Share this article

print logo

High school schedules and scores (Dec. 22)

High shools

Boys basketball

Monday’s games

Yale Cup Division I

Riverside at Burgard, 5:30 p.m.

South Park at East, 5:30 p.m.

Bennett at McKinley, 5:30 p.m.

Hutch-Tech at Middle College, 5:30 p.m.

Monsignor Martin

Nichols at Walsh, 6:30 p.m.

ECIC I

Jamestown at Orchard Park, 7:30 p.m.

ECIC II

Starpoint at Sweet Home, 6:30 p.m.

ECIC III

Amherst at Pioneer, 7 p.m.

CCAA West 2

Sherman at Brocton, 7:30 p.m.

Clymer at Westfield, 7:30 p.m.

Nonleague

Buffalo Science at Seneca, 5 p.m.

I-Prep/Grover at Lackawanna, 6 p.m.

Wmsv. South at Cheektowaga, 6:30 p.m.

No. Collins at Global Concepts , 6:30 p.m.

JFK at Olmsted, 6:30 p.m.

Tonawanda at Springville, 6:30 p.m.

Newfane at Oracle Charter, 7:30 p.m.

Chautauqua Lake at Panama, 7:30 p.m.

Wildcat Tournament

at Depew

City Honors vs. Lancaster, 6 p.m.

Depew vs. St. Mary’s/Lanc., 7:30 p.m.

Girls basketball

Monday’s games

Canisius Cup

McKinley at City Honors, 6:30 p.m.

Monsignor Martin

Mount Mercy at Mount St. Mary, 4:30 p.m.

ECIC IV

Eden at JFK, 7 p.m.

Holland at Tonawanda, 7 p.m.

Nonleague

Fredonia at All-Limestone, 3:30 p.m.

Oracle Charter at Akron, 5 p.m.

Nia-Wheatfield at Amherst, 6 p.m.

Global Concepts at Silver Creek, 6 p.m.

Buffalo Science at St. Mary’s/Lanc., 6 p.m.

Newfane at Lew-Port, 7 p.m.

Clarence at Starpoint, 7 p.m.

Frewsburg at Pine Valley, 7:30 p.m.

Boys hockey

Sunday’s games

WNY Federation

Lancaster 4, Frontier 1

L (2-2): Brendan Fox g-a

North Tonawanda 6, Lew-Port 1

NT (3-2): Curtis Vivan 2g

West Seneca East 3, Grand Island 2

WSE: Dominic Khorey 2g

West Seneca West 6, Hamburg 5

WSW: Zack Klinko 4g-a; Adam Tobias 4a

Clarence vs. Bishop Timon-St. Jude

St. Mary’s/Lanc. vs. St. Francis

Lawrenceville Tournament

at New Jeresy

Bronze game

Nichols 2, Taft (Conn.) 1

WNY Club

Red Division

South Park 3, Cheektowaga 1

Niagara Frontier League

City Honors 3, Olean 3

Monday’s games

WNY Federation

Amherst vs. North Tonawanda

at Hyde Park Ice Pavilion #1, 6:45 p.m.

Kenmore West vs. Williamsville East

at HarborCenter, 7 p.m.

Williamsville South vs. Kenmore East

at HarborCenter, 7:30 p.m.

Lew-Port vs. Niagara Falls

at Hyde Park Ice Pavilion #1, 8:45 p.m.

Girls hockey

Monday’s games

WNY Federation

Frontier vs. Williamsville

at Northtown Center, 4 p.m.

Wrestling

Monday’s games

CCAA

Falconer at Randolph, 6 p.m.

Nonleague

Wilson at Canisius, 6 p.m.