Share this article

print logo

Area bowling (Jan. 17)

Area bowling

ABBOTT: UAW 897 — Tom Dimitrovski 697, Mike Goergen 254-693, Jerry Kostrzycki 690, Barry Carothers 260, Pat Reedy 253. Cagney’s C2 — Terry Fickel 257-277-702, Gregg Kowalik 681, Brandon Williams 269, Mark Bigaj 267, Ken Watkins 257.

AIRPORT: BBS Doubles — Melvin Roland 250-656, Debbie Artis- Flood 239-234-651, Carmen Evans 257-635, Rich Cathcart 652, Tommy Lewis 266, Chris Brailsford 253. Whitey Kiszewski Memorial — Jeff Addison 259-694, Amanda Zastrow 235, Mike Hulbert 693.

BRAYMILLERS: Monday Night Men — Dave Darnley 277-705, Chad Joseph 258-705.

BRIERWOOD: Monday 3-Man — David Arida 259-257-742, Tom Christiano 259-681, Mike Rudnicki 676.

BROADWAY: Cheektowaga Police — Michele Heerdt 235, Kevin Smith 257-279-749, Jack Stresing 675, Dave Sears 268-258-709, Jessica Metros 224. Ingersoll Rand — Brian Pilarski 300-786, Mark Sabin 256-709, Monday Night Out — Dave Zajac 255-739, Pete Nawojski 267-703, Shawn Jones 256-695, Tony Dolan 695, Greg Gauthier 263-690, Krista Voelker 234-643, Danielle Dolegala 626, Jen Rumsey 226.

CHICKS: Hi-Tech Services Saturday Couples — PJ Azzarella 696. A Village Locksmith — Christine Gruber 235.

CLARENCE: Cornerstone Grille — Joe Trigilio 258-722, George Barnes 278-700, Tim Frenz 255-690, Ken Duke 675, Aaron Cratsenberg 675. Penny Lane Cafe — Steve O’Dell 279-723, Jared Allen 721, Mike Krupa 257-717, George Harloff 696, Joe Elbers 684.

CLASSIC: Smith/Magaris Memorial — Barry Clark 745, Chris Rathbun 256-708, Sam Bates 679, John Swartz 254-676. Monday Night Christian Athletic — Dustin Gale 256, Steve Nichols 257, Kevin Klenke 256.

ISLAND: A-Best Men — Tim Marble 264-289-782, Nick Colao 279-727, Charlie Quirin 266-710, Ron Moran 268-706, Ken Carter 699. Island Girls — Lisa Bugenhagen 279.

K & L: Frank Galfo Memorial — Brad Bixby 719, Jeff Alguire 268-708.

LANCASTER: Christian Church — Julie Mikula 245-625, Paul Cordaro 267, Kevin Martin 258.

MANOR: Monday UAW 774 — JR Baker 255-268-767. Geiger Bros. Construction — Dale Geiger 255-677, Candice McHale 623.

SPARE TIME: Best Approach Classic — Jim Bauer 276-696, Tom Suarez 253-681, Greg Pittman 675, Joe Bielanin 264.

SPRINGVILLE: Davies Hillside Farms — Eric Tingue 267-726, Tony Dolan 694, Bucky Brown 256-680, Samantha Farner 638, Mark Glass 258, Todd Benkelman 256.

STRIKERS: Monday Trio — Dave Flatley 256-697, Sam Turner 679, William Wasielewski 677, Jeff Tycz 675, Janet Onisk 225. Schaub Equipment — Jim Fitzgerald 255-704, Tom Saccomanno 265-693, Tim McNamara 255, Ron Waleszcak 684, Les Wright 253, Mark Wingerter 253.

THE EDGE: Carl Reczek Memorial — Jeff Floss 278-731, Gary Gospodarski 718, Doug Szary 689, Sean Willard 682.

TONAWANDA: Monday Early Men — Tom Lyman 298-773, George Richards 278-771, Brian Pimm 761, Paul Buinelli 269-746, Dino Blue 268-736. F&T Snowplowing Senior Classic — Joe Morath 250-686.

TRANSIT: Buffalo Insurance Men — Dan Vaccaro 290-704, Christian Williams 684, Bob Plewik 257-675, Chris Bauer 269, Dave Koteras 268, Brian McGurty 256. Monday Doubles — Bill Truman 300-735, Derek Pawlowski 257-751, Paul Mamon 278-723, Larry Panaro 258-705, Andy Salisbury 258-705, Dave Monte 696, Jessica Mamon 234-241-667, Julie Selk 227-615, Gabrielle Sullivan 232-604.

There are no comments - be the first to comment