Share this article

print logo

High Schools Scores and Schedule (Jan. 29)

Boys basketball

Wednesday’s games

Yale Cup Division II

da Vinci 70, Buffalo Arts 64

Monsignor Martin

Park 77, St. Joe’s 67

CCAA East 1

Randolph 55, Portville 48

Nonleague

Tapestry 61, Grand Island 55

Bishop Timon-St. Jude 68, Lockport 44

JFK 77, West Seneca West 71

da Vinci 70, Buffalo Arts 64

da Vinci 14 13 20 23 - 70

Buffalo Arts 9 10 21 24 - 64

DA VINCI (6-3, 5-2): Davis 37, Horton 5, Mertzhagen 8, Robinson 14, Soos 3, Sweat 3.

BUFFALO ARTS (5-7, 4-5): Brown 19, Capps 3, Espinosa 4, Johnson 7, Singletary 12, Woods 19.

3-point goals: Brown 4, Davis 2, Singletary, Woods.

Park 77, St. Joe’s 67

Park 21 26 10 20 - 77

St. Joe’s 12 17 15 23 - 67

PARK (12-0, 5-0): Anderson 9, Cheatom 16, Cottrell 2, Golda 16, Harris 10, Nwora 24.

ST. JOE’S (7-9, 4-3): Beyer 19, Capen 6, Davis 14, Jackson 8, Morreale 2, Motley 14, Scaglione 4.

3-point goals: Anderson 2, Harris, Nwora 4.

Randolph 55, Portville 48

Randolph 13 12 18 12 - 55

Portville 9 12 10 17 - 48

RANDOLPH (11-4, 5-3):Bosley 14, Lecceadone 6, Morrison 25, Young 10.

PORTVILLE (9-3, 6-1):Ewings 11, Harris 6, Hilyer 19, Sarber 12.

3-point goals: Bosley 4, Ewings 3, Harris 2, Morrison 6, Young.

Tapestry 61, Grand Island 55

Grand Island 12 14 13 16 - 55

Tapestry 19 14 14 14 - 61

GRAND ISLAND (6-8):Burns 4, Carey 5, Figler 7, Kulikowski 17, Mrk. Montes 14, Mnny. Montes 4, Podgrorny 4.

TAPESTRY (9-2):Bragg 14, Ferguson 1, Fogan 17, Jenifer 5, Littlejohn 4, Maxey 6, Owens 12, Til 2.

3-point goals: Carey, Figler, Kulikowski 2, Littlejohn, M Montes 4, Owens 2.

Timon-St. Jude 68, Lockport 44

Timon-SJ 23 17 21 7 - 68

Lockport 10 15 15 4 - 44

TIMON-ST. JUDE (9-8):Harrison 19, Q. Lamar 12, W. Lamar 8, P. Lancaster 2, H. Lancaster 6, Modi 4, Ringwood 2, Simpson 15.

LOCKPORT (7-6):Almazan 2, Austin 11, Brown 1, James 4, Little 3, McDowell 3, Stapleton 2, Warren 8, Wiley 10.

3-point goals: Austin, Harrison 5, Q Lamar, W Lamar, H Lancaster 2, Simpson, Wiley.

JFK 77, West Seneca West 71

JFK 11 19 23 24 - 77

W. S. West 16 19 13 23 - 71

JFK (7-5):Braniecki 37, Byczkowski 18, Fox 4, McMahon 10, McPhail 4, Pazderski 4.

W. SEN. WEST (2-11):Borzillieri 25, Bushen 7, Cordero 16, Johnson 17, Ulmer 4.

3-point goals: Borzillieri 2, Braniecki 7, Bushen, Byczkowski 2, Cordero 2, Fox, Johnson.

Today’s games

Yale Cup Division I

Middle Early College at McKinley, 6 p.m.

Monsignor Martin

Nichols at Cardinal O’Hara, 6:30 p.m.

Canisius at Walsh, 6:30 p.m.

ECIC I

Orchard Park at Jamestown, 7:30 p.m.

ECIC II

Williamsville South at W.S. East, 7:30 p.m.

ECIC III

Pioneer at Amherst, 7:30 p.m.

ECIC IV

Lackawanna at Holland, 7:30 p.m.

Niagara-Orleans

CSAT at Barker, 6 p.m.

CCAA East 1

Silver Creek at Gowanda, 7:30 p.m.

Cattaraugus/LV at Randolph, 7:30 p.m.

All.-Limestone at Salamanca, 7:30 p.m.

CCAA East 2

West Valley at North Collins, 7:30 p.m.

Forestville at Pine Valley, 7:30 p.m.

Franklinville at Ellicottville, 8 p.m.

CCAA West 1

Fredonia at Chautauqua Lake, 7:30 p.m.

Southwestern at Falconer, 7:30 p.m.

Cassadaga Valley at Olean, 7:30 p.m.

Nonleague

Burgard at Akron, 6:30 p.m.

Girls basketball

Wednesday’s games

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. 43, Niagara Catholic 37

ECIC II

Williamsville East 71, West Seneca East 27

Niagara Frontier

Grand Island 42, Lew-Port 36

CCAA West 1

Fredonia 63, Southwestern 45

Nonleague

Olmsted 38, Silver Creek 25

Sacred Heart 49, Frontier 27

Mount Mercy 51, Eden 28

St. Mary’s/Lanc. 43, Nia. Catholic 37

Nia. Cath. 3 12 9 13 - 37

St. Mary’s/L 5 5 10 23 - 43

NIA. CATHOLIC (7-12, 1-6):Adamson 7, Briggs 9, Brusino 2, Mrss. Campbell 3, Mrn. Campbell 1, O Gara 4, Cain 11.

ST. MARY’S/L (9-10, 1-6):Dolegowski 4, Hamilton 12, Kowalewski 3, Michalski 2, Prentki 11, Wipperman 5, Zajac 6.

3-point goals: Adamson, Briggs 2, Cain 3, M Campbell, Hamilton 4, Prentki, Zajac 2.

Wmsv. East 71, West Seneca East 27

W. Sen. East 8 7 7 5 - 27

Wmsv. East 25 15 16 15 - 71

W. SEN. EAST (1-14, 0-9):Dobosch 1, Eisenmenger 5, Funk 7, Kaufman 6, Schuster 6, Weiner 2.

WMSV. EAST (8-4, 6-3): Blanco 6, A Jozwiak 6, E Jozwiak 12, Martinsen 23, McNamara 5, Shifflet 9, Sommer 6, Thuman 4.

3-point goals: Blanco, Eisenmenger, Funk, Martinsen 5.

Grand Island 42, Lew-Port 36

Grand Island 10 5 11 16 - 42

Lew-Port 9 8 9 10 - 36

GRAND ISLAND (4-10, 2-7):Deuser 6, Harrigan 4, Hausrath 6, McNamara 2, Melendez 2, O’Leary 13, Whittman 9.

LEW-PORT (2-12, 1-8):Crum 4, Custodi 20, Hughes 2, Karp 4, Stayner 2, Waugaman 4.

3-point goals: Custodi 4, O’Leary.

Fredonia 63, Southwestern 45

Fredonia 23 15 8 17 - 63

Southwestern 11 5 10 19 - 45

FREDONIA (10-3, 7-1):Abram 4, C. Cybart 8, H. Cybart 15, Genovese 21, Gullo 4, Katta 8, Reyda 2, St. George 1.

SOUTHWESTERN (10-3, 4-3):Burgeson 6, Fedrick 7, Hoden 2, Johnson 2, Pannes 4, Rudny 8, Schutte 8, Sullivan 4, Vezina 4.

3-point goals: Burgeson 2, H Cybart 2, Genovese 3, Gullo.

Olmsted 38, Silver Creek 25

Silver Creek 5 0 9 11 - 25

Olmsted 11 19 3 5 - 38

SILVER CREEK (0-3): Dexter 5, M. Eggleston 4, Jimerson 1, Snow 9, Spruce 6.

OLMSTED (8-6):Burdick 3, Davis 14, Higgs 5, James 14, West 2.

3-point goals: Burdick, James 2.

Sacred Heart 49, Frontier 27

Frontier 6 7 8 6 - 27

Sacred Heart 13 14 18 4 - 49

FRONTIER (1-10):Barry 3, Hileman 2, Johnson 2, Je. Lee 2, Rockey 14, Zablonski 4.

SACRED HEART (14-2):Blujus 3, Domino 2, Gabriele 9, Galvin 2, K Ryan 14, M Ryan 8, Young 11.

3-point goals: Blujus, Gabriele, Rockey 2, K Ryan 2, M Ryan 2.

Mount Mercy 51, Eden 28

Mt. Mercy 16 6 19 10 - 51

Eden 7 9 10 2 - 28

MOUNT MERCY (15-3):Ashe 4, Balys 11, Benes 2, Kaczor 19, McKeone 2, O Neil 7, Sheehan 2, Siracuse 4.

EDEN (5-5): K Ballou 6, M Ballou 6, Biastre 2, Gates 2, Gearhart 10, Kraska 2.

3-point goals: K Ballou 2, Kaczor.

Today’s games

ECIC I

Jamestown at Lancaster, 7:30 p.m.

Niagara Frontier

Nia.-Wheat. at Kenmore West, 6:30 p.m.

Niagara-Orleans

Barker at CSAT, 6 p.m.

Medina at Newfane, 6:30 p.m.

CCAA West 2

Sherman at Brocton, 7 p.m.

Maple Grove at Panama, 7:30 p.m.

Clymer at Westfield, 7:30 p.m.

Nonleague

Health Sciences at Buffalo Arts, 6 p.m.

Cardinal O’Hara at Hamburg, 6 p.m.

City Honors at Cheektowaga, 6:30 p.m.

Orchard Park at Iroquois, 6:30 p.m.

Amherst at Sweet Home, 6:30 p.m.

West Seneca West at Maryvale, 7:30 p.m.

Boys hockey

Wednesday’s Games

CISAA

Nichols 3, Upper Canada Coll. 0

N (12-7-2): Jerry Baerwitz sho 23 saves

Niagara Frontier Club

White Division

Hutch-Tech 7, Depew 6

Blue Division

East Aurora 4, St. Joe’s White 0

Red Division

St. Joe’s Maroon 5, Cheektowaga/OP 2

Today’s games

WNY Federation

North Tonawanda vs. St. Francis

at Hyde Park Ice Pavilion No. 1, 5 p.m.

Clarence vs. Frontier

at Northtown Center OR, 7 p.m.

Williamsville South vs. Williamsville East

at Northtown Center FR, 7 p.m.

St. Joe’s vs. Canisius

at Northtown Center FR, 9 p.m.

Williamsville North vs. Lancaster

at Northtown Center OR, 9 p.m.

Girls hockey

Today’s games

WNY Federation

6-WS/Hamburg vs. 3-Frontier/Orch. Park

at Northtown Center, 4 p.m.

5-Amherst/SH vs. 4-Lancaster/Iroquois

at Northtown Center, 5:30 p.m.

NAPHA

Nichols 1, Gilmour Acad. 1

Wrestling

ECIC I

Lancaster 67, Frontier 9

L: Mike Kania (170) win by pin

ECIC II

Pioneer 33, Iroquois 31

P: Doug Ciszek (99) wins 4-2

CCAA II

Chautauqua Lake 60, Fredonia 12

Gowanda 50, Franklinville 27

G: Lucas McKeever (160) win by pin

Boys swimming

Monsignor Martin

Canisius 70, St. Francis 24

Canisius 58, St. Joe’s 36

Boys bowling

ECIC North Small

Alden 7, JFK 0

A: Adam Wood 236

Tonawanda 5, Maryvale 2

T: Garrett Gardner 247-661

Girls bowling

ECIC North Small

Alden 4, JFK 3

A: Courtney Cybulski 197

Tonawanda 4, Maryvale 3

T: Kassidy Richter 256-628