Share this article

print logo

Area bowling scores for Jan. 29

Area Bowling

ABBOTT: Tripi/Stoldt Memorial — Matt Ciminelli 300-708, Dennis DaBolt 686, Jim Staub 256.

AIRPORT: BBS Doubles — Rickey Grant 257-718, Keith Kowal 259, Jordan Wright 257, Faith McAdory 225, Stacey Gilmer 610.

BRAYMILLERS: Tuesday Night — Herb Good 679, Gary DeLang 678, Pete Sibiga 676.

BROADWAY: Cameron Compression — Andy Austin 676, Peter Hapeman 675. Monday Night Out — Steve Lach 708, Tony Dolan 690, Jerry Chudy 687, Adam Nagy 686, Brian Szczepanski 679, Danielle Dolegala 241-657. Tuesday Hi Rollers — Andy Bielanin 278-256-786, Steve Fiorella 279-257-769, Greg Maniccia 277-727, Bill Brian 706, Dave Lezynski 696.

CHICK’S: Hi-Tech Services Sunset Truck and Auto — Dennis Alguire 266, Clark Smith 258, George Majkut 256.

CLASSIC: F&T Snowplowing Seniors — Jack Fink 289-258-790, Ed Drozen 267-680, Rick Topolski 256-679, Ron Little 677, John Trigilio 676. Classic Pro Shop — Fred Hogg 250-742, Mike Lynch 279-737.

ISLAND: Boss Insurance — Tim Marble 742, Adam Mulholland 723, Buddy Boss Sr. 691, Ron Sutton 691.

KENMORE: Tuesday UAW Doubles — Sandy Tanner 278-695, Paul Schieb 258-692, Wes O’Kelly 259. Monday Night Three — John Dixon 259-723, Ed Fullagar 252-680.

LANCASTER: F and T Snowplowing — Jim Reese 268–772, Paul Kraft 725, Dave Pietriazak 710, Eric Faso 676, Dave Hodgson 675.

MANOR: Geiger Bros. Construction — Mike Stagner 279, Jenna Geiger 235-632. JJ Mover’s — Chris Labiak 259-704, Scott Kunkel 685, Scott Robinson 256, Larry Janese III 298.

MANOR II: Wilber Wright Memorial — Don Hoyt 256-676. Bell/Arc — John Lagree 258-717, John Ragusa 269-706, Joe Moley 251-685, Mike Bundt Jr. 250-675. North Presbyterian — Jeff Chambers 694, Mark Valent 255, Mike Yates 257.

RECCKIO’S: Kris Derwin Memorial — John Gilliland 252.

STRIKERS: Tuesday Three-man — Dennis Nabozny 269-766, Steve Lach 258-700, Mark Myers 254-698, Brandon Simone 256-697, Chris Fuoco 697.

THRUWAY: Strike Force — John Jankowski 254-256-737, Frank Piotrowicz 299-726, Paul Sikorski 687, Jim Gurowicz 681, James Johnson 675.

TONAWANDA: Tuesday Night Men — Mike Puglisi 257-704, Kevin Volker 703, John Volker 696, Rob Coppola 687, Aric Wadowsky 257.

TRANSIT: Schoolmasters A — Dave Jarvis 268-760, Scott Shaw 268-750, Tom Luczkowski 258-738, Paul Sondell 686. Schoolmasters B — John Kasparek 288-746, Jerry Carroll 269-741, Kevin Peters 258-735, Karl Wagner 695, Mike Marszalek 277-694.