

SM (1-0): Eric Brown 31 assists; Alex Hokaj 12 kills

Saturday’s games

BNCC Tournament

at Buffalo Niagara Court Center, 7:30 a.m.

North Tonawanda Tournament

at North Tonawanda, 8:30 a.m.

Field hockey

Friday’s games

ECIC I

Clarence 4, Lancaster 1

ECIC II

Williamsville South 5, Sweet Home 0

WS (3-1): Rachel Ferenzy 3g-a

West Seneca East 3, Starpoint 0

WSE (2-1, 2-1): Maddy McCarten 5-save shutout

ECIC III

Eden 3, Holland 0

E: Emily Agle 2g, Demi Jacobs shutout

Nonleague

Amherst 3, Orchard Park 2

A (2-0): Molly Minigell gwg, Jenna Sobel g-a

Williamsville North 4, Williamsville East 1

Iroquois 6, East Aurora 0

I (2-0): Abby D’Amato 2g, Lindsay Ratka 2g

Barb Field Tournament

Wilson 4, Buffalo Seminary 1

Sacred Heart 5, Kenmore 0

SH (1-0): Kayla Blas 2g-a, Brynn Cowe g-a, Amanda Greenwald g-a

Saturday’s games

Barb Field Tournament

Kenmore at Buffalo Seminary, 10:30 a.m.

Sacred Heart at Wilson, noon

Boys golf

Thursday’s game

ECIC North Small

Tonawanda 292 ,Maryvale 337

M: Anthony Angelo (Tonawanda) 41 at Beaver Island

Alden 314, Maryvale 347

M: Curtis Petschke (A) 42 at Diamond Hawk

ECIC South Small

East Aurora/Holland 250, Pioneer 277

M: Jake Roach (EA) 37 at Turkey Run

Friday’s games

Niagara Frontier

Kenmore West 259, Niagara Falls 297

M: Bobby Merino (NF) 36 at Sheridan Park; hole-in-one on eighth hole.

Grand Island 259, Lockport 267

M: Dom Moreale (Lockport) 36 at River Oaks

Niagara-Orleans

Barker 240, Albion 256

M: Brad Wilson (B) 43 at Niagara Orleans

Girls golf

Tuesday’s game

Monsignor Martin

Sacred Heart 219, Buffalo Seminary 318

M: Lauren Kase (Sacred Heart) 34 at Delaware Park

Mount Mercy vs. Nardin

Nardin def. Mount Mercy by forfeit

M: Sarah Beckwith (Nardin) 39 at Cazenovia

Mount St. Mary 287, Immaculata 294

M: Sophia Downey (MSM) 46

Girls swimming

Tuesday’s game

Nonleague

West Seneca East 61, West Seneca West 40

Nardin 57, Niagara-Wheatfield 41

Niagara-Wheatfield 62, Kenmore West 31

Nardin 68, Kenmore West 26

Girls tennis

Tuesday’s games

Nichols Cup

1. Orchard Park, 2. Nichols, 3. V-Harley School of Rochester

ECIC I

Clarence 5, Frontier 0

ECIC II

Hamburg 5, W.S. East 0

Starpoint 5, Cheektowaga 0

Niagara Frontier

North Tonawanda 5, Kenmore West 0

Lew-Port 3, Lockport 2

Grand Island 4, Niagara-Wheatfield 1

Cross country

21st West Seneca Invitational

Saturday’s starting assignments

Large Schools Division

1. Spencerport, 2. Wmsv. East, 3. Niagara Falls, 4. Hutch-Tech, 5. West Seneca West, 6. Kenmore East, 7. St. Francis, 8. Hamburg, 9. Chinguacousy S.S., 10. Our Lady of Mercy, 11. Kenmoer West, 12. Penfield, 13. Canisius, 14. Wmsv. North, 15. St. Joe’s, 16. West Seneca East, 17. Lake Shore, 18. Hilton, 19. Lockport, 20. Iroquois, 21. Wmsv. South, 22. Clarence.

Small Schools Division

1. CSAT, 2. Nichols, 3. Akron, 4. Lew-Port, 5. Geneseo, 6. Mount St. Mary, 7. Sacred Heart, 8. Wilson, 9. Tonawanda, 10. Barker, 11. Newfane, 12. Medina, 13. Fredonia, 14. Depew, 15. Amherst, 16. JFK, 17. Springville, 18. Bishop Kearney, 19. Cardinal O’Hara, 20. Roy-Hart, 21. Buffalo Seminary, 22. Eden, 23. City Honors.

There are no comments - be the first to comment