Share this article

print logo

High school scores and schedule for June 8

Baseball

NYSPHSAA PLAYOFFS

Saturday’s semifinals

CLASS AA

Saturday’s final four

at Union-Endicott H.S., Binghamton

Semifinal at 1 p.m.

Orchard Park vs. II-Saratoga Springs

Final at 4 p.m.

CLASS A

Saturday’s final four

at Maine-Endwell H.S., Binghamton

Semifinal at 1 p.m.

Hamburg vs. II-Queensbury

Final at 4 p.m

CLASS D

Saturday’s final four

at Conlon Field at MacArthur Park, Binghamton

Semifinal at 1 p.m.

Westfield vs. III-Oriskany

Final at 4 p.m.

Softball

NYSPHSAA PLAYOFFS

CLASS AA

Saturday’s final four

Semifinal at 1:30 p.m.

at Moreau Field D, Glens Falls

Orchard Park vs. I-Clarkstown South

Final at Moreau Field A, 5:30 p.m.

CLASS A

Saturday’s final four

Semifinal at 9 a.m.

at Moreau Field C, Glens Falls

Starpoint vs. VIII-Clarke

Final at Moreau Field A, 1:30 p.m.

CLASS B

Saturday’s final four

Semifinal at 9 a.m.

at Moreau Field A, Glens Falls

Alden vs. II-Ichabod Crane

Final at Moreau Field C, 1:30 p.m.

Rowing

CSSRA REGATTA

at Martindale Pond, St. Catharines, Ont.

Junior Men’s Lightweight Four: 1, St. George’s (B.C.) 7:21.51; 2, Canisius (Matt Kazmierczak, Max Tell, Nathanial Sabuda, Zachary Sebastian, cox Jackson Kelly) 7:28.86. Senior Men’s Lightweight Eight: 1, Upper Canada (Ont.) 6:32.39; 4, Canisius (William Mangan, Patrick Bohen, William Sardinia, Casimir Garrison, Dylan Sabuda, Matthew Fleituch, Michael Braun, Allan Collins, cox Ben Zabel). 6:54.02. Junior Women’s Junior Four: 1, Brentwood (B.C.) 8:16.14; 3, City Honors (Samantha Lonas, Sophia Quigley, Robbea Williams, Morgan Williams, cox Isabell Longfellow) 8:28.39. Junior Men’s Lightweight Four: 1, E.L. Crossley (Ont.) 7:32.15; 2, St. Joe’s (Charles Pratt, Robert Beaulieu, Ty Slagenhoupt, Joshua Costolnicki, cox Charlie Ivancic) 7:34.51. Senior Men’s Lightweight Four: 1, St. Michael’s University School (B.C.) 7:39.39; 3, Canisius (William Managan, Patrick Bohen, Casimie Garrison, Matthew Borowiak, cox Ben Zabel) 7:53.45. Senior Men’s Four: 1, Shawnigan (B.C.) 7:25.75; 2, Canisius (Antonio Guzman, Daniel Jordan, Patrick Boyd, William Kirsch, cox Freddy Drzewiecki) 7:32.32. Junior Men’s Eight: 1, Brentwood (B.C.) 6:40.25; 3, Canisius (Andrew Beecher, John Sullivan, MacKenzie Bass, Max Tell, Nathanial Sabuda, Zachary Sebastian, Ryan Walter, William Herzog, cox Ken Bianchi) 6:57.50. Senior Women’s Lightweight Four: 1, St. Michael’s University School (B.C.) 8:11.11; 4, Mount St. Mary (Al Miller-Gonzalez, Maureen Frauenheim, Gabrielle Teoli, Olivia Cianchetti, cox Chloe Morgan) 8:23.11. Senior Men’s Eight: 1, Shawnigan (B.C.) 5:52.20; 3, Canisius (Antonio Guzman, Patrick Boyd, Daniel Jordan, MacKenzie Bass, Brendan McGroder, Nicholas Herzog, Daniel Wrafter, William Kirsch, cox Ryan Zuccala), 5:59.45.