Share this article

print logo

High school scores & schedules (Jan. 15)

High schools

Boys basketball

Sunday’s games

Bishop Grimes MLK Tournament

at Bishop Grimes

St. Francis 79, Vrnn.-Vrna.-Shrrll. 60

St. Francis 18 20 18 23 - 79

VVS 12 10 18 20 - 60

ST. FRANCIS (8-4): Bartholomew 4, Collins 5, Ivey 7, Lacki 2, Palmer 11, Poumpey 8, Sireika 22, Theisen 20

VERNON-VERONA-SHERRILL (9-2): J. Horodnick 3, T. Horodnick 2, Engler 4, Palmer 11, Moffett 14, Cousins 4, Schafer 3, Roden 19.

3-pointers: Collins, Ivey, Palmer 3, Sireika 5, Theisen 3, Palmer 3, Cousins, Schafer.

Can-Am Shootout

at Park

Park 95, St. Marcellinus (Ont.) 50

St. Mrcllns. 12 11 15 12 - 50

Park 22 24 28 21 - 95

ST. MARCELLINUS: McLaughlin 10, Gonzales 19, Wilson 2, Lewis 9, Cruz 8, Okeke 2.

PARK (9-4): Eziukwu 9, Hutchins 15, Nnagbo 6, Orogun 11, Scott 24, Smith 17, Stewart 11, Wajed 2

3-point goals: Gonzales 3, Lewis, Scott 5, Smith 2

Today’s games

ECIC IV

Eden at Alden, 4 p.m.

Nonleague

V-University Prep at Timon-SJ, 2:30 p.m.

Forestville at Westfield, 7:30 p.m.

Bishop Grimes MLK Tournament

at Bishop Grimes

St. Francis vs. Bishop Grimes, 4:30 p.m.

Can-Am Shootout

at Park

Health Sci. vs. Pine Ridge SS (Ont.), 3 p.m.

Girls basketball

Sunday’s games

Bishop Grimes MLK Tournament

at Bishop Grimes

Cardinal O’Hara 64, Bishop Grimes 50

Waste Management Tournament

at Pioneer

Mount Mercy 50, Pioneer 37

Chautauqua Lake vs. W.S. West, no report

O’Hara 64, Bishop Grimes 50

O’Hara 13 18 18 15 - 64

Bishop Grimes 8 10 12 20 - 50

O’HARA (7-4): Harrison 6, Johnson 18, McCarthy 11, O’Neil 4, A Parker 9, A Parker 6, Smith 4, Sommerville 6.

BISHOP GRIMES (0-1): Markey 3, Mayor 4, Shavlin 2, Sidan 5, Sneapal 5, Squier 8, Wilkinson 23.

3-point goals: Harrison 2, Markey, McCarthy 3, Sommerville 2, Wilkinson 2.

Mount Mercy 50, Pioneer 37

Mount Mercy 23 12 8 7 - 50

Pioneer 10 10 11 6 - 37

MOUNT MERCY (6-6):Ashe 4, Ferrentino 6, E Fredo 1, H Fredo 8, Hamm 8, Hilliary 8, Hughes 2, C Strang 6, J Strang 7.

PIONEER (1-9): Bainbridge 3, Cass 2, Eigenbrod 13, Sapp 8, L Schwab 3, L Schwab 8.

3-point goals: Eigenbrod 2, Ferrentino 2, Hilliary.

Today’s games

Bishop Grimes MLK Tournament

at Bishop Grimes

O’Hara vs. V-Bishop Kearney, 1 p.m.

Boys hockey

Sunday’s games

WNY Federation

Grand Island 4, Hamburg 1

GI: Thomas Cecere 2g; Dalton Nyicrai g

Lancaster 3, Clarence 1

L: Ryan Voight g-a

St. Mary’s/Lanc. 4, Lockport 1

SM: Brendan Krawczyk 2g-a

St. Francis 2, Lew-Port 1

WNY Cllub

Blue Division

St. Joe’s Black 4, Orchard Park 0

Red Division

Orchard Park A 10, Iroquois 2

Northwood Prep Invitational

at Lake Placid

Northwood Prep 9, Nichols 1

Today’s games

WNY Federation

West Seneca East vs. West Seneca West

at HarborCenter, 1 p.m.

Hamburg vs. Williamsville East

at Northtown Center, 1 p.m.

St. Joe’s vs. Canisius

at HarborCenter, 11 a.m.

Kenmore West vs. Kenmore East

at HarborCenter, 3 p.m.

Niagara-Wheatfield vs. Frontier

at Hamburg Town Ice Arena, 5 p.m.

Amherst vs. North Tonawanda

at Hyde Park, 6 p.m.

Sweet Home vs. Niagara Falls

at Hyde Park, 8 p.m.

Northwood Prep Invitational

at Lake Placid

Nichols vs. Sea Coast Prep (NH), 10:30 a.m.

Girls hockey

Today’s games

WNY Federation

Kenmore/GI vs. WS/Hamburg/Eden

at Riverworks, 4:30 p.m.

Boys soccer

All-NIAGARA FRONTIER

Player of the Year: Kyle Hofschneider (Kenmore East)

Co-coaches of the Year: Steve Sabo & Rob Brockelhurst (North Tonawanda)

P Player School Yr.

G Steven Pufpaff Grand Island 12

F Kyle Hofschneider Kenmore East 11

F John Griffin Grand Island 12

F Colin Archibald N. Tonawanda 11

F Alex Fusani Ken-West 12

F Papouch Schmoyer Kenmore East 11

M Luke Ailinger Grand Island 12

M Dylan Cunningham Kenmore East 12

M David Reilly Lew-Port 12

M Jared Zadzilka N. Tonawanda 12

D Tom Efthemis Nia.-Wheat. 12

D Tanner Reisman Lew-Port 11

D Casey Trombley N. Tonawanda 11

D Jackson Beal Grand Island 12

D Brandon Guarino Kenmore East 12

There are no comments - be the first to comment