Share this article

print logo

High School scores/schedules for April 30

Baseball

Wednesday’s Games

Cornell Cup

City Honors 10, Hutch-Tech 4

CH: Justin Wisnewski WP, 3-hitter, 6 Ks; Caleb Lee 3B, 2 RBI

Olmsted 10, McKinley 3

O: Gio Chimera 5 IP, 1 hit, 5 Ks, 2-3, 3 runs, RBI; Greg Danzo 2 IP, 0 hits, 6 Ks

Riverside 10, South Park 3

R: Josh Oakley WP, CG, 15 Ks, 2 2B, 2 1B, 2 runs, 2 RBI

Monsignor Martin

Christian Central 3, Cardinal O’Hara 2

CC: Blaine Brown WP, 8 Ks; Evan Rarrick 2-3, RBI

Canisius 11, St. Mary’s/Lanc. 1

C: Richard Miller 3 hits, 2 RBI; Dan Dallas wp, 2 hits, 4 RBI

Bishop Timon-St. Jude 10, Nichols 3

TSJ: Austin Clancy CG, 8 Ks; Dennis Mann 4 hits, 3 runs

ECIC I

Frontier 10, Clarence 6

F: Mike Hughes WP, 6.1 IP; Mike Evancho 3 RBI

Lancaster 7, Jamestown 0

L: Alex Damiani CG, 1-hitter, 5 Ks; Max Giordano 3 hits, RBI

Wmsv. North 10, West Seneca West 1

WN: Louka Bechakas 2-3, 3 run-HR, 2b, 4 RBIs

ECIC II

Williamsville South 3, Starpoint 2

WS: Austin Martin 5 IP, 0 ER, 5 Ks; Jacob Huber 3-3, 2 runs

Sweet Home 7, Iroquois 1

SH: Mike Romanowski cg; Jordan Evert 3-5, 2 2b, 1b

West Seneca East 4, Lake Shore 1

WSE: Tyler Schwab CG, 3-hitter; Brian Wasilewski 2-2, 2B, run

Hamburg 7, Williamsville East 4

H: Griff DeMayo 3-4, 3B, 2 RBI, 3 SB; Cam Ringo WP, 4 IP, 7 Ks, 2 ER

ECIC III

Amherst 15, Depew 1

A: Nate Cole CG, 6-hitter, 3 Ks; Dylan McCarthy 2-4, 2 runs, 2 RBI

Springville 5, East Aurora 2

S: Kyle Crotty CG, 13 Ks; Mike Sibiga 2 hits, 3 RBI

Cheektowaga at Pioneer, 5 p.m.

ECIC IV

Alden 19, Lackawanna 5

A: Lyle Grant 3 hits; Dylan Riddoch, John Bobeck 3 RBI each

Tonawanda 7, Eden 6

T: Zach Stapf 1-3, 2 RBI, gwrbi; Tyler Gomez 2 RBI

Niagara Frontier

Grand Island 8, Niagara-Wheatfield 0

GI: Bryce Jellinick CG, no-hitter, 5 Ks; Brendan Sheehan 2-3, 4 RBI

Lockport 9, Kenmore East 1

L: Alex Licata CG, 2-hitter, 8 Ks; Nick Hamilton 3 hits, 3 RBI, 2 runs

Kenmore West 5, Lew-Port 1

KW: Tim Kazukiewicz CG, 3-hitter, 2 Ks; Kyle LaPlante 2-3, 2 RBI, 2 runs

Niagara Falls 6, North Tonawanda 1

NF: Taylor Huntsman 6 IP, 6 Ks; Charlie Zabaldo 2-3, 2-run 2B

Niagara-Orleans

Barker 3, Roy-Hart 1

B: Tanner Gregoire 3-3, 2B, run, SB; Eddie Wasnock WP, 3-hitter, 6 ks

Medina 2, Newfane 1

M: Jason Hellwig CG, 5-hitter, 6 Ks; Kyle Herman 2-2, 2B, RBI

Akron at CSAT, 4:15 p.m.

Akron at CSAT, 6 p.m.

Wilson at Albion, 4:45 p.m.

CCAA East 1

Gowanda 5, Allegany-Limestone 4

G: Chris Cook pinch hit 3-run 2b; Carter Benton wp, cg

Cattaraugus/LV at Portville, 5 p.m.

CCAA East 2

North Collins 10, Ellicottville 3

NC: David Lynch CG, 2-rbi 1B; Austin Winter 2 hits, 2 RBI

Franklinville at Pine Valley, 4:30 p.m.

CCAA West 1

Southwestern 17, Dunkirk 5

SW: Ryan Pascarella 3-5, 3 RBI, 2 runs; Ben Burke 2-4, 2B, 3 RBI

Cassadaga Valley at Falconer, 4:30 p.m.

Olean 2, Fredonia 0

O: Evan Threehouse no-hitter, 13 Ks, 1B, RBI

CCAA West 2

Clymer at Brocton, 4:30 p.m.

Westfield at Frewsburg, 4:30 p.m.

Panama at Sherman, 4:30 p.m.

Nonleague

Randolph 10, Silver Creek 6

R: Austin Mitchell 2-4, RBI; Derek Young 1-3, RBI

JFK 11, Maryvale 10

JFK: Brandon Kohl gwrbi

Today’s games

ECIC I

West Seneca West at Frontier, 5 p.m.

ECIC II

Lake Shore at Sweet Home, 4:45 p.m.

Iroquois at Starpoint, 5 p.m.

ECIC IV

Holland at Cleveland Hill, 4:30 p.m.

Eden at JFK, 5 p.m.

Niagara Frontier

Niagara Falls at Lew-Port, 4:45 p.m.

Kenmore West at Lockport, 4:45 p.m.

Kenmore East at Nia.-Wheat., 4:45 p.m.

Grand Island at N. Tonawanda, 4:45 p.m.

CCAA West 2

Westfield at Maple Grove, 4:30 p.m.

Nonleague

V-Scio at Walsh, 4:30 p.m.

Softball

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Nardin 29, Niagara Catholic 0

N: Hannah Francisco 2 HR, 9 RBI; Courtney Chiappone CG, 13 Ks

Nichols 9, Mount St. Mary 0

N: Jessica Gates 2-4,3 RBI; Olivia Zafuto 3-4, 2 RBI

Sacred Heart 12, Christian Central 1

SH: Julia Blujus 2 hits, 2B, 2 runs; Jill Ahrens 2 hits, RBI

Mount Mercy 10, St. Mary’s/Lanc. 7

MM: Mallory Ashe 4-5, run, RBI; Morgan Steele 3-5, run, RBI

Immaculata 13, Cardinal O’ Hara 4

I: Rhiannon Sager 2-4, 2 RBI, 2B

ECIC I

Lancaster 8, Williamsville North 4

L: Chelsea Davis 3-3, 2 2B, 2 RBI; Jenna Neumaier 3-run HR

Frontier 3, Jamestown 1

F: Melissa Nye 2-3, 2 RBI; Maddie Jacobs 2-3, run

Orchard Park 5, Clarence 4 (8)

OP: Kaylee Jentsch WP; Sarah Kubik 3-5, 2 RBI, gwrbi

ECIC II

Williamsville South 4, Starpoint 2

WS: Rachel Mackowiak 1-2, HR; Nicole Rice 1-3, 3-run HR

Iroquois 12, Sweet Home 0

I: Brooke Plonka 3-3, 2-run HR, 3 RBI

Williamsville East 10, Hamburg 6

ECIC III

Depew 5, Amherst 2

D: Juliana Ciesielski 3-3, 2B, 2 RBI; Nicole Ross 3-4, 2B, RBI

Pioneer 12, Cheektowaga 11

P: Bre Haley 3 hits, 3 RBI; Erin Kirsch, Erika Wittmeyer HR

Springville 11, East Aurora 4

S: Heaven Rolleck 3 RBI; Gabrielle Hartman 2-3, 3 RBI

ECIC IV

Alden 3, Lackawanna 0

A: Laura Kratzke 3-hitter, 13 Ks; Megan Hassenbohler 2-3, 2B

Eden at Tonawanda, 5 p.m.

Niagara Frontier

Kenmore West 19, Lew-Port 4

KW: Grace Ferguson WP, 5-5, 5 RBI

Lockport 2, Kenmore East 0

L: Delaney Fragale 3-3, 3B; Emily Steen RBI 2B

Grand Island 8, Niagara-Wheatfield 3

GI: Taylor Cecere 2-4, 1b, 2b, 3 RBI; Alley Cutting 3-4, 3 1b

Niagara Falls at N. Tonawanda, 4:45 p.m.

Niagara-Orleans

Roy-Hart 5, Barker 0

R-H: Taylor Fry 2-hitter, 6 Ks; Ashley Bower 3 hits, 3B, 2 RBI

Akron 20, CSAT 0

A: Mattie Klein CG, 13 Ks; Abby Stone 2 3B, 5 RBI

Newfane 9, Medina 3

N: Gabby Sinnott 2 1B, 3B, 2 RBI; Brooke Horning 2 hits, 2 RBI

Albion at Wilson, 4:45 p.m.

Thompson Trophy

Bennett 16, Emerson 10

da Vinci 24, MST Seneca 0

D: Diana Burgos 2-2, 3 runs; Shannon McGrath 3-3, 3 RBI

Hutch-Tech 20, South Park 0

HT: Gianna Zarcone 4 IP, no-hitter, 6 Ks; Niah Price 2-4, HR, Mackenzie Campbell 2-3, HR; Laura Gregory 2-3, 2 2B

Middle Early College 25, McKinley 10

MEC: Jada Fisher 2-2, GS

CCAA East 1

Portville 15, Cattaraugus/Little Valley 4

PV: Torey Cassiey 4k; Piper Slocum 4-5, 3 1b, 3b, run, 2 RBI

All.-Limestone at Gowanda, 4:30 p.m.

Salamanca at Silver Creek, 4:30 p.m.

CCAA East 2

West Valley 7, Forestville 2

WV: Mackenzie Czapla 1-2, 2 runs, 2 RBI

Ellicottville 7, North Collins 4

Franklinville at Pine Valley, 4:30 p.m.

CCAA West 1

Olean 1, Fredonia 0

O: Monica Moses 1-hitter, 12 Ks; Bethany Fratercangelo gwrbi

Southwestern 15, Dunkirk 7

SW: Sydney Burk WP, 7 Ks

Cassadaga Valley at Falconer, 4:30 p.m.

Westfield at Frewsburg, 4:30 p.m.

CCAA West 2

Brocton at Clymer, 4:30 p.m.

Panama at Sherman, 4:30 p.m.

Nonleague

City Honors 4, Hutch-Tech 3

CH: Iris Kahris gw 2-run HR

HT: Laura Gregory 2-3, 3B, HR

Today’s games

ECIC I

Frontier at Lancaster, 5 p.m.

Orchard Park at Wmsv. North, 5 p.m.

ECIC II

Hamburg at Lake Shore, 5 p.m.

West Seneca East at Wmsv. East, 5 p.m.

ECIC III

Amherst at East Aurora, 5 p.m.

ECIC IV

Holland at Cleveland Hill, 4:30 p.m.

Niagara Frontier

N. Tonawanda at Grand Island, 4:45 p.m.

Nia.-Wheat. at Kenmore East, 4:45 p.m.

Lockport at Kenmore West, 4:45 p.m.

Lew-Port at Niagara Falls, 4:45 p.m.

Niagara-Orleans

Albion at Roy-Hart, 4:45 p.m.

CCAA East 2

West Valley at Randolph, 4:30 p.m.

CCAA West 1

Cass. Valley at Chautauqua Lake, 4:30 p.m.

CCAA West 2

Westfield at Maple Grove, 4:30 p.m.

Frewsburg at Panama, 4:30 p.m.

Nonleague

Hutch-Tech at Mount St. Mary, 4 p.m.

North Collins at Forestville, 4:30 p.m.

Mount Mercy at Springville, 4:30 p.m.

Boys lacrosse

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Canisius 11, Bishop Timon-St. Jude 4

C: Michael Tierney 3g-2a; Jack Seminara 2g-2a

Class A

Clarence 12, Lancaster 7

C: Josh Slowinski 7g-a; Ben Harsch 3g-a

Orchard Park at Lockport, 5:30 p.m.

Class C

Eden 12, Medina 4

E: Nick Wilder 5g-2a; Matt Lee 3g-3a

Akron 21, Silver Creek 10

A: Larson Sundown 5g-7a; Gates Abrams 6g-a

East Aurora at Gowanda, 5 p.m.

Amherst at Lew-Port, 5 p.m.

Wilson at Salamanca, 5:30 p.m.

Nonleague

Williamsville North 15, Frontier 5

WN: PJ Koestler 3g

St. Joseph’s 12, V-McQuiad 7

SJ (7-4): Edward Mathias 3g-a; Dominic Perna 2g-2a

V-Aquinas at St. Francis, 5 p.m.

Today’s games

Class B

North Tonawanda at Grand Island, 5 p.m.

Sweet Home at Iroquois, 5 p.m.

West Seneca West at Lake Shore, 5 p.m.

Wmsv. North at Nia.-Wheatfield, 5 p.m.

Hamburg at Williamsville South, 5 p.m.

Williamsville East at W.S. East, 7 p.m.

Nonleague

V-Penfield at Orchard Park, 5 p.m.

Girls lacrosse

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Buffalo Sem. at Immaculata, 4:30 p.m.

Class A

Lancaster 12, Clarence 11

L: Grace Gabriel 5g-a

Hamburg 11, Frontier 8

H: Claire Herrmann 5g; Becca Izzo 2g-3a

Class B

Williamsville East 11, Grand Island 9

WE: Kara Mardo 3g-2a; Erin Jozwiak 3g

Nonleague

Lake Shore 19, West Seneca West 9

LS: Jalyn Jimerson 5g-4a; Shayla Scanlan 4g-4a

Lockport at Niagara-Wheatfield, 5 p.m.

Niagara Falls 11, North Tonawanda 4

NF: Catie Fuentes 4g-2a; Jackie Pretishin 12 saves

Orchard Park 12, Nichols 10

OP: Casey Ellis 5g; Tatum Walber 8 saves

Villa Maria (Pa.) at St. Mary’s/Lanc., 4 p.m.

Today’s games

Monsignor Martin

Immaculata at Nardin, 4:15 p.m.

Mount Mercy at Mount St. Mary, 4:30 p.m.

Class B

Wmsv. East at Sweet Home, 4:45 p.m.

Wmsv. South at Wmsv. North, 4:45 p.m.

W.S. East at W.S. West, 7 p.m.

Class C

East Aurora at Eden, 5 p.m.

Nonleague

Springville at Iroquois, 4:45 p.m.

Boys track & field

Wednesday’s games

CCAA

Westfield at Clymer, 4:30 p.m.

Today’s games

Monsignor Martin

Cardinal O’Hara at Canisius, 4:15 p.m.

St. Francis at St. Joe’s, 4:30 p.m.

Niagara Frontier

Nia.-Wheatfield at Niagara Falls, 4:30 p.m.

Niagara-Orleans

Medina at Akron, 4:15 p.m.

Barker at Newfane, 4:15 p.m.

Albion at Roy-Hart, 4:15 p.m.

CCAA

Southwestern at Falconer, 4:30 p.m.

Girls track & field

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Immaculata 80, Cardinal O’Hara 25

Immaculata 80, Nichols 20

I: Meghan Krawiec LJ (18-1.50), TJ (35-8); Maggie Girard SP (30-9), D (77-4); Katie Simon 1500 (5:39.0), 3000 (12:30.2)

Cardinal O’Hara 55, Nichols 17

OH: Summer Hemphill LJ (17-0.25), TJ (34-6.5), 400 (1:04.8); Shea Warren SP (29-11.5), D (71-1); Jamia Pugh 100 (13.1), 200 (28.4)

CCAA

Westfield at Clymer, 4:30 p.m.

Today’s games

Monsignor Martin

Sacred Heart at Mount Mercy, 5:30 p.m.

St. Mary’s/Lanc. at Mt. St. Mary, 5:30 p.m.

Niagara Frontier

Nia.-Wheatfield at Niagara Falls, 4:30 p.m.

Niagara-Orleans

Medina at Akron, 4:15 p.m.

Barker at Newfane, 4:15 p.m.

Albion at Roy-Hart, 4:30 p.m.

CCAA

Southwestern at Falconer, 4:30 p.m.

Boys tennis

Monsignor Martin

Canisius 5, St. Francis 0

Nichols 5, Niagara Catholic 0

ECIC I

Orchard Park 5, Clarence 0

Williamsville North 4, Frontier 1

ECIC II

Iroquois 3, West Seneca East 2

Lake Shore 4, Williamsville South 1

Williamsville East 4, Hamburg 1

ECIC III

Starpoint 4, Pioneer 1

ECIC IV

Eden 4, Alden 1

Springville 4, JFK 1

Niagara Frontier League

Grand Island 4, Kenmore West 1

Lew-Port 5, Kenmore East 0

Lockport 4, Niagara-Wheatfield 1

Girls tennis

Monsignor Martin

Sacred Heart 5, Niagara Catholic 0

Coed tennis

Dr. Bapst Series

City Honors 7, Burgard 1

MST Seneca 6, Emerson 2

Olmsted 7, I-Prep/Grover 1

South Park 4, Buffalo Arts 4

Niagara-Orleans League

Medina 4.5, Newfane 1