Share this article

print logo

High school scores and schedules (Jan. 31)

Boys basketball

Friday’s games

Yale Cup Division II

Emerson 63, da Vinci 41

Buffalo Arts 65, Lafayette 52

MST Seneca 53, Olmsted 51

Monsignor Martin

Park 82, Niagara Catholic 45

Bishop Timon-St. Jude 83, St. Francis 61

Nichols 68, St. Mary’s/Lanc. 58

ECIC I

Frontier 71, West Seneca West 68

Lancaster 60, Clarence 43

ECIC II

Iroquois 59, Williamsville East 46

Hamburg 53, Lake Shore 33

Starpoint 59, Sweet Home 56 (OT)

ECIC III

Cheektowaga 80, East Aurora 64

Depew 42, Maryvale 40

ECIC IV

Tonawanda 51, Alden 37

Lackawanna 51, JFK 32

Niagara Frontier

Lew-Port 61, Grand Island 43

Niagara-Wheatfield 52, Kenmore West 51

North Tonawanda 56, Lockport 45

Niagara-Orleans

Medina 58, Newfane 46

CCAA West 2

Westfield 55, Clymer 48

Maple Grove 51, Panama 48

Sherman 56, Brocton 29

Nonleague

Houghton Acad. 64, Christian Central 50

Williamsville North 64, Bennett 31

Charter Cup

WNY Maritime 43, Oracle Charter 42

Tapestry 68, Global Concepts 55

Emerson 63, da Vinci 41

Emerson 15 19 18 11 - 63

da Vinci 5 3 18 15 - 41

EMERSON (9-5, 9-3):Acker 22, Dowell 9, Edwards 7, Simpson 18, Spencer 7.

DA VINCI (6-4, 5-3): Davis 16, Horton 10, Mertzhagen 2, Robinson 6, Salley 4, Soos 3.

3-point goals: Dowell, Edwards, Spencer.

Buffalo Arts 65, Lafayette 52

Lafayette 4 13 19 16 - 52

Buffalo Arts 16 22 17 10 - 65

LAFAYETTE (0-13, 0-8):Felix 5, Galvan 14, Gonzales 7, Miyaga 11, Veira 15.

BUFFALO ARTS (5-7, 4-4):Bell 1, Blackman 4, Brayton 3, Brown 12, Espinosa 11, Singletary 7, Woods 27.

3-point goals: Brayton, Brown, Galvan 2, Singletary, Veira, Woods 2.

MST Seneca 53, Olmsted 51

MST Seneca 14 9 12 18 - 53

Olmsted 14 13 12 12 - 51

MST SENECA (6-7, 4-5): Anderson 21, Gales 8, Jemison 4, Jones 5, Oyoyo 3, Prince 8, Wilson 4.

OLMSTED (6-9, 2-6): Baynes 4, Carter 6, Lekeuneu 4, Mendrysa 7, Reid 12, Roach 18.

3-point goals: Anderson 5, Gales 2, Reid 2, Roach 2.

Park 82, Niagara Catholic 45

Nia. Catholic 20 11 4 10 - 45

Park 18 9 28 27 - 82

NIA. CATHOLIC (7-6, 1-6): Davis 3, Grenga 2, Griggs 13, Menes 13, J Socha 10, Z Socha 4.

PARK (12-1, 5-0):Anderson 5, Baldon 3, Cheatom 15, Golda 10, Harris 7, Jones 2, Nwora 33, Smith 7.

3-point goals: Anderson, Baldon, Davis, Harris, Menes 2, Nwora 5, Smith.

Timon-St. Jude 83, St. Francis 61

Timon 24 18 21 20 - 83

St. Francis 12 22 11 16 - 61

TIMON-ST. JUDE (10-8, 4-3):Harrison 18, Kobis 2, Q Lamar 6, W Lamar 24, Lancaster 5, Mawien 3, Ringwood 4, Simpson 21.

ST. FRANCIS (3-14, 0-7):Dempsey 3, Evans 3, Holness-Lightbody 13, Kline 2, Kowalski 4, Mars 1, Pinnock 2, Sireika 14, Taggert 2, Welch 11, Yunqing 6.

3-point goals: Dempsey, Evans, Harrison 5, W Lamar 2, Lancaster, Simpson 2, Sireika 4, Welch.

Nichols 68, St. Mary’s/Lanc. 58

St. Mary’s 13 13 10 22 - 58

Nichols 18 12 16 22 - 68

ST. MARY’S/L (12-5, 4-3):Brown 3, Concannon 1, Dunning 2, Hill 12, Molson 38, Oakes 2.

NICHOLS (13-6, 6-2):Johnson 18, Lewis 9, Miner 24, Schmit 10, Sendziak 1, Serotte 6.

3-point goals: Brown, Johnson 5, Molson 6.

Frontier 71, West Seneca West 68

W. Sen. West 13 15 20 20 - 68

Frontier 21 14 24 12 - 71

W. SEN. WEST (4-8, 2-5):Borzillieri 18, Brennan 2, Cordero 35, Grinder 1, Hutton 4, Johnson 8.

FRONTIER (7-5, 5-3):Bergmann 28, Dorr 14, Estrada 12, Evancho 8, Garland 2, Gleason 5, Mays 2.

3-point goals: Bergmann 5, Borzillieri, Cordero 7, Estrada, Evancho 2, Gleason, Johnson 2.

Lancaster 60, Clarence 43

Clarence 10 5 16 12 - 43

Lancaster 10 15 18 17 - 60

CLARENCE (1-12, 0-6): Cummisky 4, Ireland 7, Oliveri 2, Pulli 4, Randall 5, Sadowy 12, Southern 9.

LANCASTER (8-6, 4-3):Biniasewski 6, Castillo 8, Damiani 1, Devic 7, Fellner 4, Gill 2, Konst 11, Lis 6, Mescall 5, O’Brien 8, Speyer 2.

3-point goals: Ireland, Lis, Southern 2.

Iroquois 59, Williamsville East 46

Wmsv. East 11 12 14 9 - 46

Iroquois 6 19 15 19 - 59

WMSV. EAST (6-7, 4-5):Clough 17, Cook 4, Pieri 12, Poturalski 2, Shanahan 6, Williams 5.

IROQUOIS (5-8, 2-6):Allen 15, Bowen 8, Edwards 4, Emer 10, Simon 2, Sokolski 7, Tait 7, Whalen 3.

3-point goals: Bowen 2, Pieri, Shanahan 2, Sokolski.

Hamburg 53, Lake Shore 33

Hamburg 16 16 13 8 - 53

Lake Shore 3 8 11 11 - 33

HAMBURG (7-6, 5-4): Chavanne 2, Coyne 1, DeGrood 5, DeLellis 3, Dils 9, Henry 8, Horbachewski 8, Ryan 2, Salerno 2, Snyder 6, Wood 15.

LAKE SHORE (2-8, 1-7): Bergum 3, Buchanan 7, Fiutko 8, John 4, McDonagh 9, Wishman 2.

3-point goals: Bergum, Dils, McDonagh 3, Wood 5.

Starpoint 59, Sweet Home 56 (OT)

Sweet Home 2 16 14 21 3 - 56

Starpoint 9 15 11 18 6 - 59

SWEET HOME (5-7, 2-6): Drake 12, Heine 16, McDuffie 3, Myles 3, Smiley 9, Zeigler 13.

STARPOINT (11-2, 7-1): Arnold 3, Emerick 6, Held 2, Kroening 26, Nodine 5, Walters 17.

3-point goals: Arnold, Emerick 2, Heine, Kroening 2, McDuffie, Myles, Walters 3, Zeigler 2.

Cheektowaga 80, East Aurora 64

East Aurora 12 14 17 21 - 64

Cheektowaga 17 23 15 25 - 80

EAST AURORA (5-8, 3-5): Allan 10, Denz 11, Dils 2, McTigue 8, J Montgomery 9, N Montgomery 2, Potter 4, Thompson 15.

CHEEKTOWAGA (8-4, 6-2): Camel 10, Ciezki 22, Parker 2, Plummer 11, Trotter 4, Welch 31.

3-point goals: Camel, Ciezki 3, Denz, McTigue, Plummer 3, Thompson, Welch 2.

Depew 42, Maryvale 40

Depew 7 11 15 9 - 42

Maryvale 8 5 23 4 - 40

DEPEW (7-6, 5-2):Anna 11, Biersbach 14, Gemerek 7, Nichy 2, Sekuterski 8.

MARYVALE (6-6, 2-5):Crombie 11, Graham 4, Kelleher 6, Mason 4, Pace 6.

3-point goals: Biersbach 2, Crombie 2, Gemerek, Pace 2.

Tonawanda 51, Alden 37

Tonawanda 15 6 17 13 - 51

Alden 10 7 9 11 - 37

TONAWANDA (7-6, 3-3):Boling 32, Diaz 9, Frye 5, Jefferson 5.

ALDEN (3-10, 2-5): Bojt 4, Riddoch 5, Snell 11, Stockweather 5, Zelasko 12.

3-point goals: Boling 2, Diaz 2, Zelasko 2.

Lackawanna 51, JFK 32

JFK 9 8 8 7 - 32

Lackawanna 9 12 22 8 - 51

JFK (6-6, 3-4): Braniecki 13, Byczkowski 1, Fox 6, Jordan 1, Kowal 3, McMahon 4, McPhail 2, Snyder 2.

LACKAWANNA (6-7, 6-2):Cleveland 2, Cruzado 1, Fields 10, Jones 13, Mohsin 2, Robinson 2, Santiago 3, L Smith 6, N Smith 9, Watson 2, Yahya 1.

3-point goals: Braniecki, Kowal, Santiago, N Smith 3.

Lew-Port 61, Grand Island 43

Lew-Port 16 16 18 11 - 61

Grand Island 14 14 5 10 - 43

LEW-PORT (8-6, 5-4):Allender 4, Dipasquale 2, Euote 6, Jackson 10, Paige 13, Stallard 14, Willard 12.

GRAND ISLAND (5-7, 3-5): Burns 8, Carey 15, Czajka 1, Kulikowski 12, M Montes 3, M Montes 2, Podgrorny 2.

3-point goals: Burns 2, Carey 2, Jackson, Kulikowski 2, M Montes, Stallard, Willard 4.

Nia.-Wheatfield 52, Kenmore West 51

Ken. West 15 13 13 10 - 51

Nia.-Wheat. 14 11 11 16 - 52

KENMORE WEST (7-6, 4-5):Ford 17, James 6, Taylor 10, Tucker 4, White 14.

NIA.-WHEAT. (5-8, 3-6):Camidge 3, Funderburk 3, Miller 5, Nielsen 20, Parmentier 4, Wangler 2, Williams 15.

3’s: Camidge, Funderburk, James 2, Miller, Nielsen 3, Taylor 2, Williams.

North Tonawanda 56, Lockport 45

Lockport 12 7 12 14 - 45

N.T. 10 9 22 15 - 56

LOCKPORT (6-7, 4-4): Austin 5, Brown 16, Lennert 2, Warren 10, Wiley 12.

N. TONAWANDA (11-2, 8-0):Garavaglia 2, Gilbert 16, Lemke 2, McDonough 7, McNeill 4, Moultrie 7, Woodard 18.

3-point goals: Austin, Gilbert 2, McDonough 2, Wiley 2.

Medina 58, Newfane 46

Newfane 8 9 14 15 - 46

Medina 12 21 11 14 - 58

NEWFANE (3-9, 2-6): Burdick 10, Guerriera 5, Jordan 4, Krull 9, Lajoie 3, Watkins 4, Weber 2.

MEDINA (6-6, 6-2): Cooper 5, Garrow 2, Hellwig 12, Howard 2, Lewis 10, Morgan 19, Zinkievich 8.

3-point goals: Burdick, Guerriera, Krull 3, Lajoie, Lewis 2, Morgan 5, Zinkievich.

Westfield 55, Clymer 48

Westfield 7 17 12 19 - 55

Clymer 12 7 15 14 - 48

WESTFIELD (8-6, 5-3):Dahl 16, DeMarco 9, Hunt 4, North 10, Schroeder 3, Tennirs 13.

CLYMER (2-10, 0-7):Dunnewold 6, Honey 7, Legters 20, Neckers 9, Woods 6.

3-point goals: Dahl, Honey, Legters 6, Neckers, North 2, Schroeder.

Sherman 56, Brocton 29

Brocton 3 8 6 12 - 29

Sherman 16 11 17 12 - 56

BROCTON (4-9, 2-4):Dunn 3, Graves 4, Johnson 2, Krystofiak 2, Riforgiato 10, Walter 8.

SHERMAN (15-0, 8-0):Card 4, Carpenter 3, Cole 11, Ottaway 10, Parks 6, Rhebergen 2, Robson 11, Vanvolkenburg 2, Walczak 7.

3-point goals: Carpenter, Cole, Dunn, Ottaway 2, Parks, Riforgiato, Walczak, Walter.

Williamsville North 64, Bennett 31

Wmsv. North 19 12 19 14 - 64

Bennett 8 6 7 10 - 31

WMSV. NORTH (11-2, 6-0):Calderon 2, Hill 2, Jack 23, Kreuz 3, Lambert 17, Maranto 7, Schatz 3, Steinwachs 7.

BENNETT (5-9):Barney 2, Bishop 2, Brown 4, Hamilton 3, Lewis 3, Lofton 3, Newsome 2, Rivera 5, Smith 4, White 3.

3-point goals: Hamilton, Lambert, Schatz.

Houghton Acad 64, Christ. Central 50

Chr. Central 7 10 9 24 - 50 Houghton 18 21 10 15 - 64

CHR. CENTRAL (7-7): Holivinski 7, Kaczmeirczak 4, Longwell 3, Preston 4, Ranallo 16, Rarrick 8, Tyson 8.

HOUGHTON ACADEMY: M. Brooks 5, E. Brooks 24, Haywood 2, Poorman 23, Kim 4, Smith 6.

3-point goals: M. Brooks, E. Brooks, Kim, Smith 2, Holivinski 2, Longwell, Ranallo 3, Tyson 2.

WNY Maritime 43, Oracle 42

Oracle 11 10 8 13 - 42

Maritime 5 15 6 17 - 43

ORACLE (5-9, 2-6):Austin 6, Bray 6, Embry 7, Graves 8, White 14, Woods 1.

MARITIME (2-10, 1-5):Glenn 21, Jackson 3, Rodgers 2, Sharp 2, Ward 8, Weston 7.

3-point goals: Embry, Glenn 4, Graves.

Tapestry 68, Global Concepts 55

Global 15 10 13 17 - 55

Tapestry 13 10 23 22 - 68

GLOBAL CONCEPTS (8-5, 5-1):Dilbert 9, Hebert 7, Moylan 9, Pierce 7, Searles 23.

TAPESTRY (10-2, 5-0):Bragg 5, Ferguson 22, Jenifer 8, Maxey 10, Owens 23.

3-point goals: Ferguson, Hebert, Owens 4, Pierce.

Saturday’s games

Monsignor Martin

St. Joe’s vs. Canisius

at Canisius College, 1 p.m.

Niagara-Orleans

Akron at Wilson, 2 p.m.

CCAA West 1

Fredonia at Chautauqua Lake, 12:30 p.m.

Southwestern at Falconer, 6:30 p.m.

CCAA East 1

Randolph at Silver Creek, 7:30 p.m.

Nonleague

Lake Shore at Eden, 2 p.m.

Alden at Pioneer, 2 p.m.

Hutch-Tech at St. Francis, 3:30 p.m.

Girls basketball

Friday’s games

Nardin 59, Park 33

Sacred Heart 69, Nichols 51

Cardinal O’Hara 56, Niagara Catholic 22

Mount Mercy 40, St. Mary’s/Lanc. 27

ECIC IV

Eden 64, Holland 46

Niagara Frontier

Lockport 62, North Tonawanda 23

Niagara Falls 40, Kenmore East 28

CCAA East 1

Allegany-Limestone 57, Salamanca 26

CCAA East 2

Franklinville 59, Ellicottville 24

West Valley 52, North Collins 24

CCAA West 1

Chautauqua Lake 50, Fredonia 40

Southwestern 51, Falconer 46

Nonleague

Tonawanda 40, Hutch-Tech 30

Buffalo Seminary 35, West Seneca East 34

V-Bishop Kearney 75, Albion 41

Medina 54, Global Concepts 17

Wmsv. North 43, Wmsv. East 40

Sweet Home 44, Clarence 25

Nardin 59, Park 33

Nardin 16 11 17 15 - 59

Park 5 6 13 9 - 33

NARDIN (10-6, 4-1):Adams 2, Almeter 2, Bellitto 10, Boeing 2, Favre 9, Hartnett 4, Jepson 2, LaMartina 3, Lesakowski 17, Mann 6, Wischerath 2.

PARK (2-8, 1-6): Connors 4, Ladd 2, Luper 11, Mikofsky 16.

3-point goals: Favre 3, Lesakowski 5, Luper 2, Mann 2.

Sacred Heart 69, Nichols 51

Sacred Heart 18 14 21 16 - 69

Nichols 11 14 9 17 - 51

SACRED HEART (14-2, 7-0):Blujus 8, DiFrancesco 2, Domino 6, Gabriele 13, K Ryan 13, M Ryan 6, Young 21.

NICHOLS (7-6, 3-4): A Bueme 2, S Bueme 11, Dockery 9, Hogan 14, Zugger 15.

3-point goals: Blujus 2, S Bueme 3, Domino 2, Gabriele 2, K Ryan 3, M Ryan 2.

Cardinal O’Hara 56, Nia. Catholic 22

O’Hara 21 8 12 15 - 56

Nia. Catholic 9 3 3 7 - 22

O’HARA (14-3, 6-0):Dickson 2, Draksic 9, Edwards 3, Harrison 5, Hemphill 4, Johnson 7, O Neil 7, Parker 2, Scott 7, Velardi 2, Zeigler 8.

NIA. CATHOLIC (4-10, 2-8): Adamson 4, Briggs 2, Brusino 2, Cain 1, Campbell 6, Jones 2, O Gara 2, Whisker 2.

3-point goals: Adamson, Draksic 2, Scott.

Mount Mercy 40, St. Mary’s/Lanc. 27

Mount Mercy 11 10 9 10 - 40

St. Mary’s 0 12 5 10 - 27

MOUNT MERCY (15-3, 6-2):Ashe 5, Balys 11, Benes 2, Kaczor 9, Sheehan 7, Siracuse 6.

ST. MARY’S/L (7-11, 2-6): Dolegowski 2, Hamilton 4, Kowalewski 5, Prentki 9, Wipperman 2, Zajac 3.

3-point goals: Hamilton, Kaczor, Prentki, Sheehan, Siracuse 2, Zajac.

Eden 64, Holland 46

Eden 15 12 23 14 - 64

Holland 11 14 9 12 - 46

EDEN (6-5, 5-3): K Ballou 8, M Ballou 5, Biastre 9, Czajka 12, Gates 6, Gearhart 6, Kobie 2, Mardino 8, Nasca 15.

HOLLAND (9-4, 6-1): Hymers 4, Lewis 3, Massara 11, Schmidt 8, Slocum 8, Stirk 12.

3-point goals: K Ballou 2, Czajka 2, Massara 2.

Lockport 62, North Tonawanda 23

N.T. 4 5 8 6 - 23

Lockport 18 15 16 13 - 62

N. TONAWANDA (2-9, 1-6): Bunker 2, Piotrowski 6, Ringler 2, Wildt 12, Zakes 1.

LOCKPORT (8-4, 8-1):Bechtold 3, Camarra 2, DiTulio 2, Dry 16, Krchniak 13, Seiler 6, Wade 2, Wagner 15.

3-point goals: Bechtold, Piotrowski.

Niagara Falls 40, Kenmore East 28

Kenmore East 9 6 11 2 - 28

Niagara Falls 14 8 10 8 - 40

KENMORE EAST (6-6, 5-3):McCarthy 3, Mills 8, O’Neil 7, Sordetto 10.

NIAGARA FALLS (6-5, 5-4):Brown 6, Burton 2, Harris 2, Laster 13, Polk 10, Smith 7.

3-point goals: Brown, McCarthy, Mills, Smith, Sordetto.

All.-Limestone 57, Salamanca 26

Salamanca 10 4 6 6 - 26

All.-Lime. 14 11 13 19 - 57

SALAMANCA (11-3, 6-3):Brown 2, Bucharski 4, Coustenis 5, Hill 4, Learn 2, Watt 5, Yehl 4.

ALL.-LIME. (10-2, 7-1):Barton 2, Collins 1, Davis 6, DeCapua 6, Forness 11, Gelen 4, Kinney 3, Monroe 13, Watson 11.

3-point goals: Watt.

Franklinville 59, Ellicottville 24

Ellicottville 3 6 5 10 - 24

Franklnv’l 13 12 20 14 - 59

ELLICOTTVILLE (7-5, 4-1):Aldrich 3, Hamilton 8, Jimerson 8, Maybee 3, Woodin 2.

FRANKLNV’L (9-2, 5-0):A Haskell 16, D Haskell 15, Hicks 6, McCoy 2, Owens 2, R Pfeiffer 3, V Pfeiffer 9, Reynolds 4, Vandenberg 2.

3-point goals: A Haskell 2, D Haskell 2, R Pfeiffer, V Pfeiffer 2.

Chautauqua Lake 50, Fredonia 40

Chaut. Lake 13 11 12 14 - 50

Fredonia 10 7 11 12 - 40

CHAUT. LAKE (13-0, 7-0):Albanesius 22, Einink 18, Hewes 8, Phelps 1, Zenns 1.

FREDONIA (10-3, 7-1):Abram 6, C Cybart 14, H Cybart 8, Genovese 8.

3-point goals: C Cybart 2, H Cybart, Einink 2, Hewes.

Southwestern 51, Falconer 46

Falconer 12 12 16 6 - 46

Southwestern 11 16 8 16 - 51

FALCONER (0-4, 0-4): Carter 10, Conti 2, Courtney 6, Keefe 10, McFall 4, Pischera 5, Seaholm 4, Steele 5.

SOUTHWESTERN (10-3, 5-3):Fedrick 2, Pannes 4, Rauh 2, Rudny 25, Schutte 9, Sullivan 9.

3-point goals: Keefe, Pischera, Rudny, Steele, Sullivan.

West Valley 52, North Collins 24

North Collins 9 0 6 9 - 24

West Valley 18 16 10 8 - 52

NORTH COLLINS (5-6, 1-5): Bley 5, Burgess 2, Gick 2, Gier 7, Keppel 8.

WEST VALLEY (3-12, 3-3):Currie 12, Erlandson 7, Kittle 2, McLeod 4, Parish 2, Seltzer 6, Snayczuk 19.

3-point goals: Gier, Snayczuk.

Tonawanda 40, Hutch-Tech 30

Hutch-Tech 3 6 8 13 - 30

Tonawanda 11 8 10 11 - 40

HUTCH-TECH (6-7):Campbell 3, Funderburk 2, June 13, Lewis 3, Morehead 4, Truisi 2, Watson 3.

TONAWANDA (9-5):Farrell 6, Harrison 9, Hill 12, Slater 5, Snyder 4, Strassburg 1, Taylor 3.

3-point goals: Harrison, Slater, Taylor, Watson.

Buffalo Sem. 35, West Seneca East 34

W. Sen. East 13 6 10 5 - 34

Buffalo Sem. 5 11 5 14 - 35

W. SEN. EAST (1-11): Dobosch 2, Eisenmenger 11, Funk 2, Kaufman 4, Schuster 7, Vogel 2, Weiner 6.

BUFFALO SEMINARY (5-11):Augello 8, Burlow 2, Gallagher 8, Rice 3, Smolarek 13.

3-point goals: Eisenmenger, Smolarek 2.

V-Bishop Kearney 75, Albion 41

Kearney 21 24 16 14 - 75

Albion 13 7 9 12 - 41

KEARNEY: Wojtzak 9, Mason 3, Smith 10, Bryant 19, Strassner 5, McCullough 10, Simmons 19.

ALBION (5-6, 4-3):Allen 4, Bannister 2, Covis 3, Metzler 3, Nauden 10, Powell 17, Raglan 2.

3-point goals: Covis, Nauden 2, Wojtzak 2, Strassner, Simmons.

Medina 54, Global Concepts 17

Medina 8 22 15 9 - 54

Global 4 4 4 5 - 17

MEDINA (1-11):Birch 2, Blount 5, Gross 17, Heil 2, Kams 6, Winters 10.

GLOBAL CONCEPTS (0-6): K Huff 2, T Huff 11, Jones 2, Ojeda 2.

3-point goals: Blount.

Wmsv. North 43, Wmsv. East 40

Wmsv. North 10 12 8 13 - 43

Wmsv. East 1 12 12 15 - 40

WMSV. NORTH (10-2):Ahern 9, Delano 4, Hazzan 4, Kiely 2, Principe 2, Taplin 20.

WMSV. EAST (9-4):Jozwiak 9, Martinsen 20, McNamara 1, Shifflet 10.

3-point goals: Martinsen 3.

Sweet Home 44, Clarence 25

Sweet Home 11 10 15 8 - 44

Clarence 7 4 6 8 - 25

SWEET HOME (6-7): Barnes 2, Brandt 12, DeBerry 4, Gentzke 2, Trueheart 10, Walker 14.

CLARENCE (6-6, 4-2):Davies 12, Eckert 2, Meichenbaum 3, Reynolds 8.

3-point goals: Brandt 2, Trueheart 2.

Saturday’s games

Monsignor Martin

Christ. Central at St. Mary’s/Lanc., 1 p.m.

Nia. Catholic at Mount St. Mary, 1:30 p.m.
ECIC II

Iroquois at Hamburg, 1:30 p.m.

Lake Shore at Starpoint, 3:30 p.m.

Niagara-Orleans

Wilson at Akron, 2:30 p.m.

Nonleague

Global Concepts at Pioneer, 12 p.m.

Williamsville South at Jamestown, 6 p.m.

Boys hockey

Friday’s games

WNY Federation

Amherst 6, Lew-Port 3

A (3-7-1): Steve Dukelic 2g-a; Ben Battaglia g-2a

Orchard Park 1, Timon-St. Jude 1 (OT)

OP: Troy Banks g

BT: Sean Goodspeed g

Grand Island 12, Lockport 2

GI (10-6): Simon Panullo g-a; Mike Rugg g-a

St. Francis 2, St. Mary’s/Lanc. 0

SF: Ryan DiPasquale g, Ryan Wierzbicki shutout

North Tonawanda 4, Sweet Home 3

NT (8-5): Zach Warner gwg

CISSA

Nichols 5, Appleby College (Ont.) 2

WNY Club

Red Division

St. Joe’s Maroon 8, Jamestown 2

Saturday’s games

WNY Federation

Bishop Timon-St. Jude vs. Clarence

at Northtown Center FR, 1 p.m.

Canisius vs. Frontier

at Hamburg Town Ice Arena, 2 p.m.

Williamsville East vs. West Seneca East

at Northtown Center FR, 3 p.m.

Williamsville South vs. Kenmore West

at Northtown Center OR, 3:30 p.m.

Orchard Park vs. Niagara-Wheatfield

at Northtown Center OR, 5:30 p.m.

St. Francis vs. St. Joe’s

at Northtown Center OR, 9 p.m.

Girls hockey

Friday’s game

WNY Federation

Frontier/OP 2, West Sen./Hamburg 1(4OT)

F/OP: Emily Dellaneve gwg

NAPHA

Nichols 3, Ridley College 0

N (14-2-2): Madison Welch 22-save shutout, Oliva Zafato g-a

Wrestling

ECIC I

Wmsv. North 66, Frontier 9

WN (8-5, 4-4): Nick Rizzo (152) pin 3:18

WSW 36, Lancaster 30

WSW (6-2): Steve Jackson (170) dec. 3-2

ECIC III

Eden 48, Alden 25

E: Charles Rizzo (126) pin 2:33

Depew 42, Springville 26

D (6-2): Phil Calandra (120) fall 1:22

ECIC IV

Maryvale 54, Lackawanna 21

M: Ian Slisz (132) pin 4:00

Tonawanda 47, East Aurora/Holland 38

T: Austin Ritenburg (170) pin

Monsignor Martin

St. Francis 76, St. Mary’s 3

Nonleague

Cathedral Prep 53, St. Joe’s 18

SJ: Eesaa Abdur Rahman (160) dec. 11-2

Girls bowling

ECIC North Small

Depew 5, Cleve Hill 2

Sarah Godfrey (D) 235-604

Indoor track

Virginia Tech Meet

Girls result — 55 hurdles: 14. Tiana Lauton (Sweet Home) 8:06 (school record).

Boys result — 4x800: 2. Sweet Home (Will Schultz, Chris Nowak, Kevin Terranglin, Mitch Daddaio) 8:03.52 (Section VI record).

Girls squash

Nonleague

Nichols 8, Shady Side Academy (Pa.) 0