Share this article

print logo

High school schedules and scores (Dec. 27)

Boys basketball

Friday’s games

Kenmore Tournament

at Kenmore East

Kenmore West 56, Sweet Home 55

Cardinal O’Hara 72, Kenmore East 58

Kenmore West 56, Sweet Home 55

Ken. West 10 18 12 16 - 56

Sweet Home 10 12 11 22 - 55

KENMORE WEST (2-3, 1-1): Aquilina 4, Ford 13, James 10, Lorenzo 4, St. John 4, J. Taylor 3, M. Taylor 2, Tucker 3, White 13.

SWEET HOME (1-3): Evert 16, Hammer 6, Heine 18, McDuffie 2, Myles 2, Smiley 4, Zeigler 7.

3-point goals: Ford, Hammer, Heine, James 2, Zeigler.

Cardinal O’Hara 72, Kenmore East 58

O’Hara 15 13 25 19 - 72

Ken. East 13 19 8 18 - 58

O’HARA (3-5): Cathcart 23, Debose 15, Riley 3, Turner 19, Velazquez 12.

KENMORE EAST (1-4): DeBenedetti 3, Fields 13, Haeick 6, Koford 9, Vancuran 18, Williams 9.

3-point goals: Cathcart 3, Debose, Fields 2, Koford 2, Riley, Turner 2, Vancuran 6, Velazquez.

Saturday’s games

IAABO Holiday Classic

at St. Bonaventure

Randolph vs. All.-Limestone, 2:30 p.m.

Portville vs. Walsh, 4:15 p.m.

Warren vs. IV-Maine-Endwell, 6 p.m.

Bradford (Pa.) vs. Olean, 7:45 p.m.

Kenmore Invitational

at Kenmore East

Sweet Home vs. Kenmore East, 5 p.m.

O’Hara vs. Kenmore West, 6:30 p.m.

Maryvale Tournament

Hamburg vs. Cleveland Hill, 2 p.m.

Salamanca vs. Maryvale, 3:30 p.m.

Springville GI Invitational

Eden vs. Gowanda, 4:30 p.m.

West Valley vs. Springville, 6 p.m.

Girls basketball

Friday’s games

Art Dobson Memorial Tournament

at Sacred Heart

Nardin 52, Mount St. Mary 45 (2 OT)

Sacred Heart 79, Health Sciences 28

Nardin 52, Mount St. Mary 45 (2 OT)

M.S. Mary 12 7 6 13 7 0 - 45

Nardin 7 8 14 9 7 7 - 52

MOUNT ST. MARY (0-4): Burns 7, Durkin 5, Fleming 10, Freely 2, Masecchia 3, K. Meegan 11, Short 7.

NARDIN (4-2): Sazre 5, Lesakowski 7, Bellitto 22, Jepson 3, LaMartina 7, Hartnet 3, Wiseherath 5

3-point goals: Sazre, Lesakowski, Bellitto 2, Jepson, Meegan 3, Short.

Sacred Heart 79, Health Sciences 28

H. Sciences 3 9 7 9 - 28

Sacred Heart 20 24 22 13 - 79

HEALTH SCIENCES (2-2): N. Brown 10, T. Brown 2, Dunn 4, Foster 8, Shelton 4.

SACRED HEART (6-1):Blujus 3, Gabriele 15, Galvin 6, Hore 9, Lee 7, K Ryan 12, M Ryan 9, Tomm 2, Young 16.

3-point goals: Blujus, N Brown 2, Dunn, Gabriele 3, K Ryan 2, M Ryan.

Sodus Tournament

Olmsted 46, Sodus 43

Olmsted 12 11 8 15 - 46 Sodus 8 16 10 9 - 43 SODAS: Barkley 11, Johnson 2, S. Jock 6, A. Jock 4, Jackson 14, Thrash 6.

OLMSTED: Higgs 14, Davis 5, Burdick 7, James 16, West 4.

3-pointers: James 3.

Saturday’s games

Art Dobson Memorial Tournament

at Sacred Heart

Mount St. Mary vs. Health Sciences, 2 p.m.

Nardin vs. Sacred Heart, 6 p.m.

IAABO Holiday Classic

at St. Bonaventure

Bradford (Pa.) vs. Randolph, 11 a.m.

Allegany-Limestone vs. Olean, 12:45 p.m.

McKinley Tournament

Cheektowaga vs. Bennett, 12 p.m.

da Vinci vs. McKinley, 1:30 p.m.

Springville GI Invitational

at Springville

Cleveland Hill vs. Springville, 12 p.m.

West Valley vs. Springville, 3 p.m.

Boys hockey

Friday’s games

WNY Federation

Grand Island 5, Lew-Port 0

GI (4-2): Austin Blair 2g; Nick Bonora sho

Orchard Park 3, Lancaster 0

OP (4-1): Tom Held sho, 19 saves

Niagara Falls 5, North Tonawanda 4

St. Lawrence Tournament

St. Joe’s 3, LaSalle 0

SJ (7-1): Anthony Pontello 2g; Ben Higgins sho

Cortland Homer Tournament

Frontier 6, III-Ontario Bay 0

F: Nate Sawicki 3g, Connor Harmon sho, 17 saves

Cheektowaga Invitational

Orchard Park 4, Cheektowaga 3

Olean 7, South Park 3

Maryvale 3, St. Joe’s A 2

Depew 3, St. Joe’s B 1

Canisius 2, Lancaster 1 (OT)

Alden 2, Dunkirk 1

Saturday’s games

WNY Federation

Sweet Home vs. Kenmore West

at Northtown Center FR, 1 p.m.

Canisius vs. Bishop Timon-St. Jude

at Northtown Center FR, 3 p.m.