Share this article

print logo

High School scores/schedules for May 1

Baseball

Thursday’s games

Monsignor Martin

St. Joe’s 6, St. Francis 5

SJ (9-4, 7-0): Derek Penman 3-4, RBI, run; Matt Ruggiero 2 hits, gwrbi, Will Frank 3-run HR

Cornell Cup

Emerson 9-6, MST Seneca 3-4

da Vinci 10, Middle Early College 1

D (1-1, 1-1): Pat Coyle WP, 6 Ks, 0 ER

ECIC I

Frontier 5, West Seneca West 4 (10)

F: Josh Yetman WP in relief, 5 IP, 1 run; Dan Hiam 3 hits; Michael Hughes gw run

ECIC II

Sweet Home 6, Lake Shore 5

SH: Brandon Miller 4 IP, 2 ER; Kevin Torrillo SV, 2 IP, ER, 2 Ks; Sean Whitehead 2-3, 3-run 2B

Iroquois 9, Starpoint 5

I: Tyler Napierala 3 hits, cg, 3 hits, 5 RBI

ECIC IV

Holland 7, Cleveland Hill 0

H: Neil Findley 5-hit shutout; Pierce Gardon 4-5, 4 RBI

JFK 12, Eden 9

JFK: Cale Byczkowski 3 hits, 3 runs, wp

Niagara Frontier

Niagara Falls 6, Lew-Port 2

NF: Matt Grace WP, 6 IP, 6 Ks, 3-4, 2 RBI; Taylor Huntsman 2-3, 2-rbi 2B

Kenmore West 12, Lockport 3

KW: Andrew Fron WP, 6 IP, 6 hits, 3 Ks; Jake Green HR, 2B, 2 RBI

Kenmore East 5, Niagara-Wheatfield 1

KE: Ryan Williams CG, 7-hitter, 7 Ks; Bam Ruggiero 2 RBI

Grand Island at N. Tonawanda, 4:45 p.m.

Niagara-Orleans

CSAT 12, Akron 2

CCAA West 2

Westfield at Maple Grove, 4:30 p.m.

Nonleague

Tonawanda 14, Wilson 7

T: Andy Ball 3-4, 3 RBI, 2 runs; Cody McGregor 2-5, 2B, 3B, 3 RBI

V-Scio at Walsh, 4:30 p.m.

Today’s games

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. at Canisius, 4:15 p.m.

Christian Central at O’Hara, 4:15 p.m.

Timon-St. Jude at Nichols, 4:30 p.m.

St. Francis at St. Joe’s, 4:30 p.m.

ECIC I

Orchard Park at Wmsv. North, 4:30 p.m.

Lancaster at Frontier, 5 p.m.

West Seneca West at Jamestown, 5 p.m.

ECIC II

Starpoint at West Seneca East, 4:30 p.m.

Sweet Home at Wmsv. East, 4:30 p.m.

Hamburg at Williamsville South, 5 p.m.

ECIC III

Amherst at Cheektowaga, 5 p.m.

East Aurora at Depew, 5 p.m.

Maryvale at Springville, 7:30 p.m.

ECIC IV

JFK at Holland, 4:30 p.m.

Cleveland Hill at Lackawanna, 4:30 p.m.

Niagara-Orleans

Medina at Albion, 4:45 p.m.

Roy-Hart at CSAT, 4:45 p.m.

Akron at Newfane, 4:45 p.m.

Barker at Wilson, 4:45 p.m.

CCAA East 2

Randolph at Ellicottville, 4:30 p.m.

CCAA West 1

Chautauqua Lake at Dunkirk, 4:30 p.m.

Southwestern at Falconer, 4:30 p.m.

Cassadaga Valley at Fredonia, 4:30 p.m.

CCAA West 2

Maple Grove at Panama, 4:30 p.m.

Nonleague

Pine Valley at Silver Creek, 4:30 p.m.

Otto-Eldred (Pa.) at Walsh, 4:30 p.m.

Pioneer at Eden, 4:45 p.m.

Softball

Thursday’s games

Thompson Trophy

South Park 16, Bennett 4

SP: Brianna Damude, Angela Delecki combine 1-hitter, 8 Ks; Tahlya Gowan 2 hits

ECIC I

Lancaster 4, Frontier 1

L: Olivia Jankowski 2-3, 2B, 2 RBI; Kaitlin Surdej WP, 6-hitter, 4 Ks

Williamsville North 10, Orchard Park 8

WN: Kristen Koral GS, 6 RBI; Emily Nicosia WP, 3B, 3 runs

ECIC II

Lake Shore 9, Hamburg 0

LS: Alexa Haberer CG, 5-hitter, 5 Ks; Talia Wright 3 hits, RBI, run

West Seneca East 3, Williamsville East 2

WSE: Anilise Kelly CG, 4 Ks; Rachel Funk 2-run 2B

ECIC III

Amherst 13, East Aurora 1

ECIC IV

Cleveland Hill 20, Holland 0

CH: Emily Maziarz 5-5, HR, 2 3B, 2B, 1B, 6 RBI, 3 runs; Nicole Woodward WP 1-hitter, 6 Ks

Niagara Frontier

Grand Island 2, North Tonawanda 0

GI: Alley Cutting no-hitter, 7 Ks, 2 BB; Scarlett Whitman 2-3, 2B, RBI

Niagara-Wheatfield 7, Kenmore East 2

NW: Emily Downing 3-4, RBI; Hannah Sosenko 2-4, 2 RBI

Kenmore West 17, Lockport 11

KW: Abby Porkowski 5-5, 3B, 3 runs, RBI; Brianna Christopher 2-4, 2 3B, run, RBI

Lew-Port at Niagara Falls, 4:45 p.m.

Niagara-Orleans

Roy-Hart 14, Albion 2

RH: Kayla Brown 4 hits, 2B, 3 3B, 5 RBI; Lindsay Yates 2 hits, 3 RBI

CCAA East 2

Randolph 17, West Valley 3

R: Peyton Terrette 2-5, 2 runs, 3-run HR

North Collins 7, Forestville 6 (9)

NC: Emily Violanti 3-5, HR, 3 runs, 2 RBI

CCAA West 1

Southwestern 5, Olean 4

SW: Xiane Smith 3-4, 2 RBI; Hayden Burgeson 2-run HR

Cassadaga Valley at Chaut. Lake, 4:30 p.m.

CCAA West 2

Westfield at Maple Grove, 4:30 p.m.

Frewsburg at Panama, 4:30 p.m.

Nonleague

Maryvale 4, Nardin 3 (8)

M: Maddy O’Heir gwrbi; Autumn Farino gw run

Mount St. Mary 19, Hutch-Tech 3

MSM: Katie Oliveri 3-4, 2 2B, 3 RBI; Natalie Short 3-4, 3 RBI

Mount Mercy at Springville, 4:30 p.m.

Today’s games

Monsignor Martin

Nichols at Christian Central, 4:15 p.m.

Immaculata at Nardin, 4:15 p.m.

O’Hara at Niagara Catholic, 4:15 p.m.

Sacred Heart at St. Mary’s/Lanc., 4:15 p.m.

ECIC I

Frontier at Clarence, 5 p.m.

Lancaster at Jamestown, 5 p.m.

West Seneca West at Wmsv. North, 5 p.m.

ECIC II

Lake Shore at Iroquois, 4:45 p.m.

Starpoint at West Seneca East, 4:45 p.m.

Sweet Home at Williamsville East, 5 p.m.

Hamburg at Williamsville South, 5 p.m.

ECIC III

Maryvale at Springville, 4:45 p.m.

Amherst at Cheektowaga, 5 p.m.

East Aurora at Depew, 5 p.m.

ECIC IV

JFK at Holland, 4:30 p.m.

Cleveland Hill at Lackawanna, 4:30 p.m.

Niagara-Orleans

Wilson at Barker, 4:45 p.m.

Albion at Medina, 4:45 p.m.

Akron at Newfane, 4:45 p.m.

CSAT at Roy-Hart, 4:45 p.m.

CCAA East 2

Randolph at Ellicottville, 4:30 p.m.

West Valley at Pine Valley, 5 p.m.

CCAA West 1

Chautauqua Lake at Dunkirk, 4:30 p.m.

Southwestern at Falconer, 4:30 p.m.

Cassadaga Valley at Fredonia, 4:30 p.m.

CCAA West 2

Maple Grove at Panama, 4:30 p.m.

Nonleague

Pioneer at City Honors, 4:30 p.m.

Mount Mercy at Kenmore East, 4:45 p.m.

Orchard Park at Nia.-Wheatfield, 5 p.m.

Tonawanda at North Tonawanda, 7 p.m.

Boys lacrosse

Thursday’s games

Class B

Iroquois 10, Sweet Home 7

I: Jared Nycd g-3a; John Sibert 4g-a

Niagara-Wheatfield 14, Wmsv. North 5

NW: Evan Printup 4g-a; Dakota Becker 3g

Hamburg 14, Williamsville South 3

H: Jason Chiodo 3g; Brendan Ryan 2g-a; Evan Hollfelder g-4a

West Seneca East 12, Wmsv. East 11 (OT)

Matt Mazza gwg, 6g-2a; Johnny Dolac 3g-2a

North Tonawanda at Grand Island, 5 p.m.

West Seneca West at Lake Shore, 5 p.m.

Nonleague

Orchard Park 11, V-Penfield 7

Today’s games

Monsignor Martin

St. Francis at Canisius, 4:30 p.m.

Class C

Gowanda at Eden, 5 p.m.

Akron at Amherst, 5:30 p.m.

Salamanca at Lew-Port, 5:30 p.m.

Medina at Silver Creek, 5:30 p.m.

Nonleague

West Seneca West at Frontier, 5 p.m.

Girls lacrosse

Thursday’s games

Monsignor Martin

Nardin 14, Immaculata 2

N: Lauren Wischerath 4g; Katie Walsh 2g-a

Mount St. Mary 12, Mount Mercy 2

Class B

Williamsville East 16, Sweet Home 3

WE: Emma Hubert 5g-2a; Kara Marzo 4g-a

Wmsv. South at Wmsv. North, 4:45 p.m.

West Seneca East 10, West Seneca West 9

WSE: Laura Skrzypczyk 4g

Grand Island 17, North Tonawanda 3

GI: Jordan Verost 7g-a; Emily Wolcott 4g-a

Class C

East Aurora 11, Eden 5

EA: Eva Tapani 4g-a

Nonleague

Iroquois 13, Springville 1

I: Abby D’Amato 9g; Grace DeSanto 2g

Today’s games

Monsignor Martin

Buffalo Sem. at Immaculata, 4:30 p.m.

Class B

Iroquois at Williamsville South, 4:30 p.m.

Class C

Amherst at Lake Shore, 5:30 p.m.

Nonleague

Sweet Home at Niagara Falls, 5 p.m.

Wmsv. North at Sacred Heart, 6 p.m.

Grand Island at East Aurora, 7 p.m.

Boys track & field

Thursday’s games

Monsignor Martin

Canisius 88, Bishop Timon-St. Jude 26

Canisius 99, St. Mary’s/Lanc. 15

C: Mike Kenefick SP (47-9), D (121-11)

St. Francis 62, St. Joe’s 52

Niagara Frontier

Niagara Falls 102, Niagara-Wheatfield 39

NF: Tariq Taul 200 (23.0), TJ (40-8), HJ (6-0); Anthony Hawthorne 1600 (4:45.9), 800 (2:07); Jeff Menyah 110h (15.1), 400h (58.2)

Niagara-Orleans

Medina 94, Akron 43

M: Chase Pecoraro 110h (17.7), 400h (1:04.3), LJ (17-0), PV (9-6); Jalin Cooper 100 (11.8), 200 (24.2); Matt Cochrane HJ (5-6), TJ (36-3).

Barker 86, Newfane 54

B: Casey Webb 110h (17.9), 400h (1:04.1), HJ (4-10), LJ (18-5). N: Sam Auernhamer 1600 (4:51.3), 3200 (10:57.9)

Albion 80, Roy-Hart 62

A: Jacob Squicciarini 100 (11.4), 200 (24.0); Nate Trembley SP (43-2), D (97-4.5). RH: John Stoddard 110h (17.4), LJ (16-8.75)

CCAA

Southwestern at Falconer, 4:30 p.m.

Today’s games

CCAA

Olean at Allegany-Limestone, 4:30 p.m.

Girls track & field

Thursday’s games

Monsignor Martin

Mount St. Mary 71, Nardin 34

Nardin 68, St. Mary’s/Lanc. 37

Mount St. Mary 81, St. Mary’s/Lanc. 24

MSM: Anai Clark 100 (12.9), 200 (27.4). SML: Haley Wipperman SP (24-10), D (84-2)

Sacred Heart 79, Mount Mercy 26

SH: Ali Galus LJ (14-9.75), TJ (31-1.5); Claire Mastrandrea 800 (2:31.5), 3000 (13:28.0)

Niagara Frontier

Niagara-Wheatfield 98, Niagara Falls 42

NW: Danielle Carlson 1500 (5:47.9), 3000 (2:50.0); Kyri Jackson 100 (12.4), 200 (26.0); LeGary Jackson 400 (1:05.8), HJ (4-6); Angela Coulter 400 (1:12.5), TJ (29-4.5)

Niagara-Orleans

Akron 111, Medina 30

A: Hannah Cummings 100h (18.3), 400h (1:13.6), TJ (30-11); Leah Czechowski 100 (13.3), 200 (27.8), LJ (14-10.25); Henry Jones SP (33-4), D (78-6). M: Martha Gardner 1500 (5:01.5), 3000 (11:37.0)

Barker 81, Newfane 59

B: Caitlyn Mason 400 (1:06.8), LJ (16-9.5), TJ (33-3); Gabby Clare 100h (18.0), 400h (1:11.6), HJ (4-6)

Albion 106, Roy-Hart 34

A: Shanyce Powell LJ (15-2), TJ (33-5)

CCAA

Southwestern at Falconer, 4:30 p.m.

Today’s games

CCAA

Olean at Allegany-Limestone, 4:30 p.m.

Boys tennis

ECIC II

Lake Shore 5, Iroquois 0

ECIC III

East Aurora 4, Cheektowaga 1

Maryvale 5, Springville 0

ECIC IV

Eden 5, JFK 0

Niagara Frontier League

Niagara-Wheatfield 4, North Tonawanda 1

Nonleague

Clarence 4, Sweet Home 1

Girls tennis

Monsignor Martin

Buffalo Seminary 5, Park 0

Nardin 5, Mount Mercy 0

Coed tennis

Niagara-Orleans League

Albion 3.5, Medina 2

Girls golf

CISAA League Tournament II

Nichols 180, Country Day 184, St. Clement’s 191, Appleby 205, Branksome 206, Havergal 233.

M: Maren Cipolla (N) 74.