Share this article

print logo

Area bowling for Jan. 22

Area Bowling

11TH FRAME: Capital Management Services — Josh Vogt 267-735, Greg Merkle 258-683, Eric Gee 256-681, Brian Hauser 253-675, Matt Beardsley 257.

ABBOTT: BW’s/Cagney’s C2 — Josh Oliver 252-267-735, Pat Cullen 289-675, Mark Visbisky 258, Bob Marciniak 257, Thomas Skrabacz 254. UAW 897 — Paul Kaminski 258-718, Dan Gretka 702, John Mentlewski 685, Mike Goergen 257. Skip Wood Memorial — Jim Kuebler 732, Jay Chwirut 266, Jim Murphy 255-701.

AIRPORT: Postal Thruway — Tom Stinson 267-276-279-822, Griz Sojka 299, Joe Slazak 258. Mauer Nesbit — Nick Notaro 267-749, Gary Catanzaro 286, Paul Hojnacki 258-683, Ken Moses 258-697.

ALLIE BRANDT: US Postal — Dave Bunn 279-256-780, Doug Mohr 715, Kevin VanSchoonhoven 279-711, Pat McFall 710, Jason Ciliberto 267-698. Brandt Memorial — Scott Koker 268-766, John Grembowicz 259-709, Art Jackson 278-702, Mike Forys 267-698. 7pm Couples — Jillian Kipp 289-687. Lockport Businessmen — Wayne Smith 277-273-769, Bill Krencik 278-750, Jason Volschow 255-731, Dan Krywalski 255-720, Joe Moore 705.

BRAD ANGELO: Sportsman 3-Man — Brian Bannan 255-701, Kevin Payne 268-696, Mark Bannan 276-682.

BRIERWOOD: Bob Binns Memorial — Norm Jurek 276-712, Jim Scott 258-706, Brent Hardy 259-698, Ron Schranz 266, Dave Kappus 254. Wed. Nite Beer Guzzlers - Ted Wronski 268-691, Charlie Brooks 269-679, Greg Krupp 254-678, George Pierce Jr. 256, Gary Dombrowski 255.

BROADWAY: Tues. Schoomasters — Bill Priester 287-747, Jeff Rejewski 279-708, Scot Friedhaber 264-689, Steve Fiorella 259-684, Keith Lindamer 681, Uhuru Watson 253-625.

CHICKS: Norco Don Guest Memorial — Gary Ginnitti 295-746, Wayne Ames 268-695.

CLASSIC: F&T Snowplowing Senior Classic — Bob Kirbis 279-727, Joe Strasser 691, Tony Palumbo 255-691,Ken Full 686, Mike Wendel 678. Benders Tech — Doug Clark 711, Shawn Bender 255-687, Mike Plant 251-675, Steve Simonds 255, Sana Pepperday 254. Major B — Andy Cannizzaro 268-761, Jim Barber 252-709, Mike Noakes 279-701, Bob Ciminella 277-697, Mark Masteller 696.

KENMORE: Federal — Mark Warren 277-678, Mike Sanchez 690. Joan Bovo Memorial — Vicky Dixon 232-672, Nicole Provenzano 203, Vickie Mayfield 214.

MANOR: JJ Mover’s — Larry Janese III 267-710, Tom Foley 686, Tate Wilson 277, Ken White 257, Pat Foley 267. Wednesday Night Men — Vito Russo 265-744, Scott Barker 256-702, Jim Tamsen 697, Jamie Brundage 685, Gerry Ricketts 257. Local #135 Mixed — Scott McIntyre 298-250-752, Jim Rath 704, Louis Scapillato 264- 693, Ron Ciminelli 688, Scott Adam 255, Dan Mogilski 253. Local #135 Mixed — Scott McIntyre 298-250-752, Jim Rath 704, Louis Scapillato 264-693, Ron Ciminelli 688, Scott Adam 255.

MANOR 2: Tues. Night Mens — Peter Schaefer 266-257-707, Gary Grimmer 691, Steve Hocking 276-690, Chris Fecio 682, Shaun Lewis 686. Pete Stasio Memorial — Tom Grimmer 300-675, Mark Leible 258-678, John Leible 677, Ken Leible 268-676, Bill Codick 258. North Presbyterian — Mark Dotterweich 289-685, Frank Pawelek 263, B.J. Dranko 258, Rob Graci 257.

SPARETIME: Tuesday Night Firefighrers — Andy Maguda 251-699, Al Nowicki 257. Broad Spectrum 3-Man — Steve Mamon 269-734, Dave Williamson 257-707, Joe Wagner 259-701, Sean Parry 693, Joe Dinardo 255-693.

SPRINGVILLE: Tues A.M. Mixed — Ted Winkey 259-683. Davies Hillside Farms — Kevin Farner 268-683, Ricky Fuller 259.

STRIKERS: Tuesday 3-Man — Warren Osborne 257-700, Dan Kut 257, Tyler Jensen 269, Matt Schwab 278, Mark Myers 684. Wednesday Night Businessmen — Derrick Mazur 265-747, Tim McNamara 268-738, Dan Darnley 251-706, Scott Edwards 285-686, Tom Saccomanno 680.

TONAWANDA: Boulevard Produce — Dan Eberl 274-300-257-831, Shawn Bender 258-711, Paul Pittner 279-700, Joe Krollman 259-700, Rob Coppola 699. Tuesday Night Men — Kevin Volker 255-691, Kristina Frahm 256-691. Engineering Society — John Grembowicz 280-725, Paul Mosher 279-679, Todd Wheeler 267-734, Jay Lorich 255

Tom Mann 249.

TRANSIT: Buffalo Schoolmasters — Francis LaClair 266-723, Wally Sajdak 258-721, Jim Eagan 252-696, Bob Howard 257-677, Dave Jarvis 257. Tuesday Men’s Trio — Don Lavocat Jr. 703. Transit Belles — Cheryl Aloi 235-619, Lee Ann Stone 231. Storm Bowlers Choice Senior Shootout — Keith Oswald 258-699, Terry Bennetti 269-696, Gary Kinyon 685, Hank Baker 677, Dennis Kemper 676, Glenn Hauptman def. Hank Baker 234-222. Bowlers Choice 4 Man — John Meczynski 279-257-778, Brian Cline 257-268-747, Mike Cerny 257-255-746, Tom Habermehl 257-726, Ray Bellet 722, Sue Schottke 244-652, Sue Nawojski 238-654, Jessica Mamon 257-649, Kathy Geissler 236-637, Karen Covert 227-632.