Share this article

print logo

Area Bowling for Feb. 19

Area Bowling

11TH FRAME: Capital Management Services — Jay Grostefon 279-750, Ray Schultz Jr. 264-708, Jim McClure 698, Eric Hauser 258-697, John Wiechec Jr. 258-689.

Wednesday, February 18, 2015 9:06 PM

ABBOTT: UAW 897 — Bob Ruzycki 285-772, Dick Pavel 274-734, Rob Roblee 279-684, Ron Slomba 677, George Poole 676. Skip Wood Memorial — Wally Milo 266-696, Jeff Jejna 675.

AIRPORT: Postal Thruway — Larry Menig 677, Steve Solomon 278, Paul Gegenfurtner 268.

ALLIE BRANDT: Us Postal — Steve Robinson 279-771, Doug Mohr 269-764, Dan Kinyon 259-711, Dan Kinderman 255-706, John Grembowicz 279-705. 7pm Couples — Karl Kons 289-693, Jillian Kipp 247-634. Lockport Businessmen — Jason Volschow 255-738, Lon Colley, Jr. 268-695, Dan Krywalsi 265-694, Paul Stoops 683.

CLARENCE: JM Landscaping — Rick Wescott 279-689, Bill Walworth 676, Kathy Hofmeier 233, Ruby Hallett 231.

CLASSIC: Major B — Kevin Zitzka 258-744, Don Zack 257-723, Steve Simmonds 278-716, Jim Barber 266-697, Jim Maid 678. Vip Petsitting — Bob Kirbis 258-694.

K&L: Frank Galfo Memorial — Jack Frost 276-712, Jamie Fort 257-680. Leo Greenauer Memorial — Tom Wesley 268-257-762, Doug Clark 256-254-736, Mike Weber 279-729, Jon Jack 278-727, Dave Tolkacz 718. Tuesday Night Men — Joe Mercurio 278-706, John Grieco 257-253-702, Joe Rubrecht 267-694, Paul Gennuso 267-691, Lou Mustillo 686.

KENMORE: Joan Bovo Memorial — Nicole Provenzano 269-739, Vicky Dixon 259-694, Bob Fitzpatrick 264-685, Vickie Mayfield 234-636. Federal — Keith Bova 250-688.

LANCASTER: Jim Reese’s Pro Shop — John Lagree 707, Chad Blackley 678, Tom Downing 257–675, Bill Dolan 675. Nickle Creek — Mike Hermann 257-721, Nick Fulciniti 267-718, Mike Borodzik 256-697, Carl Bartz 276, Ron Wilson 258.

MANOR: Monday UAW 774 — Joe Warr 255-700, Tom Pyanowski 279, Wes O’Kelly 279. Geiger Bros Construction — Jim Puccio 257, Sam Carson 253. JJ Mover’s — Pat Foley 280. Wednesday Night Men — Jamie Brundage 257-707, Scott Barker 279-700, Jim Kinbaum 688.

MANOR 2: Pete Stasio Memorial — Mark Leible 276-741, Tim Christie 290-705, Tyler Skoczylas 258, Derek Hoerner 252, Sam Loquasto 252.

SPARE TIME: Best Approach Classic — Joe Hannon 258-701, Robb Burgstahler 692, Mark Pietrzak 676, Kurt Miller 267. Broad Spectrum 3-Man — Matt Zachowicz 258-726, Sean Parry 276-715, Bob Romeo 713, Tom Harkins 279-689.

SPRINGVILLE: Davies Hillside Farms — Jeremy McCarthy 289-761, Kevin Farner 699, Bill Lamphier 689, Joe Lamphier 681. Wednesday Late — Kevin Farner Jr. 696, Samantha Farner 244-646.

STRIKERS: Wednesday Night Businessmen — Tim McNamara 256-701, Chuck Galbo Jr. 698, Jim Widmer 257-698, Carmen Monaco 676, John Ahdrijczuk 257.

TRANSIT: Storm Bowlers Choice Senior Shoot-out — Dennis Illig 290-738, Gary Kinyon 695, Carl Graetz 683, Wayne Schmidt 688, Bill Baer 669. Hank Baker def. Kinyon 244-238. Bowlers Choice 4-Man — Jason Ciliberto 259-256-268-783, Joe Pohlman 269-269-752, Justin Schwab 258-751, Brian Cline 730, Jeff Pohlman 256-720, Ron Stacy 253-720, Sue Schottke 237-254-717, Sue Nawojski 248-247-716, Cheryl Baker 226-650, Michelle Sterner 647, Jessica Mamon 253-637.

TONAWANDA: Retired Teamsters Wednesday — Joseph Puccio Sr. 286-259-752. Engineers society I — Scott Sutherland 255, Tom Mann 704, John Grembowlcz 685, Julia Hay 253-654. Brizon — Patt Bishop 258-755, Brando Stewart 252-700, Mike Dymock 257-708, Wes Thompson 300-727, Drew Criscione 267-760.

WIMBLEDON: LT Vending — Steven Lach 300-778, Dan Antkowiak 256-290-770, Jason Sobczynski 268-757, Paul Zagorski 265-710, Thomas Luczkowski 681, Lisa Tycz 225-641. Daves Snack Shack — Bill Swiat 279-753, Tony Johns 252-716, John Truslow 696, Ken Cybylski 266-692, Jim Lamancuso 701.