Share this article

print logo

High school scores & schedules (Jan. 25)

Boys basketball

Wednesday’s games

Yale Cup Division I

Middle Early College 72, Hutch-Tech 54

Monsignor Martin

Niagara Catholic 91, Christian Central 47

St. Mary’s/Lanc. 58, St. Francis 54

ECIC IV

Lackawanna 58, Holland 56

CCAA West 2

Frewsburg at Westfield, no report

Nonleague

V-University Prep 82, Cardinal O’Hara 60

MST Seneca 63, Global Concepts 40

Allegany-Limestone 86, Buffalo Science 51

Maryvale 74, JFK 61

Middle Early College 72, Hutch-Tech 54

MEC 18 19 15 20 - 72

Hutch-Tech 17 14 8 15 - 54

MEC (9-4, 7-1):Brown 2, Clemmons 13, Dobbins 20, Jackson 10, Jones 16, Nettles 5, Stevens-Richardson 6.

HUTCH-TECH (5-8, 2-6): Bennett 1, Cash 13, Jacobs 2, Koway 2, Mitchell 12, Nor 11, Whitfield 2.

3-point goals: Clemmons 3, Dobbins 2, Jackson, Jones 3, Nor.

Nia. Catholic 91, Christian Central 47

Nia. Cath. 25 25 24 17 - 91

Chr. Central 11 6 13 17 - 47

NIA. CATHOLIC (11-3, 5-2): Bradberry 22, Harris 6, Sanders 4, Siner 10, Smith 17, Starks 10, Turner 11, Wright 11.

CHR. CENTRAL (5-9, 0-3): Gold 5, Lekeuneu 7, Miller 5, Moser 10, Opferbeck 3, D Tyson 2, J Tyson 15.

3-point goals: Bradberry 3, Gold, Lekeuneu, Moser 2, Opferbeck, J Tyson, Wright.

St. Mary’s/Lanc. 58, St. Francis 54

St. Francis 4 24 17 9 - 54

St. Mary’s/L 14 9 17 18 - 58

ST. FRANCIS (9-7, 3-2): Bickerstaff 7, Collins 6, Ivey 10, Palmer 5, Poumpey 9, Theisen 17.

ST. MARY’S/L (11-4, 5-2):Brown 2, Ciezki 13, Collins 5, Kegler 11, Osei 8, Powell 4, Propis 6, Russell 1, Szablewski 8.

3-point goals: Bickerstaff, Ciezki 2, Ivey 2, Osei, Theisen.

Lackawanna 58, Holland 56

Lackawanna 16 16 10 16 - 58

Holland 10 14 14 18 - 56

LACKAWANNA (9-3, 9-0):Grabar 18, Horton 2, Rice 10, L Smith 16, N Smith 4, Threeths 8.

HOLLAND (5-8, 4-4): Kolbmann 4, Nellis 13, Ostrowski 3, Perry 19, Ratajaczak 10, Rivera 5, Scheffler 2.

3-point goals: Grabar 4, Nellis, Ostrowski, Perry 2, Rivera.

V-U-Prep 82, Cardinal O’Hara 60

V-U-Prep 27 18 16 21 - 82

O’Hara 21 14 19 6 - 60

V-UNIVERSITY PREP (8-6):Clark 29, Lucas 24, Ross 2, Santiago 4, Scott 10, Strothers 13.

O’HARA (7-7): Benton 9, Cottman 9, Haynes 6, Hemphill 29, Lee 7.

3-point goals: Benton, Clark 5, Cottman, Haynes 2, Hemphill 2, Lee, Lucas 2.

MST Seneca 63, Global Concepts 40

Gl. Concepts 10 15 6 9 - 40

MST Seneca 14 14 12 23 - 63

GLOBAL CONCEPTS (5-5): Goldsmith 4, Johnson 7, Mercado Jr. 5, Miller 4, D Wallace 6, T Wallace 14.

MST SENECA (7-5): Chapman 18, Costner 11, Gray 4, Howard 21, James 7, Price 2.

3-point goals: Howard 5, James, Johnson, Mercado Jr., D Wallace, T Wallace 2.

All.-Limestone 86, Buffalo Science 51

Buff.Science 6 13 15 17 - 51

All.-Lime. 19 23 20 24 - 86

BUFFALO SCIENCE (3-7): Hunt 5, Lewis 2, Osmani 4, Rodriquez 6, Wavote 8, Williams 5, Winguard 2, Wood-Wiley 12, Workman 7.

ALL.-LIME. (9-4):Curran 16, Davis 4, Flanders 14, Giardini 8, Golley 5, McAfee 7, Moran 10, Napoleon 12, Wolfgang 10.

3-point goals: Flanders 2, Hunt, McAfee, Rodriquez 2.

Maryvale 74, JFK 61

JFK 13 17 13 18 - 61

Maryvale 22 19 14 19 - 74

JFK (9-3): Baker 6, Braniecki 26, Dauman 3, Fischer 17, Manzella 4, Snyder 5.

MARYVALE (10-2): Amato 6, Bailey 1, Blackwell 30, Casey 11, Dockery 2, Law 7, Mitchell 5, Smith 12.

3-point goals: Blackwell, Casey, Fischer 2, Mitchell, Smith 2.

Today’s games

Monsignor Martin

Archbishop Walsh at Christ. Central, 6:30 p.m.

ECIC II

Wmsv. East at Sweet Home, 6:30 p.m.

Niagara-Orleans

Wilson at Akron, 6:30 p.m.

Medina at Albion, 7 p.m.

Newfane at Roy-Hart, 7 p.m.

Emerson at Grand Island, 6:30 p.m.

Charter Cup

WNY Maritime at Tapestry, 6 p.m.

Girls basketball

Late Tuesday

Niagara Frontier

Lockport 50, Kenmore West 36

Ken. West 9 11 9 7 — 36

Lockport 10 11 13 16 — 50

KENMORE WEST (2-11, 2-8): Brown 4, Eubanks 8, Guarino 2, T.Rivera 5, Romano 6, Tucker 9, Yazzie 2.

LOCKPORT (8-3, 6-1): Krchniak 14, Mullane 24, Webb 6, White 6.

3-point goals: T.Rivera, Romano.

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Christian Central 59, Buffalo Seminary 39

Cardinal O’Hara 95, Nichols 37

Sacred Heart 68, Mount Mercy 34

Niagara Frontier

Lockport 44, CSAT 31

Grand Island 38, Kenmore West 33

CCAA East 2

North Collins at Cattaraugus/LV, no report

Nonleague

Archbishop Walsh at Hinsdale, ccd.

Christ. Central 59, Buff. Seminary 39

Chr. Central 16 21 14 8 - 59

Buffalo Sem. 13 10 7 9 - 39

CHR. CENTRAL (6-4, 2-3): Fleming 6, Hearon 22, Lekeuneu 31.

BUFFALO SEMINARY (5-6, 0-3):Celotto 4, Conboy 18, Gareis 1, Johnsen 5, Lane 9, Smolarek 2.

3-point goals: Hearon 2, Lane, Lekeuneu.

Cardinal O’Hara 95, Nichols 37

O’Hara 24 17 28 26 - 95

Nichols 6 7 12 12 - 37

O’HARA (9-5, 5-0): Harrison 19, Johnson 16, McCarthy 11, O’Neil 4, A Parker 11, A Parker 21, Smith 13.

NICHOLS (5-9, 4-1): Dockery 22, Dolan 2, McCluskey 2, Niedzialowski 7, Russo 2, Sauer 2.

3-point goals: Harrison 5, McCarthy 2, Niedzialowski , Smith 3.

Sacred Heart 68, Mount Mercy 34

Sacred Heart 24 10 19 15 - 68

Mount Mercy 7 11 8 8 - 34

SACRED HEART (11-5, 5-0):Collard 2, Grimm 9, Hill 10, M Ryan 26, S Ryan 19, Sees 2.

MOUNT MERCY (8-6, 3-3): Ferrentino 8, E Fredo 2, H Fredo 6, Hamm 5, C Strang 7, J Strang 6.

3-point goals: M Ryan 4, C Strang.

Lockport 44, CSAT 31

CSAT 4 10 10 7 - 31

Lockport 10 7 14 13 - 44

CSAT (3-10, 1-7):Brown 2, Davis-Patterson 14, Dupree 4, Gurbacki 3, Harden 2, Hendricks 4, Santiago 2.

LOCKPORT (9-3, 7-1): Anderson 6, Darrell 3, Krchniak 6, Mullane 9, Webb 13, White 7.

3-point goals: Darrell, Davis-Patterson, Gurbacki, Webb.

Grand Island 38, Kenmore West 33

Grand Island 7 6 13 12 - 38

Ken. West 7 10 9 7 - 33

GRAND ISLAND (8-5, 6-1): Bailey 7, Brandon 9, Carey 5, Eichel 4, Robinson 4, Sweeney 9.

KENMORE WEST (2-10, 2-5): Brown 7, Eubanks 5, Huss 2, Rivera 3, Romano 3, Tucker 8.

3-point goals: Bailey, Rivera.

Today’s games

Canisius Cup

Olmsted at Buffalo Arts, 6:30 p.m.

Monsignor Martin

Mt. St. Mary at Niagara Catholic, 6:30 p.m.

ECIC I

West Seneca West at Jamestown, 7:30 p.m.

Clarence at Orchard Park, 7:30 p.m.

ECIC II

Sweet Home at West Seneca East, 6:30 p.m.

Williamsville East at Starpoint, 7 p.m.

Hamburg at Amherst, 7:30 p.m.

ECIC III

Cheektowaga at Lake Shore, 5 p.m.

Maryvale at Springville, 6:30 p.m.

ECIC IV

Alden at Holland, 6 p.m.

Depew at Cleveland Hill, 6:30 p.m.

Lackawanna at Eden, 7 p.m.

Niagara Frontier

N. Tonawanda at Nia.-Wheatfield, 6:30 p.m.

CCAA East 1

Portville at Gowanda, 7:30 p.m.

All.-Limestone at Salamanca, 7:30 p.m.

Randolph at Silver Creek, 7:30 p.m.

CCAA East 2

Ellicottville at Forestville, 7:30 p.m.

Franklinville at Pine Valley, 7:30 p.m.

CCAA West 1

Maple Grove at Chautauqua Lake, 7:30 p.m.

Fredonia at Dunkirk, 7:30 p.m.

Southwestern at Falconer, 7:30 p.m.

CCAA West 2

Clymer at Cassadaga Valley, 7:30 p.m.

Frewsburg at Sherman, 7:30 p.m.

Panama at Westfield, 7:30 p.m.

Nonleague

I-Prep/Grover at Christian Central, 6 p.m.

Boys hockey

Late Tuesday

WNY Club

White Division

East Aurora 11, Olean 3

Wednesday’s games

WNY Federation

Grand Island 3, Kenmore East 3 (OT)

GI (8-2-1): Thomas Cecere g-a

KE (4-5-1): Zach Stoll 2g

Lew-Port 4, North Tonawanda 4 (OT)

Sweet Home 4, Williamsville South 1

SH (11-1-1): Colin Regian 2g

W. Seneca East 4, Kenmore West 3

WSE (9-2-0): Danny Flynn 2g

WNY Club

Red Division

Orchard Park A 4, Lancaster 1

Today’s games

WNY Federation

St. Francis vs. Niagara Falls

at Hyde Park, 5 p.m.

Williamsville North vs. Clarence

at Northtown Center, 7 p.m.

Nonleague

St. Mary’s/Lanc. vs. St. Joe’s

at Cheektowaga Rec., 7:30 p.m.

Girls hockey

Wednesday’s games

WNY Federation

Lanc/Iroq/Depew 4, Kenmore/G. Island 0

LID: Jill Blas 2a

Fron/LS/OP 1, Monsignor Martin 0

FLOP (11-2-3): Gabby DeMeo gwg; Maggie Spyche 13 saves, sho

Today’s games

WNY Federation

Williamsville vs. Fron/LS/Orchard Park

at Hamburg Nike Base, 4:30 p.m.

WS/Hamburg/Eden vs. Monsignor Martin

at North Buffalo Ice Arena, 4:30 p.m.

Lanc/Iroq/Depew vs. Kenmore/G. Island

at Northtown Center, 5:30 p.m.

Boys swimming

Wednesday’s games

Niagara-Orleans Championships

at Barker

Boys results

200 Medley ‘A’ Relay: Barker (Collin Webb, Dominic Clementi, Andrew Jenks, Adam Wagner) 1:44.35. 200 Medley ‘B’ Relay: Albion (Cameron Ecker, Jacob Coolbaugh, Tyler Kast, Devin Olles) 1:59.80. 200 Freestyle: Thomas Schultz (Newfane) 1:56.55. 200 IM: Jenks 2:14.32. 50 Freestyle: Webb 22.54. 100 Butterfly: Jenks 58.27. 100 Freestyle: Webb 49.53. 500 Freestyle: Schultz 5:20.24. 200 Freestyle ‘A’ Relay: Barker (Jenks, Clementi, Wagner, Webb) 1:32.28. 200 Freestyle ‘B’ Relay: Albion (Kast, Ryan Krenning, Olles, Josh Depoty) 1:45.69. 100 Backstroke: Daniel Heil (Medina) 1:01.67. 100 Breaststroke: Matt Kovaleski (Albion) 1:06.72. 400 Freestyle ‘A’ Relay: Albion (Carlitos Sanchez, Harrison Brown, Kovaleski, Sam Sanchez) 3:34.40. 400 Freestyle ‘B’ Relay: Roy-Hart (Cameron VanBuren, Carter Green, Ozzy Moore, Matthew Scott) 4:04.01.

Niagara Frontier

Lockport 119, Grand Island 61

Wrestling

Monsignor Martin

St. Francis 56, Canisius 13

ECIC III

Pioneer 47, Tonawanda 29

220: Trevor Smith (P) pin 1:08

Niagara Frontier

Grand Island 57, Niagara Falls 26

CCAA I

Chaut. Lake/Wstfld/Pnma 43, Fredonia 41

CCAA II

Maple Grove 46, Cattaraugus/Little Valley 24

Nonleague

West Seneca West 61, West Seneca East 24

132: Nick Campenella (WSW) pin 4:20

Boys bowling

ECIC Large North

Starpoint 6, Sweet Home 1

S: Sean Haynes 223-589; Brett Steuer 246

ECIC Small North

Maryvale 6, Tonawanda 1

Ryan Lent (M) 247-683

ECIC Small South

Pioneer 4, Springville 3

Karson Hurlburt (P) 566

Girls bowling

ECIC Large North

Sweet Home 6, Starpoint 1

Samanatha Spatorica (SH) 200-206-575

ECIC Small North

Maryvale 5, Tonawanda 2

T: Melissa Large 232, Victoria Kurdziel 592

ECIC Large South

Orchard Park 3647, Hamburg 3162

Danielle Milo (OP) 211

ECIC Small South

Pioneer 5, Springville 2

Jami Smith (P) 603

There are no comments - be the first to comment