Share this article

print logo

High school scores and schedules (Dec. 29)

High schools

Boys basketball

Sunday’s games

IAABO Holiday Classic

at St. Bonaventure

Warren 54, Olean 43

Portville 55, Allegany-Limestone 52

Walsh 49, Randolph 37

National Jesuit Christmas Classic

at Georgetown Prep, Bethesda, Md.

Seattle Prep 58, Canisius 43

IAABO Holiday Classic

Warren 54, Olean 43

Olean 7 5 18 13 - 43

Warren 13 9 12 20 - 54

OLEAN (6-1):Cavana 11, Eckstrom 7, Martin 11, Prizel 3, Ramadhan 8, Schmidt 3.

WARREN (7-2): Yasilisin 12, Nowacki 6, Suppa 10, Skerda 5, Gross 15, Passmore 5, Becker 1

3-point goals: Cavana, Schmidt, Passmore.

Portville 55, Allegany-Limestone 52

Portville 17 8 15 15 - 55

All.-Lime. 16 12 14 10 - 52

PORTVILLE (7-1, 2-0):Ewings 9, Gehm 10, Harris 7, Hilyer 20, Sarber 4, Swetland 5.

ALL.-LIME. (3-3): Conroy 9, Davis 19, Hemphill 3, Higby 6, Hines 2, Johnston 10, McAfee 3.

3-point goals: Conroy, Davis 3, Ewings, Gehm 2, Harris, Hemphill, Johnston 2, McAfee.

Walsh 49, Randolph 37

Walsh 10 18 17 4 - 49

Randolph 10 10 7 10 - 37

WALSH (8-3):Clarke 6, Kemp 8, Moore 12, N. Watson 3, J. Watson 20.

RANDOLPH (2-4):Beaver 3, Bosley 20, Mcallister 1, Morrison 11, Young 2.

3-point goals: Bosley 5, Clarke 2, Kemp 2, Moore, Morrison, J Watson 2, N Watson.

National Jesuit Christmas Classic

Seattle Prep 58, Canisius 43

Canisius 11 14 6 12 - 43

Seattle Prep 14 16 18 10 - 58

CANISIUS (6-1): Atkinson 7, Ayiy 1, Heitzhaus 2, Jones 5, Reed 14, Trueheart 14.

SEATTLE PREP (8-1): Nettles 22, Kitchen 6, Stewart 11, Brooks 5, Welp 14

3-point goals: Nettles 5, Stewart 3, Welp 3, Atkinson, Jones, Reed 3.

Monday’s games

National Jesuit Christmas Classic

at Georgetown Prep, Bethesda, Md.

Canisius vs. Tampa Jesuit (Fla.), 5:15 p.m.

Cassadaga Valley Tournament

Clymer vs. Global Concepts , 6 p.m.

Cassadaga Valley vs. Oracle, 7:30 p.m.

Clarence Tournament

Timon-St. Jude vs. Fredonia, 5 p.m.

Iroquois vs. Clarence, 6:30 p.m.

Five Guys Holiday Tournament

at Williamsville North

St. Mary’s/Lanc. vs. Wmsv. East, 6 p.m.

V-Pitt.-Suther. vs. Wmsv. North, 7:30 p.m.

Frewsburg Tournament

Dunkirk vs. Ellicottville, 6 p.m.

Falconer vs. Frewsburg, 8 p.m.

Maryvale Coaches v. Cancer Tourney

Hamburg vs. Maryvale, 4:30 p.m.

Cleveland Hill vs. Salamanca, 6 p.m.

McKinley Tournament

East Aurora vs. MST Seneca, 3:30 p.m.

Orchard Park vs. McKinley, 5 p.m.

Rush-Henrietta Tournament

Jamestown vs. Newark, 6 p.m.

West Seneca Invitational

at West Seneca East

Tonawanda vs. West Sen. West, 4:30 p.m.

Health Sciences vs. West Sen. East, 6 p.m.

Nonleague

Burgard at Franklinville, 6:30 p.m.

St. Joe’s vs. III-Henninger, 6:45 p.m.

Hutch-Tech at V-Bishop Kearney, 8 p.m.

Tuesday’s games

Nonleague

Lockport at Starpoint, 5:30 p.m.

Pine Valley at Catt./Little Valley, 6:30 p.m.

Sherman at Southwestern, 7:30 p.m.

Maple Grove at Chaut. Lake, 9:30 a.m.

Cassadaga Valley Tournament

Consolation game, 6 p.m.

Championship game, 7:30 p.m.

Clarence Tournament

Consolation game, 5 p.m.

Championship game, 6:30 p.m.

Emerling Ford Tournament

Consolation game, 1:30 p.m.

Championship game, 6 p.m.

Five Guys Holiday Tournament

Consolation game, 6 p.m.

Championship game, 7:30 p.m.

Frewsburg Tournament

Consolation game, 4 p.m.

Champinship game, 8 p.m.

McKinley Tournament

Consolation game, 12 p.m.

Championship game, 1:30 p.m.

West Seneca Invitational

Consolation game, 4:30 p.m.

Championship game, 6 p.m.

Girls basketball

Sunday’s games

IAABO Holiday Classic

at St. Bonaventure

Randolph 50, Olean 35

Nonleague

V-Aquinas 62, Immaculata 53

Randolph 50, Olean 35

Olean 13 8 8 6 - 35

Randolph 13 8 13 16 - 50

OLEAN (2-1): Martin 4, Moses 5, Pfeiffer 5, Rakus 2, Singleton 3, Skudlarek 10, Taylor 6.

RANDOLPH (8-0):Hettenbaugh 2, Marsh 4, Maycock 33, Terrette 11.

3-point goals: Maycock, Moses, Terrette.

V-Aquinas 62, Immaculata 53

Immaculata 9 14 14 16 - 53

V-Aquinas 12 19 16 15 - 62

IMMACULATA (4-3): Ciavetta 2, Gilmore 7, Stachowski 4, C. Kline 3, Heinhold 33, Simon 4

AQUINAS (3-4): L. Brinkel 3, Knapp 9, Starkweather 14, K. Brinkel 16, Jackson 20

3-point goals: Knapp 3, Starkweather 2, Gilmore, Heinhold

Monday’s games

Frewsburg Tournament

Falconer vs. Panama, 2 p.m.

Maple Grove vs. Frewsburg, 4 p.m.

McKinley Tournament

da Vinci vs. Bennett, 12 p.m.

Cheektowaga vs. McKinley, 1:30 p.m.

Orchard Park Tournament

Hamburg vs. Orchard Park, 12 p.m.

Clarence vs. East Aurora, 1:30 p.m.

Pioneer Tournament

Eden vs. Chautauqua Lake, 1:30 p.m.

West Seneca West vs. Pioneer, 3:30 p.m.

South Park Tournament

Global Concepts vs. Emerson, 2 p.m.

Middle Early College vs. South Park, 4 p.m.

Tonawanda Tournament

Health Sciences vs. Amherst, 3 p.m.

North Tonawanda vs. Tonawanda, 7 p.m.

Nonleague

Tapestry at Franklinville, 3:30 p.m.

Wilson at Niagara-Wheatfield, 7 p.m.

Tuesday’s games

Emerling Ford Tournament

Consolation game, 3 p.m.

Championship game, 4:30 p.m.

Frewsburg Tournament

Consolation game, 2 p.m.

Championship game, 6 p.m.

Orchard Park Tournament

Consolation game, 12 p.m.

Championship game, 1:30 p.m.

Pioneer Tournament

Consolation game, 1:30 p.m.

Championship game, 3:30 p.m.

South Park Tournament

Consolation game, 2 p.m.

Championship game, 4 p.m.

Tonawanda Tournament

Consolation game, 5 p.m.

Championship game, 7 p.m.

Nonleague

Sherman at Southwestern, 6 p.m.

Boys hockey

Sunday’s games

Nichols New Year’s Tournament

Brunswick (Conn.) 4, Nichols 0

Ribers (Mass.) 5, St. Francis 1

Nichols 6, St. Francis 4

SF: Jacob Watkins 2g

WNY Federation

St. Mary’s/Lanc. 4, Sweet Home 2

SM (2-4): Michael Kruse 2g

WNY Club

Blue Division

East Aurora 3, Williamsville 0

Red Division

Jamestown 6, Lancaster 2

Monday’s games

Nichols New Year’s Tournament

St. Francis vs. Brunswick (Conn.), 1 p.m.

Nichols vs. Rivers (Mass.), 3 p.m.

WNY Federation

Hamburg vs. Orchard Park

at Northtown Center FR, 1 p.m.

West Seneca West vs. Frontier

at Hamburg Town Ice Arena, 11 a.m.

Nonleague

V-McQuaid vs. Lancaster

at Northtown Center OR, 1 p.m.

White Plains vs. Niagara-Wheatfield

at Northtown Center OR, 3 p.m.

I-Pelham vs. Williamsville East

at Northtown Center FR, 3 p.m.