Share this article

print logo

High School scores and schedules for Dec. 30

Boys basketball

Monsignor Martin

A Division

School Overall League

Canisius 5-0 1-0

St. Joe’s 3-4 1-0

Timon-St. Jude 2-3 1-0

Nichols 5-3 0-1

St. Francis 3-5 0-1

B Divison

Park 6-1 1-0

Walsh 7-2 1-0

St. Mary’s/Lanc. 6-1 0-1

Niagara Catholic 3-3 0-1

O’Hara 2-5 0-1

Niagara-Orleans

School Overall League

Akron 4-1 1-0

Roy-Hart 4-1 1-0

Wilson 4-2 1-0

Medina 1-4 1-0

CSAT 1-1 0-1

Albion 1-2 0-1

Barker 1-4 0-1

Newfane 1-5 0-1

Boys Indoor Track and field

55m Dash

Desmond Nichols (Can) 6.58. Steve George (Lanc) 6.58, Charles Hornberger (Can) 6.61, Matt Shatah (WS) 6.71, Nick Miller (SF) 6.79, Justice Milton (SH) 6.80, Arun Chaudhuri (WN) 6.83, Naeem Shah (Cheek) 6.85, Michael-Jordan Morris (Amh) 6.85, Michael Roach (LS) 6.89.

55m Hurdles

Jeffery Menyah (NF) 8.04, Morris (Amh) 8.12, Ty Becker (LS) 8.12, Nick Gray (WS) 8.24, Maurice Channer (Lock) 8.26, Miller (SF) 8.37, Adrian Drake (SH) 8.44, Antonio Wells (Amh) 8.52, Jack Behlmaier (Cheek) 8.54, Austin Culter (WE) 8.67.

300 Dash

Jaelin Marong (Can) 36.72, Jose Morales (Dunkirk) 37.14, Robert Frazer (WSW) 37.73, Ryan George (Iro) 37.74, Chris Dabney (SH) 38.11, Justin Willson (SH) 38.11, Joseph Frailey (GI) 38.44, Connor Fuller (Lanc) 38.51, Jonathan Schmidt (Clar) 38.72, Cody Sikora (NT) 38.84.

600 Dash

Jack Behlmaier (Cheek) 1:27.74, Joe Frailey (GI) 1:28.14, Steve Neumaier (Lanc) 1:28.64, Robert Grazer (WSW) 1:30.14, Aaron Dobozin (Ken West) 1:30.24, Chris Dabney (SH) 1:30.84, Jaelin Marong (Can) 1:31.14, Ethan Francis (Dun) 1:31.44.

1000 Run

Neumaier (Lanc) 2:37.84, Anthony Hawthorne (NF) 2:38.04, Chris Nowak (SH) 2:41.08, Marcus Brown (SJ) 2:43.44, Patrick Crowley (WN) 2:44.66, Owen Barber (Pio) 2:44.94, Josh Wheeler (LS) 2:45.14, Francis (Dun) 2:45.14, Matt Mercer (OP) 2:48.24, David Krull (Lanc) 2:49.58

1600

Mitch Daddario (SH) 4:25.54, Chris Nowak (SH) 4:34.25, Kevin Terragnoli (SH) 4:39.16, Aaron Amo (Iro) 4:39.33, Neumaier (Lanc) 4:44.44, Wheeler (LS) 4:46.34, Pat Crowley (WN) 4:48.54, Zach Kuloszewski (Clar) 4:49.04, Krull (Lanc) 4:50.24.

3200 Run

Daddario (SH) 9:37, Pete Rindfuss (Ham) 9:58.64, Anthony Belfatto (SJ) 10:08.74, Hawthrone (NF) 10:13.44, Crowley (WN) 10:17, Brad Bedell (Lanc) 10:22.64, Greg Blackburn (Clar) 10:25.80, Kevin Seitz (WN) 10:31.94, Anthony Casullo (Clar) 10:41.24, Dima Blundell (Ham) 10:41.84.

4x200 Relay

Sweet Home 1:36.24, Canisius 1:36.52, Lancaster 1:37.55, Iroquois 1:38.62, Cheektowaga 1:39.64, Wmsv. South 1:41.34, Dunkirk 1:41.34, St. Francis 1:41.64, Orchard Park 1:41.84, Lockport 1:42.44.

4x400 Relay

W.S. West 3:43.63, Jamestown 3:49.04, Niagara Falls 3:50.84, St. Francis 3:52.24, Ken West 3:54.14, Dunkirk 3:54.34, North Tonawanda 3:54.44, Wmsv. North 3:55.84, Lancaster 3:56.64, Iroquois 3:58.04.

4x800

Sweet Home 8:21.53, Lancaster 8:45.47, Clarence 9:01.75, Pioneer 9:03.24, St. Francis 9:12.34, St. Joe’s 9:13.74, Niagara Falls 9:19.54, Jamestown 9:21.84, Lockport 9:24.44, Cheektowaga 9:26.44.

Long Jump

Jake Valley (Lanc) 21-7, Tyler Summage (Cheek) 20-7.5, Morris (Amh) 20-5.25, Chris Walter (SF) 20-3, Jeff Menyah (NF) 20-0.75, Shah (Cheek) 19-11, Cal Hoag (Lanc) 19-10, Tristan Giordano (Ham) 19-8.5, Alex Buczynski (Ham) 19-8, Cody Lambert (KW) 19-6.5.

Triple Jump

Christian Graziano (WS) 42-7.75, Arun Chaudhuri (WN) 41-8.25, Parker Welling (WSW) 41-4.5, Brady Jenson (OP) 41-1.5, Michael Roach (LS) 40-9, Logan Schoumann (WS) 40-8, Tyler Summage (Cheek) 40-4, Tariq Taul (NF) 40-3, Noah Chojnacki (WN) 39-8.75, Adam Reichert (Cheek) 39-4.

High Jump

Maurice Channer (Lock) 6-2, Becker (LS) 6-1, Wells (Amh) 6-0, Nick Thagard (James) 5-10, Christian Graziano (WS) 5-10, Connor Harrigan (GI) 5-10, Dan Emerson (Lanc) 5-8, Nick Liberatore (WS) 5-8, Hakeem Black (Cheek) 5-8.

Shot Put

Colin Blair (Lanc) 56-3, Roman Greco (Pio) 50-9.5, Matt Faulise (Lanc) 49-7.75, Connor Strusienski (Lanc) 49-4, Britton Mann (Clar) 49-2, Tyler Hochadel (Front) 48-8, Will Rescek (Ham) 47-2, Austin Gallagher (WS) 47-1, Julian Smallwood (SJ) 45-5, Mark Thomas (WS) 45-4.5.

Pole Vault

Trevor Koch (Front) 14-6, Josh Willson (SH) 13, Ben Jackson (KE) 12-6, Chris Beckley (LS) 12-6, Ryan Cass (Iro) 12-6, Jacob Bartz (WSW) 11-6, Justin Willson (SH) 11, Nick Koszynski (KW) 11.

Weight Throw

Matt Faulise (Lanc) 46, Strusienski (Lanc) 34, Mark Thomas (SH) 29-7.

Girls bowling

Monsignor Martin

School Overall

Buffalo Seminary 19-5

Immaculata 17-7

Mount Mercy 17-7

Sacred Heart 14-10

Park 11-13

Mount St. Mary’s 8.5-15.5

O’Hara 7.5-16.5

Nardin 2-22

High averages: Taylor Reese (O’Hara) 184.2, Megan Mazurkiewicz (Buffalo Seminary) 172.7.