Share this article

print logo

Kenan Center showcases winning photos by area high school students

The 30th annual Storrs All High Photo Show at the Kenan Center in Lockport kicked off Sunday with an awards reception honoring the work of high school students from across Western New York.

The exhibit is named in honor of Lockport artist William Storrs, who died in 2005. An accomplished artist and longtime contributor to visual arts programming at the Kenan Center, Storrs was instrumental in starting the All High Photo Show, which was designed to showcase the photographic work of high school students throughout Western New York, and was an active participant in the installation of the works as well as the awards presentation.

This year’s winners were selected by Bruce Ader, owner of a professionally managed estate sale firm, certified appraiser and former antique shop owner.

Kenan Center House Gallery exhibitions are sponsored by M&T Bank, Grigg Lewis Foundation, Kenan Arts Council and Kenan Quilters’ Guild. Award support for this exhibit was provided by The Buffalo News/NeXt and individual sponsors.

The exhibit continues through March 22. The gallery, at 433 Locust St., is open from 9 a.m. to 5 p.m. Monday to Friday and 2 to 5 p.m. Saturday and Sunday.

For more information, call 433-2617 or visit www.kenancenter.org.

The winning photographs by Western New York students are displayed here. See more winning photos and merit award winners on Page C2.

Best School Award: Amherst High School,

Best of Show Award, Student Processed: “Untitled,” Olivia Marinaccio, Clarence High School

Best of Show Award, Commercially Processed: “Summer Daze,” Kaylee Hettenbaugh, Randolph High School

NeXt Vision Award for Excellence: “446-0750,” Spencer Kiesling, Amherst High School

Best Photojournalism/Documentary Award: “Untitled,” Maya Lazar, Clarence High School

Best Portrait Award: “Her Demons Lie Cascaded in Light,” Hailey Wolf, Holland High School

Best Black & White Award: “Soft Like Velvet,” Collin Hanson, Southwestern High School

Best Color Award: “Autumn Eyes,” Brooke Heltman, Depew High School

Best Urbanscape Award: “Eat Like an Idealist,” Cassie Butler, Southwestern High School

Best Landscape Award: “Point Abino Lighthouse,” Katie Braungart, Sacred Heart Academy

Best Sports Award: “Kick,” Emily Smith, Akron High School

Best Architecture Award: “City Street,” Grace Zabielski, Kenmore West High School

Best Waterscape Award: “Margaritaville,” Sierra Nettleton, Amherst High School

Best Floralscape: “Efflorescence,” Maggie Kowalik, Akron High School

Best Animal Award: “Never Sleep,” Trinity Mohr, Amherst High School

Best Computer Generated Award: “It’s What Dreams are Made of,” Rainy Liu, Amherst High School

Merit awards were presented to the following students:

• Sam Wahl, “Lucy,” Akron High School

• Mackenzie Cloutier, “Passage,” Amherst High School

• Livvy Sojka, “A Long, Cold Walk in the City of Buffalo,” Sacred Heart Academy

• Amber Hill, “Days of Yesteryear,” Cattaraugus-Little Valley High School

• Sydnie Moxley, “Untitled,” Charter School for Applied Technologies

• Addie Marfoglia, “Untitled,” Clarence High School

• Patricia Russo, “Defiance,” Depew High School

• Ashley Jankowski, “Hide and Seek,” Holland High School

• Sholome Geldress, “Race to the Hoop,” Kenmore West High School

• Tina Rogers, “On Top of the World,” Lewiston-Porter High School

• Wilson Fisher, “Between Innings,” Nichols School

• Lorenzo Tamanini, “Babylon is Rising,” Pembroke High School

• Sadie Howell, “The Essence of Obscurity,” Randolph High School

• Camryn Ryder, “Box G25,” Southwestern High School

• DaMari Burgess, “Grand Illusion,” Sweet Home High School

• Mollie Haas, “Sheet Boat,” Tonawanda High School

• Kaitlin Milks, “Greenwood, New York,” Williamsville East High School

• Nicole Lucca, “Ant’s Perspective,” Williamsville North High School

• Miranda Cobo, “Ticonderoga,” Wilson High School