Share this article

print logo

High School scores/schedules for April 25

Baseball

Friday’s games

Monsignor Martin

St. Francis 17, Christian Central 2

SF (4-5, 2-1): Jarryd Taylor WP, 6 IP, 2-hitter, 8 Ks

St. Mary’s/Lanc. 12, Cardinal O’Hara 0

SML: Jordan MacKinnon 4-5, 4 RBI; Matt Schneider 3-4, 4 RBI

Canisius 11, Nichols 2

C (6-2, 4-0): Nate Mascellino WP, CG 2-hitter, 20 Ks; Will Lawrence 3-4, bases-loaded 3B, 5 RBIs

ECIC I

Clarence 11, Jamestown 2

C (1-4, 1-1): John Snitzer WP, CG, ER, hit, RBI; Drew Ailing 2 hits

Orchard Park 9, West Seneca West 4

OP (7-0, 5-0): Andy Sipowicz 3 hits, 2 RBIs

Frontier 5, Williamsville North 3

F (2-6, 1-2): Mike Hughes WP, CG 7-hitter, 4 Ks; Dan Hiam 2 hits, 2 RBIs

ECIC II

Williamsville South 10, Sweet Home 4

WS (4-5, 2-3): Joe Hartford 2 hits, 2 RBIs

Starpoint 11, Lake Shore 3

S (4-1, 3-0): Joe Chenez WP, 6 Ks; Brett Guay 2-3, 2B, 3 RBIs, R

Iroquois 10, Hamburg 9

I (3-2): Tyler Napirala WP, 5 IP, 6-hitter, 3 hits, 3 RBIs

Williamsville East 4, West Seneca East 0

WE (4-1, 3-1): Tyler Crane WP, 3-hitter, 10 Ks, 2-3, RBI

ECIC III

Springville 18, Cheektowaga 0

SP: Kyle Warner and Zack Emmick combined 2-hitter

East Aurora 2, Maryvale 1

EA: Nate Kruger gwrbi; Noah Thompson CG, 7 Ks, 3-4, run, RBI

Pioneer 10, Depew 1

P: Nate Tackentien 4-4, GS, 6 RBI

ECIC IV

Eden 11, Holland 2

E (2-2, 2-1): Mike Seggio WP, 11 Ks; Declan Pierce 3-run 2B, 4 RBIs

Tonawanda 14, Lackawanna 0

T (4-1, 3-0): Anthony Angelo 3-4, 8 RBIs

Niagara Frontier

Niagara-Wheatfield 11, Lew-Port 5

N-W (4-3, 4-2): Tom Watroba WP, CG, 8 Ks

North Tonawanda 7, Lockport 6

NT: Devin Starr walk-off 2-RBI single

Niagara-Orleans

CSAT 4, Barker 3 (10)

C: Leo Perdomo game-winning RBI; Nate Lambert WP

Medina 11, Wilson 0

M (7-2, 5-0): Quentin Adkins WP, 3-hitter, 10 Ks; Jason Hellwig 3-3, 3 RBIs

Roy-Hart 9, Newfane 8

R-H: Justin Heschke walk-off 2-run 2B in bottom 7th; Andy Xapsos 3 hits, 3 R

CCAA West 1

Olean 28, Dunkirk 4

O: Evan Threehouse WP, 4 IP, 10 Ks, 4-4; Colby Cummings, Zac Ryan & Nick Blovsky each hit a HR

Cassadaga Valley 11, Chautauqua Lake 10

Nonleague

Randolph 10, Cattaraugus/Little Valley 8

R (2-2): Christian Jiambrone 3-run 2B; Austin Mitchell WP, CG, 7 Ks, BB

Saturday’s games

Monsignor Martin

Christian Central at Canisius, 4:15 p.m.

CCAA West 2

Brocton at Panama, 10 a.m.

Nonleague

Depew at North Collins, 11 a.m.

West Seneca West at Wmsv. East, 11 a.m.

Sherman at Chautauqua Lake, 12 p.m.

Franklinville at Cattaraugus/LV, 3 p.m.

Randolph vs. Silver Creek

at Diethrick Park, 1 p.m.

Pine Valley vs. Clymer

at Diethrick Park, 4 p.m.

Maple Grove vs. Southwestern

at Diethrick Park, 7 p.m.

Softball

Friday’s games

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. 12, Christian Central 0

SML: Erin Hufford WP, CG, 11 Ks; Bailey Dolegowski 3-4, run

ECIC I

Clarence 3, West Seneca West 0 (8)

C (4-2, 2-1): Ashley Ruzsala 3-run HR in top of 8th

ECIC II

Iroquois 13, Hamburg 7

I (5-1, 4-0): Jamie Ward 4-5, 2 2Bs, 2 RBIs; Chantel Gauthier 3-5, 2 RBIs

Williamsville South 9, Sweet Home 0

WS: Katie Quagliana WP, 5-5, 7 RBI; Gabby Presutti 3-3; Aimee Lavere 3-5

ECIC III

Maryvale 16, East Aurora 1

M (2-1, 2-1): Amber Scherer WP, 9 Ks; Jackie Zwicker 2 HRs, 5 RBIs; Autumn Farino 2HRs

Depew 15, Pioneer 1

D (3-1, 2-0): Karsen Cotton 4-4, 2B, 5 RBIs; Nicole Ross 2-3, HR, 2 RBIs

ECIC IV

Tonawanda 6, Lackawanna 2

T (2-2, 1-2): Rachel Warthling 2-4, 3B, 2 RBIs; Haley Slater 3-3, 2 3Bs, 2 RBIs

Niagara Frontier

Niagara Falls 4, Grand Island 1

Kenmore West 14, Nia.-Wheatfield 10 (9)

KW (4-2, 3-2): Emily King 4-4, 5 RBIs; Abby Borkowski 4-5, 4 RBIs

Lockport 8, North Tonawanda 0

L (4-3, 3-2): Delaney Fragale 2-run HR

Niagara-Orleans

Barker 3, CSAT 0

B (3-5, 2-4): Erika Moeller WP, 3-hitter, 12 Ks

Wilson 11, Medina 1

CCAA West 1

Olean 9, Dunkirk 1

O (7-1, 2-0): Brinee Torrey 4-5, 2B, 3B

Saturday’s games

Nonleague

Tonawanda at Lew-Port, 10 a.m.

Randolph at Salamanca, 11 a.m.

Sherman at Chautauqua Lake, 12 p.m.

Global Concepts at North Collins, 12 p.m.

Randolph at Salamanca, 1 p.m.

Pioneer at Franklinville, 3 p.m.

Depew Wildcat Tournament

at Walden Pond

Bracket A

Clarence vs. Nichols, 11 a.m.

Kenmore West vs. Hamburg, 11 a.m.

W.S. East vs. Frontier, 11 a.m.

Nia.-Wheatfield vs. Sacred Heart, 11 a.m.

Clar/Nich loser vs. KW/Ham loser, 1 p.m.

Clar/Nich winner vs. KW/Ham winner, 1 p.m.

WSE/Front loser vs. NW/SH loser, 1 p.m.

WSE/Front winner vs. NW/SH loser, 1 p.m.

Championship, 5 p.m.

Bracket B

Alden vs. North Tonawanda, 1 p.m.

Fredonia vs. W.S. West, 1 p.m.

Wmsv. North vs. St. Mary’s, 11 a.m.

Depew vs. Medina, 11 a.m.

Alden/NT loser vs. Fred/WSW loser, 3 p.m.

Alden/NT winner vs. Fred/WSW winner, 3 p.m.

WN/SM loser vs. Dep/Med loser, 1 p.m.

WN/SM winner vs. Dep/Med winner, 3 p.m.

Championship, 5 p.m.

Silver Creek Tournament

at Silver Creek, 9 a.m.

Boys lacrosse

Friday’s games

Nonleague

Canisius 11, Franklin (Pa.) 7

C (6-5): Pat Crangle 4g, Jake Bradley 2g-a

Williamsville North 16, Lockport 3

WN (6-1, 5-0): Ryan Schiller 2g

Akron 25, St. Francis 11

A (8-0): Larson Sundown 8g-5a, Gates Abrams 8g-4a

Lancaster 11, Williamsville South 4

L (4-1): Sean Gorenflo 4g, Matt Malecki 3g

Saturday’s games

Class B

West Seneca East at Lake Shore, 1 p.m.

Class C

Gowanda at Salamanca, 7 p.m.

Nonleague

V-Hilton at Orchard Park, 1 p.m.

Franklin (Pa.) at Timon-St. Jude, 11 a.m.

V-Brockport at Eden, 11 a.m.

Iroquois at Frontier, 11 a.m.

Nichols at Sweet Home, 11 a.m.

Silver Creek at St. Francis, 12 p.m.

Lockport at Wilson, 12 p.m.

St. Mary’s/Lanc. at Gow, 2:30 p.m.

V-Canandaigua at Hamburg, 7 p.m.

Girls lacrosse

Friday’s games

Monsignor Martin

Sacred Heart 16, Buffalo Seminary 8

SH (2-5, 2-3): Maura Tomm 5g, Katie O’Donnell 3g-a, Madison Strickland 19 saves

Mount Mercy 12, St. Mary’s/Lanc. 8

MM (3-1, 3-1): Erin Webster 4g; Brigid Keane 4g; Brigid Lempko 3g-3a

Class A

Orchard Park 15, Lockport 1

OP: Casey Ellis 3g-a; Sydney Potenza 3g

Nonleague

Amherst 9, Hamburg 7

A: McKenna Rushford 3g-2a; Angelina Simon 3g

Lake Shore 16, Clarence 9

LS (2-2, 1-2): Shayla Scanlon 6g-2a, Jalyn Jimerson 3g-5a, Sophia Koenig 3g-a

Frontier 16, Iroquois 6

F (4-3): Jackie Dufrense 6g-3a, Julia Hackford 3g-3a

Lancaster 15, West Seneca East 4

L: Grace Gabriel 4g-2a; Hannah Nagowski 3g-a

Grand Island 9, Eden 7

GI (5-2): Jordan Verost 3g, Emily Wolcott 3g-a

Saturday’s games

Nonleague

Niagara-Wheatfield at East Aurora, 11 a.m.

Williamsville North at Frontier, 11 a.m.

St. Mary’s/Lanc. at Niagara Falls, 11 a.m.

Boys tennis

Friday’s games

ECIC I

Clarence 4, Lancaster 1

Orchard Park 5, Frontier 0

ECIC II

Wmsv. South 3, Sweet Home 2

Lake Shore 5, Hamburg 0

Wmsv. East 5, West Seneca East 0

ECIC III

East Aurora 5, Starpoint 0

Amherst 4, Cheektowaga 1

ECIC IV

Eden 5, Tonawanda 0

Niagara Frontier

Niagara-Wheatfield 4, Niagara Falls 1

Grand Island 4, Lew-Port 1

Kenmore West 4, North Tonawanda 1

Niagara-Orleans

Medina 3.5, Akron 2

M: 37th consecutive league win