Share this article

print logo

Area bowling (April 1)

area bowling

ABBOTT: Monday Trios — Rick singer 268-741, Dan Sieczka 299-728, Tom Baldi Sr. 259-719, Brad Kiszewski 269-714, Andy Rettig 252-699. BW’S/Cagney’s C2 — Chris Gable 289-741, Mark Bigaj 254-711, Andy Sempert 689, Jayson Silver 300-683, Bob Lombard 258.

AIRPORT: BBS Dbls — Rich Cathcart 684, Marvell Kirkwood 250, Debbie Artis-Flood 228-629.

ALLIE BRANDT: DRI — Greg Priebe 278-276-253-807, Mike Bucolo 268-267-747, Kyle Nugent 255-714, Shawn Gordon 691, Gary Smith 690.

BRAYMILLER’S: Tuesday Night — Howie Braymiller 679, Dan Darnley 286.

BROADWAY: Monday Night Out — Ken Spruch 255-257-755, Steve Wood 268-750, Mike Nowak 268-748, Chuck Jagodzinski 256-279-736, Tony Dolan 726, Becky Walczyk 231-234-685, Lynn Dolegala 225-613, Danielle Dolegala 225. Ingersoll Rand — Brian Pilarski 690, Paul Stein 266, Peter Hapeman 256. CPD — Steve Slevinski 278-255-738, Jim Diehl 268-721, Mike Sabastiano 689, Scott Grant 688, Kim Hoerner 222-628, Steve Berecz 277. Tuesday Hi Rollers — Scott Ciura 258-279-772, Brian Kiszewski 278-716, Bill Priester 715, Jimmy Taton 707, Ron Malicki 279.

CHICK’S: Hi-Tech Services —Tony Galfo 268-718, Frank Kwiatkowski 684, Ed Porter 278, Don McAndrews 269, Tom Storey 259.

CLARENCE: Berghold Electric — Bill Cratsenberg 277-739, Dave Kasprzyk 289-738, Joe Ciccone 269-719, Mike Krupa 279-704, Aaron Cratsenberg 697. Cornerstone Grille — Fred Gravanda 256-730, Nick Greco 299-729, Alex Petrie 267-718. Homers Heroes — Greg Wolf 269-700, Dave Ruszala 256-681, Joe Pohlman 680, Karl Gaston 262, Steve Ratzel 255.

EDEN: Don Greuschow Memorial — Paul Zagorski 679, Matt Williams 677, Jim Losel 265-676.

ISLAND: A Best Men — Gary Scott 777, Ken Carter 712, Ross Aydelotte 688, Marty Fincune 675.

K&L: Frank Galfo Memorial — Jeff Alguire 278-257-771, Jack Frost 256-713, Mike Krzemien 259-688, Oscar Waterman 256, Mike Chimino 253.

MANOR: JJ Mover’s — Tom Foley 300-732, Ronnie Corp 259, Kenneth Goetz 256, Aaron Magliazzo 255.

SPRINGVILLE: Davies Hillside Farms — Kevin Rowland 264-744, Jeff Hotchkiss 678, Bucky Brown 264-678, Joe Lamphier 258.

STRIKERS: Monday Night Trio — Tyler Molina 290-267-759, Sam Turner Jr. 704. Schaub Equipment — Rob Veiders 268-703, Peter Walter 257-687, Ron Waleszczak 681, Vinny Waleszczak 250. Tuesday 3-Man — Chris Jentsch 256-702, Ryan Adams 270-692, Nick Sprada 279, Joe Demma 268-259, Kevin Mahoney 255-265.

THE EDGE: Carl Reczek Memorial — Greg Dziadasek 278-676, Allen Uhle 681.

TONAWANDA: Boulevard Produce — Kristina Frahm 300-231-747, Dan Eberl 257-708, Dave Aichinger 250-706, Joe Krollman 278-701, Aric Wadowsky 677, Johnny Grunzweig 673.

TRANSIT: Buffalo Insurance — Ray Richards 298-731, Ed Leppien Jr. 257-719, Chris Bauer 258-704, John Evans 257-692, Ron Chatt 691. Major B — Dave Bishop 259-717, Eric Tucker 253-693, Kevin Kirchberger 685, John Nitsche 677, Dave Koteras 676. Monday Doubles — Mike Spoljaric 268-749, Mike Zastrow 255-744, Jason Stronka 289-718, Bill Truman 300-704, Jessica Mamon 258-695, Mike Galante 676, Carolyn Kerce 612, Christine Walsh 246-602.

WIMBLEDON: Kris Derwin Memorial — Eric Gress 267-708, Rob Hunt 278-261-754, Luke Ganley 275-702, Chuck Kent 255-715.