Share this article

print logo

Area Bowling for March 11

Area Bowling

ABBOTT: Tripi/Stoldt — Jim Staub 695, Rick Vogel 678. BW/Cagney’s C2 — Joe Bunk 254-255-732, Bob Lombard 268- 729, Mark Visbisky 255-707, Gregg Kowalik 692, Jerry Sych 279.

AIRPORT: WNY Sealcoat & Supplies — Mike Kemp 726, Ray Murphy 726, Dave White 724, John Betcher 279-723, Bill Cinski 717. BBS Dbls — Warren Wright 250-711, Mark Adams 690, Jamal Parrott 250-685, Jameel Sabir 256, Debbie Artis-Flood 615.

ALLIE BRANDT: DRI — Greg Priebe 279-756, Joe Moore II 279-736, Bob Soeman 269-723, Steve Robinson 278-738,

Jenn Grabowski 258-706.

BRAD ANGELO: PMP II — Bob Schroeder 257-695. United Church — Lee Wright 279-707.

BROADWAY: Tues. Hi-Rollers — Andy Bielanin 299-761, Steve Fiorella 258-746, Jimmy Taton 266-735, Shawn Wodowski 707, Bob Morley 288-691.

CHICKS: Hi-Tech Services — Jim Guarino 692, George Majkut 256, Tom Garcia 250.

CLARENCE: Berghold Electric — Ken Duke 289-763, Steve Ratzel 278-721, Rob Ritzman 255-719, Joe Alajko 266-712, Dave Cratsenberg 269-690. Cornerstone Grille — Joe Pohlman 290-753, Greg Wolf 257-728, Dave Ruszala 257-699, Mike Krupa 256-695, Bruce Kraus 258. Jim Landscaping — Rob Stefani 300-715.

CLASSIC: Snowplowing Senior Classic — Ed Abbott 258-692, George Thomas 256-675, Bob Kirbis 242-674, Jim Wangler 227, Jim Campagna 260.

EDEN: Don Greuschow Memorial — Paul Zagorski 687.

ISLAND: Rain Bow Air — Mike Mallwitz 300-804, Pat Foote 712, Alex Rumsey 695, Henery Walerwicz 691.

KENMORE: Monday Nite Three — Blake Michaud 267-748, Nick Nabal 684.

LANCASTER: Jim Reese Pro Shop — John Lagree 264-756, Ron Stacy 694, Mike Buchholz 268-691, Dave Schreiber 685, Troy Wozniak 254-683. Monday 4-Man — Dave Pietraszek 279-739, Bill Dolan 693, Pete Priebe 253-689, Jeff Ratajzak 257-684, Chad Blackley 683.

MANOR: Geiger Bros Construction — Steve Cipolla 267-704. Monday UAW 774 — Ken Butkowski 692, Moe Davidson 256- 687, Dan Woitas 256. Odd Couples — Dave Hussar Jr. 676, Greg Sacco 675, Darryl Hertel 257. JJ Movers — Mike Wozniak 250-706, Tom Foley 258.

MANOR II: Bell/Arc — Wray Dudziak 253-679. George Decker 266. Joe Moley 257. Gary Glowish 256. St. Chris — Dave Westfall 258-677. North Presbyterian — Eric Hoffman 250.

SPARE TIME: Best Approach Classic — Tony Pietrzak 253-702, Jake Enright 279-701, Joe Hannon 257-678, Tyler Enright 675.

STRIKERS: Tuesday 3 man — Marty Carolla 268-696, Ryan Adams 266, Chris Jentsch 265, Mark Myers 279-719, Warren Osborne 253.

TONAWANDA: Boulevard Produce — Dan Eberl 279-733, Joe Krollman 701, Steve Gugliuzza 267-693, Lenn Pimm 685, Kristina Frahm 248-687, Joey Bellanti 253-679, Mark Buffington 677.

TRANSIT: Buffalo Ins. Men — Tim McCluskey 279-267-781, Bryan Sinclair 268-256-755, Bob Carter 279-725, Jeff Smith 289-679, Rob Farolino 269-675. Major B — Tim Finken 691, Tom Digati 687, Eric Tucker 266-683, Ray Richards 252-676, Ron Chatt 277. Schoolmasters A — Dave Jarvis 269-741, Steve Mamow 268-737, Francis LeClair 258-726, Jeff Booker 264-676, Tom Bastian 256-676. Schoolmasters B — Jerry Carroll 278-268-785, Karl Wagner 683, Mike Marszalek 256-682. Monday Doubles Men — Henry Poole 289-786, Jason Stronka 300-749, Mike Zastrow 259-733, Fran LaClair 256-724, Phil Tabbi 258-723. Monday Doubles Women — Marion Singleton 278-692, Kim Eberhardt 246-630.

WIMBLEDON: St. Ambrose Sunnyside — Ken Popp 256. Kris Derwin Memorial — Eric Gress 300, Dave Padak 257. EOW Men — Mark Berry 258-718, Ray Frey 682, Rick Smolinski 256.