Share this article

print logo

High Schools for Nov. 30

High schools

Football

STATE CHAMPIONSHIPS

Saturday at Syracuse Carrier Dome

Class AA

Jamestown 41, IX-Newburgh 20

Jamestown 14 14 0 13 - 41

Newburgh 3 10 0 7 - 20

N: Matthews 27 FG

J: Jackson 7 run (Panebianco kick)

J: Jackson 45 fumble return (Panebianco kick)

N: Matthews 35 FG

J: Holland 1 run (Panebianco kick)

N: Dubose 41 run (Matthews kick)

J: Holland 3 run (Panebianco kick)

J: Holland 2 run (kick failed)

N: Forbes 10 run (Matthews kick)

J: Panebianco 22 pass from Holland (Panebianco kick)

Class D

Randolph 48, IX-Chester 41

Randolph 6 0 22 20 - 48

Chester 14 13 0 14 - 41

C: Suarez 4 run (Marco kick)

C: Suarez 27 pass from Aloi (Marco kick)

R: Young 29 pass from Morrison (kick blocked)

C: Suarez 2 run (Marco kick)

C: Sadlier 13 pass from Aloi (kick failed)

R: Morrison 1 run (Nelson run)

R: Morrison 44 run (Andrews kick)

R: Nelson 25 run (Andrews kick)

R: Morrison 8 run (kick failed)

C: Feldman 10 pass from Aloi (Aloi run)

R: Morrison 1 run (run failed)

C: Feldman 31 pass from Aloi (pass failed)

R: Morrison 5 run (Morrison run)

MSGR. MARTIN CHAMPIONSHIP

Saturday at All High Stadium

Canisius 35, Timon/St. Jude 8

Timon 0 8 0 0 - 8

Canisius 14 7 7 7 - 35

C: Renfro 2 run (Tarbutt kick)

C: Wheatley 22 pass from Loucks (Tarbutt kick)

T: Ringwood 14 pass from May (May run)

C: Jones 35 pass from Loucks (Tarbutt kick)

C: Jones 38 run (Tarbutt kick)

C: M. Thomas 2 run (Tarbutt kick)

CHSAA CHAMPIONSHIP

at Mitchel Field, Long Island

Sunday, Dec. 7

Canisius vs. Archbishop Stepinac, 2 p.m.

Girls basketball

ALDEN STATE BANK TOURNEY

1-Pembroke 40, Alden 11

Pembroke 6 10 5 19 - 40

Alden 2 5 3 1 - 11

P (2-0): Johnson 10, Nati 7, Duttweiler 6.

3-St. Mary’s 63, Olmsted 18

St. Mary’s 18 20 9 16 - 63

Olmsted 5 5 5 3 - 18

SM (1-1): Wipperman 18, Vogl 12.

3-point goals: Vogl 3.

Boys hockey

WNY Federation

Cheektowaga 2, Canisius 2

WNY Club

Blue Division

East Aurora 2, Wilson/Newfane 1

St. Joe’s White 3, Dunkirk/Fredonia 2

Red Division

Starpoint 3, Lancaster 2

St. Joe’s Maroon 1, Jamestown 0

Nonleague

Williamsville North 5, V-McQuaid 2

WN (2-0): Nick Tracy g-a

Nichols 6, St. Francis 2

N: Ben Hasuler 3g-a

Nichols 12, Lockport 1

N (2-0): Cole Donhauser 2g-a

CALL FOR ALL-STARS

Sport or league chairmen from the following divisions are asked to email their all-stars teams to Mary Jo Monnin at: mmonnin@buffnews.com.

FOOTBALL: Msgr. Martin.

GIRLS SOCCER: All-WNY, ECIC I, ECIC II, ECIC III, ECIC IV, City of Buffalo, CCAA East, CCAA Central.

GIRLS VOLLEYBALL: All-WNY, All-ECIC, ECIC I, ECIC II. ECIC III, ECIC IV, City of Buffalo, CCAA Central.

BOYS VOLLEYBALL: Msgr. Martin.