Share this article

print logo

Area bowling (Jan. 11)

Area bowling

11TH FRAME: Snake Vogt Memorial — Kevin Bartosz 706, Paul Beyer 700, Ray Schultz 258-693, Josh Vogt 693, Matt Beardsley 256.

AIRPORT: Postal Thruway League—John Vogl 257, Tom Stinson 257, Dan Conner 254.

ABBOTT: UAW 897 — Ron Kolesar 290-717, John Mentlewski 279-708, JIm McClellan 709. Mixed Trios — Brad Kiszewski 279-773, Wally Milo 269-770, Tim Jensen 259-755, Ed Tojek 266-734, Ken Gawel 257-714.

ALLIE BRANDT: Lockport Businessmen — Ron Kipp 255-257-755, Todd Wheeler 267-743, Craig Fontana 253-715, Jeff Starr 287-706, Brandon Kipp 279-688.

BRAYMILLER: Tuesday Night Men — Dave Sherman 255-739, Pete Sibiga 267-689.

BRIERWOOD: Bob Binns Memorial — Brent Hardy 268-720, Dave McIvor 690, Larry Hawkins 278, Charlie Brooks 256, George Majkut 254.

BROADWAY: Anthony Zielinski Memorial — Shawn Wodowski 267-279-759, Mark Dolegowski 256-734, John Bartkowiak 699, Bill Priester 257-695, Dan Koteras 686, Tammy Derkovitz 234-654, Gillian Chorazak 624. Tuesday Hi Rollers — Kurt Thurnherr 265-728, Gordon Perry 712, Steve Fiorella 269-686, Glenn Hauptman 685, Dennis Ast 266-680. Whitey Kiszewski Memorial —

Nick Marciniak 279-727, Mark Minnuto 279-708, Joe Bielanin 266-698, Russ Priola 698, Jimmy Wangler III 689.

KENMORE: Leo Greenauer Memorial — Chris Baum 258-729, Chris Reo 279-726, Jeff Grossi 286-724, Nate Wiewiorski 257-706, Dylan Greenauer 257-692, Paul Braun 255-692. Monday Nite Three — Mark Zientara 268, Rob Miano 265, Mike Zientara 257. Joan Bovo Memorial — Henry Allenbach 277-738, Carmen Scire 689, Courtney Wilke 255-662, Nicole Bongiovanni 223-639, Vickie Mayfield 601.

LANCASTER: Nickel Creek — Darrell Jeffries 300-699, Bernie Ruda 277-766, Dave Miller 267-746, Dave Kirsch 277-717, Jim Pfeiffer 279-712, Tony Johns 701.

MANOR: JJ Movers — Mike Wozniak 257-265-747, Mike Adams Sr. 255. LaRhonda Johnson 255-232-696. Geiger Bros Construction — Dale Geiger 670, Candice McHale 252-642. Monday UAW 774 — JR Baker 257-704. Local #135 Mixed — Herb Hout 257-701, Scott Adam 696, Sean McNamara 682, Josh Robertson 264, Louis Scapillato 276. Wednesday Night Men — Bill Bronson 254-698, Stephen Hussar 259-267-692, James Leslie 269-689, Steven Michalski 679. Wednesday Night Men — Bill Bronson 254-698, Stephen Hussar 259-267-692, James Leslie 269-689, Steven Michalski 679.

MANOR II: Pete Stasio Memorial — Steve Hocking 251-712, Mike Brenda 267-708, Rich Keigley 694, Mike Falzone 257-678, Shaun Louis 251-678.

SPARE TIME: Tuesday Night Fire Fighters — Bob Senker 270-716, Steve Hejmanowski 709.

SPRINGVILLE: Steve Hutch Memorial — Brian Slippy 686, Larry Winger 259, Jill Slippy 600.

STRIKERS: Wednesday Night Businessmen — Ed Jensen 290-785, Peter Lee-Kwen 254-732, Dave Konczyk 256-256-706, Dave Darnley 700, Scott Edwards 691. Labatt’s Blue Men — Ron Haase 257-257-739, Chuck Truslow 269-712, Paul Flynn 256-700, Tony Leo 700, Tom Meidenbauer 255-697.

TRANSIT: Bowlers Choice 4-Man — Rick McCarthy 279-290-816, Brian Cline 300-770, Michael Farrow 279-768, Jeff Kosmoski 298-757, Holly Parrish 228-255-267-750, Jeff Chambers 300-733, Tamara Turner 267-236-714, Peggy Kuhn 234-247-680, Jessica Mamon 278-676, Brianna Larson 267-676.

TONAWANDA: Tuesday Night Bowlers — Steven Krafft 277-252-747, Curtis Foss 277-738, Kevin Volker 277-715, Nick Byers 259-714, Michael Pearson 279-709, Rob Phillips Jr. 686. Tuesday Late Nighters — Ken Wadosky 259-686, Rob Coppola 685, John Volker 684, Dan Eberl 259-676, Mike Puglisi 279-674, Chaz Ridge 668, Dave Aichinger 667. Engineering Society — Tom Gromada 275-700, Scott Soos 250-704, Brian Olkowski 250-689, Jay Lorich 250-675, Dustin Gale 250, Tom Mann 250.

WIMBLEDON: Tuesday Morning Seniors — Dan Pause 258-685, Gerry Hrycko 255, Sal Mendola 252, Rich Munn 254. Tuesday West Seneca Seniors Dan Kirsch 300-739, Rick Bartoszek 255, Frank Stadler 256, Ed Stanek 258. City Bowlers — Bob Zink 259, Pat Wangler 266-696. Dave’s Snack Shack — Steve Dorobiala 279-785, Tony Kohl 278-701, Holly Johnson 237-642. LT Vending — Bill Swiat 730, Mike Bachert 289-707, Ken Cybulski 278-680, Jim Lamancuso 682, Jim Bachert 268.

There are no comments - be the first to comment