Share this article

print logo

Wyoming County results

SHERIFF

Fariss Heimann, R 4,772

CORONER (elect 2)

Renee Hill, R 4,290

Neil Williams, R 3,974

COUNTY CLERK

Richard Harrison, R 4,301

-----

>ARCADE

Supervisor

A. Douglas Berwanger, R 450

Town Board (elect 2)

Kathryn Landahl, R 439

Williams Beyer, R 404

Town clerk

Sandra Dutton, R 429

Justice

Albert Tuttle, R 398

Highway superintendent

Christopher Lester, R, PC 446

-----

>ATTICA

Supervisor

Douglas Patti, R 379

Town Board (elect 2)

Angelo Corcimiglia, R 353

Gary Wysko, R 360

Town clerk

Julie Huber, R 364

Highway superintendent

Bruce Kriger, D 292

Tax collector

Jill Patti, R 359

-----

>BENNINGTON

Supervisor

Mark Casell, D 260

Ellen Grant, R 492

Town Board (elect 2)

Joyce Mohun, R 508

Bernard Frounick, R 526

Town clerk/collector

Judith Brown, R 609

Justice

Arlene Brown, R 492

Highway superintendent

Richard Jensen, R 591

-----

>CASTILE

Supervisor

Edwain Gozelski, R 264

Town Board (elect 2)

Linda Little, R 268

Samuel Monteleone, R 255

Town clerk

Denise Ballinger, R 276

-----

>COVINGTON

Town Board (elect 2)

Tracie Cole, R 106

Kenneth Weaver, R 121

-----

>EAGLE

Supervisor

Joseph Kushner, R 270

Mark Yount, EO 177

Town Board (elect 2)

Karen Almeter, D 126

Clarence George, D 126

William Herrick, R 168

James Barber, R 284

Betty Roberts, EO 147

-----

>Town clerk

Michelle Redding, R 261

Justice

Rena VanOcker, D 93

Anthony George, R 258

Highway superintendent

Randy Williams, R 329

-----

>GAINESVILLE

Supervisor

Harold Bush, D 313

Town Board (elect 2)

Frank Broughton, D 247

Kevin Granger, D 186

Thomas Marquart, R 225

Michael Horton, R, C 149

Town clerk

Lisa Granger, D 290

Highway superintendent

Royce Fisher Jr., D 244

Andrew Miller, R 186

Tax collector

Mary Mann, R 305

-----

>GENESEE FALLS

Supervisor

James Cleveland, D 40

Jean Totsline, R 130

Town Board (elect 2)

Donna Sue Bartlett, D 52

Sam Salamone, D 43

Jim Kemp, R 113

Floyd Fladie, R 117

Town clerk

Hannah Bartlett, D 54

Karen Quinn, R 118

Justice

Sean Quigley, D, R 154

Highway superintendent

Ray Ward, D 67

John Fladie, R 106

-----

>JAVA

Supervisor

James Fleischman, D 304

Town Board (elect 2)

Doug George, D 253

Angela Brunner, D 257

Karen George, R 190

Town clerk

Janet Zielinski, D 309

Justice

Cheryl Glaus, D 225

Carl Heterbring, R 176

Highway superintendent

Daniel George, D 296

Tax collector

Amanda Kerwin-Gestwick, D 174

Gayle Grandits-Offhaus, R 236

-----

>MIDDLEBURY

Supervisor

Sally Meeder, D 150

Town Board (elect 2)

William Jenkins, R 138

Greg Chamberlain, R 157

Town clerk

Cheryl Strathearn, R 173

Justice (elect 2)

Amanda Strathearn, R 156

Orson Beardslee, R 153

Highway superintendent

John Hurst, R 157

Tax collector

Ann Reynolds, R 171

-----

>ORANGEVILLE

Supervisor

Susan May, R 232

Town Board (elect 2)

Thomas Suto, D 159

Hans Boxler Jr., D 207

Andrew Flint, R 180

Bryan Schabloski, R 125

Town clerk

Connie Donnelly, D, R 324

Highway superintendent

James Daniel, D 192

Frank Dickes, R 189

Tax collector

Mary Royce, D, R 335

-----

>PERRY

Supervisor

James Brick, D, R 563

Dick Barth, NV 461

Town Board (elect 2)

Adalbert Bell, D 501

Ernest Sylvester, D 489

Tracy Rozanski, R, NV 533

Gerry Sahrle, NV 448

Justice

Terry Bogart, D, R 587

-----

>PIKE

Supervisor

Larry Rogers, R 156

Steven Buttles, PC 59

Town Board (elect 2)

Eileeen Stroud, R 191

Arthur Koerner, R 181

Town clerk

Wendy Rogers, R 177

Justice

Eugene Wetmore, R 183

-----

>SHELDON

Supervisor

John Knab, D, PS 557

Glenn Cramer, R 376

Town Board (elect 2)

Lynne Metz, D, SU 499

Paul Kirsch, D 539

Mark Friedhaber, R 397

Richard Kingsley II, R 33

Town clerk

Carol Zittel, D 488

Joelle Becker, R, SC 398

Justice

Robert Jae, R 384

Lynne Metz, Uni 22

Highway superintendent

David Ricketson, R 467

Tax collector

Donna Almeter, D 429

Deborah Kirsch, R 424

-----

>WARSAW

Town Board (elect 2)

Douglas Ingles, D 493

Carole Butler, R 478

Paul Martin, R 491

Library trustee (elect 2)

Janice Mae Kelsey, R 606

Mary Reagan, R 593

-----

>WETHERSFIELD

Supervisor

John Copeland, R 146

Town Board (elect 2)

Arlene Cline, D 46

Darryl Dembrowski, R 124

Robert Johannes, R 106

Lisa Thaw, IF 44

Ronald Jacoby, IF 36

Town clerk

Gail Vosburg, R 146

Justice (elect 2)

Elaine Skotnicki, R 131

Highway superintendent

William Parmerter, R, WW 154

Tax collector

Lisa Johnson, D, R 169

Town Proposition

To extend supervisor's term from 2 to 4 years. Yes, 57; No, 74|

Town Proposition 2

To extend highway superintendent's term from 2 to 4 years. Yes, 62; No, 70|

Key to minor parties: PC, People's Choice; EO, Equal Opportunity; NV, New Vision; PS, Progress for Sheldon; SC, Sheldon Choice; SU, Sheldon United; IF, Integrity First; WW, Wisdom in Wethersfield.

There are no comments - be the first to comment