Share this article

print logo

High School scores/schedules for Feb. 18

Boys basketball

Tuesday’s games

Yale Cup Division II

da Vinci 58, I-Prep/Grover 43

Monsignor Martin

Canisius 70, Park 62

St. Mary’s/Lanc. 67, Cardinal O’Hara 63

Walsh 79, Bishop Timon-St. Jude 73 (2 OT)

St. Joe’s 61, Niagara Catholic 40

ECIC I

Jamestown 66, Lancaster 44

Wmsv. North 95, West Seneca West 44

ECIC III

Amherst 80, Springville 30

ECIC IV

JFK 42, Tonawanda 39

Niagara Frontier

North Tonawanda 60, Kenmore East 29

Niagara-Orleans

Newfane 69, Barker 63

Albion at CSAT, 6 p.m.

Wilson 42, Roy-Hart 33

Akron 61, Medina 54

CCAA East 1

Salamanca 62, Portville 41

CCAA West 1

Southwestern 65, Cassadaga Valley 48

Fredonia 65, Olean 52

CCAA West 2

Westfield 47, Frewsburg 44

Nonleague

Maryvale 54, Oracle Charter 28

Panama 48, Chautauqua Lake 25

Allegany-Limestone 66, Franklinville 47

Charter Cup

Health Sciences 72, Global Concepts 62

da Vinci 58, I-Prep/Grover 43

I-Prep 14 8 10 11 - 43

da Vinci 12 17 12 17 - 58

I-PREP (14-4, 12-1):Bashir 4, Gant 8, James 8, Maye 11, Ortiz 2, Santiago 2, Townsel 8.

DA VINCI (9-6, 8-5):Davis 19, Horton 7, Mergenhagen 7, Robinson 11, Salley 2, Soos 2, Sweat 10.

3-point goals: Mergenhagen, Sweat 2.

Canisius 70, Park 62

Park 26 12 6 18 - 62

Canisius 16 19 18 17 - 70

PARK (17-3, 10-2):Anderson 15, Cheatom 7, Golda 7, Harris 13, Jones 2, Nwora 16, Smith 2.

CANISIUS (19-5, 13-0):Atkinson 5, Ayiy 7, Huffman 8, Jones 7, Reed 28, Trueheart 15.

3-point goals: Anderson, Atkinson, Cheatom, Harris 3, Huffman, J Jones, Nwora 4, Reed 3.

St. Mary’s/Lanc. 67, O’Hara 63

St. Mary’s/L 20 12 13 22 - 67

O’Hara 8 15 15 25 - 63

ST. MARY’S/L (14-9, 6-7):Concannon 4, Dunning 2, Molson 38, O’Neill 9, Oakes 4, Wilson 10.

O’HARA (7-16, 2-9): Benton 6, Cathcart 24, Debose 7, Dudley 3, Hughes 4, Turner 19.

3-point goals: Benton, Cathcart 2, Molson 5, O’Neill 2, Turner 3.

Walsh 79, Timon-St. Jude 73 (2 OT)

Walsh 7 20 16 15 9 12 - 79

Timon-SJ 20 13 15 10 9 6 - 73

WALSH (13-10, 5-7):Churakos 11, Clarke 2, Kemp 23, Moore 20, N. Watson 7, J. Watson 16.

TIMON-ST. JUDE (14-11, 8-6): Coble 4, Gianbellaca 2, Harrison 13, Q Lamar 19, W Lamar 9, Modi 2, Simpson 24.

3-point goals: Churakos, Harrison 3, Q Lamar, W Lamar, Moore 2, Simpson, J Watson 3, N Watson.

St. Joe’s 61, Niagara Catholic 40

Nia. Catholic 13 7 13 7 - 40

St. Joe’s 13 14 15 19 - 61

NIA. CATHOLIC (9-12, 3-9):C. Freeberger 2, Griggs 13, Menes 15, Z. Socha 5, J. Socha 5.

ST. JOE’S (10-12, 7-5):Beyer 4, Brophy 2, Davis 25, Fritz 3, Morreale 10, Motley 10, Scaglione 7.

3-point goals: Fritz, Griggs, Menes 3, Morreale 2, Motley 2.

Jamestown 66, Lancaster 44

Lancaster 9 12 8 15 - 44

Jamestown 10 15 22 19 - 66

LANCASTER (8-7, 6-4): Biniasewski 2, Castillo 2, Damiani 7, Devic 2, Fellner 9, Gill 1, Lis 15, Mescall 3, Powers 2

JAMESTOWN (15-3, 11-0): Carlson 16, Castro 3, Kinsey 12, Larson 9, Panebianco 24, Rojas 2

3-point goals: Fellner 3, Lis 3, Castro, Kinsey 2, Larson, Panebianco 2

Wmsv. North 95, W.S. West 44

W. Sen. West 4 10 13 17 - 44

Wmsv. North 29 19 27 20 - 95

W. SEN. WEST (2-117, 2-10):Borzillieri 18, Brennan 3, Cordero 5, Grinder 2, Hoestermann 4, Johnson 10, Schermerhorn 2.

WMSV. NORTH (15-3, 10-1):Attea 6, Calderon 9, Cimato 5, Hill 8, Jack 9, Konotopsky 4, Kreuz 4, Lambert 17, Maranto 8, Schatz 5, Steinwachs 12, Wrest 8.

3-point goals: Borzillieri 2, Calderon 3, Cordero, Jack, Johnson, Lambert, Schatz.

Amherst 80, Springville 30

Springville 12 4 8 6 - 30

Amherst 26 23 19 12 - 80

SPRINGVILLE (3-14, 0-11):DeWitt 2, Emmick 21, Hannon 1, Hartman 3, Pazzuti 2, Cooney 1.

AMHERST (16-2, 11-0):Andrews 6, Billups 8, Brown 7, Fowler 6, Hine 8, Ikpeze 4, Kay 4, Lowe 17, Moore 1, Russell-Webster 3, Waldu 7, Willis 9.

3-point goals: Billups 2, Brown, Emmick 4, Hine 2, Lowe, Russell-Webster, Waldu 2, Willis.

JFK 42, Tonawanda 39

Tonawanda 7 12 8 12 - 39

JFK 14 7 7 14 - 42

TONAWANDA (9-9, 5-6):Boling 21, Diaz 6, Frye 2, Jefferson 4, T. Stapf 6.

JFK (10-8, 6-6):Braniecki 12, Byczkowski 6, Fox 8, Jordan 6, McMahon 7, Pazderski 3.

3-point goals: Boling 2, Braniecki, Diaz 2, Fox, Pazderski.

N. Tonawanda 60, Kenmore East 29

Kenmore East 3 6 6 14 - 29

N. Tonawanda 12 10 21 17 - 60

KENMORE EAST (1-16, 0-13):DeBenedetti 2, Donoghue 3, Fields 5, Haeick 7, Hoar 6, Koford 6.

N. TONAWANDA (14-4, 11-2):Book 2, Casterline 8, Garavaglia 6, Gilbert 17, Krantz 2, Kraus 1, McDonough 3, McNeill 4, Moultrie 3, Quinn 5, Woodard 9.

3-point goals: Casterline 2, Donoghue, Fields, Garavaglia, Gilbert 2, Hoar 2, Quinn.

Newfane 69, Barker 63

Newfane 17 20 11 21 - 69

Barker 3 14 20 26 - 63

NEWFANE (5-13, 4-8):Burdick 22, Gilson 9, Guerriera 9, Jordan 10, Krull 4, Lajoie 3, Schultz 8, Weber 4.

BARKER (2-12, 1-9): Benoit 4, Callaghan 10, Luckman 29, Mead 10, Secore 3, Snell 2, Sweeney 5.

3-point goals: Burdick 3, Guerriera, Lajoie, Luckman 6, Schultz 2, Secore.

Wilson 42, Roy-Hart 33

Roy-Hart 8 5 14 6 - 33

Wilson 10 11 14 7 - 42

ROY-HART (6-12, 3-10):Anderson 8, Andrade 4, Heschke 2, Maynard 3, Xapsos 16.

WILSON (15-3, 12-1):Bradley 13, Fox 2, Johnson 8, Littere 8, Sarriatori 2, Shank 9.

3-point goals: Littere 2, Maynard, Xapsos 2.

Akron 61, Medina 54

Akron 18 12 13 18 - 61

Medina 22 10 16 6 - 54

AKRON (10-7, 7-5):G. Abrams 18, C. Hill 2, Kelkenberg 4, Ladd 4, Martin 14, Schmid 8, Sundown 11.

MEDINA (10-7, 10-3): Cooper 8, Garrow 6, Hellwig 17, Howard 2, Lewis 8, Morgan 7, Zinkievich 6.

3-point goals: Abrams 4, Hellwig, Lewis 2, Morgan, Zinkievich 2.

Salamanca 62, Portville 41

Salamanca 12 18 14 18 - 62

Portville 13 8 9 11 - 41

SALAMANCA (13-5, 9-3): Crandall 6, Elliot 9, Fish 25, George 2, Reynolds 5, Siperek 10, Zurat 5

PORTVILLE (8-7, 5-6): Ewings 12, Gehm 4, Harris 2, Hilyer 10, Lott 2, Martin 2, Russell 1, Sarber 5, Stein 2

3-point goals: Crandall 2, Elliot, Zurat, Ewings 2

Southwestern 65, Cass. Valley 48

Southwestern 11 12 21 21 - 65

Cass. Valley 6 13 17 12 - 48

SOUTHWESTERN (8-9, 5-7):Burk 5, Carlson 12, Cooper 11, Johnson 5, Kennedy 5, Mogenhan 3, Pannes 7, Sandbloom 17.

CASS. VALLEY (5-13, 1-11):Chamberlin 3, Johnson 22, C Jones 4, J Jones 7, Parsons 10, Watts 2.

3-point goals: Burk, Carlson, Chamberlin, Cooper, E Johnson, Kennedy, Mogenhan, Pannes, Parsons 2, Sandbloom 2.

Fredonia 65, Olean 52

Olean 11 11 15 15 - 52

Fredonia 12 12 20 21 - 65

OLEAN (15-4, 11-1): Cavana 9, Eckstrom 15, Martin 9, Prizel 4, Ramadhan 9, Schmidt 4, Snyder 2

FREDONIA (16-2, 11-1): Burmaster 4, Moore 20, Piper 19, Swoyer 5, C. Voss 13, N. Voss 4

3-point goals: Eckstrom 3, Schmidt, Moore 3, Piper 2, Swoyer

Maryvale 54, Oracle Charter 28

Oracle 5 6 5 12 - 28

Maryvale 6 16 14 18 - 54

ORACLE (5-14):Austin 2, Davis 5, Graves 15, Braggs 6.

MARYVALE (8-10): Blackwell 4, Crombie 8, Ford 7, Graham 4, Johnson 3, Kelleher 18, M Mason 4, S Mason 2, Perkins 2, York-Brown 2.

3-point goals: Crombie, Johnson, Kelleher.

Panama 48, Chautauqua Lake 25

Panama 5 11 19 13 - 48

Chaut. Lake 5 6 4 10 - 25

PANAMA (15-4): Blose 4, Delahoy 5, Eddy 12, Mescall 5, O Dell 2, Odell 9, Payne 5, Rensel 6

CHAUT. LAKE (5-13): Applegarth 8, Lisek 5, Meredith 8, Pope 4

3-point goals: Mescall, Odell, Payne, Rensel 2, Lisek, Meredith

All.-Limestone 66, Franklinville 47

All.-Lime. 23 14 14 15 - 66

Franklnv’l 16 12 12 7 - 47

ALL.-LIME. (9-7): Conroy 7, Davis 24, Hemphill 3, Higby 22, Hines 2, McAfee 4, Reed 4.

FRANKLNV’L (10-8):Bays 3, Bielecki 3, B Erickson 21, S Erickson 2, Jackson 2, Kopp 6, Milks 5, Pfeiffer 5.

3-point goals: Bays, Bielecki, Conroy, Davis 4, B Erickson 2, Kopp 2, Pfeiffer.

Wednesday’s games

Yale Cup Division I

McKinley vs. Middle Early College

at Flickinger Center, 3:30 p.m.

Yale Cup Division II

MST Seneca at I-Prep/Grover, 1:30 p.m.

Lafayette at City Honors, 5:30 p.m.

ECIC I

Clarence at Frontier, 7:30 p.m.

ECIC II

Sweet Home at Iroquois, 6:30 p.m.

Lake Shore at West Seneca East, 7:30 p.m.

Hamburg at Williamsville East, 7:30 p.m.

Starpoint at Williamsville South, 7:30 p.m.

ECIC III

East Aurora at Springville, 6:30 p.m.

Cheektowaga at Pioneer, 7 p.m.

Amherst at Depew, 7:30 p.m.

ECIC IV

Cleveland Hill at Holland, 6 p.m.

Eden at Tonawanda, 6:30 p.m.

Alden at Lackawanna, 7 p.m.

Niagara Frontier

North Tonawanda at Gr. Island, 6:30 p.m.

Lew-Port at Kenmore West, 6:30 p.m.

Nia.-Wheatfield at Niagara Falls, 6:30 p.m.

Lockport at Kenmore East, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Akron at CSAT, 5 p.m.

Nonleague

Westfield at Dunkirk, 6:30 p.m.

Tapestry at Salamanca, 6:30 p.m.

Forestville at Brocton, 7:30 p.m.

Gowanda at Chautauqua Lake, 7:30 p.m.

West Valley at Clymer, 7:30 p.m.

East at Fredonia, 7:30 p.m.

Frewsburg at Southwestern, 7:30 p.m.

JFK at WNY Maritime, 7:30 p.m.

Girls basketball

Tuesday’s games

Canisius Cup

da Vinci 42, East 21

Olmsted 43, City Honors 24

Emerson 70, Middle Early College 21

ECIC I

Jamestown 70, Clarence 33

Niagara Frontier

Lockport 55, Kenmore East 34

Niagara-Orleans

Wilson 50, Roy-Hart 31

Akron 40, Medina 33

Newfane 40, Barker 32

CSAT 51, Albion 41

CCAA East 1

Silver Creek at Salamanca, 7:30 p.m.

CCAA West 2

Frewsburg at Sherman, 7:30 p.m.

Nonleague

Walsh at Hinsdale, 6 p.m.

Maryvale 35, Alden 33

West Valley at Cattaraugus/LV, 6:30 p.m.

Panama at Dunkirk, 7 p.m.

East Aurora 50, Orchard Park 41

Southwestern 48, Maple Grove 43

Charter Cup

Health Sciences 60, Global Concepts 34

Falcon Invitational

at Frontier

Hamburg 52, Immaculata 35

Lancaster 45, Frontier 35 (OT)

da Vinci 42, East 21

da Vinci 5 8 16 13 - 42

East 3 4 9 5 - 21

DA VINCI (3-8, 3-6): Burgos 4, Cume 5, Deng 8, Dupere 4, Edwards 4, Jenkins 3, Stokes 14.

EAST (2-12, 1-9):Bradley 21.

3-point goals: Bradley 2.

Olmsted 43, City Honors 24

Olmsted 11 18 14 0 - 43

City Honors 2 7 8 7 - 24

OLMSTED (12-6, 9-1):Burdick 13, D. Davis 5, Higgs 10, James 8, West 7.

CITY HONORS (4-13, 3-7):Eason 7, Gufford 2, Jakeyowski 2, Mahin 2, Mills 4, Patton 7.

3-point goals: Burdick, Davis , James , Patton.

Emerson 70, Middle Early College 21

Emerson 25 22 17 6 - 70

MEC 2 11 4 4 - 21

EMERSON (11-6, 9-3):Brannon 29, Brown 9, Carthon 8, Chamberlain 17, Thornton 3, Wilcoxen 4.

MEC (1-12, 0-11): Bowens 2, McAdory 1, Samuel 13, Thornton 2, Tillman 2.

3-point goals: Brannon 3, Chamberlain, M Thornton.

Jamestown 70, Clarence 33

Jamestown 16 21 24 9 - 70

Clarence 4 10 8 11 - 33

JAMESTOWN (13-5, 10-1):Butts 13, Coleman 8, Davis 2, Green 22, Grissom 6, Mosley 3, Swanson 7, Tucker 9.

CLARENCE (8-9, 6-4): Barden 8, Cullinan 6, Davies 1, Pacette 9, Reynolds 7, Storr 2.

3-point goals: Butts, Green, Mosley, Swanson.

Lockport 55, Kenmore East 34

Kenmore East 14 2 6 12 - 34

Lockport 19 10 20 6 - 55

KENMORE EAST (8-10, 7-5):Ghosen 4, Knab 2, McCarthy 4, Mills 11, O’Neil 10, Sordetto 3.

LOCKPORT (12-3, 12-2): DiTulio 7, Dry 8, Kerrissey 2, Krchniak 9, Sammarco 4, Seiler 2, Wagner 21, Wiley 2.

3-point goals: Ghosen.

Wilson 50, Roy-Hart 31

Wilson 12 17 11 10 - 50

Roy-Hart 7 6 7 11 - 31

WILSON (16-2, 13-0):Boyle 4, DiLaura 1, Herman 4, Jaeger 2, Neumann 24, Rees 2, Senek 13.

ROY-HART (4-14, 2-11):Albee 5, Duewiger 1, Fry 9, Hess 2, Hill 10, Rausch 4.

3-point goals: Hill, Senek 3.

Akron 40, Medina 33

Medina 9 9 9 6 - 33

Akron 10 17 2 11 - 40

MEDINA (2-15, 0-13): Blount 2, Gross 12, Hamner 2, Heil 2, Kams 4, Winters 11.

AKRON (8-9, 5-7):Abrams 15, Jones 5, Kowalik 5, Mietz 11, Regan 2, Staebell 2.

3-point goals: Abrams 3, Mietz.

Newfane 40, Barker 32

Barker 8 5 9 10 - 32

Newfane 10 12 7 11 - 40

BARKER (8-9, 4-9): Baker 6, Fiegal 8, Grosshans 8, Mason 6, Williams 4

NEWFANE (15-3, 12-1): P. Emborsky 9, A. Emborsky 3, Horning 4, Kneeland 1, Knight 8, Koithan 7, Kropf 8

3-point goals: P. Emborsky, A. Emborsky, Koithan

CSAT 51, Albion 41

CSAT 6 14 16 15 - 51

Albion 6 13 10 12 - 41

CSAT (11-6, 7-5):Davis-Patterson 13, Frasier 13, Harris 12, Jones 3, King 10.

ALBION (9-9, 8-5):Covis 3, Nauden 20, Powell 14, Prest 2, Raglan 2.

3-point goals: Covis, Harris.

Maryvale 35, Alden 33

Maryvale 8 12 10 5 - 35

Alden 8 8 11 6 - 33

MARYVALE (4-15): Buckenroth 2, Cadwallader 9, Davis 8, Murray 8, Smith 2, Wellenc 2, Zbock 4

ALDEN (6-11): Altieri 17, Gadd 6, Kisluk 2, Kocher 5, Palizay 1, Rutan 2

3-point goals: Cadwallader 2, Kocher

East Aurora 50, Orchard Park 41

East Aurora 18 9 12 11 - 50

Orchard Park 4 14 12 11 - 41

EAST AURORA (16-1): Brinker 24, Dudley 3, Fiscus 6, Kmicinski 2, Mason 5, Meisenheimer 6, Oar 2, Youngman 2

ORCHARD PARK (10-8): Glendenning 3, Kubik 4, Lenard 1, A. Probst 12, Ruh 2, Speyer 2, Swiatek 8, Witkowski 9

3-point goals: Dudley, Swiatek 2, Witkowski 2

Southwestern 48, Maple Grove 43

Maple Grove 6 10 10 17 - 43

Southwestern 4 15 14 15 - 48

MAPLE GROVE (13-6):Bentham 14, Davis 4, Lehman 2, Lockwood 5, E. Swanson 15.

SOUTHWESTERN (11-5):Burgeson 8, Pannes 9, Rauh 8, Rudny 16, Sullivan 5, Vezina 2.

3-point goals: Bentham 2, Lockwood, Rauh 2.

Health Sci. 60, Global Concepts 34

Health Sci. 19 3 18 20 - 60

Global Cncpts. 15 6 2 11 - 34

HEALTH SCIENCES (6-7, 4-1): N. Brown 18, Carter 2, Dunn 15, Foster 13, Peay 2, Shelton 10.

GLOBAL CONCEPTS (0-9, 0-4): Blackburn 1, Fugate 2, K Huff 7, T Huff 24.

3-point goals: Brown, K Huff.

Hamburg 52, Immaculata 35

Immaculata 1 16 12 6 - 35

Hamburg 12 14 6 20 - 52

IMMACULATA (10-7): Chiavetta 7, Gilmore 9, Heinold 18, Stachowski 1.

HAMBURG (11-6):A Chiacchia 18, J Chiacchia 4, Haberman 3, Kabza 15, Smith 2, Villarini 10.

3-point goals: A Chiacchia 4, Heinold 2.

Lancaster 45, Frontier 35 (OT)

Lancaster 4 5 13 11 12 - 45

Frontier 5 5 10 13 2 - 35

LANCASTER (5-10):Czechowski 4, Fellner 1, Mahony 6, Nagowski 4, Paradowski 23, Wozniak 7.

FRONTIER (2-9): Alleca 1, Barry 2, Hileman 7, Izzo 5, Rockey 19, Zablonski 1.

3-point goals: Izzo, Paradowski 5, Rockey 2.

Wednesday’s games

Canisius Cup

South Park at Bennett, 12 p.m.

Olmsted at Burgard, 12 p.m.

Emerson at East, 12 p.m.

da Vinci at Hutch-Tech, 12 p.m.

City Honors vs. Middle Early College

at Flickinger Center, 12:30 p.m.

McKinley at Buffalo Arts, 1:30 p.m.

Monsignor Martin

Nardin at Nichols, 6 p.m.

Mount St. Mary at Sacred Heart, 6:30 p.m.

ECIC II

Starpoint at Williamsville South, 6 p.m.

West Seneca East at Lake Shore, 6:30 p.m.

Iroquois at Sweet Home, 6:30 p.m.

Williamsville East at Hamburg, 7:30 p.m.

ECIC III

Depew at Amherst, 6:30 p.m.

Pioneer at Cheektowaga, 6:30 p.m.

Springville at East Aurora, 7 p.m.

ECIC IV

Holland at Cleveland Hill, 6:30 p.m.

Tonawanda at Eden, 7 p.m.

Niagara Frontier

Niagara Falls at Nia.-Wheatfield, 6:30 p.m.

Kenmore West at Lew-Port, 7 p.m.

Grand Island at North Tonawanda, 7 p.m.

Niagara-Orleans

CSAT at Akron, 5 p.m.

CCAA West 1

Cass. Valley at Southwestern, 4:30 p.m.

Dunkirk at Falconer, 7:30 p.m.

Nonleague

Tapestry at Salamanca, 5 p.m.

Forestville at Brocton, 6 p.m.

West Valley at Clymer, 6 p.m.

Franklinville at All.-Limestone, 7:30 p.m.

Boys hockey

Wednesday’s game

CISAA Semifinals

Ridley (Ont.) vs. Nichols, 5:45 p.m.

Girls hockey

Tuesday’s game

CISAA

Nichols 6, Havergal College (Ont.) 0

N (20-2-5): Olivia Zafuto 2g-a, Abby Welch g-2a, Marissa Higgins g-a