Share this article

print logo

Area golf for June 26

Area golf

63rd International Junior Masters

at East Aurora Country Club

CHAMPIONSHIP FLIGHT

Round of 16: MacKenzie Carter d. Khan Lee 2 and 1; Felipe Ramirez d. Christian Cavaliere 5 and 4; Sam McNulty d. Gunnar Doyle 3 and 2; Evan Santa d. Evan Gaesser 3 and 2; Marc Holzhauer d. Will Thompson 2 and 1; Simon Uribe d. Marc Watt 2 and 1; Ben Reichert d. Andrew Sciaretta 1 up; Baker Stevenson d. Alejandro Santibanez 4 and 3.

Round of 8: Mackenzie Carter d. Felipe Ramirez 3 and 1; Evan Santa d. Sam McNultz 19 holes; Marc Holzhauer d. Simon Uribe 2 up; Baker Stevenson d. Ben Reichert 19 holes.

Friday’s Round of 4: MacKenzie Carter vs. Evan Santa; Marc Holzhauer vs. Baker Stevenson

GOLD FLIGHT

Round of 16: Ryan Ahrens d. Christopher Yustin 1 up; Christian Chapman d. David Hanes 4 and 3, Tyler Hull d. Andrew Monahan 7 and 6; Sean Trapp d. Andrej Erkelens 3 and 2; Zach Mason d. Tyson Holmes 1 up; Billy Watson d. Matthew Dreimiller 19 holes; Matthew Yustin d. Matt Corio WD; Nolan Ditcher d. Dave Sexton 2 and 1.

Round of 8: Christian Chapman d. Ryan Ahrens, Sean Trapp d. Tyler Hull, Zach Mason d. Billy Watson 2 and 1, Nolan Ditcher d. Matthew Yustin 2 and 1.

Friday’s Round of 4: Christian Chapman vs. Sean Trapp, Zach Mason vs. Nolan Ditcher.

SILVER FLIGHT

Round of 16: Sean Dain d. Cole Hague 5 and 4; Connor Raeman d. Will Straub 4 and 3; Juan Simon Clavijo d. Tim Costello 4 and 3; Jake Roach d. Jaret Chipman 1 up; Nicklaus Naumovski d. Ben Brason 5 and 4; Sean O’Hara d. Finlay Bellingham 4 and 3; Peyton Steigerwald d. Colin Dubnik 3 and 2; Brad Belote d. David Silvestro 7 and 5.

Round of 8: Connor Raeman d. Sean Dain 19 holes; Juan Simon Clavijo 5 d. Jake Roach 5 and 4; Sean O’Hara d. Nicklaus Naumovski 3 and 1; Brad Belote d. Peyton Steigerwald 2 and 1.

Friday’s Round of 4: Connor Raeman vs. Juan Simon Clavijo; Sean O’Hara vs. Brad Belote.

BRONZE FLIGHT

Round of 16: John Burghardt BYE; Ciaran MacMillan d. Bernardo Pallach 2 up; John Dantonio d. Alexander Prise 3 and 2; Paul Goszewski d. Devon Deudorf 2 cup; Thomas Elia d. Ethan Hejna; Jeremy Summerson d. Jack Devic 6 and 5; Erik Schleicher d. Dylan Martin 19 holes; Emilio Fanjul d. Andrew LaCongo 6 and 4.

Round of 8: Ciaran MacMillan d. John Burghardt 2 up; John Dantonio d. Paul Goszewski 3 and 2; Jeremy Summerson d. Thomas Elia WD; Erik Schleicher d. Emilio Fanjul 1 up.

Friday’s Round of 4: Ciaran MacMillan vs. John Dantonio; Jeremy Summerson vs. Erik Schleicher.

CONSOLATION FLIGHT

Round of 16: Alexander Yun d. Diego Ovalle 2 and 1; Zachary Ford d. Matthew Genawat 6 and 5; Luis Carrera d. Callum Burns 1 up; Patrick DiPasqiale d. Nick Hofland 6 and 5; Zachary Chaddock d. Federico Gutierrez 4 and 2; Matthew Vihant d. Daniel Piceno 22 holes; Eric Shea d. Carlos Davila 3 and 2; Gregory Sibick d. Sam Meek 1 up.

Round of 8: Alexander Yun d. Zachary Ford 2 and 1; Luis Carrera d. Patrick DiPasquale 1 up; Matthew Vihant d. Zachary Chaddock 2 and 1; Eric Shea d. Gregory Sibick 1 up.

Friday’s Round of 4: Alexander Yun vs. Luis Carrera; Matthew Vihant vs. Eric Shea.

LANCASTER: Women’s Invitational — 1. Mickey Ryan/Lori Caradori/Jane Riordan/Tess Jans 116, 2. Marie Keane/Maria Smolol/Sandy May/Marie Aaron 125, 3. Cheryl Juda/Karen Curran/Doris Brand/Maragarita Caballero 126, 4. Kalindi Mewar/Maria Scinta/Georgia Gian/Mary Jane Myszka 126, 5. Nancy Reukauf/Diane Hart/Linda Powers/Ina Randall 129, 6. Mary Ellen Puleri/Jean Wendt/Joyce Knoll/Cindy Schalbach 132, 7. Barb Michalski/Kathy Sweet/Ellen Sommer/Peggy Kennedy 132.