Share this article

print logo

High schools scores & schedules (Jan.12)

Boys basketball

Thursday’s games

Yale Cup Division I

East 78, Burgard 36

South Park 78, Emerson 43

Yale Cup Division II

Buffalo Arts 65, Lafayette 62

ECIC II

Amherst 63, Hamburg 46

ECIC IV

JFK 73, Depew 65

CCAA East 1

Allegany-Limestone 54, Gowanda 48

Ellicottville 64, Cattaraugus/Little Valley 30

Randolph 56, Salamanca 36

Silver Creek 71, Portville 52

CCAA East 2

Franklinville 74, Forestville 52

CCAA West 1

Fredonia 74, Falconer 28

CCAA West 2

Sherman 61, Panama 56

Nonleague

Niagara-Wheatfield 56, Wilson 47 (OT)

West Seneca West 80, Grand Island 47

Kenmore East 71, Oracle Charter 60

Charter Cup

Health Sciences 71, Tapestry 60

East 78, Burgard 36

Burgard 10 10 10 6 - 36 East 28 18 18 14 - 78 BURGARD (5-5, 2-4): Carmichael 3, Earley 3, Griffin 3, Pringle 8, Rosenthal 6, Villa 3, Williams 10.

EAST (7-2, 5-1): Allen 16, Anderson 34, Carter 9, Green 2, Miller 6, Shaw 9, Smith 2.

3-point goals: Anderson 5, Carter 2, Earley, Shaw 2, Villa, Williams 2.

South Park 78, Emerson 43

Emerson 12 9 4 18 - 43 South Park 19 24 22 13 - 78 EMERSON (0-8, 0-5): Davis 6, Houston 10, McClain 2, McGee 1, Moore 6, Sullivan 17, Young 1.

SOUTH PARK (5-6, 4-2): Armstead 6, Crockett 5, Hepburn 3, Humphrey 8, Mushat 10, Renfro 4, Stroud 38, Ward 4.

3-point goals: Crockett, Hepburn, Humphrey 2, Mushat 2, Sullivan.

Buffalo Arts 65, Lafayette 62

Lafayette 12 21 12 17 - 62 Buffalo Arts 16 19 22 8 - 65 LAFAYETTE (3-7, 3-3): Davis 2, Elliott 5, Grimes 12, rosa 19.

BUFFALO ARTS (2-5, 2-4): Carter-Keith 18, Edwards 3, Gisendorfer 2, Mack 10, Reid 16, Slobert 11, Woodruff 5.

3-point goals: Carter-Keith 2, Edwards, Elliott, Grimes, Slobert.

Amherst 63, Hamburg 46

Amherst 16 15 9 23 - 63 Hamburg 9 18 8 11 - 46 AMHERST (6-3, 4-1): Ashley 18, Clemente 2, Moore 6, Mullen 5, Patterson 1, Tan 2, Tyson 7, Waldu 9, Womack 13.

HAMBURG (1-7, 0-4): A Genzel 4, J Genzel 11, Haney 7, Henry 12, Lambert 2, McDonnell 5, Steverson 5.

3-point goals: Ashley, J Genzel 2, Mullen, Steverson, Waldu 2, Womack.

JFK 73, Depew 65

Depew 13 20 13 19 - 65 JFK 17 24 21 11 - 73 DEPEW (6-3, 4-1): Biersbach 31, Ciesielski 4, Cwiklinski 21, Martin 9.

JFK (7-2, 6-1): Baker 11, Braniecki 22, Fischer 7, Manzella 9, Nawojski 2, Snyder 21, Suarez 1.

3-point goals: Baker, Biersbach 2, Ciesielski, Fischer.

Silver Creek 71, Portville 52

Portville 10 13 16 13 - 52 Silver Creek 14 30 20 7 - 71 PORTVILLE (3-9, 0-3): Keim 15, Kloc 3, Murray 6, Tobola 4, Watson 16.

SILVER CREEK (8-1, 2-0): Benton 15, Gates 9, Jamison 20, Jones 3, Woleben 24.

3-point goals: Benton 2, Gates 2, Jamison 2, Jones, Keim 3, Kloc, Watson 4.

Ellicottville 64, Catt./Little Valley 30

Catt/LV 5 5 9 11 - 30 Ellicottville 26 19 13 6 - 64 CATT/LV (1-7, 0-3): Baker 6, Gearman 6, Ly 7, Minnekine 2, O’Donnell 2, O’Neill 7.

ELLICOTTVILLE (9-1, 2-1): Bowen 10, Chudy 24, Grinols 11, Leiper 5, Rowland 5, Stuve 4.

3-point goals: Baker 2, Chudy, Gearman 2, Leiper, O’Neill, Rowland.

Fredonia 74, Falconer 28

Fredonia 16 21 20 17 - 74 Falconer 2 9 6 11 - 28

FREDONIA (2-7, 1-3): Field 5, Levens 10, Myers 6, Nicosia 3, Pearl 3, Piper 11, Plaister 3, Putney 4, Rivera 8, Shuart 6, Tarnowaki 10, Tinstman 5.

FALCONER (1-10, 0-6): Buffone 2, Crick 8, Dallas 4, Norton 4, Olson 5, Samuelson 3, Wood 2.

3-point goals: Levens, Plaister.

Franklinville 74, Forestville 52

Franklnv’l 26 24 16 8 - 74 Forestville 17 4 13 18 - 52 FRANKLNV’L (8-2, 3-0): Blecha 14, Burell 2, Burton 15, Clark 16, Erikson 11, Haskell 3, Kopp 6, Watts 7.

FORESTVILLE (3-5, 1-2): Christian 9, Drozdziel 6, Gadewoltz 11, Hastings 5, Markham 9, Soto 8, West 4.

3-point goals: Blecha, Burton 3, Clark 2, Haskell, Kopp 2, Markham 3, Watts.

Allegany-Limestone 54, Gowanda 48

All.-Lime. 21 14 12 7 - 54 Gowanda 7 21 12 8 - 48 ALL.-LIME. (7-2, 2-1): Curran 12, Flanders 14, Golley 2, McAfee 3, Napoleon 3, Nye 5, Wolfgang 15.

GOWANDA (8-2, 2-1): Brawdy 11, Jensen 5, John 18, Rikka 11, Rosier 10.

3-point goals: Curran, Flanders 3, Jensen, John 3, Rosier, Wolfgang.

Randolph 56, Salamanca 36

Salamanca 10 10 6 10 - 36 Randolph 14 15 13 14 - 56 SALAMANCA (3-6, 0-3): Armstrong 3, Chiemara 2, Hedlund 2, John 5, McKenna 3, Rasha 21.

RANDOLPH (5-4, 2-0): Bernard 4, George 21, Hind 17, McCoy 6, Steward 8.

3-point goals: Armstrong, Hind 3, Rasha 2, Steward.

Sherman 61, Panama 56

Panama 15 13 13 15 - 56 Sherman 13 12 17 19 - 61 PANAMA (5-5, 3-1): Barmore 15, Delahoy 9, Hovey 10, Morse 7, Sperry 9, Spontaneo 6.

SHERMAN (4-4, 4-0): Ayers 2, Beatman 13, Gleason 23, Meeder 7, Ramsey 14, Swabik 2.

3-point goals: Beatman 2, Gleason, Hovey, Meeder, Ramsey 2, Sperry 3, Spontaneo 2.

Nia-Wheatfield 56, Wilson 47 (OT)

Wilson 10 9 11 12 5 - 47 Nia. Wheat. 9 12 11 10 14 - 56 WILSON (5-3): Carney 5, Daul 2, Evans 7, Frerichs 14, Miller 8, Musall 11.

NIA. WHEAT. (5-4): Devantier 5, McVay 7, Ruffino 31, Stanley 6, Ware 7.

3-point goals: Devantier, Frerichs 3, Miller 2, Musall 3, Ruffino.

W.S. West 80, Grand Island 47

Grand Island 8 15 11 13 - 47 W. Sen. West 26 19 21 14 - 80

GRAND ISLAND (5-4): Callen 3, Hepineize 2, Messing 8, C Sionko 12, L Sionko 2, Soos 4, Webber 2, Wilkes 6.

W. SEN. WEST (12-0): Baugh 22, Borton 6, Espe 4, Johnson 21, Mecili 1, Ryniec 11, Wayland 15.

3-point goals: Baugh 4, Callen, Johnson 4, Ryniec 3, C Sionko 2, Wayland 3.

Kenmore East 71, Oracle Charter 60

Oracle 15 11 14 20 - 60 Ken East 21 19 15 16 - 71 ORACLE (1-7): Astifes 2, Bol 6, Halton 2, Kabra 3, Laundo 3, Marshall 31.

KENMORE EAST (2-6): Baker 4, Calhoun 8, Everett 9, Murdie 26, O’Neil 14, Price 2, Schmoyer 2, Young 6.

3-point goals: Bol 2, Everett 2, Kabra, Laundo, Murdie 3.

Health Sciences 71, Tapestry 60

H Sciences 12 14 29 16 - 71 Tapestry 12 17 17 14 - 60 HEALTH SCIENCES (7-1, 2-0): Briggs 21, Cook 10, Gaines 11, Haygood 14, Jones 4, Lott 4, Miller 1, Nelson 3, White 2.

TAPESTRY (8-3, 3-1): Eubanks 5, Nance 2, Plummer 16, Robinson 13, Thompson 2, Towns 7, Truehart 6, Wilson 9.

3-point goals: Briggs, Plummer 2, Towns 2.

Today’s games

Monsignor Martin

St. Joe’s at Timon-St. Jude, 6:30 p.m.

Nia Catholic at Cardinal O’Hara, 6:30 p.m.

Canisius at St. Francis, 7 p.m.

ECIC I

Orchard Park at Clarence, 7:30 p.m.

Wmsv. North at Jamestown, 7:30 p.m.

Frontier at Lancaster, 7:30 p.m.

ECIC II

Williamsville East at Starpoint, 7 p.m.

ECIC III

Pioneer at Iroquois, 6:30 p.m.

Cheektowaga at Lake Shore, 6:30 p.m.

East Aurora at Maryvale, 7:30 p.m.

ECIC IV

Eden at Cleveland Hill, 6:30 p.m.

Tonawanda at Alden, 7 p.m.

Lackawanna at Holland, 7 p.m.

Niagara Frontier

North Tonawanda at CSAT, 6:30 p.m.

Kenmore West at Grand Island, 6:30 p.m.

Niagara Falls at Lew-Port, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Roy-Hart at Akron, 6:30 p.m.

Medina at Newfane, 6:30 p.m.

Barker at Albion, 7 p.m.

CCAA West 2

Frewsburg at Westfield, 7:30 p.m.

Nonleague

MST Seneca at Buffalo Science , 6:30 p.m.

West Seneca East at Springville, 6:30 p.m.

MLK Classic

at JFK

City Honors vs. JFK, 4:30 p.m.

WNY Maritime vs. I-Prep/Grover, 6 p.m.

Hutch-Tech vs. Dunkirk, 7:30 p.m.

Girls basketball

Thursday’s games

Canisius Cup

Hutch-Tech 70, South Park 25

Buffalo Arts 58, McKinley 44

ECIC I

Frontier 45, Jamestown 41

Lancaster 50, Williamsville North 36

ECIC II

Amherst 66, West Seneca East 33

Williamsville East 67, Sweet Home 35

ECIC III

Maryvale 43, Cheektowaga 34

Iroquois 67, Springville 31

East Aurora 56, Lake Shore 50

ECIC IV

Holland 54, Cleveland Hill 22

Alden 32, JFK 11

Niagara-Orleans

Albion 45, Barker 15

Newfane 67, Medina 51

Akron 69, Roy-Hart 48

Hutch-Tech 70, South Park 25

South Park 7 0 12 6 - 25 Hutch-Tech 16 21 8 25 - 70 SOUTH PARK (4-4, 4-3): Falaiye 6, Green 13, Roncone 6.

HUTCH-TECH (5-4, 3-2): Jones 12, Knight 9, Newsome 4, Oden 13, Smith 14, Thompson 8.

3-point goals: Falaiye, Green 4, Oden 3, Roncone 2.

Buffalo Arts 58, McKinley 44

Buffalo Arts 11 12 12 23 - 58 McKinley 6 13 6 19 - 44 BUFFALO ARTS (4-4, 4-0): Barber 10, Benedict 4, Bush 38, Rashada 4.

MCKINLEY (3-7, 1-4): Debose 2, Dentice 3, Donald 14, Ward 5, J Wilson 9, V Wilson 11, Woods 2.

3-point goals: Dentice, Ward, J Wilson 3.

Frontier 45, Jamestown 41

Jamestown 9 14 11 7 - 41 Frontier 10 15 9 11 - 45

JAMESTOWN (2-6, 1-2): Brightman 9, Evan 8, Frederick 6, Lundmark 12, Stockwell 6.

FRONTIER (3-4, 3-1): Bevalaqua 6, Henry 7, Izzo 11, Kruska 19, Lorka 2.

3-point goals: Bevalaqua 2, Henry, Kruska 3, Lundmark 2, Stockwell 2.

Lancaster 50, Williamsville North 36

Lancaster 12 11 21 6 - 50 Wmsv. North 12 8 15 1 - 36 LANCASTER (8-1, 3-1): Backert 4, H Kirisits 1, H Kirisits 3, Mahony 16, Pepke 3, Wagner 2, Wozniak 21.

WMSV. NORTH (2-7, 0-3): Craffey 28, Ghee 1, Herlan 3, Sheppard 1.

3-point goals: Backert, Craffey 4, Mahony, Pepke, Wozniak 3.

Amherst 66, West Seneca East 33

W. Sen. East 8 4 9 12 - 33 Amherst 24 13 21 8 - 66

W. SEN. EAST (8-2, 3-2): Cenname 6, Eisenmenger 10, K Kaufman 6, S Kaufman 6, Weiner 3.

AMHERST (6-4, 4-1): Bardeen 2, Halt 8, Klein 12, Shutts 10, Steimle 3, Stelley 8, Waker 2, Wanzer 21.

3-point goals: Eisenmenger 2, Wanzer 4.

Williamsville East 67, Sweet Home 35

Sweet Home 9 8 5 13 - 35 Wmsv. East 11 15 20 21 - 67

SWEET HOME (2-9, 0-6): Flash 2, Fumerelle 19, Gerber 2, Millender 9, Petrus 3.

WMSV. EAST (8-3, 3-2): Beyer 2, Kozlowski 2, Lawida 2, MacLay 4, McNamara 12, Miske 17, Reid 10, Romanowski 18.

3-point goals: Fumerelle, Miske 3, Petrus.

Maryvale 43, Cheektowaga 34

Maryvale 12 6 15 10 - 43 Cheektowaga 5 10 9 10 - 34 MARYVALE (6-3, 2-2): Allarad 4, Cadwallader 9, Gorlick 4, Mcgee-Ross 13, Murray 4, A Smith 6, T Smith 1, Varano 2.

CHEEKTOWAGA (2-7, 0-3): Domanowski 8, Moore 7, Muscoreil 3, Rumph 16.

3-point goals: Allarad, Cadwallader, Domanowski, Moore, A Smith.

Iroquois 67, Springville 31

Iroquois 20 13 17 17 - 67 Springville 6 7 12 6 - 31 IROQUOIS (11-0, 5-0): E McLaughlin 4, E McLaughlin 16, Porzio 8, Quinn 8, Reidel 19, Shanahan 5, Streety 6, Wittek 1.

SPRINGVILLE (3-5, 0-2): Engel 1, Frank 4, Lewandowski 15, Rosati 4, Solly 1, Stedman 2, Zabawa 4.

3-point goals: Lewandowski, E McLaughlin 3, Reidel 3, Shanahan.

East Aurora 56, Lake Shore 50

Lake Shore 14 9 13 14 - 50 East Aurora 11 14 18 13 - 56 LAKE SHORE (5-3, 2-1): L Cornfield 13, S Cornfield 13, Jimerson 8, Jones 6, Park 8, Santana 2.

EAST AURORA (7-1, 4-0): Brinker 30, Jancevski 5, Martin 5, Oar 2, Potenza 2, Tully 12.

3-point goals: L Cornfield, S Cornfield, Jones 2.

Holland 54, Cleveland Hill 22

Holland 12 6 25 11 - 54 Cleve Hill 9 4 4 5 - 22 HOLLAND (10-2, 7-0): Bulega 8, King 8, Perry 4, Pikett 3, Ptak 2, Schmidt 2, Scull 2, Shanahan 2, Slocum 23.

CLEVE HILL (3-6, 1-4): Brown 1, Douglas 8, Everett 6, Scott 5, Sullivan 2.

3-point goals: King 2, Slocum.

Alden 32, JFK 11

JFK 3 5 2 1 - 11 Alden 6 10 10 6 - 32

JFK (2-6, 2-3): Gribble 2, McMahon 2, Thomas 4, Vohwinkel 2, Voss 1.

ALDEN (4-6, 3-3): Bennett 4, Diebel 3, Gadd 6, Hummel 4, Jordan 5, Keuker 6, Pastuszynski 2, Tyburski 2.

Albion 45, Barker 15

Albion 21 12 6 6 - 45 Barker 3 3 4 5 - 15

ALBION (4-4, 3-1): DiCureia 4, Doty 9, Gibbs 2, Pettit 4, Snook 16, Struble 4, Wolcott 6.

BARKER (3-3, 0-3): Annable 1, Brown 7, Leising 2, Mason 1, Sutch 2.

3-point goals: Doty 3.

Newfane 67, Medina 51

Newfane 17 19 15 16 - 67 Medina 16 19 7 9 - 51 NEWFANE (10-1, 5-0): Emborsky 38, Foltz 9, Geer 6, Knoll 6, Littman 6, Passuite 2.

MEDINA (1-7, 0-3): Brewer 2, D Brown 4, J Brown 25, Johnson 4, King 12, Williams 4.

3-point goals: Emborsky 8, Foltz.

Akron 69, Roy-Hart 48

Akron 21 22 17 9 - 69 Roy-Hart 7 13 17 11 - 48 AKRON (7-2, 3-0): Abrams 19, Hill 6, Hoefler 2, D Jonathan 21, J Jonathan 4, S Jonathan 2, Leeds 15.

ROY-HART (3-7, 0-4): Christopher 8, Draper 6, Fry 8, Glena 4, Hill 5, Todd 10, Washington 7.

3-point goals: Abrams 5, A Hill, D Jonathan 5, Todd.

Today’s games

Canisius Cup

East at Burgard, 4:30 p.m.

Monsignor Martin

Nia Catholic at Buffalo Seminary, 5 p.m.

Mount St. Mary at Nichols, 5 p.m.

Sacred Heart at Nardin, 6 p.m.

ECIC II

Starpoint at Williamsville South, 7:30 p.m.

ECIC IV

Depew at Lackawanna, 6:30 p.m.

Niagara Frontier

Grand Island at Kenmore West, 6:30 p.m.

Lew-Port at Niagara Falls, 6:30 p.m.

Ken East at Niagara-Wheatfield, 6:30 p.m.

CSAT at North Tonawanda, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Wilson at Barker, 6:30 p.m.

CCAA East 2

Pine Valley at North Collins, 6 p.m.

CCAA East 1

Silver Creek at Portville, 6:30 p.m.

Gowanda at Allegany-Limestone, 7:30 p.m.

CCAA East 2

Ellicottville at Cattaraugus/Little Valley, 7:30 p.m.

Franklinville at Forestville, 7:30 p.m.

CCAA West 1

Falconer at Fredonia, 7:30 p.m.

CCAA West 2

Cassadaga Valley at Frewsburg, 7:30 p.m.

CCAA West 1

Southwestern at Maple Grove, 7:30 p.m.

CCAA East 1

Randolph at Salamanca, 7:30 p.m.

CCAA West 2

Sherman at Panama, 7:35 p.m.

Nonleague

Park at Global Concepts , 5 p.m.

Christian Central at I-Prep/Grover, 6 p.m.

West Seneca West at Pioneer, 7 p.m.

Charter Cup

Health Sciences at Tapestry, 6 p.m.

Boys hockey

WNY Federation

Sweet Home 6, North Tonawanda 2

West Seneca East 8, Williamsville South 0

Williamsville North 3, Nia-Wheatfield 2

WN (11-0-2): Bryan Aduddle gwg

Nonleague

St. Joe’s 1, St. Francis 1 (OT)

Today’s games

WNY Federation

Williamsville East vs. Starpoint

at Cornerstone Arena, 6 p.m.

West Seneca East vs. Hamburg

at Northtown Center, 7 p.m.

Grand Island vs. West Seneca West

at West Seneca Ice Rink, 7 p.m.

Amherst vs. Lew-Port

at Dwyer Arena, 8 p.m.

Niagara Falls vs. Lockport

at Cornerstone Arena, 8 p.m.

Girls hockey

WNY Federation

Lancaster/Iroquois/Depew 4, Clarence/Amherst/Sweet Home 3 (OT)

LID: (4-6-1) Anna Pitz gwg, Bethany Horvatis g.

Monsignor Martin 3, Frontier/Lake Shore/Orchard Park 3 (OT-tie)

MM: Kayla Blas hat trick, Grace Harrington 45 saves.

FLOP: Abigail Lillis g-a, Brooke Becker g-a.

Today’s games

WNY Federation

Lancaster/Iroquois/Depew vs. West Seneca/Hamburg/Eden

at West Seneca Ice Rink, 5:30 p.m.

Boys bowling

Monsignor Martin Assn.

Canisius 3, Park 0

C: Cameron Hall 223-612.

St. Francis 3, O’Hara 0

S; Parker Flis 229-665.

ECIC North Large

Wsvm. North 7, Wsvm. East 0.

WN: Nick Blocher 614

Clarence 7, Williamsville South 0 (Wed)

C: Brady Pohlman 266-687, Ben Chamberland 242-672

Clarence 7, Amherst 0

C:Brady Pohlman 766, C: Elliott Pohlman 257-709

ECIC North Small

Maryvale 6, Cheektowaga 1

M: Braedon Suffoletta 697

ECIC South Large

Orchard Park 7 West Seneca East 0 High bowler

OP: Nate Nahrebewski 269, OP: Kyle Couell 704.

ECIC Small South

Lackawanna 4, Springviile 3.

S: Nick Abdo 640.

Niagara Frontier

Locport 6, Lewiston-Porter 1

L: David Adam 229-659

Girls bowling

ECIC North Large

Wsmv. North 6, Wsmv. East 1

WN: Sara Phillips 211, WN: Katelyn Pohlman 535

Amherst 6, Clarence 1

A: Rachel Banning 625, C: Sarah D’Angelo 645

ECIC North Small

Maryvale 4.5, Cheektowaga 2.5

C: Emily Crone 626, M: Katarina Korn, 276

ECIC Small South

Springville 7, Lackawanna 0.

S: Cece Krezmien 227-575.

Niagara Frontier

Lockport 7, Lewiston-Porter 0

L: Emily Swendsen 215-628

Monsignor Martin

Mt. St. Mary’s 4, Park School 0

Sacred Heart Academy 4, Buffalo Seminary 0

Mt. Mercy 3, Nardin 1

O’Hara 4, Blind Score 0

Co-ed swimming

Niagara-Orleans

Boys

Medina 90, Roy-Hart 80

Syracuse Cup

Buffalo Arts 63, Riverside 58

Hutch-Tech 95, South Park 42

Olmsted 135, Middle Early College 7

Niagara-Orleans

Girls

Roy-Hart 122, Medina 48

Rifle

ECIC

Iroquois 1116, Orchard Park 1036

I: Megan Nolan 283

Lancaster 1142, Pioneer 1124

L: Kiersten Mucha 287, Alex Hangen 287

Clarence 1122, Holland 1040

C: Matthew Kirk 286

Nonleague

Kenmore 1125, Alden 1106

K: Austin Orlowski 283

Girls Squash

Nichols 6, Nardin 1

There are no comments - be the first to comment