Share this article

print logo

Area Bowling for March 27

Area Bowling

ABBOTT: Golden Agers — Pat Cullen 258.

AIRPORT: Local 1173 Retirees — Clarence Montgomery 260-720, Keith Kowal 254-692, John Rindfuss 266. Postal Thruway — Tom Stinson 289.

ALLIE BRANDTS: Lockport Businessmen — Joe Moore II 267-289-254-810, Dan Krywalski 258-257-258-773, Jason Volschow 279-713, Greg Lum 265, Jeff Starr 253.

BRAD ANGELO: Sportsman 3 Man — Ron Routhier 266-717, John Logan 679.MDB Sports — Brandon Kipp 300-267-279-846, Greg Priebe Jr. 270-265-754, Ron Kipp 278-733.

BRIERWOOD: Bob Binns Memorial — Jim Scott 279-718, Brent Hardy 264-690, Dennis Gleason 684, Jim Staub 267, John Winchell 259.

BROADWAY: Wed. Nite Trio — Tony Spencer 255-278-776, Matt Klein 256-699. Kerm Helmer Memorial Classic Doubles — Gary Preston 268-299-811, Jim Wangler Jr 279-726, Aaron Cratsenberg 270-719, Chris Brown 719, Steven Lach268-712, Holly Filarecki 290-697, Rita Brown 268-673, Lisa Hughes 227-621, Jessica Mamon 236-614. Basco — Dave Brownschidle 289-681, Ken Howitt 265.

CHICKS: Harrity Optical — Rick Kelleher 254-675.

CLASSIC: Major B — Kevin Zitzka 265-730, Mike Adamek 258-726, Shawn Bender 258-694, Paul Gallmeyer 691, Mike Plant 675. VIP Petsitting — Ken Full 268-677, Graig Daniels 254, Glen Eberhardt 257.

HAMBURG LEGION: Post 527 — Red Rudnicki 255-259-761, Dave Dixon 678.

KENMORE: Leo Greenauer — Tom Weslet 277-758, Joe Mercurio Jr. 268-727, Joe Montante Jr. 701, Nate Wiewiorski 268-698, Paul Gennuso 676. Kenmore Renting — Christina Frahm 268-226-265-759, Tom Foley 279-725, Dwight Tucker 268-706, Chris Rathbun 279-698, Dave Celano 678, Katlyn Schaus 258. Kenmore Majors — Matt Zasowski 258-258-753, Danny Tronolone 269-711, Vinny Fermo 266-702, Jimmy Hewett 682, Jim Pierce 266-676. Tom Foley All-Stars — Larry Fiorella 29-737, Sean Bentley 279-706, Jeff Gorney 701, Jerry Carroll 678, Chris Patterson 675.

LANCASTER: Nickle Creek — Chris Hewson 300-695, Johnny Mills 279-742, Troy Wozniak 279-740, Gary Teft 727, Bernie Ruda 703.

MANOR: Weds. Night Men — Jim Tamsen 686, Scott Barker 680, Jamie Brundage 267, Greg Sacco 251. Tonawanda Firemen — Kyle Doody 255-694, Pete Padilla 256, Mike Gullia 255.

SPARE TIME: Biedron Memorial — Steve Malinowski 300,Dan Kloc 689-257, Larry Menard 688, Mike Kazmierczak 255,Marty Hannah 250.

SPRINGVILLE: Hutch Memorial — Debbi Hutchinson 610. Wed. Late — Kevin Farner 713, Kevin Farner Jr. 262-701.

STRIKERS: Wednesday Night Businessmen — Scott Edwards 274-714, Rich Moltz 250-706, Derrick Mazur 257-692, Dan Schutt 691, Tom Sallie 256-680. Dick Baldwin Memorial — Don Dole 257-698, Tim Augustine 676, Joe DePalma 675, Don Dorobiala 251, Jim Nowak 251.

TONAWANDA: Kenmore Schoolmasters — Warren Bush 258-741, Ed Koeppel 279-718, John Huttenlocker 277-717, Paul Schroeder 696, Wayne Moose 675. Brady Electric — Pat Galligan Jr. 721, Tom Brady 697, jeff Stanton 278-683. Engineering Society 1 — Jason Grembowicz 250.

TRANSIT: Bowlers Choice 4 Man — Ryan McIntyre 256-277-278-811, Mike Nowak 289-257-792, Brian Cline 258-279-784, Justin Weatherall 267-253-765, Cheryl Baker 289-246-749, Jeff Chambers 297-724, Holly Filarecki 230-265-707, Sue Nawojski 236-679, Peggy Kuhn 245-674, Jessica Mamon 247-672.

WIMBLEDON: City Bowlers — Al Harvey 266-680, Bob Zink 255, Scott Prenatt 288. Daves Snack Shack — Bill Swiat 256-737, Jim Lamancuso 269-743, Dan Antkowiak 268-722, Mark McMahon 295-721, Jim Krysiak 685. LT Vending — Sam Thomas 299-691, Chuck Truslow 685, Josh Broad 680, Mark Dudaiak 253-675, John Tuslow 279.