Wednesday, Dec 06 highlights

Boys basketball

^Top
ECIC IV

Depew

«

21-

23-

17-

15

76

Holland

15-

16-

27-

11

69

Summary

DEPEW (2-1, 1-0): Arricale 2, Biersbach 27, Cieselski 13, Clark 8, Cotton 3, Miller 13, Neu 4, Pagano 4, Wentland 2 HOLLAND (2-2, 1-1): 3-point goals: Biersbach 5, Cieselski 2, Cotton, Miller 3
Nonleague

Hutch-Tech

«

14-

7-

12-

21

54

City Honors

8-

14-

9-

7

38

Summary

HUTCH-TECH (3-1): CITY HONORS (0-3): Bulluck 2, J. Chapman 2, Flewellyn 3, Radford 17, Slaughter 8, Solomon 3, Taylor 3 3-point goals: Flewellyn, Slaughter 2, Taylor

Chr. Central

17-

6-

10-

6

39

Grand Island

«

22-

14-

22-

20

78

Summary

CHR. CENTRAL (2-3): Miller 11, Moser 2, D. Tyson 5, J. Tyson 21 GRAND ISLAND (2-0): Bibik 1, Callen 6, Carey 26, Messing 1, C. Sionko 18, L. Sionko 8, Soos 3, Wilkes 15 3-point goals: Miller, D. Tyson, J. Tyson 4, Callen, C. Sionko 5, Soos

Burgard

«

19-

14-

19-

5

57

Medina

10-

4-

12-

4

30

Summary

BURGARD (1-0): MEDINA (0-1): Allis 2, Cooper 5, Fry 2, Jones 4, Lewis 4, Luthart 3, Phillips 2, I. Rhim 8

N. Tonawanda

«

25-

24-

23-

19

91

Tonawanda

7-

11-

0-

6

24

Summary

N. TONAWANDA (1-0): Book 27, Casterline 12, Ferry 8, Fox-Stoddard 11, Holler 4, LaVerdi 3, McNeill 6, Moultrie 9, Reid 11 TONAWANDA (0-3): Baker 7, Boling 3, Carney 3, J. Velazquez 6, K. Velazquez 2, Zeughardt 3 3-point goals: Book 3, Ferry 2, LaVerdi, Moultrie, Reid 2, Boling, Carney, J. Velazquez

Clymer

«

8-

9-

18-

15

50

Falconer

6-

4-

14-

11

35

Summary

CLYMER (2-1): Beckerink 14, Hinsdale 3, Miller 2, C. Neckers 3, X. Overton 12, TeWinkle 4, Wade 8, Wiggers 4 FALCONER (0-4): Bollman 2, Crick 10, Dallas 6, Olson 2, Rowan 2, Samuelson 4, Schrader 4, Wood 3, Young 2 3-point goals: Beckerink 2, C. Neckers, X. Overton 4, Crick 2

Albion

3-

10-

9-

15

37

V-Elba

«

11-

10-

16-

10

47

Summary

ALBION (1-2): Dugan 3, Farley 12, Gardner 2, Hillman 1, Pritchard 7, Ward 12 V-ELBA (1-0): 3-point goals: Pritchard, Ward 3

Barker

«

58

58

V-Holley

56

56

Summary

BARKER (2-8): V-HOLLEY (0-1):

Nia. Wheat.

«

16-

21-

13-

10

60

Alden

17-

8-

12-

8

45

Summary

NIA. WHEAT. (3-0): Cloudin 8, Devantier 11, McVay 7, Ruffino 15, Stanley 6, Ware 13 ALDEN (0-3): Fairbanks 4, Gilbert 2, Jurek 7, Keller 2, Kibler 2, Leigh 11, Schuh 5, Snell 12 3-point goals: Devantier 3, Ruffino, Stanley 2, Ware, Jurek, Leigh

Silver Creek

«

16-

24-

13-

9

62

Forestville

5-

12-

8-

12

37

Summary

SILVER CREEK (2-1): Benton 19, Brennan 1, Galfo 2, Gates 4, Jamison 8, Woleben 28 FORESTVILLE (1-1):

Gowanda

«

16-

12-

20-

13

61

Fredonia

15-

15-

13-

12

55

Summary

GOWANDA (2-1): Brawdy 17, Hassler 20, R. John 2, MacLeod 2, Rikka 12, Rosier 2 FREDONIA (0-1): 3-point goals: Brawdy

Sweet Home

«

20-

14-

12-

9

55

Jamestown

13-

11-

14-

12

50

Summary

SWEET HOME (3-0): JAMESTOWN (1-1): Crofoot 4, Freeney 12, Hill 18, Moore 5, E. Rojas 3, M. Rojas 6 3-point goals: Hill 4, E. Rojas

Pioneer

«

47

47

North Collins

26

26

Summary

PIONEER (6-6): NORTH COLLINS (4-10):
Charter Cup

Oracle

13-

18-

7-

9

47

Maritime

«

20-

18-

5-

17

60

Summary

ORACLE (0-3, 0-2): Astifes 5, Bol 4, Halton 2, Kabra 9, Marshall 9, Tryler 2 MARITIME (2-1, 1-0): Carpenter 2, Grimes 2, Hall 25, Laster 12, Rich 11, Weston 8 3-point goals: Astifes, Kabra, Hall 3, Rich

Girls basketball

^Top
Nonleague

Mount Mercy

«

14-

15-

15-

8

52

Emerson

5-

6-

10-

13

34

Summary

MOUNT MERCY (2-0): EMERSON (0-5): Berrios 2, Cornwell 3, Jefferies 5, Sharp 14, Thornton 6, Weatherspoon 4 3-point goals: Jefferies, Thornton 2

Nichols

5-

14-

19-

19

57

Mount St. Mary

«

23-

20-

22-

15

80

Summary

NICHOLS (2-1): Dockery 23, Dolan 12, Roach 5, Russo 5, Sauer 5, Snyder 7 MOUNT ST. MARY (3-1): 3-point goals: Roach

St. Mary's/L

16-

15-

13-

11

55

Kenmore East

«

8-

19-

10-

23

60

Summary

ST. MARY'S/L (1-1): KENMORE EAST (3-1): Cummings 3, Lagattuta 18, McCarthy 13, Sordetto 20, Weeks 6 3-point goals: Sordetto 2

Southwestern

«

41-

41

Randolph

29-

29

Summary

SOUTHWESTERN (7-0): RANDOLPH (3-5):

Gowanda

6-

18-

4-

14

42

Sherman

«

17-

11-

15-

9

52

Summary

GOWANDA (1-1): Allen 4, Gable 6, Hawkins 9, Kota 3, Scanlon 18, Stang 2 SHERMAN (1-0): Charette 8, Gratto 11, Murdock 2, Myers 16, Sands 6, Starceski 9 3-point goals: Scanlon 4
Allegany-Limestone Tournament
atAllegany-Limestone

V-Genesee Valley

15-

15

Catt/LV

«

38-

38

Summary

V-GENESEE VALLEY (0-2): CATT/LV (3-5):
Pastor-Cooper Memorial
atDaemen

Buffalo Arts

0-

11-

14-

7

32

Wilson

«

12-

5-

16-

21

54

Summary

BUFFALO ARTS (1-2): Barber 11, Benedict 4, Bush 8, Nelson 2, Rashada 7 WILSON (2-0): Austin 2, Dinse 4, Faery 4, Frerichs 3, Kelly 14, Lewis 4, Sk. Munnikhuysen 11, Sh. Munnikhuysen 4, Murray 2, Mussall 2, Regan 2, Schultz 2

Tapestry

6-

2-

10-

20

38

Olmsted

«

11-

16-

7-

11

45

Summary

TAPESTRY (2-2): Anderson 2, Bridges 2, Freeman 3, Love 2, Purdue 9, Smith 20 OLMSTED (3-0): Burch 7, Conyers 4, Jones 2, McDuffie 18, Rutledge 14 3-point goals: Freeman, Purdue, Smith 2

Amherst

18-

14-

15-

10

57

O'Hara

«

9-

11-

23-

20

63

Summary

AMHERST (0-1): Bardeen 5, Halt 10, Klein 14, Shutts 6, P. Stelley 2, E. Stelley 10, Wanzer 10 O'HARA (2-0): 3-point goals: Klein, Shutts 2, Wanzer 2

Boys hockey

^Top
WNY Federation

Clarence

1

Nia. Wheat.

«

2
Nonleague

Timon-St. Jude

«

4

St. Mary's/L

3

Summary

TSJ: Fergus Gould gwg