Share this article

print logo

High school scoreboard and schedule (Jan. 25)

Boys basketball

Saturday’s games

Monsignor Martin

Canisius 55, Bishop Timon-St. Jude 47

ECIC III

East Aurora 66, Pioneer 48

ECIC IV

Cleveland Hill 40, Tonawanda 26

Niagara-Orleans

Roy-Hart 63, Newfane 53

Independents

Oracle Charter 46, WNY Maritime 45

Nonleague

St. Mary’s/Lanc. 59, Clarence 47

West Seneca East 61, West Seneca West 56

Canisius 55, Bishop Timon-St. Jude 47

Timon 5 16 11 15 - 47

Canisius 7 16 10 22 - 55

TIMON-ST. JUDE (7-8, 3-3):Harrison 10, Q. Lamar 11, W. Lamar 5, Modi 12, Simpson 9.

CANISIUS (11-3, 5-0):Atkinson 6, Ayiy 7, Heitzhaus 2, Huffman 9, Jones 7, Reed 11, Thomas 2, Trueheart 11.

3-point goals: Atkinson, Harrison, Huffman, Reed.

East Aurora 66, Pioneer 48

Pioneer 10 19 11 8 - 48

East Aurora 15 11 22 18 - 66

PIONEER (4-7, 2-4): Eigenbrod 1, Foley 2, Haggerty 2, A. Hyman 4, Nourse 16, Root 9, C. Sayvone 3, D. Sayvone 11

EAST AURORA (5-7, 3-4): Allan 5, Cox 1, Denz 3, Dils 2, McTigue 15, N. Montgomery 17, J. Montgomery 4, Potter 6, Thompson 13

3-point goals: Nourse 2, Root 3, C. Sayvone, McTigue 2, N. Montgomery 3

Cleveland Hill 40, Tonawanda 26

Tonawanda 7 7 8 4 - 26

Cleve Hill 10 13 7 10 - 40

TONAWANDA (7-6, 3-3):Boling 7, Diaz 12, Hall 5, Jefferson 2.

CLEVE HILL (11-3, 7-0):Burney 4, Gamble 4, Hairston 7, Lassiter 5, Majerowski 2, Sullivan 14, White 4.

3-point goals: Diaz 3, Hall, Sullivan 2.

Roy-Hart 63, Newfane 53

Newfane 14 14 10 15 - 53

Roy-Hart 12 20 15 16 - 63

NEWFANE (3-8, 2-5): Burdick 17, Gilson 8, Guerriera 8, Jordan 4, Lajoie 5, Watkins 5, Weber 6.

ROY-HART (5-6, 2-5):Anderson 8, Andrade 4, DiLorenzo 1, Heschke 8, Maynard 6, Metz 2, White 9, Xapsos 25.

3-point goals: Andrade, Burdick 3, Lajoie, Maynard 2, Weber 2, Xapsos.

Oracle Charter 46, WNY Maritime 45

Maritime 7 15 10 13 - 45

Oracle 10 12 11 13 - 46

MARITIME (1-10):Glenn 15, Jackson 3, Rodgers 3, Sharp 8, Steel 4, Ward 3, Weston 9.

ORACLE (5-7):Austin 5, Bridges 12, Davis 6, White 20, Woods 3.

3-point goals: Bridges, White 2, Woods.

St. Mary’s/Lanc. 59, Clarence 47

Clarence 13 12 10 12 - 47

St. Mary’s 13 9 23 14 - 59

CLARENCE (1-11): Cummisky 17, Ireland 4, Oliveri 2, Pulli 2, Randall 5, Sadowy 6, Southern 11.

ST. MARY’S/L (12-4):Brown 6, Concannon 10, Hill 6, Mackinnon 3, Molson 15, O’Neill 2, Oakes 3, Peete 1, Wilson 13.

3-point goals: Brown, Molson, Randall, Southern 3.

West Seneca East 61, West Seneca West 56

W. Sen. East 15 11 19 16 - 61

W. Sen. West 15 8 19 14 - 56

W. SEN. EAST (8-4):Gospodarski 3, Kania 3, Klubek 6, Kumro 17, Picciano 6, Radka 26.

W. SEN. WEST (2-9):Borzillieri 21, Cordero 19, Grinder 4, Johnson 12.

3-point goals: Borzillieri 3, Cordero 2, Gospodarski, Johnson 3, Kumro 5, Radka.

Girls basketball

Saturday’s games

CCAA East 1

Randolph 95, Silver Creek 38

Nonleague

Immaculata 67, Nichols 36

Springville 48, Bennett 28

Randolph 95, Silver Creek 38

Silver Creek 6 14 9 9 - 38

Randolph 22 26 26 21 - 95

SILVER CREEK (5-6, 2-4):Dexter 3, K Eggleston 4, M Eggleston 2, Seneca 11, Snow 7, Spruce 5, Scieers 6.

RANDOLPH (13-0, 7-0):Hettenbaugh 24, Leinhart 5, Marsh 12, Maycock 32, Studley 2, Terrette 20.

3-point goals: Hettenbaugh 5, Seneca, Terrette 2, Scieers.

Immaculata 67, Nichols 36

Nichols 10 14 9 3 - 36

Immaculata 16 14 21 16 - 67

NICHOLS (7-4): Boltz 3, A Bueme 5, S Bueme 8, Dockery 4, Hogan 2, Jones 1, Zugger 13.

IMMACULATA (7-6):Austin 3, Chiavetta 11, Gilmore 8, Heinold 23, Kline 3, Perez 6, Simon 10, Stachowski 3.

3-point goals: Boltz, S Bueme 2, Gilmore, Heinold 5.

Springville 48, Bennett 28

Springville 6 12 15 15 - 48

Bennett 6 8 7 7 - 28

SPRINGVILLE (9-4):Byrne 2, Krzemien 14, Kwiatkowski 7, Lamos 4, Luther 7, Rollek 12, Schreiber 2.

BENNETT (5-6): Calhoun 4, Crump 5, Moss 7, Phillips 2, Ragland 10.

3-point goals: Moss.

Boys hockey

Saturday’s games

WNY Federation

Williamsville North 5, Bishop Timon-St. Jude 2

WN (8-5, 5-4): Tanner Juul gwg

Orchard Park 4, Clarence 3

OP: Zach Biasallo 2g, Cole Schiffman 3a

West Seneca West 4, Williamsville South 3

WSW (6-5-1, 4-5-1): Zak Klinko 3g

Kenmore East 2, West Seneca East 0

KE (7-3-1, 6-1-2): Cullen Smyth 2g, Brad Hermann 16-save shutout

Canisius 7, V-Aquinas 2

C (10-5-1, 4-3-1): Kevin Bennett 2g

Niagara Frontier Club

Blue Division

St. Joe’s White 6, Eden/Lake Shore 1

White Division

Olean 7, Maryvale 5

Red Division

Canisius 4, St. Joe’s 1

Starpoint 8, Lancaster 1

Sunday’s games

WNY Federation

Frontier vs. Bishop Timon-St. Jude

at Buffalo State College, 1 p.m.

Grand Island vs. Hamburg

at Buffalo State College, 3 p.m.

St. Mary’s/Lanc. vs. Lew-Port

at Buffalo State College, 5 p.m.

Niagara Falls vs. North Tonawanda

at HarborCenter, 6 p.m.

Niagara-Wheatfield vs. Canisius

at HarborCenter, 8 p.m.

Williamsville North vs. Clarence

at HarborCenter, 8:15 p.m.

Girls hockey

Saturday’s games

NAPHA

Nichols 3, Rice Academy (Vt.) 2

N: Marissa Higgins gwg

Nichols 3, KES (Que.) 1

N (12-2-1): Ciara Barone g-a

Wrestling

Gary Gross Memorial Dual Tournament

Saturday at Medina

Results

St. Joes 75, Wmsv. East 12

St. Joes 48, Medina 30

St. Joes 70, Wilson 9

Lockport 42, St. Joes 32

St. Joes 74, Maryvale 6

SJ: Dominic Caruso (120) earned 100th career win against Wilson

More scores on Page B11.