Share this article

print logo

Area Golf for July 28

Area golf

WNYPGA

Blaisdell Pro-Am Invitational

at The Pennhills Club (Bradford, Pa.)

1. Dwayne Randall (Peek’n Peak) 66

2. Jon Hoecker (Brook-Lea) 67

3. Ryan Swanson (Pinehurst) 68

4. Kirk Stauffer (Pine Acres) 69

T5. Thomas Keenan (Whisp. Woods) 71

T5. Rob Krajewski (Orchard Park) 71

T5. Lon Nielsen 71

T8. Tim Fries (Transit Valley) 72

T8. Rob Horak (Shadow Pines) 72

T8. Jeff Kaye (Livingston) 72

T11. Pat Damore (Conewango Valley) 73

T11. Chris Stoddard (Park) 73

T11. Eddie Suchora (Park) 73

T11. Alex Weir (Kahkwa) 73

T15. Tim Falkner (Crag Burn) 74

T15. Bobby Hogan (Paddock Chevrolet Golf Dome) 74

T15. Danny Kaye (Birch Run) 74

T15. Steve Latimer (Niagara University) 74

T19. Steve Barber (Locust Hill) 75

T19. Chris Kulinski (East Aurora) 75

T19. J.A. Sutherland (CC of Buffalo) 75

T22. Jake Northrup (Pennhills) 76

T22. Michael O’Connor (Kahkwa) 76

T22. Jack Widger (Elkdale) 76

T25. Liam Friedman (Orchard Park) 77

T25. Captain Kirk (Crag Burn) 77

T27. Kyle Benish (Holiday Valley) 78

T27. Greg Kaye (Birch Run) 78

T27. Sean Moffat (Kahkwa) 78

30. Steven Carney (Holiday Valley) 82

Team Best 2 of 4: 1. Jon Hoecker (Brook-Lea)/Troy Smith (Pennhills)/Jeff Andreano (Pennhills)/Eric Smith (Pennhills) 118, 2. Thomas Keenan (Whispering Woods)/Daniel Brinsky (Pennhills)/John Marasco (Pennhills)/Steve Hoden (Pennhills) 119, T3. Pat Damore (Conewango Valley)/Todd Lindell (Pennhills)/Rob Gerstenzang (Pennhills)/Shane Kell (Pennhills) 120, T3. Jeff Kaye (Livingston)/Sharad Bhatt (Pennhills)/Ross Neidich (Pennhills)/Frank Shultz (Pennhills) 120, T3. Alex Weir (Kahkwa)/Brent Raabe (Pennhills)/Eric Schenfield (Pennhills)/Jim Marrone (Pennhills) 120.

BDGA Individual Qualifier

at Arrowhead

Low 20 scores qualify. 80 is qualifying score. 81 missed cut.

1. Romano, Andrew 72

T2. Fearrington, Curtis 73

T2. Lesinski, Mark 73

4. Hajnos, Mark 74

T5. Edwards, Caleb 75

T5. Rusch, Roger 75

T5. Schauger, Jeffrey 75

T5. Zona, David 75

T9. Anderson Jr, Joseph 76

T9. Dantonio Jr, John X 76

T9. Engel, Alec 76

T12. Casero, Gerald 77

T12. Lazzara, Vincent 77

T14. Hayes, Tom 78

T14. Schiro, Anthony 78

16. Misiti, Alex 79

T17. Gadacz, Brent 80

T17. Hajnos, Eric 80

T17. Pandolfe Jr, Jim 80

T17. Wapniewski, Alex 80

T21. Fretthold, John 81

T21. Mihai, Claudiu 81

T21. Mitchell, Joseph 81

T21. Pettit, Drew 81

T21. Sprague, Thomas 81

T21. Stone, Steve 81

27. DiGiulio, Larry 82

T28. Brown, Richard 83

T28. Rotella, Sean 83

T30. Arnold, Chris A 84

T30. Camilloni, Leo 84

T30. Lesinski, Matthew 84

T30. Matecki, Mr Dale 84

T30. Rydza, Mark 84

T35. Glofka, Jacob 85

T35. Murphy, Michael 85

37. Miller, Ryan 87

38. Faltisco, Connor 91

T39. Ide, Rich 92

T39. Kavanaugh Jr, Larry 92

41. Engel, Lance 93

42. Whitcombe, David 102

43. Davern, Michael NS

WNY Junior PGA

at Braemar

Girls 9 Hole: 1. Hannah Cassidy (Lewiston) 63. Boys 13-15: 1. Jacob VanderZwaag (Pittsford) 75, 2. Jack Bailey (Pittsford) 82, T3. Jude Cummings (Pittsford) 83, T3. Liam Stout (Honeoye Falls) 83, T3. Darian Saracevic (Pittsford) 83, T3. Tyler McDonnell (Livonia) 83, T3. Max Via (Tonawanda) 83. Boys 16-18: 1. Christopher Yustin (East Amherst) 77, T2. Matthew Genaway (Darien Center) 79, T2. Matt Coffey (Fairport) 79, T2. Grant Turner (Pittsford) 79, T2. Ian Brotherton (Attica) 79. Boys 9 Hole: 1. Collin Zlotek (Depew) 38, 2. Dominic Nicastro (Darien Center) 41, 3. Dawson Miller (East Amherst) 47. Girls 13-15: 1. Elena Lopez (Clarence) 84, 2. Sydney Ball (Pittsford) 85, 3. Mikah McDonnell (Webster) 91. Girls 16-18: 1. Sarah Godfrey-Singleton (Depew) 77, 2. Lauren Kase (North Tonawanda) 78, 3. Emily Doell (Rochester) 80.

ATTICA: Ladies’ Guest Day — 1. Pat Santoro/Bev Myers/Sue Stockweather/Ro Lazzaro 50, 2. Nicole Smykowski/Dee Kerl/Lori Smith/Bonnie Locking 50. Men’s Club Championship — Championship Flight: Matthew Genaway 150, A Flight: Mark Amidon 158, B Flight: Dr. Jim Wawrzyniak 173, C Flight: Charlie Lauck 185, Sub Juniors: Connor Long 220. Ladies Club Championship — Championship Flight: Shelly Burdett 169, A Flight: Pat Santoro 92, B Flight: Bev Myers 101, C Flight: Barb Achman 114.

BEAVER ISLAND: Club Championship — Club Champion: R.J. Tanguay 153, Runner-up: Paul Krull 156, A Flight: Dave Carminati 168, B Flight: Mike Miller 174, C Flight: Rich Daubney 180, D Flight: Jim Bahleda 201.

CRAG BURN: Lonnie Nielsen Scratch Invitational — Scratch Division: Billy Gaffney +10, Billy Hanes +9, Nick Lindstrom +9. Senior Division: Bob Rosen 0, Dave Benedict -2.

SOUTH PARK: Club Championship - A Flight: Gary Masocco 138, First Runner-up: Joe Abram 143, Second Runner-Up: Jim Fredo 143, B Flight: Paul Schein Sr. 151, First Runner-up: Mike Daniels 155, Second Runner-up: Mike Kuhn 159, C Flight: Chris Escott 166, First Runner-up: Nick Schaefer 172, Second Runner-up: Wally Pukalo 174.